Velnių "mokslas"

Lengvi randominiai paplepėjimai apie gyvenimą
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2022-11-10 12:55

Seianus wrote:
2022-11-09 02:27
O tavo nuomone, kas čia bendro su kiberpanku? Nes mano nuomone, tai praktiškai nieko. :)
Tiek kažkaip smarkiai susikoncentravau į apibūdinimus ateivių, kurie reikalingi šiokiam tokiam buvimui temoje dėl kultūrų "asimiliacijų", kad net įvairių kyberpanko atributų praktiškai nepaminėjau. :)

Kyberpankas šitoje "scenografijoje" reikalingas, kad būtų daugiau "niūrumo" ir dramatizmo. Pvz., kad būtų daug ryškesnis "įprastas natūralumas" vs "naujos technologijos iš ateivių" konfliktas. Net vien jau šiais laikais užmetus akį į įvairius dabartinius "antiglobalistų" ar pan. burbulus internete, kiek panašus konfliktas juose irgi yra pakankamai ryškus.

Panašiai ir mano nupasakotoj "scenografijoje". Akivaizdu, kad ateiviai su savo technologijomis atsineštų įvairių "cyber" dalykėlių. Pvz., kokie nors nanorobotai kraujyje anksčiau minėtų nepageidautinų ligų išvengimui. Superkompiuteriai, "AI asistentai", įgalinantys socialiai utopiškai keistų fantastinių dalykų įgyvendinimą.

Negi tau "ateivių" žanras visiškai nedera su "kyberpanko" žanru? Nes man neretai įvairių žanrų maišymas patinka. Gal kartais koks žanrų "nacis" pas tave šiek tiek čia spirga? :) Gali nupiešti, tavo manymu, adekvatesnį "pasaulį", jei manasis variantas tau kažkuo netiko.
User avatar
Seianus
senbuvis
Posts: 2924
Joined: 2018-11-16 23:57

2022-11-10 13:23

Svetimas wrote: Negi tau "ateivių" žanras visiškai nedera su "kyberpanko" žanru? Nes man neretai įvairių žanrų maišymas patinka. Gal kartais koks žanrų "nacis" pas tave šiek tiek čia spirga? :) Gali nupiešti, tavo manymu, adekvatesnį "pasaulį", jei manasis variantas tau kažkuo netiko.
Tiesiog tavo aprašyme nemačiau nieko kiberpankiško, ir tiek. Man nepatinka, kai terminais švaistomasi į kairę ir dešinę kol jie visiškai praranda prasmę, ar tai būtų tolerancija, ar žanrų pavadinimai.

Kiberpankas yra distopinė anarchokapitalistinė ateitis, kurioje viskas perkama ir parduodama įskaitant „teisingumą“, valstybės de facto o dažnai ir de jure nebeegzistuoja, nes viską tiesiogiai valdo korporacijos su nuosavomis ar samdinių armijomis, policija, teismais. Kiberpanke pagal apibrėžimą visos tos aukštosios technologijos neduoda nieko gero visuomenės gerovei ar raidai ir nesprendžia jokių socialinių problemų, tik sukuria naujas, pvz., neišgalintys įsigyti kokio nors IQ enhancinimo implanto nebeturi šansų padaryti karjerą IQ reikalaujančiose srityse.

Vien tai, kad kažkas užvežė pigių nanorobotų iš Kentauro Alfos, settingo nepadaro kiberpanku.

