Rasizmas - kas tai?

Visos temos, susijusios su socialiniais mokslais.
Post Reply
User avatar
Sejanus
senbuvis
Posts: 1669
Joined: 2008-11-16 14:41

2015-07-17 14:17

Pakopijuosiu D3mono temą apie feminizmą, nes kova prieš rasizmą Vakaruose man darosi panaši, jei ne dar klaikesnė, už feministines kovas. Neturiu jokių statistikų ar apibendrintos informacijos. Tiesiog diena iš dienos skaitau viena už kitą juokingesnes-kraupesnes naujienas. Negaliu pasakyti, ar jos yra išimtys ir todėl ir publikuojamos, kad labai linksmos. Ar jau tampa norma.

Taigi, kas tas rasizmas. Man atrodo paprasta – įsitikinimas, kad vienos rasės yra iš prigimties prastesnės ar pranašesnės už kitas. Ne kažkur siaurose srityse, bet apskritai. Daugiau ar mažiau vertingos už kitas. Gerasis Vilius tikiuosi išrankios spragas šiame apibrėžime ir suformuluos geriau, bet čia geriausia kaip man pavyko apibrėžti. Rasizmu nelaikyčiau konstatavimo, kad pvz. rasė X iš prigimties yra geresni bėgikai už rasę Y (nepriklausomai nuo teiginio teisingumo). Rasizmu nelaikyčiau, jei bėgimo darbe beveik visi darbuotojai būtų therefore rasės X žmonės. Rasizmu laikyčiau rasės X žmonių priėmimą į tą darbą netikrinus bėgimo įgūdžių, remiantis išankstine nuostata kad apskritai X rasė bėgioja greičiau už Y, todėl atmeskime kandidatą Y, priimkime X net netestavę jų bėgimo sugebėjimų. Rasistiniu elgesiu taip pat laikyčiau bet kokių privilegijų ar pareigų suteikimą konkrečios rasės žmonėms vien dėl jų priklausymo tai rasei. Galiausiai, rasizmu turbūt laikyčiau neapykantą kažkokios rasės žmonėms vien todėl, kad jie priklauso tai rasei.

Dar yra visokie kitokie įsitikinimai, kas tas rasizmas. Kiti žmonės mano truputį kitaip, kai kur su jais nesutikčiau. Bet čia nenoriu kalbėti apie tokius atvejus, apie kiek skirtingas rasizmo interpretacijas. Noriu pakalbėti apie batshit crazy atvejus, kurių gausa man pradeda kelti nerimą.
The Museum of Fine Arts Boston is cancelling “Kimono Wednesdays” after protesters decried the event as racist.

In a statement, the museum apologized for offending some visitors with the event, where museum goers were encouraged to don the traditional Japanese garments and pose in front of Claude Monet’s “La Japonaise.”
http://www.japantoday.com/category/nati ... m-protests

A university's diversity officer will remain in post, despite provoking a storm of protest by tweeting #killallwhitemen and labelling people "white trash".
Bahar Mustafa also banned white men from a university event on diversifying the curriculum at Goldsmiths University, London.
http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/ ... ef=Default
Glasgow University is to rename buildings on its campus after women and people from ethnic minorities after campaigners complained they only honoured “dead white men”.

The move means buildings that are dedicated to legendary innovators such as James Watt and Adam Smith could be renamed in favour of women’s rights activists and black ­academics.
http://www.scotsman.com/news/education/ ... -1-3705717
Just a few weeks after Rachel Dolezal transfixed the nation with her bogus claims to black heritage, yet another professor stands accused of falsely claiming a different racial identity to advance her career.
http://dailycaller.com/2015/07/06/top-a ... ke-indian/
Examples of racial microagressions from University of Wisconsin
i.e.
Statements which assert that race does not play a role in life successes: “I believe the most qualified person should get the job.”
http://www.uwsp.edu/acadaff/NewFacultyR ... _Table.pdf
According to Dr. Kotsko, if you are white, and even if your ancestors never owned slaves, you are still complicit for it. When asked what white people should do because of it, Kotsko said whites "should commit mass suicide:"
http://www.thesocialmemo.org/2015/06/pr ... ommit.html <-- apie savižudybę kalbėjo juokais (tikiuosi).

