Velnių "mokslas"

Lengvi randominiai paplepėjimai apie gyvenimą
User avatar
Seianus
senbuvis
Posts: 2924
Joined: 2018-11-16 23:57

2022-11-14 20:02

Svetimas wrote:
2022-11-13 21:26
Apsunkina tik tokius paspėliojimus dėl skirtingų interpretacijų kilmės situacijos, kai dalis žmonių specialiai dėl kažkokių priežasčių skiedžia.
Arba, kad jie skiedžia taip pat tėra tik kažkieno interpretacija.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2022-11-14 21:14

Taip. Natūralu, kad galimi patys įvairiausi variantai.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2022-11-27 12:25

Seianus wrote:
2022-11-10 13:23
Prieš žanrų miksavimą nieko neturiu. Kiberpankas net ir su fantasy buvo labai neblogai sumaišytas, nors čia ne visi su manim sutiktų :)
Pagalvojau, kad gal kažkaip netyčia tave užkabinau kokiu nevykusiu kampu su savo užuomina apie "kyberpanką". :)

O gal galėtum, prašau, kaip turbūt nemažai susidūręs su tais dalykais, parekomenduoti iš kyberpanko žanro kokį nors tau kažkuo įsiminusį ar tavo skoniui įdomesnį literatūrinį kūrinį arba kino filmą/animaciją (išleistą vėliau Matricos trilogijos ir mažiau susijusį su kokiais kyberpanko žanro "klasikos" naujais tęsiniais) ar pan.? Su kokiu filmu/animacija gal būtų kiek paprasčiau, nes lengviau/greičiau "susivalgytų".
User avatar
Seianus
senbuvis
Posts: 2924
Joined: 2018-11-16 23:57

2022-11-28 17:41

Svetimas wrote:
2022-11-27 12:25
Pagalvojau, kad gal kažkaip netyčia tave užkabinau kokiu nevykusiu kampu su savo užuomina apie "kyberpanką". :)
Aš paprasčiausiai atrašiau į tą klausimo vietą, kuri man buvo įdomi, t.y. dėl kiberpanko reikšmės, o ko tu ten pradėjai spirgėti iki dabar nesuprantu, gal kad tau ta vieta atrodė klausime visiškai nereikšminga, gal kad ir pats žinojai, kas yra kiberpankas, o aš kažko nesupratau klausime, gal dar kas, bet man atrodo, tu visą tai gerokai per daug sureikšmini. Užkabinai nevykusiu kampu kai išvadinai troliu. Tikrai labai nevykęs kampas, bet geraširdiškai toleruoju, tik smalsu, kas, tau ten sušvietė kad įžiūrėjai kažkokį trolinimą. Bet smalsu nelabai stipriai, tai gali ir neatsakyti. Bet kuriuo atveju, manau visam šitam incidentui mes skiriam maždaug dešimt kart daugiau laiko, nei jis nusipelnė. Tai gal jau ir baikime.

O gal galėtum, prašau, kaip turbūt nemažai susidūręs su tais dalykais, parekomenduoti iš kyberpanko žanro kokį nors tau kažkuo įsiminusį ar tavo skoniui įdomesnį literatūrinį kūrinį arba kino filmą/animaciją (išleistą vėliau Matricos trilogijos ir mažiau susijusį su kokiais kyberpanko žanro "klasikos" naujais tęsiniais) ar pan.? Su kokiu filmu/animacija gal būtų kiek paprasčiau, nes lengviau/greičiau "susivalgytų".
Kodėl išleistą vėliau matricos, matęs viską, kas išėjo iki jos? :) Galvoju, kas čia išėjo po 1999-ųjų ir nėra susiję su senesne klasika. 2014-ųjų legendinio kiberpunko krikštatėvio Gibsono knyga ir 2022-ų tipo pagal ją pastatytas serialas (bet iš tiesų tai mažai bendro) „Peripheral“ turi aiškių kiberpanko bruožų, bet nėra tipiškas žanro atstovas. Ir maišyta su laiko kelionėmis (kind of).

