Esperanto kalba

Visi mes siekiame pažinti mus supantį pasaulį. Ką jau atradome ir kas dar liko atrasti? Visos su pasaulio pažinimu susijusios temos - čia.
Šešėlis
senbuvis
Posts: 1127
Joined: 2007-08-01 21:58

2009-03-12 18:11

Kiek žinau tai, esperantas yra privaloma kalba Vengrijoje.
Kažkaip nelabai tikėtina, sutikčiau, jei ji būtų laisvai pasirenkama. Pasak http://www.tlfq.ulaval.ca/axl/europe/hongriepollng.htm (2.2 skyrius), vengrai daugiausia mokosi anglų, vokiečių ir prancūzų – nelabai kuo skiriasi nuo Lietuvos.
RERUMSCRIPTOR
naujokas
Posts: 32
Joined: 2009-03-10 13:46
Location: Vilnius

2009-03-12 20:30

Šešėlis wrote:
Kiek žinau tai, esperantas yra privaloma kalba Vengrijoje.
Kažkaip nelabai tikėtina, sutikčiau, jei ji būtų laisvai pasirenkama. Pasak http://www.tlfq.ulaval.ca/axl/europe/hongriepollng.htm (2.2 skyrius), vengrai daugiausia mokosi anglų, vokiečių ir prancūzų – nelabai kuo skiriasi nuo Lietuvos.
Kaip tiksliai yra ten aš nežinau.... reikėtų pasidomėti daugiau :)

informacijos prieinamumas šia kalba, kultūrinis interesas, ir, be abejo, investicijos. Apmaudu, tačiau esperanto nė vienu kriterijumi nesiekia didelių aukštumų.
Na, nežinau kaip dėl mokslinės literatūros esperanto kalba, bet grožinės literatūros yra gana nemažai ir orginalios ir verstinės literatūros.
User avatar
Akela
senbuvis
Posts: 2549
Joined: 2006-01-08 23:00

2009-03-13 00:21

RERUMSCRIPTOR wrote:...Kiek žinau tai, esperantas yra privaloma kalba Vengrijoje...
Kaip tiksliai yra ten aš nežinau.... reikėtų pasidomėti daugiau :)
Ko gero, paleidus "globalinę paiešką" per kokį meta-googlį, paaiškėtų, kad vienintelis asmuo planetoje, kuris apie tai "žino", esi tamsta :wink:
RERUMSCRIPTOR wrote:Na, nežinau kaip dėl mokslinės literatūros esperanto kalba, bet grožinės literatūros yra gana nemažai ir orginalios ir verstinės literatūros.
Filme "Gattaca" vietom burbuliuoja esperantiškai. Čia kad priešai bei žiūrovai nesuprastų :dry: na aišku ten dar nemiokas, kad ilgai ta esperanto nedus, nes filmas apie ateitį :guilty:
Bet aš turiu piktą viltį, kad tokių tinginių kaip kad aš daugės (arba ims kas ir pagamins tokį super dalyką "universalų vertėją" ir dirbtinių kalbų poreikis atkris) bei laikui einant ta žaislinė kalba nunyks :twisted:
RB
senbuvis
Posts: 5793
Joined: 2004-05-18 13:16

2009-03-13 02:58

Akela wrote:Bet aš turiu piktą viltį, kad tokių tinginių kaip kad aš daugės (arba ims kas ir pagamins tokį super dalyką "universalų vertėją" ir dirbtinių kalbų poreikis atkris) bei laikui einant ta žaislinė kalba nunyks :twisted:
Anglų kalba pakankamai efektyviai įsitvirtina, kad nereikėtų jokių kitų naujadarų. Kažkur mačiau statistiką, kad šiuo metu apie 90 % ES mokinių mokosi anglų kalbos.
RERUMSCRIPTOR
naujokas
Posts: 32
Joined: 2009-03-10 13:46
Location: Vilnius

