Apie filosofus

Nenugalimi filosofai ir pan.
Post Reply
majolis
skeptikas
Posts: 646
Joined: 2016-03-20 20:24

2019-12-22 17:33

[Svetimo pastaba: atkelta iš LGBT judėjimo end-game temos]

https://kaunoforumas.com/2018/08/17/arv ... r0Lizrri_k

Deja, bet nors „laiku" išėjo filosofas A. Šliogeris, nes tik dabar pirmą kartą susidūriau su šiuo tekstu, kurių in memoriam pasirodė nemažai. Ir dar "laiku", nes kaip tik drąsą neseniai pažymėjau kaip labiausiai imponuojančią Aleksandro Makedoniečio sąvybę, o filosofas prieš 10m. (pakankamai) įtikinamai išdėstė/išplėtojo tai, ką reiškia drąsa jo supratimu. Tai mano rašliavai suteikė tam tikro svorio, nes pats taip giliai nekapsčiau, o jei ir kapstyčiau, abejoju ar kažką panašaus atkapstyčiau, nors ką gali žinot. Kaip matyt, A. Šliogeriui drąsa yra pamatinė žmogaus dorybė. Be to, Aleksandras buvo inelektualus, ko pasėkoje ir pilnaverčiai autonomiškas/laisvas, t.y., gebantis sąmoningai riboti savo prigimtinį egoizmą aristokratas - jo mokytojas buvo tas pat Aristotelis, o politika kad ir nukariautų šalių/tautų atžvilgiu buvo... - kaip čia gražiau išsireiškus? - ogi tiems laikams (pakankamai) tolerantiška. Forumo žargonu - Aleksandras buvo tolerastas. Ir Napoleonas Bonapartas buvo toks pat. Taip netyčom gavosi kažkiek ir „į temą“.

A. Šliogerio „populiarūs“ tekstai yra daugiau/mažiau suprantami, bet kaip matom ir prieštaringi, o jo grynai filosofiniai darbai tai neduok Dieve - apimtys didžiulės, sakiniai puslapio ilgio ir pan. Suprasti šiuos tekstus praktiškai neįmanoma, todėl apsiribojau permetęs vieną „populiarią“, nestorą knygelę, „Pokalbiai apie esmes“ (A. Šliogeris, V. Gustas), greičiausiai skaitęs ir keletą „populiarių“, laikraštinių tekstų. A. Šliogerio autoritetai – Antikos filosofai, o pats bandė prasiskverbti „už kalbinės patirties“ ribų, vargdamas su kalbos „pragaro ratais“. Prisiminiau, kad nusiunčiau jam el. laškelį, tik aišku atsakymo negavau, bet x... s nim. Va tas kvailas laiškas, 5m.senumo, atkasiau (didžiausias nesąmones išmečiau).

Iš "Pokalbių apie esmes". Trumpai - tik apie matematiką.

Citata (skliaustai - mano)
„Yra aišku tik viena - ji (matematinė kalba) tikrai neatsiranda žiūrint į juslinį pasaulį“.

Stebina beapeliaciniai "aišku" ir "tikrai", nes kiekybė ko gero yra juslinė duotis, taigi aritmetikai atsirasti juslinių prielaidų kaip ir yra. Be to, pats gi minėjote geometriją ir trigonometriją - ar ir ši matematika neturi ryšio su jusliniu pasauliu? Vėliau - aišku - įsigudrinta visą geometriją perrašyti algebros “kalba”. Ir t.t. Galiausiai yra tai, kas yra - šiandienos matematika, kurios nei Jūs, nei aš , nei absoliuti dauguma nesupranta, ir josios "juslinės šaknys" seniai užkastos po milžinišku įvairiausios matematinės velniavos kalnu. Jūs esate grynas filosofas, bet darot kategoriškas išvadas (...). Jei klystu - atsiprašau.

Citata
„Ši kalba, matematinė, yra pakibusi keistoje tuštumoje“

Ne pakibusi savaime, o sąmoningai "pakabinta". Ši maža pataisa viską pastato į savo vietą - matematikai pakanka Esmo, o Niekis lieka perteklinis...
P.S. Atsiprašau už įžūlumą. Ypač miela, kad Jums sąmonė=kalba.


