Treniruočių metodikos

Lengvi randominiai paplepėjimai apie gyvenimą
morijus
naujokas
Posts: 1
Joined: 2024-04-15 13:59
Location: Vilnius
Contact:

2024-04-15 14:05

Svetimas wrote:
2023-06-03 14:00
majolis wrote:
2023-05-31 20:23
Informacijos šaltinis pabūsiu aš :)[...]Kitaip tariant - internete begalė metodikų, bet patarčiau vis tik eit į kokį vidut. kainuojantį klubą, kur vietinis treneris, atsižvelgs į tavo jėgos poreikį, pasiūlys kompleksą pratimų.
O tai gal ir tu, majoli, taip pat geležiais kažkiek laisvalaikiu mosuojiesi ar mosuodavaisi? :)

Mane labiau domintų koks kiek gilesnis ir labiau fundamentalus susipažinimas su tais dalykais. Neretai ir be kokio trenerio pagalbos apie kai kuriuos dalykus norisi tam tikrą supratimą turėti. Internete informacija daug kur pakankamai eklektiška. Ir gan daug komercijos tuose sportuose. Dažnai tenka įvairius dalykus po mažą gabaliuką į tam tikrą bendresnę mozaiką rankiotis. Kažko labiau sistematiškesnio ir maždaug vienoj vietoj norėtųsi.

Šiaip, jėgos treniruotėmis bent jau aš apskritai gan bendrai vadinu pakankamai plataus spektro pasportavimus, kur apskritai naudojami kažkokie svoriai. Kartu įskaitant ir tam tikrus pratimus su savo kūnu arba kas nėra visiškai susiję su lengvosios atletikos sportais. Taip pat atskirti jėgos treniruočių nuo tam tikrų ištvermės treniruočių irgi nevisuomet išeina.
Rekomenduoju šitą knygą paskaityti - https://www.goodreads.com/book/show/209 ... oxV&rank=1

Dar šitą šiaip irgi visai nebloga - https://www.knygos.lt/lt/knygos/jegos-t ... mas-1lhap/
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4718
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2024-04-16 20:43

morijus wrote:
2024-04-15 14:05
Rekomenduoju[...]
ok. O kas arba kokie dalykai jums galbūt kažkiek ryškiau jose įsiminė arba kažkuo sudomino?
User avatar
shitpickle
naujokas
Posts: 25
Joined: 2024-02-07 15:47

2024-04-17 13:52

morijus wrote:
2024-04-15 14:05
Rekomenduoju šitą knygą paskaityti - https://www.goodreads.com/book/show/209 ... oxV&rank=1
Vienintelė treniruočiųš programa, kuri veikia ir turi konkretų tikslą ugdyti jėgą. Jei sveikatingumo tikslais, tuomet geresnio varianto tikriausiai ir nėra. Jei kūno rengybai, tuomet jau specifiniai pratimai ir specifiniai vitaminai. Bet starting strength padeda tiek vaikams, tiek senjorams. Greitas jėgos vystymas ir papraasti pratimai, kurie netrunka ilgai. Labai praktiška. Aš irgi rekomenduočiau.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4718
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2024-04-20 11:55

shitpickle wrote:
2024-04-17 13:52
Vienintelė treniruočiųš programa, kuri veikia ir turi konkretų tikslą ugdyti jėgą. Jei sveikatingumo tikslais, tuomet geresnio varianto tikriausiai ir nėra. Jei kūno rengybai, tuomet jau specifiniai pratimai ir specifiniai vitaminai. Bet starting strength padeda tiek vaikams, tiek senjorams. Greitas jėgos vystymas ir papraasti pratimai, kurie netrunka ilgai. Labai praktiška. Aš irgi rekomenduočiau.
Jėgos ugdymas irgi turi kažkiek specifiškumo (priklausomai nuo to kokiose srityse, kokiose veiklose ir kaip jėga vystoma). Pvz., powerlifting'e, uolų laipiojime, galiūnų sporte, įvairiems bėgikams/sprinteriams, atletams, kurie šoka į aukštį ar pan., įvairiems imtynininkams, arm wrestler'iams ir pan. jėgos panaudojimo ir jos ugdymo specifika šiek tiek skiriasi. Jei norima geresnių ir greitesnių rezultatų, tenka pasirinkti sritį ir prisiderinti prie jos specifikos. Pvz., koks boksavimasis ar smūgiavimas kojomis su svoriais (kaip kad kažkur minėjo Augustas) greičiausiai neduos tiek specifinės naudos, kiek įprastos tai specifinei sričiai pritaikytos sparingo treniruotės.

