Aukštasis išsilavinimas - ar jo reikia?

Visos temos, susijusios su socialiniais mokslais.
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2015-09-21 12:22

D3monas wrote:
Sejanus wrote:kiek jau priartėjote prie atsakymo į klausimą „ar reikia aukštojo išsilavinimo“?
Taigi klausimas išspręstas. Aukštojo mokslo reikia, jei nori daugiau karjeros galimybių ir nesi amatininkas.
Demonas labai lengvai issprende si klausima, betkokia karjiera, kuriai nereikia aukstojo issilavinimo pavadino amatu. Pagal si apibrezima jokios problemos niekada ir nebuvo. Net jei vienintele profesija, kuriai reikia aukstojo mokslo yra aukstojo mokslo destytojas, Demonas visitek lieka teisus, nes tiesiog visi zmones, kurie nera aukstojo mokslo destytojai yra amatininkai. Problem solved ;)
User avatar
Sejanus
senbuvis
Posts: 1669
Joined: 2008-11-16 14:41

2015-09-21 23:15

Tai kam išvis tada reikėjo kelti šį klausimą? :)
User avatar
Pico
pradedantis
Posts: 311
Joined: 2015-05-24 15:07

2015-09-22 08:58

Aukštasis būtinas, jeigu planuoji dirbti ne pagal specialybę ar įsigytą išsilavinimą. :)

http://www.lrytas.lt/verslas/rinkos-pul ... enktas.htm
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2015-11-04 16:31

fizikanas wrote:Demonas labai lengvai issprende si klausima, betkokia karjiera, kuriai nereikia aukstojo issilavinimo pavadino amatu
O kaip tu siūlai vadinti? Man atrodo visai tinkamai, kad veikla, kurioje tobulėjama pagrinde tik per praktiką ir kitų pavyzdį, gali būti pavadinta amatu. Būna labai sudėtingų ir labai pagarbos vertų amatų. Programavimas gali būti laikomas labai sudėtingu amatu, kalvystė - galbūt kiek paprastesniu. Žodis amatas mano žodyne neturi neigiamos konotacijos, todėl jį ir vartoju. Jei pasiūlysi tikslesnį ir tinkamesnį terminą, galėsime vartoti jį.
Sejanus wrote:Tai kam išvis tada reikėjo kelti šį klausimą?
Todėl, kad jis visuomenėje gajus ir aktualus. Todėl, kad apie tai žmonės vis periodiškai diskutuoja ir atsakymai į šį klausimą labai priklauso nuo tuometinės socialinės ir ekonominės situacijos. Todėl, kad man įdomu apie tai diskutuoti.
User avatar
Sejanus
senbuvis
Posts: 1669
Joined: 2008-11-16 14:41

2015-11-04 21:28

Programavimas gali būti laikomas labai sudėtingu amatu
Negali. Programavimas nebent labai paviršutiniškai ir labai pritemptai kai kuriom vietom panašus į amatus. Mokantys lietuviškai programavimą amatu gali pavadinti nebent labai perkeltine prasme, kaip nors poetiškai :) Pavyzdžiui, kartais žodis amatas poetiškai naudojamas kaip sinonimas darbui/profesijai/pragyvenimo šaltiniui.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2015-11-04 23:43

Sejanus wrote:Negali. Programavimas nebent labai paviršutiniškai ir labai pritemptai kai kuriom vietom panašus į amatus.
Ką gali žinoti, gal po kokio pusšimčio metų per Kaziuko mugę barzdotas dėdė su rekonstruotu trys-aštuoni-šęštu rodys, kaip senovėje žmonės Paskaliu programuodavo :)
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2015-11-05 11:49

