Priimtinas sinonimas žodžiui "tolerastai"?

Visos temos, susijusios su socialiniais mokslais.
Šešėlis
senbuvis
Posts: 1127
Joined: 2007-08-01 21:58

2016-06-16 23:08

Augustas wrote:Jeigu žiūrėsime iš filosofinių pozicijų, tai, manau, kad pakankamai tikslu būtų juos vadinti hedonistiniais totalitariniais absoliutistais, nes jie absoliučiai palaiko hedonistinę filosofiją ir netoleruoja jokių kitų filosofijų.
Apie ką jūs, maestro? Kas čia per netoleruojamos filosofijos?
User avatar
Sejanus
senbuvis
Posts: 1669
Joined: 2008-11-16 14:41

2016-06-17 17:28

http://www.delfi.lt/news/ringas/politic ... d=71571430

J. Dapšauskas straipsnyje naudoja terminą ideologai.

Kiek žinau, tolerastai įsižeidžia ir pavadinti idelogais. Tiesa sakant jie įsižeidžia bet kaip pavadinti. Tik gal kiek mažiau, nei pavadinti tolerastais.
Kita vertus, terminas ideologas apima gerokai plačiau, net jei kalbėsime tik apie lygių gėjų teisių ideologus. Šis žodis man savaime net neatrodo paniekinantis, skirtingai, nei tolerastas.

Kaip tau, Viliau, tokia alternatyva?
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2016-06-17 18:29

Sejanus wrote:Ir visa tai as turejau suprasti is svastikos? :shock:
Tai ne?!!! :D Nu nebūtinai tiksliai tokiais žodžiais, bet tikėjausi, kad esmę suprasi.
Sejanus wrote:Kiek žinau, tolerastai įsižeidžia ir pavadinti idelogais.
Ideologai gali atstovauti bet kokią ideologiją (net ir visai netolerantišką), tai nelabai tinka.

Va, ir aš sugalvojau variantą: liberuoliai.
O formaliau kalbant, gal ultraliberalai?
Augustas
senbuvis
Posts: 3165
Joined: 2012-05-03 18:44

2016-06-18 15:40

Šešėlis wrote:
Augustas wrote:Jeigu žiūrėsime iš filosofinių pozicijų, tai, manau, kad pakankamai tikslu būtų juos vadinti hedonistiniais totalitariniais absoliutistais, nes jie absoliučiai palaiko hedonistinę filosofiją ir netoleruoja jokių kitų filosofijų.
Apie ką jūs, maestro?
Čia apie tai, ką Sejanus labai įžvalgiai vadina SJW (social Justice warriors).
Kas čia per netoleruojamos filosofijos?
Pvz., netoleruoja stoikų, neotomistų, neoplatonikų etc. filosofinių sistemų.
Vilius wrote:
Sejanus wrote:Kiek žinau, tolerastai įsižeidžia ir pavadinti idelogais.
Ideologai gali atstovauti bet kokią ideologiją (net ir visai netolerantišką), tai nelabai tinka.

Va, ir aš sugalvojau variantą: liberuoliai.
O formaliau kalbant, gal ultraliberalai?
Tai kad ultraliberalai yra beveik tie patys libertarai. Sakyčiau, terminas neapima viso jų politinio spektro. :ax: O va, ultraseksliberalai, mano manymu, jau būtų daug tiksliau, nes jie visi pasisako už seksualinių santykių liberalizavimą, nesvarbu, ar jie būtų liberaliose partijose, ar socialdemokratų partijose.Tiktai čia gali būti bėda su socdemais, nes jie niekaip gali nenorėti savęs vadinti žodžiu, turinčiu savo sudėtyje dalį "liberal".
RB
senbuvis
Posts: 5793
Joined: 2004-05-18 13:16

