Begalybė

Visi mes siekiame pažinti mus supantį pasaulį. Ką jau atradome ir kas dar liko atrasti? Visos su pasaulio pažinimu susijusios temos - čia.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2006-01-18 18:45

Svetimas wrote:Šis algoritmas niekada nepriskirs "false" reikšmės kintamajam "liocikas_yra_teisus".
Kodel?
senis
senbuvis
Posts: 1434
Joined: 2005-11-27 02:44
Location: Vilnius

2006-01-18 19:07

Svetimas wrote: Šis algoritmas niekada nepriskirs "false" reikšmės kintamajam "liocikas_yra_teisus".
Nepamirsk, sakydamas niekada, iveli ir begalybes savoka.
Nes tai, kad niekada negausi reiksmes "false", parodo kad
BEGALINIAME laiko tarpe gausi tik "true".

Tas pats liecia ir lygiagreciu tiesiu apibrezima.
Siulau ir ten nevartoti terminu "niekada","visada", nes
viena is ju pavartojes is kart susidursi su terminu "begalybe".
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2006-01-18 20:07

senis wrote:Nepamirsk, sakydamas niekada, iveli ir begalybes savoka.
Butent. 8)
RB
senbuvis
Posts: 5793
Joined: 2004-05-18 13:16

2006-01-19 00:24

senis wrote:Nepamirsk, sakydamas niekada, iveli ir begalybes savoka.
Nes tai, kad niekada negausi reiksmes "false", parodo kad
BEGALINIAME laiko tarpe gausi tik "true".
Umgh??????
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4705
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2006-01-19 13:17

liocikas wrote:
Svetimas wrote:Šis algoritmas niekada nepriskirs "false" reikšmės kintamajam "liocikas_yra_teisus".
Kodėl?
Todėl, kad algoritme nesudarytos sąlygos tokiam priskyrimui. Pačiame cikle niekas kintamojo "liocikas_yra_teisus" reišmės iš "true" į "false" nekeičia, taigi išeiti iš ciklo nėra galimybių. Čia elementari prieštara. Pvz.: įleiskime vaiką be obuolio į kambarį (ciklą) su sąlyga, kad mes išleisime tą vaiką iš kambario, kai jis turės obuolį (reikšmė "false"). Tačiau kambaryje jokio obuolio nėra. O tai reiškia, kad nėra jokių sąlygų, kurios leistų vaikui gauti tą obuolį.
senis wrote:Nepamirsk, sakydamas niekada, iveli ir begalybes savoka.
Nes tai, kad niekada negausi reiksmes "false", parodo kad
BEGALINIAME laiko tarpe gausi tik "true".
Man mano pasakymas tik parodo, kad kintamasis "false" reikšmės neįgys.
User avatar
Nomad
senbuvis
Posts: 5460
Joined: 2004-04-18 09:50
Location: Kaunas
Contact:

2006-01-19 15:12

(tarkim, kad laikas ir kompiuterio technines savybes programos darbo neriboja).
Kiek supratau, begalybės sąvokos ir buvo siūlyta atsisakyti todėl, kad praktikoje ji vargiai egzistuoja ir vargiai reikalinga. Tu, tuo tarpu, davei pavyzdį ne iš praktikos (pacitavau reikiamą vietą) :)
User avatar
Nomad
senbuvis
Posts: 5460
Joined: 2004-04-18 09:50
Location: Kaunas
Contact:

2006-01-19 15:14

senis wrote: Nepamirsk, sakydamas niekada, iveli ir begalybes savoka.
Ne. Niekada gali reikšti, pavyzdžiui, "tol, kol egzistuos kompiuteris". Juk sakydamas "aš niekada netapsiu dinozauru" jokios begalybės sąvokos neįveliu. Iš esmės teturiu omeny tik savo gyvenimo trukmę (nors teiginys išliks teisingas ir gyvenimui pasibaigus).
RB
senbuvis
Posts: 5793
Joined: 2004-05-18 13:16

2006-01-19 16:17

Nomad wrote:Juk sakydamas "aš niekada netapsiu dinozauru" jokios begalybės sąvokos neįveliu. Iš esmės teturiu omeny tik savo gyvenimo trukmę (nors teiginys išliks teisingas ir gyvenimui pasibaigus).
Įveli :) Ką gali žinoti – gal tu tapsi dinozauru po mirties (reinkarnacija anyone?) :D
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2006-01-19 21:13

Svetimas wrote:Todėl, kad algoritme nesudarytos sąlygos tokiam priskyrimui.
Algoritme yra numatytas false reiksmes priskyrimas is karto po to, kai baigiasi ciklas.
Man mano pasakymas tik parodo, kad kintamasis "false" reikšmės neįgys.
Cia ir yra skirtumas.
Jei laikysime, kad ciklas suksis begalybe kartu - kintamasis niekada neigaus false reiksmes. Jei ciklas suksis labai labai tiesiog neapsakomai labai daug kartu, bet ne be galo daug - kintamasis galu gale igis false reiksme.

Tai ir buvo pavyzdio esme - parodyti, kad begalybe yra ne baigtinis, taciau labai didelis skaicius, o be galo didelis skaicius.
Last edited by Vilius on 2006-01-20 08:38, edited 1 time in total.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2006-01-19 21:15

Nomad wrote:Ne. Niekada gali reikšti, pavyzdžiui, "tol, kol egzistuos kompiuteris".
To algoritmo atveju, "niekada" reiskia "po to, kai ciklas prasisuks begalybe kartu".
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2006-01-19 21:21

Nomad wrote:Kiek supratau, begalybės sąvokos ir buvo siūlyta atsisakyti todėl, kad praktikoje ji vargiai egzistuoja ir vargiai reikalinga. Tu, tuo tarpu, davei pavyzdį ne iš praktikos (pacitavau reikiamą vietą) :)
Tu butum visiskai teisus, jei laikytume, kad mastymas (tame tarpe teoriniu modeliu sudarinejimas) nera praktine veikla.

