Snukis prieš Einšteiną

Visi mes siekiame pažinti mus supantį pasaulį. Ką jau atradome ir kas dar liko atrasti? Visos su pasaulio pažinimu susijusios temos - čia.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4705
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2005-07-11 21:13

Klausyk, Snuki. Gal apsiribokime vienu kuriuo klausimu ir po truputi nuosekliai judėkim į priekį. Gerai? Nes tuoj ir velnias koją nusisuks mūsų basniose.
Taigi palieskim kelis praktinius Lorenco koeficiento aspektus:
1. Kodėl pionai mus pasiekia? Tu šioj vietoj minėjai kažkokį neapibrėžtumą ar neapibrėžtumo spindulį. Gali detaliai ir ūkiškai išdėsti kas ir kaip?
2. Rašai, kad formulė: Image neteisinga.
Tuomet kokia elekrono pilnutinė energija? Kaip ji didėja elektrono greičiui didėjant ir kodėl?
User avatar
Snukis
senbuvis
Posts: 3214
Joined: 2004-06-03 18:27
Location: Kaunas
Contact:

2005-07-11 22:57

Svetimas wrote:Klausyk, Snuki. Gal apsiribokime vienu kuriuo klausimu ir po truputi nuosekliai judėkim į priekį. Gerai? Nes tuoj ir velnias koją nusisuks mūsų basniose.
OK, bet cia ne musu basnios, o - diskusija del SRT ir BRT, kurioje pilna priestaravimu.
Svetimas wrote:Taigi palieskim kelis praktinius Lorenco koeficiento aspektus:
1. Kodėl pionai mus pasiekia? Tu šioj vietoj minėjai kažkokį neapibrėžtumą ar neapibrėžtumo spindulį. Gali detaliai ir ūkiškai išdėsti kas ir kaip?
Ukiskai - tas laisvo lekio skerspjuvis apibreziamas - "bolshe gazu menshe jam" :) Keista, bet tai pats tiksliausias ir paprsasciausias apibudinimas. Laisvo lekio skerspjuvis apibudinamas kaip maksimalus skerspjuvis (plotas) pro kuri pralekus dalele butinai (tikimybe =1) sureaguos/susidurs ir isnyks su kita dalele - nustos egzistuoti. Yra ir laisvo lekio kelias - maksimalus ilgis, kuri iveikusi dalele butinai (tikimybe=1) nustos egzistuoti. Taigi ukiskai - kuo greiciau leki motociklu - tuo toliau nuvaziuoji, nes kelias plateja bei lygeja ir stulpai skirstosi i salis. Pasiekus greiti v=c laisvo lekio skerspjuvis ir kelias tampa begaliniai t.y. tikimybe=0. Daleles lekiancios tokiu greiciu niekada nesureaguos neisnyks. Is cia kuo greiciau juda pijonai - tuo didesni atstuma (laisvo lekio kelia) per ta pati laiko tarpa iveikia. Cia dar yra vienas dydis - gyvavimo trukme, bet jis nera apibreziamas tikimybe, nes tai yra reali gyvavimo trukme normaliomis salygomis. T.y. kai daleles juda siluminiais greiciais v<<c, tai ju laisvo lekio skerspjuvis ir kelias yra labai mazi.
Teigti, kad pijonu laikas suleteja del greicio - absoliutus briedas, kaip ir aiskinti, kad zmogus visa gyvenima vazinejantis ant dviracio gyvens ilgiau nei tas kuris vaiksto pescias. Per ta pati laiko tarpa - tarkim - 1 valanda jie iveiks skirtingus atstumus, bet tai nereiskia, kad ju laikai skirsis - dviratininkas pragyvens ta 1 val. kazkiek ilgiau, nei pestysis.
Svetimas wrote:2. Rašai, kad formulė: Image neteisinga.
Tuomet kokia elekrono pilnutinė energija? Kaip ji didėja elektrono greičiui didėjant ir kodėl?
Pilnutine energija lekiant c greiciu bus - E=mc**2, o kai greitis mazesnis v<<c, tai E=mv**2. Abi sias formules galima parasyti elektronui kaip bangai per hf (h- Planko konstanta, f - daznis elektrono kaip bangos), nes esant dideliems greiciams vis labiau isryskeja bangines savybes - elekronas elgiasi kaip banga. Is esmes E=mc**2 - grubi formule, kuri nurodo tik krypti, kad dideja energija didejant greiciui, bet nenurodo kaip. Be to, del sios formules grubumo yra sulauzyta daug ieciu, nes pats Albertas teige, kad tai mases ir energijos sarysis (nurodantis kaip mase gali virsti energija ir atvirksciai) ir, kad negali visa mase virsti energija bei atvirksicia - visa energija virsti mase. Is sios formules to visiskai nematyti. Taip pat tas pats Einsteinas teige, kad E=hf. Jei prirasyti:
Image
tai ir prie E=hf reiketu prirasyti L-F koeficienta. Gautusi akivaizdus priestaravimas - Einsteinas "kvantikas" pries Einsteina "reliatyvista".
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4705
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2005-07-12 19:06