Nors, pavyzdžiui, iš kitos pusės tam tikrų specifinių pritūpimų su štanga rezultatai gan neblogai koreliuoja su šuolių į aukštį rezultatais.
Tačiau bet kokiu atveju tam tikras prisiderinimas prie jėgos panaudojimo specifiškumo dažniausiai duos geresnius rezultatus.
User avatar
shitpickle
naujokas
Posts: 25
Joined: 2024-02-07 15:47

2024-04-24 13:58

Svetimas wrote:
2024-04-20 11:55
Jėgos ugdymas irgi turi kažkiek specifiškumo (priklausomai nuo to kokiose srityse, kokiose veiklose ir kaip jėga vystoma).
Starting Strength idėja yra tai, kad tu darai keletą labai daug raumenų apimančių jėgos pratimų su dideliais svoriais, per ilgiausią įmanomą judesį (range of motion, nežinau kaip gražiai išversti). Ir, tuomet, jei esi sportininkas, darai sportui specifinius pratimus - praktikuojiesi sportą. Tada, sako, geri rezultatai. O jei šiaip nori sustiprėti ir pasveikėti, tai SS programa yra itin gera ir labai taupi laiko atžvilgiu. Iš universalumo pusės ar iš sveikatėjimo pusės nieko geresnio nesu radęs, o ieškojau nemažai.
Žinoma, individualūs skirtumai ir poreikia yra dalykas, tai SS rekomenduočiau tam, kas "nori mankštintis," bet nežino kam ir kaip. Todėl tai ir yra STARTING strength, pažengusiems yra kitos programos, kurios yra individualios.
Svetimas wrote:
2024-04-20 11:55
Nors, pavyzdžiui, iš kitos pusės tam tikrų specifinių pritūpimų su štanga rezultatai gan neblogai koreliuoja su šuolių į aukštį rezultatais.
Pabūsiu autistiškas ir paprašysiu šaltinio, jei netingi. Kiek skaitydavau, visur rasdavau, kad explosive motions koreliuoja su amžiumi (nes nu fast twitch muscle fiber daugiau pas jauną žmogų), o ne su jėga.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4718
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2024-04-26 21:59

shitpickle wrote:
2024-04-24 13:58
Svetimas wrote:
2024-04-20 11:55
Nors, pavyzdžiui, iš kitos pusės tam tikrų specifinių pritūpimų su štanga rezultatai gan neblogai koreliuoja su šuolių į aukštį rezultatais.
Pabūsiu autistiškas ir paprašysiu šaltinio, jei netingi. Kiek skaitydavau, visur rasdavau, kad explosive motions koreliuoja su amžiumi (nes nu fast twitch muscle fiber daugiau pas jauną žmogų), o ne su jėga.
Nesupratau kodėl šaltinių paprašymas tau siejasi su autistiškumu?

Kad šuolių į aukštį rezultatai kažkiek koreliuoja su jėgos rezultatais tam tikruose pritūpimuose su štanga nėra retas teiginys sportuojančiųjų burbuluose. Moksliniais tyrimais panašiu klausimu nesu domėjesis. Gal kokios nors metastudijos maždaug tuo klausimu norėtum? Ir, šiaip, ar tinkamas tau būtų koks nors šaltinis, pavyzdžiui, rusų kalba?

Kaip jau minėjau, explosive motion ugdymui labiausiai, kiek esu susidūręs, tinka orientavimasis į specifines būtent tiems konkretiems judesiams (kaip kad šuoliai į aukštį ar pan.) skirtas treniruotes.

Ką galbūt labiausiai neintuityvaus, neįprasčiausio ir keisčiausio į judesių dinamiką ir greitį nukreiptų treniruočių srityje esu girdėjęs, tai kad tokiose treniruotėse naudinga skirti dalį dėmesio specifinio greito judesio (kurį norima ugdyti) antagonistinių raumenų "strech reflex'o" treniravimui, kai agonistinių raumenų susitraukimas arti maksimalaus. Minėtą dalyką tarp "greičiui" skirtų treniruočių principų esu pirmą kartą matęs paminint vieno gan savotiško rusakalbio trenerio Dmitrij Smirnov knygoje. Ten jis pateikia ir pavyzdį, kad neva kai kurie boksininkai daro staigius spaudimus su svoriais nuo krūtinės tam reikalui, nors kiek ir keista man tai pasirodė.

Kartu tas pats veikėjas yra minėjęs, kad į tam tikrą dinamiką nukreiptos treniruotės paįvairinimui jam yra kažkiek pasitarnavusios ir jėgos progresui powerlifting'o pratimuose (pavyzdžiui). Nors aš pats, kaip powerlifting sritimi menkai besidomintis, miniu tai kaip man gan egzotišką pavyzdį (ne kaip kokią rekomendaciją iš savo pusės) ir atsakomybės už tai (galimos traumos ar pan.) neprisiimu.
Post Reply