Atskira tema yra nuolatiniai reikalavimai į meno kūrinius įdėti tiek tai procentų juodaodžių, azijiečių ar belenkokių kitokių nebaltųjų veikėjų. Pavyzdžiui, populiarus personažas Žmogus-Voras buvo sukurtas kaip baltasis paauglys, ir nuo tada visuose filmuose jis taip ir vaizduojamas. Bet tai yra problema. Bičas turėtų tapti juodaodžiu:
What did all of these actors have in common? They are all white. To our, or anyone's knowledge, no person of color was even considered for the role. Despite the fact that there is no particular reason that enforces Peter Parker's trend toward whiteness, a black, Latino, or Asian characterization is apparently unacceptable
http://www.techtimes.com/articles/57658 ... out-it.htm

Dar toliau link absurdiškumo šioj srity nuėjo neseniai kilusi vadinamoji kontroversija dėl žaidimo The Witcher 3: The Wild Hunt, sukurto pagal Sapkovskio knygas. Kurios, savo ruožtu, aprašo fiktyvų a la vėlyvųjų viduramžių pasaulį, paremtą daugiausia slavų bei vakarų Europos istorija ir mitologija. Dėl ko kilo kontroversija? Kad žaidime nėra juodaodžių veikėjų.
Indeed, it shows again that humans are white humans and everyone else is non-human and oppressed. I'm not against racism being depicted; the game actually portrays racism and bigotry as bad. But even elves have the opportunity to exist. People of color don't.
http://www.polygon.com/2015/6/3/8719389 ... ce-problem
I am a white, male poet—a white, male poet who is aware of his privilege and sensitive to inequalities facing women, POC, and LGBTQ individuals in and out of the writing community—but despite this awareness and sensitivity, I am still white and still male. Sometimes I feel like the time to write from my experience has passed, that the need for poems from a white, male perspective just isn’t there anymore, and that the torch has passed to writers of other communities whose voices have too long been silenced or suppressed.
http://www.polygon.com/2015/6/3/8719389 ... ce-problem

Mokyti studentus Šekspyro? That's just crazy talk, juk jis baltasis!
I am a high school English teacher. I am not supposed to dislike Shakespeare. But I do. And not only do I dislike Shakespeare because of my own personal disinterest in reading stories written in an early form of the English language that I cannot always easily navigate, but also because there is a WORLD of really exciting literature out there that better speaks to the needs of my very ethnically-diverse and wonderfully curious modern-day students.

I do not believe that I am “cheating” my students because we do not read Shakespeare. I do not believe that a long-dead, British guy is the only writer who can teach my students about the human condition.
http://www.washingtonpost.com/blogs/ans ... mmon-core/

Panašių pavyzdžių turbūt daugėja sparčiau nei spėčiau juos čia postinti. Garantuoju, kad po savaitės rasčiau krūvas naujų, per tą savaitę atsiradusių, ypač jei atkreipsime dėmesį į visokius BLOG'us.

Bendra jų tema yra: baltieji (ypač vyrai) turėtų jaustis kalti, jie yra rasistai pagal nutylėjimą, o rasizmas iš esmės yra tiek platus terminas kad tinka bet kur. Literally, bet kur. Paskaitykite pavyzdžius su kimono ar Viskonsino universiteto rekomendaciją. Išskyrus, jei kažkaip nukenčia ar diskriminuojami baltieji, tokiu atveju čia ne rasizmas. Gal per daug sureikšminu kelių puspročių nusišnekėjimus? Bet čia nebėra keli puspročiai. Čia yra universiteto publikuotos gairės, muziejus atšaukia atrakciją, žaidimų developeriai priversti teisintis dėl rasinių kvotų neatitikimo, pastatus reikia pervadinti nes buvo užvadinti pagal netinkamos rasės žmones... Kaip galima eitynėse prieš rasizmą už įvairovę uždrausti dalyvauti baltiesiems ir išlaikyti kėdę bei susilaukti kovotojų prieš rasizmą palaikymo? kas čia vyksta? Kas darosi?
User avatar
Vilius
emeritas
Posts: 4303
Joined: 2004-04-19 12:28
Location: Bruxelles

2015-07-17 16:04

Tu jau kaip ir atsakei į klausimą, kas yra rasizmas. Problema čia seniai yra ne tiek pats rasizmas (ir visi kiti baisieji šių dienų -izmai), o tai, kad viešojoje erdvėje dominuoja kraštutiniai tų judėjimų atstovai, su kuriais neįmanoma jokia racionali diskusija.