Snukis wrote: Ukiskai - tas laisvo lekio skerspjuvis apibreziamas - "bolshe gazu menshe jam" :) Keista, bet tai pats tiksliausias ir paprsasciausias apibudinimas. Laisvo lekio skerspjuvis apibudinamas kaip maksimalus skerspjuvis (plotas) pro kuri pralekus dalele butinai (tikimybe =1) sureaguos/susidurs ir isnyks su kita dalele - nustos egzistuoti. Yra ir laisvo lekio kelias - maksimalus ilgis, kuri iveikusi dalele butinai (tikimybe=1) nustos egzistuoti. Taigi ukiskai - kuo greiciau leki motociklu - tuo toliau nuvaziuoji, nes kelias plateja bei lygeja ir stulpai skirstosi i salis. Pasiekus greiti v=c laisvo lekio skerspjuvis ir kelias tampa begaliniai t.y. tikimybe=0. Daleles lekiancios tokiu greiciu niekada nesureaguos neisnyks. Is cia kuo greiciau juda pijonai - tuo didesni atstuma (laisvo lekio kelia) per ta pati laiko tarpa iveikia. Cia dar yra vienas dydis - gyvavimo trukme, bet jis nera apibreziamas tikimybe, nes tai yra reali gyvavimo trukme normaliomis salygomis. T.y. kai daleles juda siluminiais greiciais v<<c, tai ju laisvo lekio skerspjuvis ir kelias yra labai mazi.
Nieko sau. Pirmą kartą girdžiu apie "laisvo lėkio kelią" ir kitus tavo čia paminėtus dalykus. :shock: Esu girdėjęs apie vidutinį molekulių laisvąjį kelią termodinamikoje, tačiau su šia tema tai nesisieja. Iš kur tu tokius samprotavimus ištraukei? Kokiais fizikiniais dėsniais šios sąvokos remiasi? Kuom gali pagrįsti savo teiginius?
User avatar
Snukis
senbuvis
Posts: 3214
Joined: 2004-06-03 18:27
Location: Kaunas
Contact:

2005-07-13 15:04

Svetimas wrote:...Nieko sau. Pirmą kartą girdžiu apie "laisvo lėkio kelią" ir kitus tavo čia paminėtus dalykus. :shock:
Kas man belieka... :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Svetimas wrote:Esu girdėjęs apie vidutinį molekulių laisvąjį kelią termodinamikoje, tačiau su šia tema tai nesisieja.
Cia Brauno judejimas, jis kazkiek siejasi, bet cia tik daleliu susidurimai, o branduolio fizikoje - daleliu tarpusavio reagavimai - daleles tarpusavyje saveikauja ne tik kaip neutralus atomai. Mokyklos kurse (dabartiniame - neteko matyti) buvo probegsmomis uzsiminta apie tai "Reliatyvumo teorijos pagrinduose" ir "Branduolio fizikoje", o tikslus apibrezimai - tik studijuojant.
Svetimas wrote:Iš kur tu tokius samprotavimus ištraukei? Kokiais fizikiniais dėsniais šios sąvokos remiasi? Kuom gali pagrįsti savo teiginius?
Pagrinde remiasi SRT/BRT kaikuriais teiginiais (ypac Heizenbergo nepibreztumu principu) ir atomo branduolio fizikoje - elementariuju daleliu virsmai, reakcijos, susidurimai, kvantiniai skaiciai,...
Del laisvo lekio skerspjuvio ir laisvo lekio kelio buvo atlikti eksperimentai: Noreta stebeti elektronu difrakcija pagreitinus juos, kad isrysketu bangines savybes. Pastebeta, kad difrakcija vyksta, bet vaizdelis toks, kad skyliu ploksteleje pro kuria turejo difraguoti elektronai "padaugejo". Tada pastate plokstele be skyliu - difrakcija buvo, tiksliau - elektronai praeidavo pro plokstele tasi joje butu skyles. "skyliu pagausedavo" padidinus daleliu greiti. Isvada - didejant greicaims - dideja paciu daleliu neapibreztumas - jei kazkokia zinoma dalele paleidziama greiciu artimu c, tai negali tiksliai pasakyti, kad ji tokia tuo metu isliko (negalima tiksliai pasakyti padeties jei zinai impulsa, mases jei zinai padeti ir greiti,... - Heizenbergas), kol jos nesustabdysi. Ukiskai - tik sureagavus dalelei is tos reakcijos pabudzio gali pasakyti tikslai kokia tai dalele buvo - jos mase, kruvis, energija ir t.t. Pvz.: neutrinu laisvo lekio skerspjuvis vos ne begalinis - Zemes storio metalo plokste praeina mazdaug 99,99999999% neutrinu (del to 0,000000001% ir manoma, kad jie turi tureti rimties mase). Cia del tos mases as irgi nesutinku su SRT/BRT teiginiais bei tuo - kada neapibreztumas tampa begalinis. :)
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4705
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2005-07-13 15:53