Prieš žanrų miksavimą nieko neturiu. Kiberpankas net ir su fantasy buvo labai neblogai sumaišytas, nors čia ne visi su manim sutiktų :)
Last edited by Seianus on 2022-11-10 13:31, edited 1 time in total.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2022-11-10 13:29

Seianus wrote:
2022-11-10 13:23
Kiberpankas yra distopinė anarchokapitalistinė ateitis, kurioje viskas perkama ir parduodama įskaitant „teisingumą“, valstybės de facto o dažnai ir de jure nebeegzistuoja, nes viską tiesiogiai valdo korporacijos su nuosavomis ar samdinių armijomis, policija, teismais. Kiberpanke pagal apibrėžimą visos tos aukštosios technologijos neduoda nieko gero visuomenės gerovei ar raidai ir nesprendžia jokių socialinių problemų, tik sukuria naujas, pvz., neišgalintys įsigyti kokio nors IQ enhancinimo implanto nebeturi šansų padaryti karjerą IQ reikalaujančiose srityse.
Tai vat ir filosofinis klausimas/konfliktas, ar minėtų ateivių atneštos technologijos prives žmoniją prie blogų pasekmių, ar ne? Tame nemenkas pointas. Čia gi diskusijų forumas. Nenorėkite, kad visą "scenografiją" nupaišyčiau už jus. Vietoj to išlenda koks fantastikos "fanboyjus" ir pradeda kabinėtis dėl niekų. :)
User avatar
Seianus
senbuvis
Posts: 2924
Joined: 2018-11-16 23:57

2022-11-10 13:33

Svetimas wrote: Tai vat ir filosofinis klausimas/konfliktas, ar minėtų ateivių atneštos technologijos prives žmoniją prie blogų pasekmių, ar ne?
Tada atsakymas - prives, bus tikra distopija, nes to reikalauja kiberpanko žanro apibrėžimas.
Nenorėkite, kad visą "scenografiją" nupaišyčiau už jus. Vietoj to išlenda koks fantastikos "fanboyjus" ir pradeda kabinėtis dėl niekų.
Taip jau atsitinka, kai kalbi pats nesuprasdamas ką.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2022-11-10 13:45

Blyn tu rimtai trolis ir killjoyjus. Eik kartu su Augustu kurti "teisingų" apibrėžimų.
User avatar
Seianus
senbuvis
Posts: 2924
Joined: 2018-11-16 23:57

2022-11-10 14:02

Svetimas wrote:
2022-11-10 13:45
Blyn tu rimtai trolis ir killjoyjus. Eik kartu su Augustu kurti "teisingų" apibrėžimų.
Kam man juos kurti, jei ir taip egzistuoja? Nesuprantu, ko čia purkštauji. Eik, pakišk galvą po šaltu vandeniu, gal atvėsi :) Atvėsęs galėsi atsiprašyti, kad eilinį sykį prisipisinėji lygioj vietoj ir vadini mane troliu. Ir padėkoti, kad paaiškinau, ką reiškia kiberpankas. :drinks:
Last edited by Seianus on 2022-11-10 14:07, edited 1 time in total.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2022-11-10 14:06

Svetimas wrote:
2022-11-08 22:42
Tokiu savotišku "cyberpunk'o" su ateiviais fantastikos stiliumi.
:) Baisiai daug netikslumų. Dar keista, kad nepaklausei, kodėl tiek daug kabučių savo postuose dedu, nes formaliai nepriimta.
User avatar
Seianus
senbuvis
Posts: 2924
Joined: 2018-11-16 23:57

2022-11-10 14:09

Visada priimi taip asmeniškai, kai kas nors tau ką nors paaiškina, ar nesupranta, ką tiksliai turėjai omeny, nes netiksliai išsireiškei? Ar čia tik aš susilaukiu tokių neadekvačių reakcijų? :)
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2022-11-10 16:13

Neįdomūs tavo trololo, bet paaiškinu ateičiai, kad žinotum. Kai rašau kokį nors žodį kabutėse, tai reiškia, jog, be įprastos kabučių naudojimo funkcijos lietuvių kalboje, dažniausiai taip pat turiu galvoje, kad šitas žodis savo kontekste turi keistesnę, neįprastesnę ar platesnę prasmę nei įprastai. Kodėl taip darau, t.y. dedu kabutes ant žodžių tokiais atvejais, turiu savus motyvus, kurių neminėsiu.
User avatar
Seianus
senbuvis
Posts: 2924
Joined: 2018-11-16 23:57