Anime Texhnolyze vyksta gan kiberpankiškame pasauly visom prasmėm, ir yra mano mėgstamiausia visų laikų anime kartu su Berserku. Bet labai „artsy“ ir, cituojant Vikipediją, „experimental“, tai ne kiekvienam :)

Anime Edgerunners kiberpankas skersai, išilgai ir kiaurai, man visai patiko. Kurtas kaip priešistorė / spinoffas liūdnai pagarsėjusiam kompiuteriniam žaidimui, bet siužetai neturi daug bendro, atskira istorija, galima žiūrėti ir nežaidus. Techniškai, susijęs su 1988-ais išleistu stalo RPG though, tai gali netikti :)

Šiaip kiberpankas kaip žanras yra visiškas lavonas, kurį pamėgino prikelti CD Project Red su savo žaidimu. Gal kompiuterinis žaidimas kažkiek paskatins / atgaivins domėjimąsi juo, bet nemanau, kad ilgam. Tai yra savo laikmečio produktas, iševoliucionavęs į post kiberpanką ir toliau turbūt į kitus geriau mūsų laikams tinkančius žanrus, ir išnykęs. Panašiai, kaip ir epinės poemos hegzametru jau nebėra labai populiarus žanras. Nemanau, kad rasi daug gerų mūsų laikų kūrinių. Jei rasi, greičiausiai bus anime ir žaidimai.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2022-11-30 23:47

Seianus wrote:
2022-11-28 17:41
Kodėl išleistą vėliau matricos, matęs viską, kas išėjo iki jos? :)
Kiek įdomios po to buvusios kiberpanko žanro "mutacijos" ar raida. Bet panašu, kad kaip ir sakei užsilenkė. Tik galbūt persimetė kai kurios niūresnės idėjos/nuotaikos gan keista forma į kokius nors antiglobalistų burbulus.
Seianus wrote:
2022-11-28 17:41
[...]gal kad tau ta vieta atrodė klausime visiškai nereikšminga[...]
Iš esmės šita vieta klausime man pasirodė mažiausiai reikšminga. Buvo kiek smalsu iš kultūrinių "asimiliacijų" ar naujovių "įkultūrinimo" pusės. T.y. kokius realiai kultūrinius pokyčius atneštų ateivių technologijos. Tiek kūrybinių idėjų prasme, tiek galbūt galimai pažintine prasme.

Mano prognozė būtų, kad kultūriniai pokyčiai būtų menki, nes nemaža dalis žmonių gan inertiški sau įprastuose "kultūriniuose" dalykuose. Tačiau dėl atsiradusių rimtesnių technologinių pokyčių tikėtina reikšmingai pakiltų įtampa tarp skirtingų žmonių grupių bei susipriešinimas.

Kyberpankas man vienas iš įdomesnių žanrų. Netrūksta jame įvairių pahiperbolizavimų apie galimus ateities scenarijus, bet kai kurios įžvalgos visai vertos dėmesio. Taip pat bent jau iš kūrybinės srities man nepatinka pernelyg naivūs optimistiniai ateities scenarijai apie smarkiai technologizuotą ateitį fantastikoje. Nebent koks neblogas humoras tame dominuotų.

Už rekomendacijas dėkui. Pasidomėsiu. Koks "artsy" nepamenu, kad būtų man buvę kada kaip koks itin rimtas trukdis, jei pats anime pakankamai įdomiai ir nebanaliai sukaltas.
Gal netyčia "Ergo Proxy" esi matęs? Pats nesu matęs, bet vienas žmogus, kurio skonis neretai panašus į mano, man minėjo kaip gana neblogą ir savotišką iš maždaug kyberpunko žanro srities.
User avatar
Seianus
senbuvis
Posts: 2924
Joined: 2018-11-16 23:57

2022-12-03 18:23

Svetimas wrote: Gal netyčia "Ergo Proxy" esi matęs? Pats nesu matęs, bet vienas žmogus, kurio skonis neretai panašus į mano, man minėjo kaip gana neblogą ir savotišką iš maždaug kyberpunko žanro srities.
Dar nemačiau, bet seniai yra mano žiūrėtinų sąraše.
Mano prognozė būtų, kad kultūriniai pokyčiai būtų menki, nes nemaža dalis žmonių gan inertiški sau įprastuose "kultūriniuose" dalykuose. Tačiau dėl atsiradusių rimtesnių technologinių pokyčių tikėtina reikšmingai pakiltų įtampa tarp skirtingų žmonių grupių bei susipriešinimas.
Tačiau keičiantis kartoms, kultūriniai pokyčiai gali būti labai radikalūs. Dar trečiajame dešimtmetyje čia buvo iššaukianti ir padoriai moteriai niekaip netinkanti apranga.