D3monas wrote:O kaip tu siūlai vadinti? Man atrodo visai tinkamai, kad veikla, kurioje tobulėjama pagrinde tik per praktiką ir kitų pavyzdį, gali būti pavadinta amatu.
Na taip, galime pavyzdziui nesivadovauti snekamaja kalba ir amatu vadinti tai ka tu sakai, kas apibudina turbut betkokia profesija pasaulyje, pradedant prezidentu, baigiant teoretiniu fiziku. Man idomu kokia egzistuoja profesija, kur tobulejama ne per praktika ir kitu pavyzdi ir kur realiai tu gali uzdirbti pinigu turedamas tokia profesija :)
Augustas
senbuvis
Posts: 3165
Joined: 2012-05-03 18:44

2015-11-05 11:56

fizikanas wrote:
D3monas wrote:O kaip tu siūlai vadinti? Man atrodo visai tinkamai, kad veikla, kurioje tobulėjama pagrinde tik per praktiką ir kitų pavyzdį, gali būti pavadinta amatu.
Na taip, galime pavyzdziui nesivadovauti snekamaja kalba ir amatu vadinti tai ka tu sakai, kas apibudina turbut betkokia profesija pasaulyje, pradedant prezidentu, baigiant teoretiniu fiziku. Man idomu kokia egzistuoja profesija, kur tobulejama ne per praktika ir kitu pavyzdi ir kur realiai tu gali uzdirbti pinigu turedamas tokia profesija :)
Gal tai galėtų būti kokia nors grožinės literatūros kritiko arba meno kritiko profesija? Juk tam, kad kritikuotum kokį nors meno kūrinį, kito kritiko pavyzdys nebūtinas. :ax:
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2015-11-05 12:03

Augustas wrote: Gal tai galėtų būti kokia nors grožinės literatūros kritiko arba meno kritiko profesija? Juk tam, kad kritikuotum kokį nors meno kūrinį, kito kritiko pavyzdys nebūtinas. :ax:
Universitetinis issilavinimas irgi :D
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2015-11-05 12:35

Primenu, kad universitetai neruošia profesijoms. Profesijoms ruošia profesinės mokyklos. Universitetuose žmonės studijuoja studijų programose ir jiems suteikiamas išsilavinimas.
fizikanas wrote: betkokia profesija pasaulyje, pradedant prezidentu, baigiant teoretiniu fiziku
Ir viename, ir kitame pavyzdyje, manau, paminėjai sritis, kuriose reikia ne mechaninių įgūdžių, bet gilaus įvairių sričių išmanymo ir turimų žinių integravimo. Prezidentas ir teorinis fizikas - nėra amatai. Tu negali nuspręsti, kad štai, mokysiuosi savarankiškai, kad tapčiau prezidentu ar teoriniu fiziku. Prezidentui būtinas platus išmanymas socialiniuose moksluose, o fizikos teoretikui - gamtos moksluose ir gamtos mokslų filosofijoje. Tokias kompetencijas, manau, gali suteikti tik formalios studijos. Kita vertus, gal aš klystu, galbūt imsi ir parodysi kokį nors fizikos teoretiką, kuris (būdamas neišskirtinių gabumų) nieko nebaigė ir buvo savamokslis, kuris sėkmingai dirbo toje srityje.
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2015-11-05 14:14

D3monas wrote:Primenu, kad universitetai neruošia profesijoms. Profesijoms ruošia profesinės mokyklos. Universitetuose žmonės studijuoja studijų programose ir jiems suteikiamas išsilavinimas.
fizikanas wrote: betkokia profesija pasaulyje, pradedant prezidentu, baigiant teoretiniu fiziku
Ir viename, ir kitame pavyzdyje, manau, paminėjai sritis, kuriose reikia ne mechaninių įgūdžių, bet gilaus įvairių sričių išmanymo ir turimų žinių integravimo. Prezidentas ir teorinis fizikas - nėra amatai. Tu negali nuspręsti, kad štai, mokysiuosi savarankiškai, kad tapčiau prezidentu ar teoriniu fiziku. Prezidentui būtinas platus išmanymas socialiniuose moksluose, o fizikos teoretikui - gamtos moksluose ir gamtos mokslų filosofijoje. Tokias kompetencijas, manau, gali suteikti tik formalios studijos. Kita vertus, gal aš klystu, galbūt imsi ir parodysi kokį nors fizikos teoretiką, kuris (būdamas neišskirtinių gabumų) nieko nebaigė ir buvo savamokslis, kuris sėkmingai dirbo toje srityje.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_autodidacts
User avatar
Sejanus
senbuvis
Posts: 1669
Joined: 2008-11-16 14:41

