Technologijos viduramžiais? Kokios technologijos?..

Visos temos, susijusios su socialiniais mokslais.
Post Reply
User avatar
nnavakas
pradedantis
Posts: 371
Joined: 2007-03-12 17:44
Location: Vilnius

2011-02-24 01:42

Išverčiau gabaliukų keletą vienos knygelės, manau bus labai įdomu šio forumo skaitytojams. Kadangi bendras straipsniukas didokas, tai numesiu linką ir keletą citatų.
Šiek tiek konteksto: http://leolenox.wordpress.com/2011/02/2 ... e-knygyne/
Tekstas: http://leolenox.wordpress.com/dogma/a-r ... eir-money/

“Po viduramžių sekusiais šimtmečiais Europos Apšvietos mąstytojai žvelgė į praėjusį laikmetį kaip į laikotarpį, “tylų kaip nakties tamsa”, kuomet pasaulis snaudė ir žmonijos istorija visiškai sustojo. Ano pasaulio dvasia ir įsitraukimas į teologiją buvo matomi kaip įsigalėjusį sąstingį lėmę veiksniai. Įtakingiausias šio požiūrio reiškėjas buvo istorikas Edward Gibbon, kuris, savo veikale “Romos imperijos smukimas ir žūtis”, viduramžių visuomenę apibūdino kaip “barbarybės ir religijos triumfą" [...] Šiandien, priešingai, naujosios viduramžių technologijos matomos kaip tylaus daugelio rankų ir protų bendradarbiavimo rezultatas. Dauguma šiuolaikinių vadovėlių įtraukia į išradimų istoriją sunkiojo plūgo, gyvulių jungo, trilaukės sėjomainos, pilies, vandens jėga varomų mechanizmų, manufaktūrų, gotikinės architektūros, indiškų-arabiškų skaitmenų, kredito-debeto sąskaitų knygų, aukštakrosnės, kompaso, akinių, trikampės burės, laikrodžio mechanizmo, šaunamųjų ginklų bei spausdinimo mašinos atradimą arba pritaikymą. [...] Bendra idėja tokia: “Nuo ankstyviausių pradmenų Krikščioniškoji vienuolystė pabrėžė darbo svarbą bendruomenei ir kuklumui [...] Bažnyčios požiūris į technologijas, kylantis iš skirtingų šaltinių – Adomo nuopuolio, vienuolystės patirties, žinių klasifikavimo – gali būti pavadintas ambivalentišku, bet palyginti teigiamu.”
status_quo
pradedantis
Posts: 338
Joined: 2008-07-17 14:09

2011-03-18 19:36

Žinau, kad neverta pradėti su ponu diskusijos, bet iš esmės yra tiesos tame.

Žlugus Romos imperijai taip pat žlugo ir visuomenė, kultūra etc. Bažnyčia buvo bene vienintėliai kurie mokėjo skaityti ir rašyti, todėl, jie per vadinamuosius tamsiuosius viduramžius išlaikė raštą, kas vėliau buvo laaabai svarbu brandžiaisais (viduriniais) viduramžiais ir viduramžių krizės metu. Per tamsiuosius amžius iš tikro praktiškai nieko gero neįvyko. Tačiau Brandžiaisiais viduramžiais buvo daug pasiekimų, o, mano manymu, svarbiausias - universitetų sistemos sukūrimas, kurioje buvo sukurti bendri aukštojo mokslo principai - kurių svarbiausias - universalumas. Nebuvo Prancūziško, Angliško, Milanietiško ar Bavariško universiteto - buvo bendra (daugmaž) universitetinė bendruomenė, kas labai paspartino žinių mobilumą (reikia turėti omenyje, kad dar nebuvo išrasta spausdinimo mašina). Taip pat buvo dideli pasiekimai žemės ūkyje, kuriame didelį indelį padarė vienuolynai (be meldimosi, skaitymo ir žemės arimo vienuoliai nieko daugiau veikti kaip ir negalėjo, ir nors patinka mums tai ar ne, jie buvo protingesnioji viduramžių visuomenės dalis). Čia išvardinau būtent tuos dalykus kurie buvo tiesiogiai arba bent daugmaž tiesiogiai įtakoti bažnyčios. Visi kiti tavo išvardinti dalykai su krikščionybe nieko bendro neturėjo, tačiau irgi svarbūs buvo.
User avatar
nnavakas
pradedantis
Posts: 371
Joined: 2007-03-12 17:44
Location: Vilnius

2011-03-18 22:15

Ačiū. Pateikiamos mintys net ne mano. Kaip aš galėčiau diskutuoti.

p.s. kaip įsivaizduoji visuomenės ir kultūros žlugimą? Tiesiog - kas nutinka individui, kai "žlunga visuomenė"?

edit: aš čia kaip reikalas rimtai, man įdomu - be jokio sarkazmo ar ironijos.
User avatar
nnavakas
pradedantis
Posts: 371
Joined: 2007-03-12 17:44
Location: Vilnius

2011-03-23 14:16

Kaip suprantu, individas panyra į tylą. Irgi įdomi teorija.
Post Reply