2016-06-19 00:31

Vilius wrote:Va, ir aš sugalvojau variantą: liberuoliai.
O formaliau kalbant, gal ultraliberalai?
Mano supratimu šiuo metu liberalusis ir kairysis požiūris į žmogaus teises gerokai skiriasi, nors abi pusės pasisako „už žmogaus teises“. Kitą vertus, tiems, kurie vartoja terminą „tolerastai“, šie skirtumai paprastai nelabai rūpi, jie po tuo terminu ir vieną, ir kitą pusę sėkmingai sutalpina.
Augustas
senbuvis
Posts: 3165
Joined: 2012-05-03 18:44

2016-06-19 13:57

RB wrote:
Vilius wrote:Va, ir aš sugalvojau variantą: liberuoliai.
O formaliau kalbant, gal ultraliberalai?
Mano supratimu šiuo metu liberalusis ir kairysis požiūris į žmogaus teises gerokai skiriasi, nors abi pusės pasisako „už žmogaus teises“. Kitą vertus, tiems, kurie vartoja terminą „tolerastai“, šie skirtumai paprastai nelabai rūpi, jie po tuo terminu ir vieną, ir kitą pusę sėkmingai sutalpina.
Sutinku su šiuo gerbiamojo RB pastebėjimu. :thumbsup:
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2016-06-19 15:34

RB wrote:Mano supratimu šiuo metu liberalusis ir kairysis požiūris į žmogaus teises gerokai skiriasi, nors abi pusės pasisako „už žmogaus teises“.
Jei taip truputį smulkiau.. Koks yra tas kairysis požiūris į žmogaus teises, ir kuo jis skiriasi nuo liberaliojo požiūrio?
User avatar
Sejanus
senbuvis
Posts: 1669
Joined: 2008-11-16 14:41

2016-06-19 19:59

O formaliau kalbant, gal ultraliberalai?
Kad jie nėra liberalūs. Jie siekia visur kištis ir viską reguliuoti, priešingybė liberalams. Nors angliškai vadinami progressive liberals, tai nežinau. Bet bent jau Lietuvoje tai SJW pažiūros artimesnės socdemams. Ir visokie tolerastai rudomanskiai ir kluoniai glaudžiasi prie socdemų.

Supranti, tas žodis atsirado ne tik todėl, kad kažkam reikėjo kažką įžeisti. Jis atsirado, nes atsirado naujas fenomenas, kuriam reikėjo pavadinimo. Ir jis prigijo. Bus sunku sugalvoti pakaitalą, ir dar tokį, kuris prigytų ir išstumtų tolerastą. Mat skirtingai nei fantazuoja/meluoja/tikisi iš savo burbulo neišlendantys žmonės, tas žodis nebėra gražulių nuosavybė. Jį jau vartoja beveik visi. Jei labai rėžia ausį, SJW manau geras atitikmuo, jį irgi daug kas supranta.

O už žmogaus teises tai pasisako visi neišskiriant gražulių. Nieko nereiškiantys makaronai naivuoliams.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2016-06-19 22:48

Sejanus wrote:Kad jie nėra liberalūs. Jie siekia visur kištis ir viską reguliuoti, priešingybė liberalams.
Nu taip, bet jų galutinis tikslas yra, kad visi turėtų kuo daugiau jau tos laisvės. Ypač tie, kurie (tariamai) jos dabar turi nepakankamai. Tiesiog taip jau yra, kad jie tą savo siekį davedė iki absurdiškų kraštutinumų*. Tačiau vien nuo to, kad yra netikę liberalai, jie kaip ir nenustoja būti liberalais, ane?