2009-03-13 20:33

Akela wrote:Ko gero, paleidus "globalinę paiešką" per kokį meta-googlį, paaiškėtų, kad vienintelis asmuo planetoje, kuris apie tai "žino", esi tamsta
Na, jei ne privaloma, tai bent pasirenkama... bet aš vistiek galvoju, kad Vengrijos mokyklose esperanto kalba yra daugiau dėstoma negu, tarkim, Lietuvoje.
Akela wrote:Bet aš turiu piktą viltį, kad tokių tinginių kaip kad aš daugės (arba ims kas ir pagamins tokį super dalyką "universalų vertėją" ir dirbtinių kalbų poreikis atkris) bei laikui einant ta žaislinė kalba nunyks
Tai gal kompus ir poemas bei romanus rašyti išmokins..... ??? be to jei kompas ir vertėjaus, tai jis bus tik tarpininkas žmonių bendravime, o tai jau problema.
RB wrote:
Akela wrote:Bet aš turiu piktą viltį, kad tokių tinginių kaip kad aš daugės (arba ims kas ir pagamins tokį super dalyką "universalų vertėją" ir dirbtinių kalbų poreikis atkris) bei laikui einant ta žaislinė kalba nunyks :twisted:
Anglų kalba pakankamai efektyviai įsitvirtina, kad nereikėtų jokių kitų naujadarų. Kažkur mačiau statistiką, kad šiuo metu apie 90 % ES mokinių mokosi anglų kalbos.
Norėčiau pamatyti tą tavo statistiką :)

"Anglų kalba pakankamai efektyviai įsitvirtina"

Ar tikrai? Ar tikrai visi kalba angliškai? Ar tu buvai mažame Portugalijos ar Kinijos kaimelyje ir bandei kažką užkalbinti angliškai? Kad ir pačioje Lietuvoje ar bandei susikalbėti angliškai? Na, Vilniuje ar Kaune gal ir pavyktų. Bet pabandyk tą padaryti Bezdonyse ar Paupyje, vargu ar tau pavyktų susikalbėti angliškai. O, juk Lietuva gi ES šalis :)

Na, ne visur ta anglų kalba plinta iš interneto ji jau traukiasi....
Dažnai yra tvirtinama, kad anglų kalba dominuoja kompiuterių technologijose ir internete; ir tie, kurie nori naudotis kompiuteriais ir internetu privalo pirmiausia išmokti anglų kalbą. Tai gal būt ir buvo tiesa ankstyvosiose kompiuterinės technologijos ir interneto raidos stadijose, bet nemokėjimas anglų kalbos jau nėra barjeras dėl kurio negalėtume naudotis internetu.

Kalbų naudojimas internete 2000 metais
Duomenys paimti iš knygos David Graddol English Next. British Council 2006.

Anglų – 51,3 %
Japonų – 8,1 %
Vokiečių – 5,9 %
Ispanų – 5,8 %
Kinų – 5,4 %
Prancūzų – 3,9 %
Koriejiečių – 3,5 %
Italų – 3 %
Danų – 1,8 %
Kitos kalbos – 11,3 %

Kalbų naudojimas internete 2005 metais
Anglų – 32 %
Kinų – 13 %
Japonų – 8 %
Ispanų – 8 %
Vokiečių – 6 %
Prancūzų – 4 %
Korėjiečių – 3 %
Italų – 3 %
Portugalų – 3 %
Danų – 2 %
Kitos kalbos – 20 %
Last edited by RERUMSCRIPTOR on 2009-03-13 21:12, edited 4 times in total.
User avatar
Singuliaras
senbuvis
Posts: 1223
Joined: 2006-09-16 16:03
Location: Žemė - žmonių planeta

2009-03-13 20:39

RERUMSCRIPTOR wrote:bet aš vistiek galvoju, kad Vengrijos mokyklose esperanto kalba yra daugiau dėstoma negu, tarkim, Lietuvoje.
Na, mano mokykloje bandė entuziastai dėstyti, bet nepasisekė. :) O, klausyk, tu pats moki esperantą?
RERUMSCRIPTOR
naujokas
Posts: 32
Joined: 2009-03-10 13:46
Location: Vilnius

2009-03-13 20:52

Singuliaras wrote:
RERUMSCRIPTOR wrote:bet aš vistiek galvoju, kad Vengrijos mokyklose esperanto kalba yra daugiau dėstoma negu, tarkim, Lietuvoje.
Na, mano mokykloje bandė entuziastai dėstyti, bet nepasisekė. :) O, klausyk, tu pats moki esperantą?