2015-11-05 14:23

Prezidentui būtinas platus išmanymas socialiniuose moksluose
Bet tu ir mėgsti išsigalvoti :)
Ir viename, ir kitame pavyzdyje, manau, paminėjai sritis, kuriose reikia ne mechaninių įgūdžių
O programavime svarbiausia mechaniniai įgūdžiai? :)
User avatar
Pico
pradedantis
Posts: 311
Joined: 2015-05-24 15:07

2015-11-05 19:41

fizikanas wrote:Prezidentui būtinas platus išmanymas socialiniuose moksluose,
Nu, Brazauskis buvo inžinierius, o ir tarp JAV prezidentų visokių profesijų atstovų pasitaikė. Jau nešnekant apie tai, kad nei LR nei USA nėra profesijos cenzo kandidatams į prezidentus. https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_P ... occupation

Ar čia tik norėjai pasakakyti, kas ir kaip tavo įsivaizduojamojoje utopijoje turėtų būti? Tada ok.
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2015-11-07 20:58

Gaila, kad tų savamokslių, kurie prie labdaringos virtuvės kasdien renkasi, šiame sąraše nėra, nes tada sąrašas būtų daug ilgesnis ir įdomesnis. Ar čia dabar toks prikolas per išimtis mėginti įtikinti, kad tai yra taisyklė?
Sejanus wrote:Bet tu ir mėgsti išsigalvoti
Jo, tu teisus. Nafik prezidentui išmanyti politikos mokslus, ekonomiką, viešuosius ryšius... Žinoma, tu nugalėjai. Aš buvau neteisus. Susirandam kokį benamį be išsilavinimo ir pastatom jį į prezidento kėdę, kaip proof of concept.
Sejanus wrote:O programavime svarbiausia mechaniniai įgūdžiai?
O kokie įgūdžiai programavimui svarbiausi tavo manymu?

Gal kažkiek į temą prie diskusijos: http://www.15min.lt/naujiena/aktualu/ko ... 500-534064
User avatar
Sejanus
senbuvis
Posts: 1669
Joined: 2008-11-16 14:41

2015-11-07 21:20

Jo, tu teisus. Nafik prezidentui išmanyti politikos mokslus, ekonomiką, viešuosius ryšius... Žinoma, tu nugalėjai. Aš buvau neteisus. Susirandam kokį benamį be išsilavinimo ir pastatom jį į prezidento kėdę, kaip proof of concept
Nugalėjau? Tu įsivaizdavai, kad čia kažkokia kova vyksta? Aš jau visai pasimetęs.

Jei nori kažką susirasti ir pastatyti į prezidento kėdę, žinoma, gali mėginti. Apie kokios šalies prezidentą čia kalbi? Turbūt ne Lietuvos, nes tapimo Lietuvos prezidentu procesas yra labai labai nepanašus į šias fantazijas :)
O kokie įgūdžiai programavimui svarbiausi tavo manymu?
Sunku vienareiškmiai pasakyti, ko gero priklauso ir nuo programavimo srities. Bet tik jau ne mechaniniai.
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2015-11-07 21:39