Įdomesnis klausimas būtų, kaip su jais tvarkytis žmonėms (bei organizacijoms), kurie iš vienos pusės nenori pasiduoti isterijai, bet iš kitos bijo/nemato prasmės rizikuoti savo karjeromis bei šventa ramybe, ir užkirsti jiems kelią. Paklusti visiems jų reikalavimams? Ignoruoti? Bandyti atsakyti analogiškais purvo taškymais? Susiburti bendraminčių rateliuose, ir tyliai tarpusavy dėl to bėdavoti?
User avatar
fizikanas
nenugalimas
Posts: 3371
Joined: 2004-05-27 19:45

2015-07-17 16:28

Gal reikia pavaisinti ju paciu medicina? Pvz sukurti nauja termina butthurtizmas, kuris apibudina diskriminacija nukreipta pries heteroseksualius baltaodzius vyrus, nes istorijoje jie daznai enge ir visaip blogai elgesi su visom kitom grupem, del ko visi kiti dar dabar yra butthurt ir is to pykcio neadekvaciai elgiasi.
User avatar
Sejanus
senbuvis
Posts: 1669
Joined: 2008-11-16 14:41

2015-07-17 16:47

fizikanas wrote:Gal reikia pavaisinti ju paciu medicina? Pvz sukurti nauja termina butthurtizmas, kuris apibudina diskriminacija nukreipta pries heteroseksualius baltaodzius vyrus, nes istorijoje jie daznai enge ir visaip blogai elgesi su visom kitom grupem, del ko visi kiti dar dabar yra butthurt ir is to pykcio neadekvaciai elgiasi.
Terminas jau seniai sugalvotas, tai - rasizmas. Kai sugrupuoji žmones pagal rasę ir tuo pagrindu juos vertini, tai yra vienareikšmiai rasizmas. Jei tave kas smerkia dėl kitų žmonių nuveiktų blogų darbų – žmonių, su kuriais tave sieja tik vienoda rasė – tai yra rasizmas. Jei tau draudžia dalyvauti eitynėse prieš rasizmą dėl tavo rasės (the irony....) tai yra rasizmas. Jei žaidime ar filme vertini personažus pagal rasę, tu rasistas. Tie žmonės nėra šiaip „kraštutiniai fanatiški antirasistai“, jie patys yra rasistai, vienareikšmiai, batshit crazy bepročiai rasistai.

Kitas dalykas, kad juos tiesiog pašiepinėti ar bėdavoti savo rateliuose laikas kaip ir praėjęs. Jų vadinamasis judėjimas seniai praaugo peštynių forumuose stadiją, ir turi labai didelę įtaką realiame gyvenime.
User avatar
fizikanas
nenugalimas
Posts: 3371
Joined: 2004-05-27 19:45

2015-07-17 17:03

Sejanus wrote:Terminas jau seniai sugalvotas, tai - rasizmas. Kai sugrupuoji žmones pagal rasę ir tuo pagrindu juos vertini, tai yra vienareikšmiai rasizmas. Jei tave kas smerkia dėl kitų žmonių nuveiktų blogų darbų – žmonių, su kuriais tave sieja tik vienoda rasė – tai yra rasizmas. Jei tau draudžia dalyvauti eitynėse prieš rasizmą dėl tavo rasės (the irony....) tai yra rasizmas. Jei žaidime ar filme vertini personažus pagal rasę, tu rasistas. Tie žmonės nėra šiaip „kraštutiniai fanatiški antirasistai“, jie patys yra rasistai, vienareikšmiai, batshit crazy bepročiai rasistai.
Teoriskai/techniskai - taip. Bet kokiai daliai zmoniu idomi teorija ir techniskumas? Cia butu toks labiau, kaip judejimas - atsvara, su savo nuosavu brandu.
User avatar
Sejanus
senbuvis
Posts: 1669
Joined: 2008-11-16 14:41

2015-07-17 17:08

Nu taip, tas judėjimas-brandas vadinasi SJW ir yra atsvara sveikam protui. Kol kas atsveria labai sėkmingai, sprendžiant iš kasdieninių naujienų.

Viliau, o ką pats siūlytum iš savo išvardintų variantų? Kaip pats elgtumeisi?
User avatar
Vilius
emeritas
Posts: 4303
Joined: 2004-04-19 12:28
Location: Bruxelles

2015-07-17 18:15

Sejanus wrote:Viliau, o ką pats siūlytum iš savo išvardintų variantų? Kaip pats elgtumeisi?
Tikrai neįsivaizduoju. Ignoruoti? Nu jo, tą lengva daryti, kol pats dėl kokio kvailo juokelio, ar iškraipytos citatos nepapuolį į eilinį shit-stormą. Aišku, man asmeniškai tas pernelyg negręsia - nei aš labai reiškiuosi viešoje erdvėje, nei juo labiau laidau juokelius. Visgi tas gręsia žmonėms, kurie daro mano galva svarbius darbus (pvz., kometos bičo istorija). Tikrai nežinau, kuo aš galėčiau padėti jiems.