Na tu čia, Snuki, ir suvėlei. Atsipeikėk. Arba pats nebesupranti ką kalbi, arba išsikalinėji ir bandai ištirti skaitytojų žioplumą ar kantrybę. Heizenbergo neapibrėžtumo principą priskiri SRT/BRT, kai, tuo tarpu, tai kvantinės mechanikos sritis. Tolesni tavo pasakojimai apie elektronus ir pan. iš vis kažkokia abrakadabra, nesinori net gilintis. Painioji labai svarbų dalyką: subatominių dalelių impulsui didėjant, jų bangos (de Broilio) ilgis vis labiau mažėja.

Dabar dėl pionų. Nuo kokių ir kieno mistinių susidūrimų jis priklauso? Piono, kaip ir kitų subatominių dalelių, gyvavimo laikas yra susijęs su jo skilimo pusamžiu, tam tikra specifine jo gyvavimo trukmės charakteristika. Nenatūraliam, priverstiniam piono suskaldymui reikia didelės energijos. Subatominės dalelės tam ir greitinamos greitintuvuose iki didelių energijų, kad "susidūrusios" reaguotų, t.y. suartėtų tiek, kad pasireikštų stiprioji ar silpnoji sąveika. Esant nepakankamai energijai niekas nevyktų (dėl banginių ir kitų savybių).
Natūraliai pionas savo kelyje nuolatos "susitikinėja" (ne tas pats, kas "susidurti") su kitomis dalelėmis (dažniausiai su elektronais, nes pats yra teigiamo krūvio). Kuo didesnį kelią jis nueina, tuo daugiau tokių "susitikimų" patiria. Taigi tokia elektromagnetinė sąveika, piono visiškai neerzina. O kad įvyktų "kontaktas", "susidūrimas" su teigiamais oro atomų branduoliais pionui reikalinga jau minėta didelė energija, kad suartinti du vienodo ženklo krūvius (panašiai kaip ir branduolinės sintezės reakcijose).
Taigi, tavo "laisvojo lėkio kelio" modelis piono gyvavimo trukmei yra neteisingas, nes yra atvirkščiai: didėjant piono greičiui jo "susidūrimo" ir "reagavimo" su kitomis dalelėmis tikimybė didėja.

Beje, tavo ankstesnis pavyzdys su dviratininku ir pesčiuoju labai nekorektiškas. Toks jausmas, kad tyčia užsiimi propaganda duodamas kasdienius pavyzdžius ten, kur jie absoliučiai netinka. :evil:
User avatar
Snukis
senbuvis
Posts: 3214
Joined: 2004-06-03 18:27
Location: Kaunas
Contact:

2005-07-13 17:49

Svetimas wrote:Na tu čia, Snuki, ir suvėlei. Atsipeikėk. Arba pats nebesupranti ką kalbi, arba išsikalinėji ir bandai ištirti skaitytojų žioplumą ar kantrybę. Heizenbergo neapibrėžtumo principą priskiri SRT/BRT, kai, tuo tarpu, tai kvantinės mechanikos sritis.
Tai kad Heizenbergo principa pasistenge prisiuti prie SRT/BRT pats Einsteinas, nes tas principas grese sugriauti SRT ir BRT. Kad taip neatsitiktu Einsteinas susvelnino kelis savo teiginius is SRT perkleiant i BRT bei siaip netaip "isiuvo" nors islieka daug priestaravimu tarp Heizenbergo principo ir reliatyvumo teorijos.
Svetimas wrote: Tolesni tavo pasakojimai apie elektronus ir pan. iš vis kažkokia abrakadabra, nesinori net gilintis. Painioji labai svarbų dalyką: subatominių dalelių impulsui didėjant, jų bangos (de Broilio) ilgis vis labiau mažėja.
Na jei tau realybe yra abrakadabra ir nesi girdejes apie laisvo lekio skerspjuvi (nors de Broilio bangas esi girdejes - keista tada, kad apie anuos dalykus nesi girdejes) tai tada as nieko negaliu padeti. :( Na nebent tuo, kad tie mano isvardinti parametrai nepriklauso nuo de Broilio bangos ilgio. Laisvo lekio skersmuo ir kelio ilgis yra kaip tiesiogine Heizenbergo principo pasekme - kuo didesnis greitis - tuo jie didesni - didesnis neapibreztumas.
Svetimas wrote: Dabar dėl pionų. Nuo kokių ir kieno mistinių susidūrimų jis priklauso? Piono, kaip ir kitų subatominių dalelių, gyvavimo laikas yra susijęs su jo skilimo pusamžiu, tam tikra specifine jo gyvavimo trukmės charakteristika. Nenatūraliam, priverstiniam piono suskaldymui reikia didelės energijos. Subatominės dalelės tam ir greitinamos greitintuvuose iki didelių energijų, kad "susidūrusios" reaguotų, t.y. suartėtų tiek, kad pasireikštų stiprioji ar silpnoji sąveika. Esant nepakankamai energijai niekas nevyktų (dėl banginių ir kitų savybių).
Natūraliai pionas savo kelyje nuolatos "susitikinėja" (ne tas pats, kas "susidurti") su kitomis dalelėmis (dažniausiai su elektronais, nes pats yra teigiamo krūvio). Kuo didesnį kelią jis nueina, tuo daugiau tokių "susitikimų" patiria. Taigi tokia elektromagnetinė sąveika, piono visiškai neerzina. O kad įvyktų "kontaktas", "susidūrimas" su teigiamais oro atomų branduoliais pionui reikalinga jau minėta didelė energija, kad suartinti du vienodo ženklo krūvius (panašiai kaip ir branduolinės sintezės reakcijose).
Taigi, tavo "laisvojo lėkio kelio" modelis piono gyvavimo trukmei yra neteisingas, nes yra atvirkščiai: didėjant piono greičiui jo "susidūrimo" ir "reagavimo" su kitomis dalelėmis tikimybė didėja.
Piono susidarymui reikalinga didele energija, o suskaldymui - ne, todel tai ir yra trumpaamzes daleles. Lomat'j - ne stroit'j"! Jei pi-mezono visiskai nejaudintu elektromagnetine saveika, tai jis butu amzinas - taip nera.
Apie "mano" laisvo lekio kelio ilgi ir skerspjuvi manu turetum rasti inete, nes jau ne tie laikai, kai viskas buvo tik "popierinese knygose". Laisvo lekio skerspjuvis ir kelio ilgis "galioja" visoms dalelems (net ir makroskopiniams kunams) be isimciu. Susidurimu tikimybe didejant greiciui didetu jeigu galetum tiksliai pasakyti vieta, laika, susidurimo kampa... bei tikslius pacios daleles parametrus. Visos sito tiksliai ustatyti neimanoma ir kuo greitis didesnis - tuo tikimybe, kad pionas susidurs sureaguos - mazeja.
Svetimas wrote:Beje, tavo ankstesnis pavyzdys su dviratininku ir pesčiuoju labai nekorektiškas. Toks jausmas, kad tyčia užsiimi propaganda duodamas kasdienius pavyzdžius ten, kur jie absoliučiai netinka. :evil:
Netinka dviratininkas? O.K. - imkim realybe:
Kosmose esanciu zmoniu (skrenda keliu km/s greiciu, taigi, pagal SRT/BRT ju laikas turi eiti vis dar niekingai mazai, bet - leciau negu musu) laikas - t2, esanciu Zemeje, kitaip t1 - Zemes laikas (cia kaip tas garsusis su XR-71 Blackbird badymas tik greiciai didesni - ryskiau turetu jaustis "laiko susitraukimas"). Tada, anot SRT/BRT - t2-t1>0 arba ukiskai - kosmonautai turetu gyventi ilgiau nei zemieciai... Taip yra? :wink: Maza to, kadangi kosmonautu laikas juda leciau (anot SRT/BRT), tai imant zemieciu laika atskaitos pradzia (ukiskai sakant - imame laiko momenta "dabar"), tai kosmonautai dabar neegzistuoja - atsilieka nuo dabarties! Taip yra??? Cia kaba ne apie signalo uzvelavima del nuotolio, o aspkritai - buvima dabartyje. Kitaip sakant - ar gali paskambinti man "is vakar" "i siandiena"? Tiek to - "is 10 laipsnyje minus n" paskambinti "i dabar" (toks turetu anot SRT/BRT stovis buti tarp kosmonautu ir Zemes)?
User avatar
Snukis
senbuvis
Posts: 3214
Joined: 2004-06-03 18:27
Location: Kaunas
Contact:

2005-07-13 19:48

Del de Broilio...
Tavo pastebejimas teisingas del bangos ilgio mazejimo, bet...
De Broilio hipotezeImage (1)
a) uzrasoma kaip ir Heizenbergo neapibreztumu principas, tik vietoj lygybes joje turetu buti maziau lygu Planko konstantai - reiketu patikslinti taip ta hipoteze;
b) Kadangi ir Heizenbergo principas ir de Broilio hipoteze yra is esmes identiski - Lorenco-Fitcdzeraldo koeficientas prie (1) formules prirasytas "is lubu", kad atitiktu Einsteino teorijoms;
c) net ir is de Broilio hipotezes galima "isgauti" "mano" laisvo lekio skerspjuvio didejima:
Jei bangos ilgis didejant impulsui mazeja, reiskiasi, kad baga "pralenda" pro mazesni plysi esant didesniam greiciui. Is cia - islaikant tikimybe=1 (ir kalbant apie dalele ne kaip banga, kurios de Broilio bangos ilgis sumazjo, o kaip apie ta pacia nepakitusia dalele) galima sakyti, kad padidejus greiciui - padidejo plysys. Cia kaip saudymas i judanti taikini - jei normaliomis salygomis (taikiniui stovint) pataikoma i 1 m skersmens taikini, tai padidejus taikinio greiciui - reikia didesnio taikinio, kad su tokia pacia tikimybe pataikytum i ji. Todel ir apibreziamas kaip maksimalus skerspjuvio plotas i kuri butinai "pataikys" dalele. Jei laisvo lekio skerspjuvis bent siek tiek mazesnis - dalele pro ji praeis nesureagavusi - "nepataikys i kitas daleles". Klasikinej mechanikoj - didejant greiciui dideja ir susidurimu tikimybe, bet kavntinej - ne. Jei pagal de Broilio hipoteze iseitu griezti laisvo lekio skerspjuvio ploto krastai, tai paga Heizenberga - neapibrezti (nes nera grieztos lygybes, o - maziau lygu uz h) ir nusakomi tik tikimybe.
Blogiausia, kad as niekur nerandu laisvo lekio kelio ir skerspjuvio ploto apibrezimu inete. :( Vien nuorodos i termodinamika. Keista. Juk tai gana svarbus dalykas kvantinej fizikoj, o reiskias - branduolio ir SRT/BRT.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4705
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2005-07-25 20:30

Snukis wrote:Blogiausia, kad as niekur nerandu laisvo lekio kelio ir skerspjuvio ploto apibrezimu inete. :( Vien nuorodos i termodinamika. Keista. Juk tai gana svarbus dalykas kvantinej fizikoj, o reiskias - branduolio ir SRT/BRT.
Matyt kažką supainiojai. Galų gale, tai nesvarbu, nes aš tau jau aiškinau, kad prie mažų greičių pionas kaip tik daug rečiau reaguoja su kitomis dalelėmis. Pagalvok pats - jei tu būtum teisus, tai tada nereikėtų jokių greitintuvų, galima būtu fiksuoti dalelių "susidūrimus", branduolines reakcijas kambario sąlygomis, nes anot tavęs: kuo mažesnis greitis - tuo daugiau reakcijų vyksta.

Dabar dėl Image. Sakei, kad ji neteisinga. Tuomet paaiškink, kodėl eksperimentiškai nustatoma elektronų kinetinė energija labai jau netiesiškai didėja jų greičiui artėjant prie šviesos greičio? Eksperimento aprašymas:
Image
O elektronų kinetinės energijos priklausomybės nuo greičio dėsningumas įtartinai panašus į nuprognozuotą:
Image
User avatar
Snukis
senbuvis
Posts: 3214
Joined: 2004-06-03 18:27
Location: Kaunas
Contact:

2005-07-26 22:41

Svetimas wrote:
Snukis wrote:Blogiausia, kad as niekur nerandu laisvo lekio kelio ir skerspjuvio ploto apibrezimu inete. :( Vien nuorodos i termodinamika. Keista. Juk tai gana svarbus dalykas kvantinej fizikoj, o reiskias - branduolio ir SRT/BRT.
Matyt kažką supainiojai. Galų gale, tai nesvarbu, nes aš tau jau aiškinau, kad prie mažų greičių pionas kaip tik daug rečiau reaguoja su kitomis dalelėmis. Pagalvok pats - jei tu būtum teisus, tai tada nereikėtų jokių greitintuvų, galima būtu fiksuoti dalelių "susidūrimus", branduolines reakcijas kambario sąlygomis, nes anot tavęs: kuo mažesnis greitis - tuo daugiau reakcijų vyksta.
Ir kaip to pavyzdys - branduolines grandinines reakcijos vyksta tada, kai U235 arba Pu238 pagauna siluminiais greiciais judancius neutronus. Greitieji neutronai tik pavercia U236 i Pu238.
bent mokyklos vadovelyje turi buti pamineta, kad Brauno judejimas ir susidurimu skaicius termodinamikoje skiriasi nuo elementariuju daleliu judejimo ir saveikos. Reikia tik labiau paieskoti. Neutraliu molekuliu negali pagreitinti smarkiai, o elementarias daleles - prasom. Be to greitintuvai reikalingi ne vien tik reakcijom isgauti, bet ir tam tikros energijos reakcijom isgauti. Ir pionas - teisingai - dazniau reaguoja su dalelem judedamas siluminiais greiciais, todel normaliomis salygomis jo laisvo lekio kelias yra trumpas ir gyvavimo trukme - taip pat.
RB wrote: Dabar dėl Image. Sakei, kad ji neteisinga. Tuomet paaiškink, kodėl eksperimentiškai nustatoma elektronų kinetinė energija labai jau netiesiškai didėja jų greičiui artėjant prie šviesos greičio? Eksperimento aprašymas:
Image
O elektronų kinetinės energijos priklausomybės nuo greičio dėsningumas įtartinai panašus į nuprognozuotą:
Image
Na jei prie mases prirasei Lorenco-Fitcdzealdo koeficienta, tai atsizvelk, kad c yra laiko funkcija - laikui irgi reikalingas (pagal Einsteina) L-F koef.! Daznis - atvirkstinis laikui dydis, tai gautusi, kad L-F koeficientas toje tavo pateiktoje formuleje (grieztai laikantis Einsteino nurodymu) Image
turetu buti pakeltas kubu, (beje - kodel prie antro nario neprirasytas L-F koeficientas? "Ant biuletenio" antrasis narys? Kas ji atleido nuo Alberto nurodymu? :lol: ) Taip nera, reiskiasi - tavo pateikta formule yra neteisinga :wink:
User avatar
Vajezus
emeritas
Posts: 3808
Joined: 2004-04-19 11:19
Location: Vilnius
Contact:

2005-07-27 09:44

Snukis wrote: Na jei prie mases prirasei Lorenco-Fitcdzealdo koeficienta, tai atsizvelk, kad c yra laiko funkcija - laikui irgi reikalingas (pagal Einsteina) L-F koef.! (skipped) Taip nera, reiskiasi - tavo pateikta formule yra neteisinga :wink:
Tai visgi, kur netiesinio elektronų energijos didėjimo paaiškinimas?
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4705
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2005-07-27 13:04

Snukiui.
Pionas turi teigiamą krūvį, o neutronas yra neutralus, todėl jis lengvai priartėja prie atomo branduolio.
Neutronas branduolinėse reakcijose reaguoja su kietos radioktyvios medžiagos atomų branduoliais, o pionas juda oru, kuris nepalyginamai retesnis už nepaprastai sunkias radioktyvias medžiagas. Galų gale, neutronų lėtumas čia ne prie ko, nes tiek lėtieji, tiek greitieji neutronai, bet kokiu atveju reaguoja su atomų branduoliais - skirtingi tik tos reakcijos rezultatai. Taigi tavo argumentas čia visiškai netinkamas.
Be to, subatominių dalelių skilimo pusamžį greitintuvuose ir laboratorijose, kur jos juda dirbtiniame vakuume (taigi nėra su kuo reaguoti), mokslininkai, manau, moka rasti.

Dėl antros dalies. Antrasis dėmuo be Lorenco koeficiento (mc^2) yra elektrono rimties energijos išraiška su kurios teisingumu tu sutikai, taigi bendra užrašyta kinetinės energijos išraiška rodo elektrono judėjimo arba kitaip kinetinės energijos reliatyvistinį prieaugį.
Šviesos greitis yra invariantiškas Lorenco transformacijoms, todėl jokie koeficientai prie jo nesirašo.
Toliau. Vajezus teisus: postringaudamas apie formulių neteisingumą, tu nepaaiškini esminio dalyko. Kodėl elektronų kinetinės energijos ir jų greičio kvadrato empirinė priklausomybė nėra tiesė, kaip turėtų gautis pagal klasikinį supratimą.
User avatar
Snukis
senbuvis
Posts: 3214
Joined: 2004-06-03 18:27
Location: Kaunas
Contact:

2005-08-01 12:01

Vajezus wrote:
Snukis wrote: Na jei prie mases prirasei Lorenco-Fitcdzealdo koeficienta, tai atsizvelk, kad c yra laiko funkcija - laikui irgi reikalingas (pagal Einsteina) L-F koef.! (skipped) Taip nera, reiskiasi - tavo pateikta formule yra neteisinga :wink:
Tai visgi, kur netiesinio elektronų energijos didėjimo paaiškinimas?
Cia panasiai kaip ir artejimas prie absoliutaus nulio - gali priarteti iki -273,16 laipsniu pagal Celsiju, bet negali jo pasiekti ir kuo arciau to nulio - tuo priartejimas darosi sudetingesnis - artejama netiesiskai. Prie sviesos greicio irgi priartejama netiesiskai del greicio netiesisko padidejimo. Nergijos sanaudos greicio padidejimui (esant arti c) dideja labiau nei padidinamas greitis. Be to energija yra kvantuota - padidejime tai irgi turetu matytis.
User avatar
Snukis
senbuvis
Posts: 3214
Joined: 2004-06-03 18:27
Location: Kaunas
Contact:

2005-08-01 12:36

Svetimas wrote:Snukiui.
Pionas turi teigiamą krūvį, o neutronas yra neutralus, todėl jis lengvai priartėja prie atomo branduolio.
Na jei taip, tai - elektronas turetu dar lengviau priarteti prie atomo branduolio ir galu gale "nukristi" ant jo, bet taip nera...
Svetimas wrote:Neutronas branduolinėse reakcijose reaguoja su kietos radioktyvios medžiagos atomų branduoliais, o pionas juda oru, kuris nepalyginamai retesnis už nepaprastai sunkias radioktyvias medžiagas.
Branduoline reakcija vyksta neriklausomai nuo to - ar - "skysta medziaga", ar - kieta". U235 atomas sureaguos su letai judanciu neutronu, jei tai bus vienintelis atomas kubiniame parseke, kas yra nepalyginamai reciau nei oras.
Svetimas wrote: Galų gale, neutronų lėtumas čia ne prie ko, nes tiek lėtieji, tiek greitieji neutronai, bet kokiu atveju reaguoja su atomų branduoliais - skirtingi tik tos reakcijos rezultatai. Taigi tavo argumentas čia visiškai netinkamas.
Is dalies sutinku, bet is kur tu istraukei:
Svetimas wrote:nes aš tau jau aiškinau, kad prie mažų greičių pionas kaip tik daug rečiau reaguoja su kitomis dalelėmis...
? Is kur zinai, kad pionas lekdamas dideliu greiciu reaguoja dazniau nei judedamas letai? Is Brauno judejimo (klasikines fizikos dalies - termodinamikos)?
Svetimas wrote:Be to, subatominių dalelių skilimo pusamžį greitintuvuose ir laboratorijose, kur jos juda dirbtiniame vakuume (taigi nėra su kuo reaguoti), mokslininkai, manau, moka rasti.
Nu skilimo pusamzis apskaiciuojamas remiantis kaip tik ne Einsteino ar Lorenco nuopelnais.
Svetimas wrote:Dėl antros dalies. Antrasis dėmuo be Lorenco koeficiento (mc^2) yra elektrono rimties energijos išraiška su kurios teisingumu tu sutikai
Su ta formule sutikau, bet ne todel, kad tai yra elektrono rimties energijos israiska! Kur tu matei elektrona judanti greiciu c tiesiai ir tolygiai? Be to prie jos nera jokiu koeficientu.
Svetimas wrote:Šviesos greitis yra invariantiškas Lorenco transformacijoms, todėl jokie koeficientai prie jo nesirašo.
Nu tai parasei Ciapajevo nepastoviosios konstantos apibrezima - "man nereikia kazkuriuo metu, kad koeficientas butu, tai ir nerasau, o kai reikia - sugalvoju ir prirasau." "Ciapajevo skaicius" invariantiskas visoms transformacijoms ir sistemoms kai reikia ir kai nereikia - neinvariantiskas, bet net ir tuo atveju jis islieka invariantiskas atsakymo atzvilgiu - visada gaunamas reikiamas rezultatas.
Svetimas wrote:Toliau. Vajezus teisus: postringaudamas apie formulių neteisingumą, tu nepaaiškini esminio dalyko. Kodėl elektronų kinetinės energijos ir jų greičio kvadrato empirinė priklausomybė nėra tiesė, kaip turėtų gautis pagal klasikinį supratimą.
Klasikine fizika niekada nebuvo pasiekusi dideliu greiciu, todel nieko tiksliai negalejo pasakyti - kiek energijos reikes greicio padidejimui, kai greiciai yra artimi c. Klasikine fizika nagrinejo tik ta grafiko sriti, kur dar yra tiesine priklausomybe. Su tuo paciu pasisekimu galima sakyti, kad ta priklausomybe yra tokia, nes
a) dievas taip dave;
b) partija nurode;
c) tokia yra Lorenco transformacija;
d) taip reikia;
e) nieko daugiau niekas nesugalvojo;
f) Einsteinas taip pasake ir jis yra pranasas;
g)...
Beje - as padariau klaida:
Snukis wrote:Daznis - atvirkstinis laikui dydis, tai gautusi, kad L-F koeficientas toje tavo pateiktoje formuleje...
Cai galima buvo mane smarkiau "uzlauzt", bet jei jau nepasinaudojai...
Sakiau - "daznis", bet cia jei kalba eitu apie banga, o kalbame apie dalele, tai c reikia laikyti kaip nueito daleles kelio per laiko tarpa dydi, o ne kaip daznio ir bangos ilgio sandauga.
Jei jau pasakei, kad E=mc**2 yra elektrono rimties energijos israiska (neva kai jis juda sviesos greiciu tiesiai ir tolygiai), tai ka reikstu ta pati formule su tuo koeficientu "gama"? Gal kad elektronas jau pradeda judeti tuo paciu greiciu bet jau su pagreiciu - netiesiai, netolygiai (ne rimties energijos israiska)?
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4705
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2005-08-01 20:56

Snukis wrote:Energijos sanaudos greicio padidejimui (esant arti c) dideja labiau nei padidinamas greitis.
Tu tik perpasakoji eksperimento išvadas. O kur paaiškinimas?
Snukis wrote: Su tuo paciu pasisekimu galima sakyti, kad ta priklausomybe yra tokia, nes
a) dievas taip dave;
b) partija nurode;
c) tokia yra Lorenco transformacija;
d) taip reikia;
e) nieko daugiau niekas nesugalvojo;
f) Einsteinas taip pasake ir jis yra pranasas;
g)...
Čia eksperimento rezultatai, o ne kažkokia iš piršto laužta priklausomybė. Taigi, būtų daug solidžiau, jei neužsiimtum demagogija ir paaiškinkintum kodėl šie eksperimento duomenys puikiai dera su Einšteino reliatyvumo teorija.
User avatar
Snukis
senbuvis
Posts: 3214
Joined: 2004-06-03 18:27
Location: Kaunas
Contact:

2005-08-01 21:49

Svetimas wrote:
Snukis wrote:Energijos sanaudos greicio padidejimui (esant arti c) dideja labiau nei padidinamas greitis.
Tu tik perpasakoji eksperimento išvadas. O kur paaiškinimas?
Ta prasme - nori, kad isvesciau formule neeinsteiniska ir nelorenciska tos priklausomybes? Mhmmmm... keblokas uzdavinys.
Cia reiketu remtis pirmiausia tuo, kad elekromagnetine saveika yra netiesine, darbas el., magn., ir kituose potencialiniuose laukuose atliekamas perkeliant to lauko kruvi nuo vieno poliaus prie kito pagal to lauko jegos linijas. Darbo (sunaudojamos energijos) dydis priklauso nuo kruvio dydzio ir lauko stiprumo. Atsizvelgiant i tas ir kitas netiesines savybes, manau, galima surasti ta tikra priklausomybe - formule. Kolkas gaunasi e) ir f) variantai ir niekas nebando ieskoti tikro atsakymo :(
Snukis wrote: Su tuo paciu pasisekimu galima sakyti, kad ta priklausomybe yra tokia, nes
a) dievas taip dave;
b) partija nurode;
c) tokia yra Lorenco transformacija;
d) taip reikia;
e) nieko daugiau niekas nesugalvojo;
f) Einsteinas taip pasake ir jis yra pranasas;
g)...
Svetimas wrote:Čia eksperimento rezultatai, o ne kažkokia iš piršto laužta priklausomybė. Taigi, būtų daug solidžiau, jei neužsiimtum demagogija ir paaiškinkintum kodėl šie eksperimento duomenys puikiai dera su Einšteino reliatyvumo teorija.
Ne puikiai dera ir ne su Einsteino reliatyvumo teorija, o su is pirsto lauztu koeficientu, kuris pritaikomas pagal reikala. (priminsiu, kad 1919m. A.Edingtonas irgi gavo puiku atitikima Einsteino teorijai, bet po jo niekas daugiau tokiu rezultatu negavo). Priklausomybe panasi i ta, kuri butu gaunama taip keistai (nepilnai) panaudojant Lorenco koeficienta, bet ne konkreciai tokia. Yra didelis skirtumas tarp "panasi" ir "butent tokia". Kaip sakiau - cia L-F koeficientas pritaikytas dalinai ir atlieka Ciapajevo konstantos vaidmeni.
User avatar
Vajezus
emeritas
Posts: 3808
Joined: 2004-04-19 11:19
Location: Vilnius
Contact:

2005-08-01 22:04

Snukis wrote: Kaip sakiau - cia L-F koeficientas pritaikytas dalinai ir atlieka Ciapajevo konstantos vaidmeni.
Planko konstanta taipogi yra Čiapajevo konstanta, sugalvota tam, kad kaip nors paaiškinti eksperimentų rezultatus. Trumpiau tariant, kvantinė mechanika yra tik basnios žurnalistams :)
User avatar
Snukis
senbuvis
Posts: 3214
Joined: 2004-06-03 18:27
Location: Kaunas
Contact:

2005-08-01 22:38

Vajezus wrote:
Snukis wrote: Kaip sakiau - cia L-F koeficientas pritaikytas dalinai ir atlieka Ciapajevo konstantos vaidmeni.
Planko konstanta taipogi yra Čiapajevo konstanta, sugalvota tam, kad kaip nors paaiškinti eksperimentų rezultatus. Trumpiau tariant, kvantinė mechanika yra tik basnios žurnalistams :)
Neteisingas palyginimas, nes Planko konstanta niekur nera taikoma dalinai, kaip tai elgaimasi su L-F koeficientu Einsteino teorijoje :wink: Toje neva rezultatus aprasancioje teorijoje kazkodel isvengiama prirasyti L-F koeficienta prie laiko, kaip to reikalautu Einsteino RT, nes tada nesigautu tokia reikalinga formule.
User avatar
Snukis
senbuvis
Posts: 3214
Joined: 2004-06-03 18:27
Location: Kaunas
Contact:

2005-08-03 16:43

Vajezus wrote:...Tai visgi, kur netiesinio elektronų energijos didėjimo paaiškinimas?
Pasirodo - gyvenimas proziskesnis nei maniau. To eksperimento aprasyme visur minima, kad matuojama elektronu kinetine energija, bet jos didinimas pasiekiams naudojant potencine energija, kuri atvirksciai proporcinga atstumo kvadratui - netiesiska - kinetines energijos tiesiskai padidinti naudojant potencine neimanoma. Is to ir galima surasti tikra greicio kvadrato ir kinetinines energijos priklausomybe.
Post Reply