Image
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2022-12-05 23:39

Seianus wrote:
2022-12-03 18:23
Tačiau keičiantis kartoms, kultūriniai pokyčiai gali būti labai radikalūs. Dar trečiajame dešimtmetyje čia buvo iššaukianti ir padoriai moteriai niekaip netinkanti apranga.
O tai kas šitame konkrečiame pavyzdyje yra neva rimčiau negerai pagal to meto kultūrines normas? Per trumpas sijonas? :)

Apsirengimo sritis (bent jau vakarietiškose šalyse naujesniais laikais kai buvo perliptas tam tikras kultūrinis barjeras) nemažai paklūsta madoms, kurių specifikai kaip tik būdinga tam tikra kaita. Ir mažiau kultūriniams dalykams. Todėl tam tikrose šalyse yra normalu, kad aprangos pokyčiai yra pakankamai dideli.
Nors, šiaip, visumoj įvairių šalių ir laikotarpių aprangos raidos ir madų ar pan. dalykuose nelabai ką išmanau ir esu gana didelis tundra.
User avatar
Seianus
senbuvis
Posts: 2924
Joined: 2018-11-16 23:57

2022-12-06 08:19

Svetimas wrote:
2022-12-05 23:39
O tai kas šitame konkrečiame pavyzdyje yra neva rimčiau negerai pagal to meto kultūrines normas? Per trumpas sijonas? :)
Per trumpas sijonas, per trumpi plaukai, gal ir daugiau kas, neišmanau visų subtilybių.
https://en.wikipedia.org/wiki/Flapper
Nors, šiaip, visumoj įvairių šalių ir laikotarpių aprangos raidos ir madų ar pan. dalykuose nelabai ką išmanau ir esu gana didelis tundra.
Mados čia ne prie ko. Čia kultūriniai pokyčiai, žmonių požiūrio pokyčiai. Ir tai tik vienas pavyzdys iš daugybės. Galima rasti ir pavyzdžių į kitą pusę, iki Irano tapimo islamistine šūdvalstybe jis atrodė pakankamai panašiai į daugumą kitų šalių, apranga, laisvalaikis ir t.t.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2022-12-06 19:17

Seianus wrote:
2022-12-06 08:19
Čia kultūriniai pokyčiai, žmonių požiūrio pokyčiai.
O tai kiek laiko iki tavo tame pavyzdyje atspindėtų kultūrinių pokyčių "normoje" buvo tik pakankamai ilgas sijonas? Ar tik nebus kartais keletas ar daugiau šimtmečių? Dėl to ir turėjau galvoje, kad kol neperžengtas tam tikras kultūrinis barjeras, madų įtaka reikšmingesniems aprangos pasikeitimams galbūt gali būti daug mažesnė.
Seianus wrote:
2022-12-06 08:19
Ir tai tik vienas pavyzdys iš daugybės. Galima rasti ir pavyzdžių į kitą pusę, iki Irano tapimo islamistine šūdvalstybe jis atrodė pakankamai panašiai į daugumą kitų šalių, apranga, laisvalaikis ir t.t.
Gan neblogas pavyzdys mano anksčiau paminėtame tam tikro "kultūrinio inertiškumo" kontekste.
User avatar
Seianus
senbuvis
Posts: 2924
Joined: 2018-11-16 23:57

2022-12-06 21:21

Svetimas wrote:
2022-12-06 19:17
O tai kiek laiko iki tavo tame pavyzdyje atspindėtų kultūrinių pokyčių "normoje" buvo tik pakankamai ilgas sijonas? Ar tik nebus kartais keletas ar daugiau šimtmečių? Dėl to ir turėjau galvoje, kad kol neperžengtas tam tikras kultūrinis barjeras, madų įtaka reikšmingesniems aprangos pasikeitimams galbūt gali būti daug mažesnė.
Tai tą ir sakau, kad sijono sutrumpėjimas buvo ne mados, o kultūrinių pasikeitimų reikalas. Mados svyruoja tam tikrose socialiai leistinose normose. Ir trumpas sijonas - net toks „trumpas“, kaip flaperės nuotraukoje - ilgą laiką buvo už jų ribų.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2023-06-11 17:38

Ne taip ir seniai buvo kalba pasisukusi apie artėjimą kai kuriose šalyse link "diktatoriško stiliuko".
Vėliau bevaikštinėjant su antra puse po gamtą, gan crazy brainstorminis asociatyvus palyginimas atėjo į galvą.