Manau, atsakymas tuo pačiu yra pats blogiausias sprendimas. Iš vienos pusės tai duoda reakcingiems puspročiams dėmesį, kurio jie taip labai nori. Iš kitos pusės tai dar žemiau nuleidžia diskutavimo toną, kuris jau ir taip nėra aukštas.

Bendraminčių rateliai padeda gal nebent tuo, kad nebesijauti vienišas. Visgi tas problemos nesprendžia.
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2015-07-17 18:33

Aš matau dalinį sprendimą (gerą pradžią) privačiam sektoriui dėl apsisaugojimo nuo bet kokios rūšies kaltinimų diskriminacija (rasizmu, sekzismu ir kitais izmais).
1. Aklas priėmimas į darbą. Priėmimas vyktų elektroniniu būdu, pildant gebėjimų klausimyną assessment centre. Klausimyno balai + išsilavinimas (bet ne darbo patirtis, nes opressed minorities gali turėti šito gėrio nedaug) sudarytų konkursinį balą.
2. Darbo rezultatais grįsti bonusai. Darbo rezultatai įvertinami objektyviais matais, o jei tokių nėra - taikomi visiems vienodo dydžio bonusai.
3. Fiksuotos algos, jokių derėjimųsi dėl atlygio priimant į darbą (nes moterys nelinkusios derėtis ir dėl to atsiranda gender wage gap).

Dabar būtų pravartu kūrybiškai pažvelgti, kaip visokio plauko diskriminacijų beieškantys individai mėgintų kritikuoti tokią sistemą. Neabejoju, kad kažką sugalvotų.
User avatar
Vilius
emeritas
Posts: 4303
Joined: 2004-04-19 12:28
Location: Bruxelles

2015-07-17 18:49

D3monas wrote:Dabar būtų pravartu kūrybiškai pažvelgti, kaip visokio plauko diskriminacijų beieškantys individai mėgintų kritikuoti tokią sistemą. Neabejoju, kad kažką sugalvotų.
Jie jos nekritikuotų. Tiesiog paskaičiuotų, kad Kaune visos gatvės, kurios pavadintos žmonių vardais, pavadintos baltųjų žmonių vardais. Dar kitam užkliūtų, kad abu karaliai Čiurlionio paveiksle yra baltieji. Ir pradėtų klykti dėl rasizmo. Aš apie tokius atvejus kalbėjau. Žmonės kurie rasizmo problemas sprendžia racionaliai diskutuodami, ir siūlydami realius sprendimus nėra jokia problema.

(Aš suprantu, kad Lietuvoje tokios problemos nėra, visgi Vakarų ligibės karžygiai tuo užsiima nuolat)
User avatar
Sejanus
senbuvis
Posts: 1669
Joined: 2008-11-16 14:41

2015-07-17 19:10

Manau būtų gera pradžia, jei bendrovės ir organizacijos parodytų turinčios stuburą. Jei ligoniai bliauna, kad fotografuotis su kimono rasistiška, ligonius vertėtų ignoruoti. Jei ligoniai bliauna, kad kažkuris tavo darbuotojas yra rasistas nes kažkur kažką pasakė – suteikti savo darbuotojui užnugarį. O ne išmesti iš darbo, pataikaujant puspročių miniai. Nesileisti įbauginamiems. Žinau, kad tai turės neigiamų pasekmių verslui ir dar viskam. Ką padarysi, pastovėti už save ir savo teises nėra lengvas dalykas. Bet negi geriau leistis terorizuojamiems, atiduoti metrą po metro kol tapsi nepageidaujamu savo paties šaly. Nes baltaodis.

Tau Kazachstane turbūt tema apskritai nelabai aktuali :) Mums Lietuvoje ji turbūt dar beveik neaktuali. Bet ką tikrai galime daryti Lietuvoje, tai gęsinti kol maži. Neleisti, kad bepročiai išsibujotų iki tokio lygio, kaip UK, Švedijoje ar Kanadoje. Matome kitų šalių patirtį, galime darytis išvadas, kuo viskas baigiasi.
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2015-07-17 19:39

Vilius wrote:Tiesiog paskaičiuotų, kad Kaune visos gatvės, kurios pavadintos žmonių vardais, pavadintos baltųjų žmonių vardais. Dar kitam užkliūtų, kad abu karaliai Čiurlionio paveiksle yra baltieji. Ir pradėtų klykti dėl rasizmo.
Na, visada galima vadovautis Dostojevkio idioto principu: nuoširdžiai nustebti ir paprašyti pateikti sąrašą visų kitokios odos spalvos žmonių, kurie yra tiek pat ar daugiau yra nusipelnę Kaunui, kad didi neteisybė būtų ištaisyta.