Jei praktine veikla laikai tik kasdienini gyvenima, tai mums reiketu atsisakyti ir daugybes kitu savoku. Ar man jau pradeti vardinti savokas, kuriu man neprireike pastari pusmeti?
User avatar
Nomad
senbuvis
Posts: 5460
Joined: 2004-04-18 09:50
Location: Kaunas
Contact:

2006-01-19 21:40

Jei praktine veikla laikai tik kasdienini gyvenima, tai mums reiketu atsisakyti ir daugybes kitu savoku. Ar man jau pradeti vardinti savokas, kuriu man neprireike pastari pusmeti?
Ne, tik padaryk tokį ciklą praktikoje ;)
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2006-01-20 08:45

Nomad wrote:Ne, tik padaryk tokį ciklą praktikoje ;)

Code: Select all

main()
{
  bool liocikas_yra_teisus = true; 
  bool testi_cikla = true; 
  while (testi_cikla) 
  { 
    print("Te visad sviecia saule :)");
  } 
  liocikas_yra_teisus = false; 
  return(0);
}
Prasau. Deja po ranka neturiu jokio c/c++ kompilerio, bet manau, kad programa be problemu pasileistu.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2006-01-20 08:52

Nomad wrote:Ne, tik padaryk tokį ciklą praktikoje ;)
Gal gali patikslinti, ka turi omenyje sakydamas "praktikoje".
User avatar
Nomad
senbuvis
Posts: 5460
Joined: 2004-04-18 09:50
Location: Kaunas
Contact:

2006-01-20 11:55

Kad pasileistų, aš tikrai neabejoju. Tik ar praktikoje jis būtų begalinis? Ar realiai jis suktųsi be galo?
Gal gali patikslinti, ka turi omenyje sakydamas "praktikoje".
Na, teorija yra tai, kas užrašoma ant popieriaus, o praktika - kaip tai veikia realiai. Ant popieriaus tavo ciklas yra begalinis, praktikoje - jokiu būdu, kadangi įsijungia kiti veiksniai, nenumatyti grynoje teorijoje (nes teorijoje jie ir neturėjo reikšmės). Pavyzdžiui, ribotas energijos kiekis :)

Manau, tavo ciklo atveju taip pat galima naudoti sąvoką "neapibrėžtai ilgas laikas" ar panašiai. Nors begalybė gal ir būtų tiksliau.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2006-01-20 13:58

Nomad wrote:Kad pasileistų, aš tikrai neabejoju. Tik ar praktikoje jis būtų begalinis? Ar realiai jis suktųsi be galo?
Yra vienas geras budas tai suzinoti. Jei tureciau daugiau laiko, butinai tuo uzsiimciau... :D
Na, teorija yra tai, kas užrašoma ant popieriaus, o praktika - kaip tai veikia realiai.
Tuomet del "praktines begalybes", turiu su jumis sutikti. Jei atliekame matavimus mikronais, kilometra galime ramiai laikyti begalybe.
Taciau teoriniu atveju, begalybę ne visuomet galima laikyti baigtiniu, bet labai dideliu dydziu. Tai iliustruoja mano pavyzdys.
Manau, tavo ciklo atveju taip pat galima naudoti sąvoką "neapibrėžtai ilgas laikas" ar panašiai. Nors begalybė gal ir būtų tiksliau.
Galima naudoti ne savoka "piestukas", o - "irenginys, paliekantis pedsaka ant popieriaus" ;)
senis
senbuvis
Posts: 1434
Joined: 2005-11-27 02:44
Location: Vilnius

2006-01-20 16:26

liocikas wrote: Galima naudoti ne savoka "piestukas", o - "irenginys, paliekantis pedsaka ant popieriaus" ;)
As dar patobulinciau apibrezima taip:

Mazas apie 2-20 cm ilgio irenginys, lengvas, paliekantis pedsaka popieriuje ir/arba kitose medziagose grafito pagalba tokiu budu, kad
veikiant irenginiui jis laikomas pasvires tam tikru kampu nuo vertikales
isvestos is irenginio prispaudimo tasko popieriuje.

:-) :-) :-)
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4705
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2006-01-20 22:33

liocikas wrote:
Svetimas wrote:Todėl, kad algoritme nesudarytos sąlygos tokiam priskyrimui.
Algoritme yra numatytas false reiksmes priskyrimas is karto po to, kai baigiasi ciklas.
Tuomet galima sakyti, kad žmogui bus įduotas raktas iš karto po to, kai jis išeis iš užrakinto kambario atsirakinęs tuo raktu.
Kokia prasmė formuluotę: "tai neįvyks" keisti į pasakymą: "tai įvyks po be galo ilgo laiko"?
liocikas wrote:Taciau teoriniu atveju, begalybę ne visuomet galima laikyti baigtiniu, bet labai dideliu dydziu. Tai iliustruoja mano pavyzdys.
Žinoma. Teoriškai galima daug ką prigalvoti. Tačiau praktinės naudos iš begalybės sąvokos nematau jokios... Bendrai ne. Gali ja remdamasis prisigalvoti krūvą paradoksų ir ties jais laužyti galvą. Labai smagus užsiėmimas.
Post Reply