Skaityt tai galiu, tik va pakalbėt netenka....
Akela wrote:Bet aš turiu piktą viltį, kad tokių tinginių kaip kad aš daugės (arba ims kas ir pagamins tokį super dalyką "universalų vertėją" ir dirbtinių kalbų poreikis atkris) bei laikui einant ta žaislinė kalba nunyks
Čia buvo pavartotas toks terminas dirbtinė kalba. Nagi pasiaiškinkime, ką jis reiškia?

Terminas dirbtinė kalba nėra labai vykęs. Iš pirmo žvilgsnio skirtumas tarp dirbtinių ir naturalių kalbų atrodo akivaizdus, tačiau labiau gilinantis į šią problemą ribos tarp šių dviejų kalbų tipų darosi vis labiau neryškios. Visų pirma, natūrali (etninė) kalba nėra savarankiškas organizmas, kurio raidą lemia tik jo paties vidiniai dėsniai. Bet kurios kalbos raidoje nesunkiai randama sąmoningos žmogaus veiklos pėdsakų. Pavyzdžiui, lietuviškus žodžius sakinys, rašyba, tarmė sukūrė A. Baranauskas, turinys, pažanga, degtukai Jonas Jablonskis. Samoningai kuriama mokslinė ir profesinė terminija, svetimi žodžiai sąmoningai keičiami savais, norminiai žodynai ir gramatikos nustato bendrinės kalbos formų vartojimo taisykles. Bendrinės (literatūrinės) kalbos formos atsiradimas dažniausiai esti sąmoningo žmonių įsikišimo rezultatas. Geras pavyzdys yra norvegų literatūrinės kalbos nynorsk, arba landsmal, kilmė. Senoji norvegų rašto kalba per daugiau nei keturis šimtmečius trukusį danų viešpatavimą buvo išstumta danų kilmės literatūrinės kalbos riksmal. Atgavus nepriklausomybę (1814 m.) daugeliui norvegų riksmal tapo nebepriimtina. Dialektologas Ivaras Asenas (Aasen), remdamasis norvegų kalbos tarmių medžiaga, XIX amžiaus pabaigoje sukūrė naują literatūrinę kalbą – nynorsk arba landsmal. Iki šių dienų nynorsk ir riksmal funkcionuoja Norvegijoje kaip lygiavertės valstybinės kalbos. Tokie žymūs kalbininkai kaip Boduenas de Kurtene (Baudouin de Courtenay) ir O. Jespersenas kalbininkų prievole laikė ne vien pasyvų kalbos reiškinių aprašymą, bet ir aktyvų dalyvavimą tobulinant kalbą kaip efektyvų žmonių komunikacijos įrankį. Kita vertus ir dirbtinėse kalbose, jei jos funkcionuoja, stihiškai randasi įvairių pakitimų; be to daugelio dirbtinių kalbų medžiaga paimta iš naturalių kalbų, taigi nėra „dirbtinė“. Todėl vietoje termino dirbtinės kalbos pastaraisiais metais imtas vartoti terminas planinės kalbos (Plansprache, planned language, planovij jazyk rus.). Pirmą kartą šis terminas pavartotas 1931 m. vokiška forma Plansprache. Reikia pridurti, kad buvo ir tebėra vartojama ir daug kitų terminų, pavyzdžiui, angl. constructed language, universal language, world language, auxiliary language, internacional language ir kt.