2022-11-10 18:18

Svetimas wrote:
2022-11-10 16:13
Neįdomūs tavo trololo,
Nieko, galėsim pratęsti pokalbį, kai tau praeis šitas pablūdimas :) Aš geras ir kantrus žmogus.
Jei dar nežinosi kokių literatūros terminų, nesidrovėk klausti.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2022-11-11 22:32

Seianus wrote:
2022-11-10 18:18
Jei dar nežinosi kokių literatūros terminų, nesidrovėk klausti.
Per daug kol kas buvau susikoncentravęs į sau įdomų klausimą. Kuris, susidariau įspūdį, tau greičiausiai menkai įdomus.
Plačiau žiūrint, nemažai įdomių man menkiau žinomų dalykų iš literatūros srities norėtųsi sužinoti.
Šiuo metu mane kol kas labiausiai domina POV (Point of view) kaitaliojimų įvairūs "psichologizmai" kūriniuose ir įvairios to darymo "technikos".

Gal kartais netyčia esi kur nors susidūręs su kažkuo sau įdomesnio iš maždaug panašios srities?
User avatar
Seianus
senbuvis
Posts: 2924
Joined: 2018-11-16 23:57

2022-11-11 23:28

Svetimas wrote: Gal kartais netyčia esi kur nors susidūręs su kažkuo sau įdomesnio iš maždaug panašios srities?
Tikrai esu :)
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2022-11-12 13:52

Seianus wrote:
2022-11-11 23:28
Tikrai esu :)
Šaunu. Džiaugiuosi už tave. Įdomu. Gal galėtum/norėtum kažkuo pasidalinti iš tos srities? Please. :)

Man, gal kiek tuos dalykus siejant su neuromokslu, įdomus pasirodė Protagonist-Centered Morality dalykas.

Šiaip dar pats turiu tam tikrą "silpnybę" (daugiausiai kino filmams), kai naudojami skirtingi manipuliavimai laiku ar šokinėjimai laike (į praeitį, į ateitį ar pan.), kuriant įdomius siužeto "vingius". Tai pagalvojau, kad panašiai ir kokio literatūrinio kūrinio siužete, naudojant daugiau nei vieną protagonistą ir antagonistą, bei kokius gudresnius pasižaidimus su POV kaitaliojimais, daug gan įdomių ir intriguojančių dalykų galima prikurti.
User avatar
Seianus
senbuvis
Posts: 2924
Joined: 2018-11-16 23:57

2022-11-12 20:09

Svetimas wrote: Tai pagalvojau, kad panašiai ir kokio literatūrinio kūrinio siužete, naudojant daugiau nei vieną protagonistą ir antagonistą, bei kokius gudresnius pasižaidimus su POV kaitaliojimais, daug gan įdomių ir intriguojančių dalykų galima prikurti.
Tikrai galima, pagal tavo apibūdinimą iškart į galvą ateina „A Song of Ice And Fire“, fantastiškas kūrinys, jei neskaitei, būtinai perskaityk, ir geriausia ne vieną kartą ;) Jei žinai jį tik iš populiariaus serialo „Game of Thrones“, tai pamiršk jį, ASOIAF vs GoT tai kaip sveikas žvalus kūdikis vs aborto liekaną. Na, pirmas sezonas buvo labai geras, antras neblogas, toliau sparčiai nuokalnėn.