Kažkaip miglotai iš biologijos prisiminiau teiginį, kad natūralioje gamtoje tarp augalų (pvz., ten kur miške auga medžiai arba pievoje žolės) monokultūros nėra natūralus dalykas. Pvz.:
Does nature produce monocultures?
In a natural ecosystem, a variety of plant species grow under and around each other. Even if the area happens to favor a single plant or tree species, this explains why natural monocultures cannot and do not exist.
Pusiau juokais pusiau rimtai bevaikštinėjant kilo noras šitam kontekste pagretinti augalų pasaulį su žmonių pasauliu ir pakvestionuoti.

Taigi, brainstorminiai klausimai:
Kodėl žmonių pasaulyje "monokultūros" kažkuriose teritorijose pakankamai dažnas reiškinys, o augalų pasaulyje monokultūros nėra natūraliai būdingas dalykas?
Kas, jūsų manymu, iš esmės galėtų nulemti tokius skirtumus? Kuo žmonių įvairovė iš esmės skiriasi nuo augalų įvairovės, kad atsiranda "monokultūros"? Kad augalai yra daug autonomiškesnės tarpusavyje gyvybės formos nei žmonės, tai kaip ir aišku. Bet kokios idėjos, asociacijos ar rimtesni skirtumai jums ateina į galvą šitoje vietoje?

Nes tarkim atsakymas, kad žmonių pasaulis yra ne natūralus, o dirbtinis, tokiame humoristiniame pabrainstorminime būtų išsisukimas nuo klausimo.

Su antra puse prijuokavom įvairių palyginimų, kad šalyse, kurioms kažkokiu aspektu būdingas "diktatoriškas stiliukas", stipriau veikia įvairūs "monokultūras" gaminantys "daržininkai", kurie laiko piktžolėmis dalykus, kurie nepraeina pro jų "monokultūros" ideologiją ir užsiima ravėjimais.
Arba kai kokia "diktatūra" dėl kažkokių priežasčių staiga kažkurioje teritorijoje išnyksta, tai po "monokultūros" pradžioje neretai prisidaugina kokie pakankamai dažnai specifiniai dominuojantys "augalai-populistai", kol su laiku galų gale nusistovi kažkiek labiau pusiausvyrinė į natūralų augalų pasaulį panašesnė įvairovė.
User avatar
Lionginas
senbuvis
Posts: 5553
Joined: 2011-10-03 09:35

2023-06-11 18:20

Svetimas wrote:
2023-06-11 17:38
...
Viskas todėl, kad žmonių rūšis labiau orientuojasi ne į augalų karalystę, o į kosmosą, kuris yra labai vienodas kuria kryptimi bežiūrėtum.

Jei rimtai, tai idėjos, kaip ir augalų rūšys, tarpusavyje konkuruoja. Jei kažkas stipriai pranašesnis, tai nustelbia kitus. Bet gamtoje neretai būna įvairūs saugikliai - išbujojusią rūšį pradeda pulti visokios ligos ir panašiai. Gi žmonių kultūroje tokios žalingos idėjos tikslingai slopinamos ar persekiojamos (diktatūroje), kai tuo tarpu augalams įgyti atsparumą natūraliems kenkėjams sunkiau ir trunka kur kas ilgiau.
Last edited by Lionginas on 2023-06-11 18:37, edited 1 time in total.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2023-06-11 18:35

Lionginas wrote:
2023-06-11 18:20
Viskas todėl, kad žmonių rūšis labiau orientuojasi ne į augalų karalystę, o į kosmosą, kuris yra labai vienodas kuria kryptimi bežiūrėtum.
Pralinksminai. :)
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2023-06-20 12:37

Lionginas wrote:
2023-06-11 18:20
Jei rimtai, tai idėjos, kaip ir augalų rūšys, tarpusavyje konkuruoja. Jei kažkas stipriai pranašesnis, tai nustelbia kitus. Bet gamtoje neretai būna įvairūs saugikliai - išbujojusią rūšį pradeda pulti visokios ligos ir panašiai. Gi žmonių kultūroje tokios žalingos idėjos tikslingai slopinamos ar persekiojamos (diktatūroje), kai tuo tarpu augalams įgyti atsparumą natūraliems kenkėjams sunkiau ir trunka kur kas ilgiau.
Gali gal kiek patikslinti dėl aiškumo, ką savo komentare vadini "žalingomis idėjomis"? Nes tarsi sugretinime su "natūraliais kenkėjais" ("žalingų idėjų"?) visame komentaro kontekste man kiek prieštaringai ir painiai viskas nuskambėjo.
Post Reply