Terminas naturalios kalbos taip pat yra kritikuojamas, nes opozicijoje natūra – kultūra kalba paprastai priskiriama kultūrai. Vietoj jo siūloma vartoti terminą etninės kalbos.
bei laikui einant ta žaislinė kalba nunyks
Na, taip manančių žmonių buvo ir prieš šimtą metų. Ir jeigu tuo metu esperantinikai buvo skaičiuojami tūkstančiais, tai dabar esperantininkai skaičiuojami milijonais.
User avatar
Singuliaras
senbuvis
Posts: 1223
Joined: 2006-09-16 16:03
Location: Žemė - žmonių planeta

2009-03-13 21:44

RERUMSCRIPTOR wrote:Skaityt tai galiu, tik va pakalbėt netenka....
Tai blogai mokaisi. Juk esperantininkai net savo sektą turi įkūrę. :mrgreen:
RERUMSCRIPTOR
naujokas
Posts: 32
Joined: 2009-03-10 13:46
Location: Vilnius

2009-03-13 22:04

Singuliaras wrote:
RERUMSCRIPTOR wrote:Skaityt tai galiu, tik va pakalbėt netenka....
Tai blogai mokaisi. Juk esperantininkai net savo sektą turi įkūrę. :mrgreen:
Norėčiau sužinot, kaip ta sekta vadinasi :shockz:
User avatar
Akela
senbuvis
Posts: 2549
Joined: 2006-01-08 23:00

2009-03-13 22:14

RERUMSCRIPTOR wrote: Čia buvo pavartotas toks terminas dirbtinė kalba. Nagi pasiaiškinkime, ką jis reiškia?
Terminas dirbtinė kalba nėra labai vykęs. Iš pirmo žvilgsnio skirtumas tarp dirbtinių ir naturalių kalbų atrodo akivaizdus, tačiau labiau gilinantis į šią problemą ribos tarp šių dviejų kalbų tipų darosi vis labiau neryškios...
Šioj situacijoj esminis skirtumas tarp natūralių ir dirbtinių kalbų yra tas, kad natūralias mokosi n žmonių nuo gimimo (na ok, nuo metukų amžiaus) ir niekas jiems pasirinkti kitos gimtosios kalbos neleidžia. Bet tai ne bėda, nes vaikystėje atitinkamoje terpėje kalba išmokstama žaidžiant. Ir išmokstama gerai. :) O dirbtinė esperantiška - laikosi ant entuziastų, kurie gaudo kaifą iš proceso, ieškosi naujų draugų-bendraminčių ar etc.... (Na yra nuo 1000 iki 2000 entuziastų atžalų, kuriems ši kalba gimtoji, bet tai nerimtas skaičius kalbai :wink: )
Vienžo - nelygi startinė pozicija. Tūlas tingus pilietis išmoksta vaikystėje gimtą kalbą (pavyzdžiui, anglų) ir gali ja susikalbėti su daug daug kitų piliečių. Ir, jei jis nė trupučio nelinkęs į entuziastingą poliglotizmą , gali kuo puikiausisi apseiti be žaviosios esperanto kalbos (kaip ir be Australijos aborigenų kalbų, Zulusų... Lietuvių :))
O, jei jis sugalvos mokytis 2-ą kalbą, tai kam jam mokytis kalbą, kuria kalba tiek nedaug žmonių ir net šalies nėra? Entuziastas gali tuo užsiimti, pragmatikas - ne.
RERUMSCRIPTOR wrote:
bei laikui einant ta žaislinė kalba nunyks
Na, taip manančių žmonių buvo ir prieš šimtą metų. Ir jeigu tuo metu esperantinikai buvo skaičiuojami tūkstančiais, tai dabar esperantininkai skaičiuojami milijonais.
Pagal wiki laisvai kalbančių esperanto kalba yra nuo 100 000 iki 2 mln. Labai jau neapibrėžtas skaičius. Ar tikrai milijonai? :|

O šiaip - entuziazmas ir kokia tai nuotaiką gerinanti ir draugų susirasti padedanti veikla yra gerai - nesvarbu ar tai esperanto kalba, ar keliavimas po pasaulį autostopu, ar skautų stovyklos, ar siuvinėjimas kryželiu... viskas eina į pliusą, jei useriui nuo to akys linksmesnės, kailis labiau blizga ir etc.
Tik nepamirškit, kad daugybė asmenų turi ka veikti ir be to ir esperanto jiems reikalinga kaip šuniui penkta koja.
Šešėlis
senbuvis
Posts: 1127
Joined: 2007-08-01 21:58

