Didysis a la sprogimas ir Visatos atsiradimas

Visi mes siekiame pažinti mus supantį pasaulį. Ką jau atradome ir kas dar liko atrasti? Visos su pasaulio pažinimu susijusios temos - čia.
senis
senbuvis
Posts: 1434
Joined: 2005-11-27 02:44
Location: Vilnius

2008-06-02 07:25

Singuliaras wrote: Be terpės, kurioje sąveikauja fotonas, ir šaltinio judėjimo, kokios dar yra energijos praradimo priežastys?
Nesutinku su tavo pasakymu "be terpes". Fotonai ateidami iki musu gali saveikauti su:
1) Galaktiku, uku, tarpzvaigzdines medziagos atomais. T.y. saveikauti su materija, kuri pasimaiso fotonui pakeliui.
2) Auksciau paminetu objektu gravitaciniais laukais. Kitaip sakant nors gravitonai dar nerasti, bet vienaip ar kitaip fotonai skrenda jausdami masyviu kunu gravitacija (pagrindzia gravitaciniai lesiai), taigi su gravitacine energija jie taipogi gali saveikauti.
3) Ir galiausiai fotonai gali saveikauti su kitais fotonais, t.y. fotono-fotono sklaida.
http://arxiv.org/abs/hep-ph/0512033
--------------------------------------------
As neteigiu, kad kazkuris is paminetuju dalyku butinai geriau aprasys raudonaji poslinki, bet tenoriu pasakyti, kad nera taip viskas grazu kaip kad nori nupiesti ponas Sovijus.
User avatar
Singuliaras
senbuvis
Posts: 1223
Joined: 2006-09-16 16:03
Location: Žemė - žmonių planeta

2008-06-02 07:45

Senis wrote:Nesutinku su tavo pasakymu "be terpes".
Šiaip nelabai teisingai mane perskaitei. Aš tą ir turėjau omeny, tu tik patikslinai ir detaliau su pavyzdžiais viską nupasakojai. :)

(Edit. Esu kažkokioje astronomams mėgėjams skirtoje knygutėje skaitęs kad kiti variantai nelabai tinka, rašė kad viskas remiamasi skaičiavimais: suprask, kad kiti veiksniai negalėjo tokio "šifto" sukelti. - Tik, sakau, ta knygutė knygutė labai sena). :)
senis
senbuvis
Posts: 1434
Joined: 2005-11-27 02:44
Location: Vilnius

2008-06-02 08:03

Singuliaras wrote: Šiaip nelabai teisingai mane perskaitei
O gal tu mane neteisingai supratai ? (As taigi nesakiau, kad visiskai be jokios terpes ima stebuklingai ir nukrenta fotono energija :) :) )
Singuliaras wrote: Esu kažkokioje astronomams mėgėjams skirtoje knygutėje skaitęs kad kiti variantai nelabai tinka
Tikriausiai taip ir yra. As ir norejau pasakyti, kad rimtoje diskusijoje apie BigBang reiketu kalbeti apie tai- kodel tiketiniausia shifto priezastis yra doplerio efektas. Del to ir prikibau prie Sovijaus, kad jis lyg nesusimastydamas reze "dopleris ir taskas !!!" - lyg cia butu kokia dogma :-)
User avatar
Singuliaras
senbuvis
Posts: 1223
Joined: 2006-09-16 16:03
Location: Žemė - žmonių planeta

2008-06-02 08:34

senis wrote:O gal tu mane neteisingai supratai ? (As taigi nesakiau, kad visiskai be jokios terpes ima stebuklingai ir nukrenta fotono energija :) :) )
Nu pogalais, ne. :)

Žiūrėk, perrašau savo pirmąjį sakinį. Aš sakiau, kad man žinomi du dalykai, kurie gali sukelti energijos nukritimą - tai (1) terpės/aplinkos trukdymas ir (2) šaltinio judėjimas. Kai sakiau "terpė", tai omenyje ir turėjau visokius kitus atomus, gravitacijas ar dar kažką, - kas ir yra aplinka. Tu tik detalizavai tą terpę ir įvardinai konkrečius atvejus, kas gali dar trikdyti fotoną, ir paaiškinai, kaip tą terpę reikia suprasti.

Kita vertus, gal blogai parinkau žodį "terpė", nes visa kita, kas nėra pats fotonas, juk ir bus ta terpė.

O apie fotonų sąveiką, tiesa, nebuvau girdėjęs. Dabar žinosiu. :)

Del to ir prikibau prie Sovijaus, kad jis lyg nesusimastydamas reze "dopleris ir taskas !!!" - lyg cia butu kokia dogma Smile
Pavarčiau tą knygutę. Tiksliau ten rašo, kad doplerinis energijos netekimas sukuria kitokius pokyčius spektre negu paprastas fotono senėjimas ar degradacija. Ir šiaip labai, labai ir netgi labai užtikrintai kalba, sako kad remiasi stebėjimais, kad tai ką matome, sukelia tik dopleris, o visa kita - arba nestebėta, arba labai mažai įtakoja poslinkį link raudonumo (konkrečiai čia apie gravitacinį poslinkį). Tai va tiek va. :)

(Tiesa, ta knygutė parašyta 1983 metais, taip kad...)
Post Reply