G. R. R. Martin daugybę skirtingų PoV naudoja labai sumaniai, perteikia skaitytojui būtent tas istorijas vietas ir iš tos perspektyvos, kaip jam atrodo reikalinga, palikdamas pakankamai vietos intrigai, nežiniai ar savo galvos naudojimui. „Unreliable narrator“ ten pakankamai subtilūs, t.y. sąmoningai skaitytojui turbūt niekas nemeluoja, bet gan akivaizdžiai matosi, kad daug veikėjų nėra sąžiningi prieš save, viską mato per savo prizmę, kartais prieina nelogiškų išvadų kad racionalizuoti savo išankstinius nusistatymus ir panašiai, o jau bendraudami tarpusavy tai tikrai nesidrovi skiesti kaip už tėvynę (vis tik istorija didele dalim apie politines intrigas), tad prie kažko panašaus į tiesą gali prieiti tik lygindamas skirtingų veikėjų perspektyvas. Trūkumas, aišku, kad serija nebaigta ir tbh nežinia, ar kada bus užbaigta. Nes GRRM pažadai pabaigti priešpaskutinę knygą jau tampa mažiau patikimi už politikų pažadus visai Lietuvai pakelti atlyginimus ir pensijas ir dar sumažinti ir nedarbą, ir infliaciją. Apie paskutinę knygą nedrįstu nė svajoti.

Kalbant apie protagonist centered morality, įdomus straipsnelis, nebuvau jo skaitęs. Bet apibendrina/aptaria daug mano senų „pet peeves“, labai geras. Naujajame GoT spinoffe „House of the Dragon“ buvo daug ten minėtų problemų.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2022-11-13 13:02

Seianus wrote:
2022-11-12 20:09
Svetimas wrote: Tai pagalvojau, kad panašiai ir kokio literatūrinio kūrinio siužete, naudojant daugiau nei vieną protagonistą ir antagonistą, bei kokius gudresnius pasižaidimus su POV kaitaliojimais, daug gan įdomių ir intriguojančių dalykų galima prikurti.
Tikrai galima, pagal tavo apibūdinimą iškart į galvą ateina „A Song of Ice And Fire“, fantastiškas kūrinys, jei neskaitei, būtinai perskaityk, ir geriausia ne vieną kartą ;)
„A Song of Ice And Fire“ nebuvau skaitęs, bet smarkiai sudominai. Šiek tiek dar pasiskaičiau jo aprašymus, labai suintrigavo. Tiek iš potencialaus skaitymo fun, tiek iš "technikų" pusės. Dėkui.

"Protagonist centered morality" ir man nemažai anksčiau pastebėtų keistumų kiek naujoje ir įdomioje šviesoje nušvietė.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2022-11-13 18:56

Blyn man tas https://tvtropes.org puslapis aukso kasykla. Negaliu kol kas atsižavėti.
User avatar
Seianus
senbuvis
Posts: 2924
Joined: 2018-11-16 23:57

2022-11-13 19:54

Svetimas wrote:
2022-11-13 18:56
Blyn man tas https://tvtropes.org puslapis aukso kasykla. Negaliu kol kas atsižavėti.
Geras dalykas tropų apibendrinimui, bet kas liečia konkrečius pavyzdžius, ten nelabai yra veikiančio mechanizmo atskirti ką rašantysis tik įsivaizduoja, o kas yra iš tiesų. Todėl nelabai patikima. Žmonės dažnai nusifantazuoja ir interpretuoja viską kažkaip iškreiptai, plius kaip ir visur internete, netrūksta autistų, nenustygstančių sudėlioti viską į lentynėles, net kas netelpa.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2022-11-13 21:26

Seianus wrote:
2022-11-13 19:54
Žmonės dažnai nusifantazuoja ir interpretuoja viską kažkaip iškreiptai[...]
Daug bendriau kalbant (ne apie tą puslapį), kai kuriais rimtesniais atvejais man įdomu, kai kažkokiam konkrečiam dalykui skirtingi žmonės pagimdo skirtingas ir pakankamai intriguojančias savo interpretacijas. Būna smalsu paspėlioti, dėl kokių motyvų tokios interpretacijos žmonėms gimsta arba kokiais keliais atėjo jiems į galvas. Kartais tokiu būdu galima atrasti sau įdomių hipotezių arba idėjų, bent jau kūrybinių. Įdomiau nei kokių kryžiažodžių sprendimas. Apsunkina tik tokius paspėliojimus dėl skirtingų interpretacijų kilmės situacijos, kai dalis žmonių specialiai dėl kažkokių priežasčių skiedžia.
Post Reply