Sejanus wrote:Aš jau visai pasimetęs.
Aš tikiu, kad pasimetęs, jei manai, kad prezidentui nereikia išmanyti politikos bei kitų mokslų.
Sejanus wrote:Sunku vienareiškmiai pasakyti, ko gero priklauso ir nuo programavimo srities. Bet tik jau ne mechaniniai.
Pamėginkime apsibrėžti, ką mes suvokiame, kaip mechaninius įgūdžius. Mechaninis - susijęs su mechanizmais ar įrankiais. Vadinasi, mechaniniai įgūdžiai - įgūdžiai susiję su mechanizmų ar įrankių naudojimu. Net jei programuotojo įrankiai yra programinės įrangos pavidalu, tai vis vien yra įrankiai. Tarkime, programuotojas mokosi programuoti Python, todėl jam labai svarbu mechaniniai to įrankio naudojimo gebėjimai, e.g. kaip algoritmai konstruojami su šia kalba, kokia yra gramatika, kaip kalba supranta kintamuosius. Aš nesu programuotojas, todėl negaliu išsamiai apie tai kalbėti, tačiau iš pokalbių su tais keliais programuotojais, kuriuos pažįstu, man susidarė įspūdis, jog programavimas yra mokėjimas parašyti kodą, kuris darytų tai, ko nori užsakovas. Ir mechaninės kompetencijos (mokėjimas naudoti kalbą, jos supratimas) yra būtent tai, kas įgalina programuotoją parašyti tą kodą.

Jei programuotojas kuria programą, kurią sumanė pats, tada tai dar ir kūrybingumo pareikalaujantis darbas. Kas irgi yra šaunu.
User avatar
Sejanus
senbuvis
Posts: 1669
Joined: 2008-11-16 14:41

2015-11-07 22:00

Aš tikiu, kad pasimetęs, jei manai, kad prezidentui nereikia išmanyti politikos bei kitų mokslų.
Vis gi tu pasimetęs labiau, jei jau taip ištraukinėji žodžius iš konteksto ir dėlioji kur jie nebuvo skirti :) Papasakok, kas ten prieš ką kovėsi kur aš laimėjau, ir kokioje šaly prezidentui reikia išmanyti politikos bei kitus mokslus, pageidautina su nuorodom į tos šalies įstatymus ar, nežinau, darbo skelbimus :D kad matytųsi jog ne pats viską išsigalvoji. Bet gal bus sąžiningiau pripažinti, kad išsigalvojai šiuos reikalavimus? Kaip kažkas sakė, pasakoji kaip norėtum kad būtų, supainiojęs su kaip yra iš tiesų? Bet jei rimtai, tai vienintelis atsakymas kokio tikiuosi sulaukti, yra dar vienas apgailėtinas bandymas slėptis po humoru ir vadinamuoju sarkazmu.
Aš nesu programuotojas, todėl negaliu išsamiai apie tai kalbėti, tačiau iš pokalbių su tais keliais programuotojais, kuriuos pažįstu, man susidarė įspūdis, jog programavimas yra mokėjimas parašyti kodą, kuris darytų tai, ko nori užsakovas. Ir mechaninės kompetencijos (mokėjimas naudoti kalbą, jos supratimas) yra būtent tai, kas įgalina programuotoją parašyti tą kodą.

Jei programuotojas kuria programą, kurią sumanė pats, tada tai dar ir kūrybingumo pareikalaujantis darbas. Kas irgi yra šaunu.
Tu nežinai kas yra programavimas, pats tą supranti ir pripažįsti, bet vis tiek aiškini jog čia amatas, dėstai kada programeriui reikia kūrybingumo kada ne... nors mirk iš juoko, visai kaip kunigai pasakojantys apie lytinį švietimą. Nebūtų sąžiningiau prieš save ir kitus tiesiog pasakyti, kad programavimas yra viena iš specialybių, kur aukštasis išsilavinimas dažniausiai nėra būtinas, ir tuo baigti? Be jokių ten kategorizavimų į amatus ir publikos linksminimo? Ar kažkas būtų negerai, subyrėtų pasaulėvaizdis, nuvertėtų aukštasis mokslas?
User avatar
VYTS
senbuvis
Posts: 1303
Joined: 2008-08-04 22:51

2015-11-07 22:25

D3monas wrote: Gal kažkiek į temą prie diskusijos: http://www.15min.lt/naujiena/aktualu/ko ... 500-534064
Kaip kunigai aiškina kad be bažnyčios Lietuva žlugs taip ir filosofijos profesorius kad be liberalaus išsilavinimo. Nesitikėjau kad kas nors tuo tiki, juo labiau čia. Oh well.
Post Reply