Kas yra žodžio laisvė?

Visos temos, susijusios su socialiniais mokslais.
User avatar
VYTS
senbuvis
Posts: 1303
Joined: 2008-08-04 22:51

2014-12-03 00:58

melodetektorius wrote: Galima viešai taip pasakyti, jeigu faktas yra tavo pusėje. Kitu atveju turėtume žodyne prie žodžio "idiotas" pridėti įspėjimą, kad šis žodis pagal Lietuvos konstituciją jokiais atvejais negali būti pavartotas.
Ką sako žodynas?: http://www.zodynas.lt/terminu-zodynas/i/idiotas
Žodis idiotas yra įžeidimas (tikiuosi, nesiginčysi?), o įžeidinėti žmonių negalima pagal 155 Baudžiamojo Kodekso (ne konstitucijos (wtf?)) straipsnį. Ir aš vargiai įsivaizduoju tokį teismo nuosprendį:
"atsakovas laikomas nekaltu dėl Vardenio Pavardenio įžeidimo nes ieškovas Vardenis Pavardenis iš tikrųjų ir yra jobanas idiotas"
Jeigu esi kur tokį matęs, pasidalink :lol:
User avatar
melodetektorius
pradedantis
Posts: 248
Joined: 2013-10-14 13:54
Contact:

2014-12-03 15:32

VYTS wrote:
melodetektorius wrote: Galima viešai taip pasakyti, jeigu faktas yra tavo pusėje. Kitu atveju turėtume žodyne prie žodžio "idiotas" pridėti įspėjimą, kad šis žodis pagal Lietuvos konstituciją jokiais atvejais negali būti pavartotas.
Ką sako žodynas?: http://www.zodynas.lt/terminu-zodynas/i/idiotas
Žodis idiotas yra įžeidimas (tikiuosi, nesiginčysi?), o įžeidinėti žmonių negalima pagal 155 Baudžiamojo Kodekso (ne konstitucijos (wtf?)) straipsnį. Ir aš vargiai įsivaizduoju tokį teismo nuosprendį:
"atsakovas laikomas nekaltu dėl Vardenio Pavardenio įžeidimo nes ieškovas Vardenis Pavardenis iš tikrųjų ir yra jobanas idiotas"
Jeigu esi kur tokį matęs, pasidalink :lol:
Žodis "idiotas" yra ne didesnis įžeidimas kaip ir žodis "kvailys".
Jeigu Tu skeptikų forume teigsi, kad Žemės planeta yra ne vyresnė nei 10 tūkstančių metų, aš įvardinsiu Tave kaip "idiotą" dėl tokio Tavo teiginio ..
.. Ir Jums panorėjus, aš atstovausiu savo nuomonę teisme. Kas laimės bylą? :?
wdp
naujokas
Posts: 81
Joined: 2007-11-14 15:31

2014-12-03 16:15

melodetektorius wrote:
VYTS wrote:
melodetektorius wrote: Galima viešai taip pasakyti, jeigu faktas yra tavo pusėje. Kitu atveju turėtume žodyne prie žodžio "idiotas" pridėti įspėjimą, kad šis žodis pagal Lietuvos konstituciją jokiais atvejais negali būti pavartotas.
Ką sako žodynas?: http://www.zodynas.lt/terminu-zodynas/i/idiotas
Žodis idiotas yra įžeidimas (tikiuosi, nesiginčysi?), o įžeidinėti žmonių negalima pagal 155 Baudžiamojo Kodekso (ne konstitucijos (wtf?)) straipsnį. Ir aš vargiai įsivaizduoju tokį teismo nuosprendį:
"atsakovas laikomas nekaltu dėl Vardenio Pavardenio įžeidimo nes ieškovas Vardenis Pavardenis iš tikrųjų ir yra jobanas idiotas"
Jeigu esi kur tokį matęs, pasidalink :lol:
Žodis "idiotas" yra ne didesnis įžeidimas kaip ir žodis "kvailys".
Jeigu Tu skeptikų forume teigsi, kad Žemės planeta yra ne vyresnė nei 10 tūkstančių metų, aš įvardinsiu Tave kaip "idiotą" dėl tokio Tavo teiginio ..
.. Ir Jums panorėjus, aš atstovausiu savo nuomonę teisme. Kas laimės bylą? :?
O kartais žodžiai "idiotas" "debilas" ir "imbecilas" nėra kartu ir protinio atsilikimo (silpnaprotystės/demencijos) diagnozė ?
Tuo atveju , manau, nebūnant gydytoju vadinti taip kitą žmogų - įžeidimas. Tai nelygu "kvailys".
User avatar
melodetektorius
pradedantis
Posts: 248
Joined: 2013-10-14 13:54
Contact:

2014-12-03 17:29

wdp wrote:O kartais žodžiai "idiotas" "debilas" ir "imbecilas" nėra kartu ir protinio atsilikimo (silpnaprotystės/demencijos) diagnozė ?
Tuo atveju , manau, nebūnant gydytoju vadinti taip kitą žmogų - įžeidimas. Tai nelygu "kvailys".
O kartais žmogus, 21 amžiuje teigiantis, kad Žemės planeta yra ne vyresnė nei 10 tūkstančių metų( atmetantis visus mokslinius įrodymus, kitaip tariant teigiantis, kad jis yra protingesnis, nei visi kiti, kurie teigia, kad Žemės planeta yra nepalyginamai vyresnė nei 10 000 ) nėra protiškai atsilikęs - silpnaprotis? Galbūt, jis dar nežino savo diagnozės.

Aišku, nebūdamas mediku aš negaliu visiškai teisingai diagnozuoti jo protinį atsilikimą, aš ir nesiruošiu to daryti, todėl, tokiems atvejams žodyne viena iš žodžio "idiotas" reikšmių yra įvardinta kaip - "kvailys".
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2014-12-03 18:04

wdp wrote:O kartais žodžiai "idiotas" "debilas" ir "imbecilas" nėra kartu ir protinio atsilikimo (silpnaprotystės/demencijos) diagnozė ?
Šie terminai nebevartotini.
wdp
naujokas
Posts: 81
Joined: 2007-11-14 15:31

2014-12-03 20:58

D3monas wrote:
wdp wrote:O kartais žodžiai "idiotas" "debilas" ir "imbecilas" nėra kartu ir protinio atsilikimo (silpnaprotystės/demencijos) diagnozė ?
Šie terminai nebevartotini.
Tai šiuo metu silpnaprotystė nediferencijuojama ?
User avatar
VYTS
senbuvis
Posts: 1303
Joined: 2008-08-04 22:51

2014-12-03 22:47

wdp wrote:Tai šiuo metu silpnaprotystė nediferencijuojama ?
Manau, kad tik kitaip vadinama.
User avatar
VYTS
senbuvis
Posts: 1303
Joined: 2008-08-04 22:51

2014-12-03 23:06

melodetektorius wrote:O kartais žmogus, 21 amžiuje teigiantis, kad Žemės planeta yra ne vyresnė nei 10 tūkstančių metų( atmetantis visus mokslinius įrodymus, kitaip tariant teigiantis, kad jis yra protingesnis, nei visi kiti, kurie teigia, kad Žemės planeta yra nepalyginamai vyresnė nei 10 000 ) nėra protiškai atsilikęs - silpnaprotis?
Būkim realistai, dauguma tokių žmonių nėra protiškai atsilikę, mediciniškai žiūrint.
melodetektorius wrote:Aišku, nebūdamas mediku aš negaliu visiškai teisingai diagnozuoti jo protinį atsilikimą, aš ir nesiruošiu to daryti, todėl, tokiems atvejams žodyne viena iš žodžio "idiotas" reikšmių yra įvardinta kaip - "kvailys".
O tarkim, nesusituokusių moterų palikuonis galima vadinti "benkartais"? O "pavaianikiais"? Na , nes "faktas tavo pusėje", o žodyne nerašo, kad negalima ?
melodetektorius wrote:Žodis "idiotas" yra ne didesnis įžeidimas kaip ir žodis "kvailys".
Tiesą sakant, manau, kad didesnis.
melodetektorius wrote:Jeigu Tu skeptikų forume teigsi, kad Žemės planeta yra ne vyresnė nei 10 tūkstančių metų, aš įvardinsiu Tave kaip "idiotą" dėl tokio Tavo teiginio ..
.. Ir Jums panorėjus, aš atstovausiu savo nuomonę teisme. Kas laimės bylą? :?
Nesu teisininkas (7x, wru? :cry: ), nesu įsigilinęs į šitą klausimą, bet tikrai manau kad minėtas teiginys "žemė ne vyresnė nei 10 tūkstančių metų" teismui nepasirodytų esminė išteisinanti aplinkybė, beigi netgi spėju, kad tai, kuris kurį vadintų idiotu nepakeistų nuosprendžio esmės.
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2014-12-04 06:42

wdp wrote:
D3monas wrote:
wdp wrote:O kartais žodžiai "idiotas" "debilas" ir "imbecilas" nėra kartu ir protinio atsilikimo (silpnaprotystės/demencijos) diagnozė ?
Šie terminai nebevartotini.
Tai šiuo metu silpnaprotystė nediferencijuojama ?
Galima pasižiūrėti čia. Spausti ant nuorodos "protinis atsilikimas".
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2014-12-04 07:06