2009-03-13 22:22

Tai blogai mokaisi. Juk esperantininkai net savo sektą turi įkūrę.
Diskusijos Skeptikas.org vis labiau panašėja į apsitaškymą purvais Vlkk.lt diskusijose.
RB
senbuvis
Posts: 5793
Joined: 2004-05-18 13:16

2009-03-13 23:34

RERUMSCRIPTOR wrote:Norėčiau pamatyti tą tavo statistiką :)
Prašom: http://www.swivel.com/graphs/show/13990154
84,9 %.
RERUMSCRIPTOR wrote:Ar tikrai? Ar tikrai visi kalba angliškai? Ar tu buvai mažame Portugalijos ar Kinijos kaimelyje ir bandei kažką užkalbinti angliškai? Kad ir pačioje Lietuvoje ar bandei susikalbėti angliškai?
Mažame Portugalijos kaimelyje bandžiau. Pavyko. Tiesa, susišnekėti esperanto kalba ten nebandžiau, nes jos nemoku. Kaip manai, ar būtų pavykę? :)
O šiaip kam tos šiaudinės baidyklės? Aš nesakiau, kad visi kalba angliškai. Aš sakiau, kad anglų kalba sėkmingai plinta.
RERUMSCRIPTOR wrote:Na, ne visur ta anglų kalba plinta iš interneto ji jau traukiasi....
Tikrai? Gal gali pasakyti, kiek sumažėjo angliškų tinklapių skaičius internete? O procentinis pokytis tik rodo, kad kompiuterizacija, kuri prasidėjo anglakalbėse šalyse, pasiekė tokias šalis kaip Indija ar Kinija, todėl santykis ir pasikeitė. Tik tiek.
Be to, interneto puslapių skaičius mažai ką sako apie kalbos plitimą (nebent manai, kad japonų kalba labiau paplitusi nei ispanų). Kur kas svarbiau, kiek žmonių ją moka ar mokosi. Šioje srityje anglų kalba neturi konkurentų. Pvz., http://ec.europa.eu/education/languages ... 631_en.pdf.
Pasižiūrėk, kokią kalbą ES gyentojai laiko naudingiausia ir kokios kalbos labiausiai linkę mokytis.
RERUMSCRIPTOR
naujokas
Posts: 32
Joined: 2009-03-10 13:46
Location: Vilnius

2009-03-14 16:03

Akela wrote:Na yra nuo 1000 iki 2000 entuziastų atžalų, kuriems ši kalba gimtoji, bet tai nerimtas skaičius kalbai :wink:
Ha, kai kas tai pateikia kaip esperanto kalbos privalumą, jog ši kalba beveik niekam nėra gimtoji, nes visi jos pradeda mokytis iš vienodų startinių požicijų.
Akela wrote:Pagal wiki laisvai kalbančių esperanto kalba yra nuo 100 000 iki 2 mln. Labai jau neapibrėžtas skaičius. Ar tikrai milijonai?
Ha Ha, yra dar labiau neapibrėžtų skaičių. Na, esperantininkus apskritai sunku susukaičiuoti, nes globalinis gyventojų surašymas neįmanomas. Kas tikliai žino kiek yra tų esperantų 2, 4 milijonai, o gal 10? Kas žino?
http://192.220.96.203/efaq.html#howmany
RB wrote:Kur kas svarbiau, kiek žmonių ją moka ar mokosi. Šioje srityje anglų kalba neturi konkurentų
Na, kinai su tavimi nelabai sutiktų...
RB wrote:Aš sakiau, kad anglų kalba sėkmingai plinta.
RB wrote:Tikrai? Gal gali pasakyti, kiek sumažėjo angliškų tinklapių skaičius internete? O procentinis pokytis tik rodo, kad kompiuterizacija, kuri prasidėjo anglakalbėse šalyse, pasiekė tokias šalis kaip Indija ar Kinija, todėl santykis ir pasikeitė. Tik tiek.
Aš ir nesakau, kad sumažėjo angliškų tinklalapių skaičius, tik noriu pasakyti, jog anglų kalba jau nedominuoja internete kaip kad buvo anksčiau, nes jos vietą užėmė kitos kalbos. Taigi tas tavo pasakymas, jog anglų kalba sėkmingai plinta internetui negalioja.
Apostatas
senbuvis
Posts: 3056
Joined: 2005-03-07 17:43