* Pvz., šis prajuokino: Equality Conference Tries To Defend ‘No Straight White Men’ Policy
Sejanus wrote:Bet bent jau Lietuvoje tai SJW pažiūros artimesnės socdemams. Ir visokie tolerastai rudomanskiai ir kluoniai glaudžiasi prie socdemų.
O jei taip žiūrint plačiau. Kas pagal tave yra toks tipinis uber-tolerastas pasaulio mastų, ir ką jis jau tokio blogo padarė/pasakė?
Sejanus wrote:Bus sunku[..]
O taip! Teks pasinerti į gūdžią leksinę gelmę, kur dar (visai įmanoma) nėra įžengęs jokio mirtingojo protas... Bet niekas ir nesakė, kad Skepsio kelias bus lengvas, ane? :D
Sejanus wrote:[..]kuris prigytų ir išstumtų tolerastą.
Džiaugiuosi dėl tavo ambicijų. Kas žino, gal pagaliau visuomenei bus naudos iš to skeptikų forumo - bent žodį sugalvosim. Bet kol kas gal let's act locally - tiesiog sugalvokim bent mums patiems priimtiną žodį.
Sejanus wrote:Mat skirtingai nei fantazuoja/meluoja/tikisi iš savo burbulo neišlendantys žmonės, tas žodis nebėra gražulių nuosavybė. Jį jau vartoja beveik visi. Jei labai rėžia ausį, SJW manau geras atitikmuo, jį irgi daug kas supranta.
Vargu ar bent vieną iš jų tie tavo "protingi žmonės" galėtų panaudoti viešoje erdvėje (ypač spausdintoje jos dalyje). Pirmo tiesiog niekas nesutiktų publikuoti, o antrasis yra mažai kam žinomas angliškų žodžių trumpinys su implikuotu sarkazmu (kas irgi kliūtų redaktoriams). Todėl ir sakau, kad mums reikia geresnio žodžio. Tokio pakankamai stipraus, kad tamstai jis nepasirodytų pernelyg politkorektiškas, bet pakankamai politkorektiško, kad jį būtų galima naudoti viešai.

Spėju, kad kol kas nei "tolerasto", nei "SJW" į žodynus neįrašė :) Tai gal dar nėra visai per vėlu?

Vis dar laukiu, kol RB man mažu šaukšteliu sumaitins į tyrelę sutrintą skirtumą tarp liberal-tolerastų ir social-tolerastų. :)
RB
senbuvis
Posts: 5793
Joined: 2004-05-18 13:16

2016-06-20 14:20

Vilius wrote:
RB wrote:Mano supratimu šiuo metu liberalusis ir kairysis požiūris į žmogaus teises gerokai skiriasi, nors abi pusės pasisako „už žmogaus teises“.
Jei taip truputį smulkiau.. Koks yra tas kairysis požiūris į žmogaus teises, ir kuo jis skiriasi nuo liberaliojo požiūrio?
Pirmiausia keli disclaimer'iai:
1. Kalbėdamas apie „kairę“ aš čia turiu galvoje Vakarų Europos (ir iš dalies JAV) „progressive left“ judėjimus (gal, beje, čia ir yra tavo ieškomas terminas – „progresyvi kairė“), nežinau, kiek tokios pažiūros prasiskverbę į mainstream'ines kairiąsias partijas.
2. Kaip minėjau, mano supratimu, t. y. nesu skaitęs autoritetingų straipsnių ar teorijų šia tema ir tiesiog susidariau įspūdį iš visko, kas matyta internetuote. Kitaip tariant, link'ų į apibrėžimus nereikalaukite, nes jų nebus.

Taigi, mano supratimu, liberalizmo požiūris apie žmogaus teises remiasi universaliomis negatyviomis teisėmis, t. y. visiems vienodai taikomais draudimais daryti vieną ar kitą veiksmą. Progresyvioji kairė tuo tarpu atmeta universalumo principą ir teigia, kad negalima visų grupių traktuoti vienodai dėl skirtingos jų padėties visuomenėje, skirtingos istorijos, skirtingos turimos galios, esamo jų diskriminavimo ir t. t., todėl visiškai identiškas veiksmas, atliekamas juodaodės lesbietės ir baltaodžio CIS-gender vyro pirmuoju atveju gali būti priimtinas ir sveikintinas, o antruoju laikomas siaubinga diskriminacija ir aplinkinių teisų pažeidimu.
Taip pat (čia jau kalbant apie kairiuosius apskritai, ne vien progressive left judėjimus) kairei labiau būdinga pozityvių teisių koncepcija, t. y. teisės, pagrįstos kitų asmenų ar valstybės prievole imtis tam tikrų veiksmų (teisė į išsilavinimą, teisė į sveikatos apsaugą, teisė į teisingą darbo užmokestį, progresyvi kairė tai papildo teisėmis į „saugias erdves“ ar „trigger warning'us“).
Augustas
senbuvis
Posts: 3165
Joined: 2012-05-03 18:44