Iš laiško prisiminiau, kad pagal A. Šliogerį, Esmas yra empirija iki kalbos imtinai, o Niekis yra už viso to ribų, ir Niekis buvo filosofo arkliukas. Kadangi matematika man tampa vis daugiau mistiška, dabar laiškas būtų ko gero ir kitoks. O pastarasis tekstas apie drąsą - kas be ko ir nepaisant kitko - paglostė savimeilę. Tekstas prieštaringas, ir daugeliui jo mintys gali būt nepriimtinos, bet taip jis matė pasaulį, žavėjosi ir stengėsi sekti Antikos filosofais, kurie pirmieji pamatė ir apstulbo pamatę tą pasaulį. A Šliogiris šiandien gali pasirodyti naivus, bet iš tikro „tik pasirodyti“, nes jis racionaliai rėmėsi Antikos filosofais, kurie pirmieji įvardino kalba pasaulio patirtis, jas aprašė taip kaip jį matė/suvokė tiesiogiai, be begalinės šiandienos kalbinės patirties trikdžių/barjerų. Jų tekstai – tai žinios apie pasaulį „iš pirmų lūpų“, ir šios žinios A. Šliogeriui kaip filosofui buvo aukso vertės ir juose jis ieškojo atspirties savo kaip filosofo pasaulėvaizdžiui.

Aleksandras Makedonietis ir Napoleonas Bonapartas buvo tolerastai, rimtai. O rimčiau - liūdna netekus galvoto diedo...
vvv2
senbuvis
Posts: 1178
Joined: 2007-08-02 11:24
Location: Kaunas city
Contact:

2019-12-23 16:54

majolis wrote:
2019-12-22 17:33
.. Jų tekstai – tai žinios apie pasaulį „iš pirmų lūpų“, ir šios žinios A. Šliogeriui kaip filosofui buvo aukso vertės ir juose jis ieškojo atspirties savo kaip filosofo pasaulėvaizdžiui.
- man patiko Indusų patarlė: "ir tiksliausiai žodžiais aprašytas arklys, neims žvengti ir šokinėti".

p.s.
.. dabartinis tūkstantmetis mus priartino prie Krikščionybės: "pirma buvo žodis". Tai reikštų, kad žodžiais aprašytas arklys gali žvengti? Taip, USA armija jau naudoja kibernetinius "arklius", aprašytus programavimo kalbos žodžiais.
majolis
skeptikas
Posts: 646
Joined: 2016-03-20 20:24

2019-12-24 10:05

vvv2 wrote:
2019-12-23 16:54
Tai reikštų, kad žodžiais aprašytas arklys gali žvengti? Taip, USA armija jau naudoja kibernetinius "arklius", aprašytus programavimo kalbos žodžiais.
Pats "kibernetikoje" rauki, tai gal padėsi, nes susidūriau su problema - atsimenu melodiją, o kas autorius užmiršau (įtariau, kad Šopenas, bet perklausyti visą Šopeną yra beviltiškas darbas). Gal yra kokia programelė, kuri padėtų atkasti autorių/kūrinį : aš ar kas kitas/a (pasižymintis/i geresne klausa), "sudainuoja" melodiją/melodijos fragmentą, o programa suranda daleiskim kad ir 100 gabalų, ("kažkiek") panašių į sudainuotą. Tą 100 "perklausyti" būtų žekliai lengviau. :)
Sveikinu visus su Šventėm. :)
Ta proga ne Šopenas - jis toks melancholikas buvo, kad būk sveikas. :)
https://www.youtube.com/watch?v=pLKtclgiE3c
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2019-12-24 10:22

majolis wrote:
2019-12-24 10:05
Pats "kibernetikoje" rauki, tai gal padėsi, nes susidūriau su problema - atsimenu melodiją, o kas autorius užmiršau (įtariau, kad Šopenas, bet perklausyti visą Šopeną yra beviltiškas darbas). Gal yra kokia programelė, kuri padėtų atkasti autorių/kūrinį : aš ar kas kitas/a (pasižymintis/i geresne klausa), "sudainuoja" melodiją/melodijos fragmentą, o programa suranda daleiskim kad ir 100 gabalų, ("kažkiek") panašių į sudainuotą. Tą 100 "perklausyti" būtų žekliai lengviau. :)
Pabandyk: https://www.midomi.com/ Pats nebandziau, nes nenoriu pries algoritmus gedos prisidaryt :)
Post Reply