Kažin, ar teismas išteisintų pilietį, jei jis kažką įžeistų sakydamas ne "tu esi idiotas", o "tai ką tu sakai yra idiotiška"? T.y. ar draudžiama įžeidinėti tik žmonės, ar jų nuomones taip pat?
User avatar
VYTS
senbuvis
Posts: 1303
Joined: 2008-08-04 22:51

2014-12-04 09:57

Vilius wrote:Kažin, ar teismas išteisintų pilietį, jei jis kažką įžeistų sakydamas ne "tu esi idiotas", o "tai ką tu sakai yra idiotiška"?
Imho išteisintų/atmestų skundą. Turbūt dar priklausytų nuo konteksto.
User avatar
melodetektorius
pradedantis
Posts: 248
Joined: 2013-10-14 13:54
Contact:

2014-12-04 16:28

Nesumaišykime visko į vieną krūvą!!

Panaudoti žodį "idiotas" yra nelygu 1:1 . Žodžio panaudojimas galimas arba negalimas atsižvelgiant į situaciją.

Pvz.; Ateina prie mano durų koks Jehovos liudytojas, pabeldžia man į duris ir pradeda man aiškinti apie kalbančias gyvates.
Jeigu aš geros nuotaikos, tai aš paprašau išeiti iš mano privačios teritorijos.
Jeigu aš blogos nuotaikos, tai pasakau jam, kad jis yra "idiotas" ir pasiunčiu jį ....., arba į teismą. :thumbsup:

Bet, tai nereiškia, kad aš turiu teisę kiekviena karta jį pamatęs kitoje gatvės pusėje šaukti "tu esi idiotas" arba rodyti į jį su pirštu ir sakyti savo draugams "matai tą idiotą kitoje gatvės pusėje?". Tai jau būtų įžeidinėjimas, pažeminimas ir t.t. :thumbsdown:

Taip pat, jeigu aš žinau, kad pas mane atėjęs kas nors aiškinti man apie kalbančias gyvates yra medikų oficialiai pripažintas kaip protiškai atsilikęs, tai šiuo atveju man ir nekiltų noro jokiais atvejais jam to priminti, nes tokiu atveju pats diagnozuočiau sau protinį atsilikimą. :thumbsdown:

Ar tikrai visais atvejais žmogui reikia sakyti "tu esi protingas", nes jei mes pasakysime "tu esi durnas" - tai jau bus įžeidimas? :?

a) Jeigu aš žmogui pasakysiu "tau nepatartina valgyti saldžiai, nes tu esi diabetikas". Ar gali jis mane paduoti į teismą dėl įžeidimo?

b) Ar tai yra įžeidimas, jei aš sakau žmogui " jeigu tu manai, kad gyvatės gali kalbėti žmogaus balsu, tai aš manau, kad tu esi idiotas". Aš šiam žmogui pasakau savo nuomonę. Diagnozę jam nustatys medikai. Nebent daktarai įrodys, kad gyvatės kalba, tai tada aš busiu kaltas, taip pat – “idiotas”.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2014-12-04 18:01

VYTS wrote:
Vilius wrote:Kažin, ar teismas išteisintų pilietį, jei jis kažką įžeistų sakydamas ne "tu esi idiotas", o "tai ką tu sakai yra idiotiška"?
Imho išteisintų/atmestų skundą. Turbūt dar priklausytų nuo konteksto.
Tai čia gaunasi tarsi bauda už Ad hominem naudojimą. Kas gal nėra tokia jau bloga idėja? :mrgreen:
User avatar
VYTS
senbuvis
Posts: 1303
Joined: 2008-08-04 22:51

2014-12-04 23:56

melodetektorius wrote:b) Ar tai yra įžeidimas, jei aš sakau žmogui " jeigu tu manai, kad gyvatės gali kalbėti žmogaus balsu, tai aš manau, kad tu esi idiotas". Aš šiam žmogui pasakau savo nuomonę. Diagnozę jam nustatys medikai. Nebent daktarai įrodys, kad gyvatės kalba, tai tada aš busiu kaltas, taip pat – “idiotas”.
Na, jeigu dievas sukūrė visą pasaulį, tai aišku kad galėjo sukurti ir kalbančią gyvatę, why not, ar tik todėl kad dabar egzistuojančios gyvatės neturi jokių šansų kalbėti? Na ir drambliai dabar be kailio! Be to, ar tai tikrai didesnė nesąmonė nei tarkim astrologija, homeopatija, spiritizmas, transubstanciacija, chiromantija, mormonizmas ir t.t.? Jei būsi nuoseklus, tai ar nenuspręsi kad gyveni idiotų planetoje...
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2014-12-05 04:14