2016-06-20 17:47

Vilius wrote:
Sejanus wrote:Kad jie nėra liberalūs. Jie siekia visur kištis ir viską reguliuoti, priešingybė liberalams.
Nu taip, bet jų galutinis tikslas yra, kad visi turėtų kuo daugiau jau tos laisvės. Ypač tie, kurie (tariamai) jos dabar turi nepakankamai. Tiesiog taip jau yra, kad jie tą savo siekį davedė iki absurdiškų kraštutinumų*. Tačiau vien nuo to, kad yra netikę liberalai, jie kaip ir nenustoja būti liberalais, ane?
Ir taip, ir ne. :ax: Jei kurie nors liberalai yra netikę, tai tikrųjų liberalų akyse tie netikę nustoja būti liberalais. Tačiau kitų, kairesnių už tikruosius liberalus, akyse jie vis dar gali būti liberalūs. Tad atsakymas į klausimą, ar netikę liberalai vis dar liberalai, priklauso nuo požiūrio į liberalizmą bendrai, sakyčiau. :ax:
* Pvz., šis prajuokino: Equality Conference Tries To Defend ‘No Straight White Men’ Policy
Sejanus wrote:Bet bent jau Lietuvoje tai SJW pažiūros artimesnės socdemams. Ir visokie tolerastai rudomanskiai ir kluoniai glaudžiasi prie socdemų.
O jei taip žiūrint plačiau. Kas pagal tave yra toks tipinis uber-tolerastas pasaulio mastų, ir ką jis jau tokio blogo padarė/pasakė?
Nors klausimas adresuotas Sejanui, tačiau pamėginsiu atsakyti ir aš. Taigi tipinis uber-tolerastas yra pozityviosios diskriminacijos šalininkas. Kas yra ta pozityvioji diskriminacija, turbūt nuorodų duoti nereikia, nes visi ją žino.
Šešėlis
senbuvis
Posts: 1127
Joined: 2007-08-01 21:58

2016-06-20 22:56

Žargonas „tolerastas“ vartojamas keliomis reikšmėmis.

1. 99 % vartojimo atvejų juo vadinamas bet kas, kas kiek nors pasisako už bet kokias LGBT teises, drįsta tai daryti viešai, o kalbantys asmeniškai su tuo nesutinka ir jam tai yra didžiulė problema.

2. 1 % vartojamų atvejų (pora žmonių internete) šią sąvoką praplėtė taip, kad ji apimtų bet kurį asmenį, su kurio pozicija kalbantysis asmeniškai nesutinka ir jam tai yra didžiulė problema.

3. Šiandien sužinojau dar vieną šio žodžio reikšmę – tai toks tipas, kuris gėjus neva „toleruoja“, bet aktyviai pasisako prieš visas jų teises.

Lietuvių kalba yra tikrai kūrybinga, manau, kad semantinė variacija, ypač nenorminės leksikos, yra sveikintinas dalykas.
User avatar
Sejanus
senbuvis
Posts: 1669
Joined: 2008-11-16 14:41

2016-06-23 17:16

Vilius wrote:Nu taip, bet jų galutinis tikslas yra, kad visi turėtų kuo daugiau jau tos laisvės.
Tada gražulių galutinis tikslas yra, kad šeima būtų darni ir sveika ir taip toliau.