2009-03-14 16:47

Sveikas, RERUMSCRIPTOR. Aš gal kiek nutolsiu nuo šiuo metu vykstančios diskusijos, bet norėčiau užduot tau klausimą. Tu pats sukūrei šią temą tikslu pareklamuoti esperanto kalbą arba paagituoti ją mokytis? Jeigu, taip tai ar tau neatrodo, kad tavo pastangos eina šuniui ant uodegos, idant dėka savo kiek kategoriškų teiginių susiduri su gana aršiu oponavimu. Tad ar nevertėtų būt šiek tiek nuosaikesniam.
User avatar
Jauja
pradedantis
Posts: 200
Joined: 2005-12-06 18:23

2009-03-17 10:16

esu matęs kažkur analizę, kaip daug EU sutaupytų, jei visus biurokratus išmokytų esperanto. Deja dauguma protingų biurokratų moka angliškai, o tie kur nemoka arba kvaili arba išdidūs (arba abu).

Vienintelis esperanto pranašumas prieš anglų k. būtų tas, kad tai nėra nacionalinė kalba, dėl to visi būtų lygūs... :ax:

šiaip panaši diskusija jau vyko fantastikos forume. bet irgi nepavyko įrodyti jos naudos. :)

o šiaip perfrazuojant Akelą, kol tau gerai ir kol primygtinai nekiši man savo tikėjimo...
Šešėlis
senbuvis
Posts: 1127
Joined: 2007-08-01 21:58

2009-03-17 10:34

Vienintelis esperanto pranašumas prieš anglų k. būtų tas, kad tai nėra nacionalinė kalba, dėl to visi būtų lygūs...
Tai tikrai nėra vienintelis jos privalumas.
Deja dauguma protingų biurokratų moka angliškai, o tie kur nemoka arba kvaili arba išdidūs (arba abu).
Na, arba jie yra kvaili ir išdidūs anglai, ir jie tiesiog nesimoko užsienio kalbų.
User avatar
Legionas
senbuvis
Posts: 2539
Joined: 2004-11-03 12:17
Location: Sask

2009-03-17 17:38

RERUMSCRIPTOR wrote:Na, ne visur ta anglų kalba plinta iš interneto ji jau traukiasi....
Taigi, dabar jau reikia mokytis mandarinu kalbos.
RERUMSCRIPTOR
naujokas
Posts: 32
Joined: 2009-03-10 13:46
Location: Vilnius

2009-03-17 18:51

Liucipher wrote:Sveikas, RERUMSCRIPTOR. Aš gal kiek nutolsiu nuo šiuo metu vykstančios diskusijos, bet norėčiau užduot tau klausimą. Tu pats sukūrei šią temą tikslu pareklamuoti esperanto kalbą arba paagituoti ją mokytis? Jeigu, taip tai ar tau neatrodo, kad tavo pastangos eina šuniui ant uodegos, idant dėka savo kiek kategoriškų teiginių susiduri su gana aršiu oponavimu. Tad ar nevertėtų būt šiek tiek nuosaikesniam.
Na, mano tikslas nėra kokį esperanto oponentą įtikinti jos reikalingumu, naudingumu ir pan., bet daugiau provokuoti diskusiją apie eo. O, kieno argumentai yra taiklesni nuspres šios diskusijos lankytojai/skaitytojai.
Legionas wrote:
RERUMSCRIPTOR wrote:Na, ne visur ta anglų kalba plinta iš interneto ji jau traukiasi....
Taigi, dabar jau reikia mokytis mandarinu kalbos.
Kiek girdejau Pietų Amerikoje Kinija sėkmingai superka naftos pramonės įmones ir tenykščiai žmonės noriai mokosi kinų kalbos. Kažkada apie tai buvo Čekuolio laida.
Last edited by RERUMSCRIPTOR on 2009-03-17 19:19, edited 2 times in total.
Post Reply