Vilius wrote:Tai čia gaunasi tarsi bauda už Ad hominem naudojimą. Kas gal nėra tokia jau bloga idėja?
Yra bloga idėja. Bet kokią idėjų ar asmens pozicijos kritiką, kritikos gavėjas bus linkęs priimti asmeniškai, todėl jis visada bus pasiruošęs rėkti, kad tai puola, o ne idėjas. Tarkime, jėzusėlio reklamoje naudoti ne(be)galima, nes jo fanų klubas įsižeidė dėl to. O juk rūbų reklamoje naudoti ne ad hominem, bet tiesiog jėzusėlio fanų klubo simbolika. Labiau nukreipti saviraišką į idėją, o ne į žmones, vargu ar įmanoma. Bet turime ką turime - jėzusėlis tapo neliečiamas, nes fanų klubas įsižeidė ir priėmė tai asmeniškai.
User avatar
melodetektorius
pradedantis
Posts: 248
Joined: 2013-10-14 13:54
Contact:

2014-12-05 14:37

VYTS wrote:
melodetektorius wrote:b) Ar tai yra įžeidimas, jei aš sakau žmogui " jeigu tu manai, kad gyvatės gali kalbėti žmogaus balsu, tai aš manau, kad tu esi idiotas". Aš šiam žmogui pasakau savo nuomonę. Diagnozę jam nustatys medikai. Nebent daktarai įrodys, kad gyvatės kalba, tai tada aš busiu kaltas, taip pat – “idiotas”.
Na, jeigu dievas sukūrė visą pasaulį, tai aišku kad galėjo sukurti ir kalbančią gyvatę, why not, ar tik todėl kad dabar egzistuojančios gyvatės neturi jokių šansų kalbėti? Na ir drambliai dabar be kailio! Be to, ar tai tikrai didesnė nesąmonė nei tarkim astrologija, homeopatija, spiritizmas, transubstanciacija, chiromantija, mormonizmas ir t.t.? Jei būsi nuoseklus, tai ar nenuspręsi kad gyveni idiotų planetoje...
Ar tu manai, kad yra galimybė, kad praeityje gyvatės galbūt kalbėjo žmogaus kalba?

Kas dėl astrologijos ir t.t. tai aš nemanau, kad galima paliginti vieną nesąmonę su kita nesąmone.
User avatar
melodetektorius
pradedantis
Posts: 248
Joined: 2013-10-14 13:54
Contact:

2014-12-05 14:40

D3monas wrote:
Vilius wrote:Tai čia gaunasi tarsi bauda už Ad hominem naudojimą. Kas gal nėra tokia jau bloga idėja?
Yra bloga idėja. Bet kokią idėjų ar asmens pozicijos kritiką, kritikos gavėjas bus linkęs priimti asmeniškai, todėl jis visada bus pasiruošęs rėkti, kad tai puola, o ne idėjas. Tarkime, jėzusėlio reklamoje naudoti ne(be)galima, nes jo fanų klubas įsižeidė dėl to. O juk rūbų reklamoje naudoti ne ad hominem, bet tiesiog jėzusėlio fanų klubo simbolika. Labiau nukreipti saviraišką į idėją, o ne į žmones, vargu ar įmanoma. Bet turime ką turime - jėzusėlis tapo neliečiamas, nes fanų klubas įsižeidė ir priėmė tai asmeniškai.
O kur yra įrodymas, kad Jėzus nenešioja džinsų? Kur? Ar jis vaikšto nuogas? Jeigu anksčiau jis nedėvėjo džinsų, tai nereiškia, kad dabar jis nedėvi, laikai keičiasi, anksčiau ir žmogus nedėvėjo džinsų. Jei net medžio lapas nenukrenta Dievui nepanorėjus, tai džinsai tai pat yra Dievo kūrinys. Kaip žinome, Dievas sukūrė žmogų pagal savo atvaizdą; žmogus panašus į Dievą - Dievas į žmogų. Kodėl turi skirtis jų apranga? Jei yra įrodymas, kad Jėzus šiais laikais nedėvi džinsų, tai teismas turėtu pateikti įrodymą ką šiais laikais dėvi Jėzus - suknelę gal?
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2014-12-05 16:39

melodetektorius wrote: Jei yra įrodymas, kad Jėzus šiais laikais nedėvi džinsų, tai teismas turėtu pateikti įrodymą ką šiais laikais dėvi Jėzus - suknelę gal?
Teismas jau nusprendė, kad pofik, ar jėzusėlis dėvėtų, ar nedėvėtų džinsus, jei jo fanų klubui nuo to liūdna, vadinasi - taip vaizduoti negalima. Ir viskas.
Post Reply