Man jau ne dešimt metukų.
User avatar
Sejanus
senbuvis
Posts: 1669
Joined: 2008-11-16 14:41

2016-07-05 16:10

Vilius wrote:Nu taip, bet jų galutinis tikslas yra, kad visi turėtų kuo daugiau jau tos laisvės. Ypač tie, kurie (tariamai) jos dabar turi nepakankamai. Tiesiog taip jau yra, kad jie tą savo siekį davedė iki absurdiškų kraštutinumų*. Tačiau vien nuo to, kad yra netikę liberalai, jie kaip ir nenustoja būti liberalais, ane?
Manau, nedaugiau, kaip Gražulio galutinis tikslas yra šeimos gerovė.
O jei taip žiūrint plačiau. Kas pagal tave yra toks tipinis uber-tolerastas pasaulio mastų, ir ką jis jau tokio blogo padarė/pasakė?
Neįsivaizduoju. Labai gali būti, kad toks vienas pasaulinis ubertolerastas net neegzistuoja. Net nežinau, kas čia per žiūrėjimas plačiau, kažko būsiu nesupratęs :)
]Vargu ar bent vieną iš jų tie tavo "protingi žmonės" galėtų panaudoti viešoje erdvėje (ypač spausdintoje jos dalyje). Pirmo tiesiog niekas nesutiktų publikuoti, o antrasis yra mažai kam žinomas angliškų žodžių trumpinys su implikuotu sarkazmu (kas irgi kliūtų redaktoriams). Todėl ir sakau, kad mums reikia geresnio žodžio. Tokio pakankamai stipraus, kad tamstai jis nepasirodytų pernelyg politkorektiškas, bet pakankamai politkorektiško, kad jį būtų galima naudoti viešai.
Iš smalsumo pagooglinau. Neskaitant forumų, tolerasto radau nedaug, ir didžiąją dalį sudarė visokio tautinio jaunimo saitai, nekalbant apie kundrotus, pankas ir panašius atsilikėlius. Tai matyt tu teisus, viešojoje erdvėje šį žodį kol kas monopolizavę kitos pakraipos psichai. Manau vertėtų jį atsiimti :)

SJW ar Social Justice Warrior tingėjau kaitalioti settingus kad rodytų paieškos rezultatus tik lietuvių kalba. Anglų kalba, be abejo, rezultatų milijonai.

Tebūnie, norint kritikuoti šį fenomeną viešai, pasiekti žmones, daryti protingą PR, nesukelti neigiamų asociacijų su pankom, tikrai labai reikėtų kito žodžio, ir...
Vilius wrote: Bet kol kas gal let's act locally - tiesiog sugalvokim bent mums patiems priimtiną žodį.
... oh. Tada SJW :) Nėra asociacijų su pederastais.
User avatar
Pico
pradedantis
Posts: 311
Joined: 2015-05-24 15:07

2016-07-05 21:32

Tolerantai - Viliaus pavartotas terminas visai nieko, jokių -astų ir t.t.

Pakantukai - Užkalnio naujadaras.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2016-07-06 10:12

Sejanus wrote:Tebūnie, norint kritikuoti šį fenomeną viešai, pasiekti žmones, daryti protingą PR, nesukelti neigiamų asociacijų su pankom, tikrai labai reikėtų kito žodžio, ir...
... nu pagaliau dašuto, bet man nepatinka tas daugtaškis ...
Sejanus wrote:... oh. Tada SJW :) Nėra asociacijų su pederastais.
SJW netinka dėl jau minėtų priežasčių (angliškas, trumpinys, su sarkazmu ant "warriors")
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2016-07-06 10:16

Pico wrote:Tolerantai - Viliaus pavartotas terminas visai nieko, jokių -astų ir t.t.
Šitas neblogas, bet ne aš jį sugalvojau. Mano variantai buvo toleruoliai ir liberuoliai (nu tipo kaip "sveikuoliai").
Pico wrote:Pakantukai - Užkalnio naujadaras.
Irgi nieko.
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2016-07-06 15:54

Vilius wrote:Mano variantai buvo toleruoliai ir liberuoliai (nu tipo kaip "sveikuoliai").
Tai gal tada logiskiau toleristai (kaip fasistai).
Post Reply