Basically, siūlau nuginkluoti rėkiančius su jais sutinkant. O tada pademonstruoti, kad jie rėkia be reikalo.
User avatar
Sejanus
senbuvis
Posts: 1669
Joined: 2008-11-16 14:41

2015-07-17 20:42

kurie yra tiek pat ar daugiau yra nusipelnę Kaunui, kad didi neteisybė būtų ištaisyta.
Įsivaizduokim, tau pasiūlys pradžiai Baršausko pr., Vytauto pr. ir ypač Baltų (!) prospektą pervadinti pagal Chaka Luther King, Malcolm the Tenth ir Rufus. Šiek tiek mažesni retardai gali siūlyti Tyus Edney, Tanoka Beard ir Marcus Brawn. Ką tada atsakysi. Gal suprasi jau su kuo turime reikalą? :) Man atrodo tau derėtų atidžiau perskaityti mano duotus (tikrus) pavyzdžius pirmoje žinutėje. Jie nori nebedėstyti Šekspyro for fucks sake. Manai paliksi tokiems įspūdį savo klausimu apie nusipelnymą?
User avatar
Pico
pradedantis
Posts: 311
Joined: 2015-05-24 15:07

2015-07-17 20:56

D3monas wrote:(bet ne darbo patirtis, nes opressed minorities gali turėti šito gėrio nedaug)
Čia yra pats svarbiausias kriterijus atsirenkant žmones į daugelį darbų, kaip tu gali jo nepaisyti?
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2015-07-17 21:19

Pico wrote:Čia yra pats svarbiausias kriterijus atsirenkant žmones į daugelį darbų, kaip tu gali jo nepaisyti?
Gali. Ever-changing globaliame pasaulyje motyvacija ir gebėjimas mokytis bei kūrybingas mąstymas padaro efektyvesnį darbuotoją, nei didelė darbo toje srityje patirtis. Nebent kalba eina apie amatus, tada taip - kalviui patirtis tikrai daug lemia.
User avatar
Pico
pradedantis
Posts: 311
Joined: 2015-05-24 15:07

2015-07-17 21:26

D3monas wrote:Gali. Ever-changing globaliame pasaulyje motyvacija ir gebėjimas mokytis bei kūrybingas mąstymas padaro efektyvesnį darbuotoją, nei didelė darbo toje srityje patirtis. Nebent kalba eina apie amatus, tada taip - kalviui patirtis tikrai daug lemia.
Nusišneki. Darbo patirtis nebūtina neatsakingiems rutininiams darbams, kokiam fabrike prie konvejerio.
User avatar
Sejanus
senbuvis
Posts: 1669
Joined: 2008-11-16 14:41

2015-07-17 21:27

motyvacija ir gebėjimas mokytis bei kūrybingas mąstymas padaro efektyvesnį darbuotoją, nei didelė darbo toje srityje patirtis.
Iš kur čia tokia dichotomija atsirado?
Kas liečia programavimą, galiu patvirtinti kad patirtis turi milžinišką reikšmę. Jos niekaip neatstos nei kūrybingas mąstymas, nei gebėjimas mokytis, nei motyvacija. Šie dalykai reikalingi, tik dėl savų priežasčių, o patirtis yra patirtis.
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2015-07-17 21:51

Pico wrote:Nusišneki. Darbo patirtis nebūtina neatsakingiems rutininiams darbams, kokiam fabrike prie konvejerio.
Ten ir kūrybingumo nereikia. Nematau kaip tai paneigia mano teiginį.
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2015-07-17 21:53

Sejanus wrote:Kas liečia programavimą, galiu patvirtinti kad patirtis turi milžinišką reikšmę.
Tu sakai "patirtis", bet realiai turi galvoje įgūdžius. Įgūdžius galima pamatuoti objektyviais testais. Taip, programavimui yra labai svarbūs įgūdžiai. Bet pardavimų vadybininko pozicijai galima pasamdyti ir žalią darbuotoją su ketinimu jį apmokyti, o ne samdyti apkerpėjusį.
Post Reply