p2p

Kokia moralės kilmė? Kaip turėtumėme elgtis? Aptarkime visa tai šiame forume.
RB
senbuvis
Posts: 5793
Joined: 2004-05-18 13:16

2007-07-10 17:06

son wrote:asmeniskai as piratauju.. ir piratauju daug. priezasciu tam daug..
Aha, pasiteisinimai tikrai nepaprastai išradingi :)
Neatsižvelgia į pragyvenimo lygį sakai? O ką, Lietuvos rinkai skirto kūrinio sukūrimo išlaidos mažesnės nei visiškai tokio pat kūrinio, išleidžiamo JAV rinkoje? :)
Didžiosios videonuomos nepiratauja ir jau seniai. Ir „protinga“ atsisiuntimo kaina būtų ne nuomos (3 Lt), o kasetės (20 Lt) kaina :)
fizikanas wrote:Pastebėčiau, kad piratavimas nėra jau visiškai savanaudis procesas. Štai pavyzdžiui pažiūrėjęs filmą, gali jį parekomenduoti draugams, gali parašyti apie jį nuomonę internete, kuri kažkam galbūt bus įdomi. Ar moralu šito nedaryti, kai turi galimybę? Čia jau nekalbant apie atvejį, kai turi vaikų, kuriems tam tikrą kultūrinį išprusimą gali suteikti tik pirataudamas.
Nieko nesupratau, ką rekomendavimas turi bendro su piratavimu? Man patiko filmas, sakau draugui: „XXX yra geras filmas, nueik, išsinuomok, va, toje videonuomoje yra“. Ir niekam nereikia piratauti :)
Analogiškai su vaikų kultūriniu išprusimu – kas trukdo filmus, knygas ir t. t. pirkti, nuomotis (imti iš bibliotekos) ir t. t. ? :)
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2007-07-10 17:28

RB wrote:Nieko nesupratau, ką rekomendavimas turi bendro su piratavimu? Man patiko filmas, sakau draugui: „XXX yra geras filmas, nueik, išsinuomok, va, toje videonuomoje yra“. Ir niekam nereikia piratauti :)
Kad patiktu filmas, pirmiausia reikia jį pamatyti. O kad ji pamatyti reikia arba piratauti arba moketi pinigus. Jeigu nėra atliekamų pinigų filmui ir nepiratauji, tai rezultate neparekomenduoji filmo. To filmo nepasižiūri draugas, nuo to nukenčia (arba ne, jei draugas irgi piratas) filmo gamintojai, bei pats draugas(moraliai, kultūriškai). Iš to seka, kad nors ir nemoralu žiūrėt filmą už jį nesumokėjus, nemoralu yra ir jo nežiūrėt nesumokėjus. Kuris atvėjis yra nemoralesnis aš nežinau :)
Khan
pradedantis
Posts: 334
Joined: 2006-09-04 15:42

2007-07-10 18:27

Bet kai pagalvoju, kaip gerai jog egzistuoja toks dalykas kaip piratavimas... Tai tikras issigelbejimas neissivysciusioms salims. Dabar uztenka tureti vien tik gelezi, ir prieeiga prie interneto. Piratavimas labai ispopuliarino kompiuterius, nes anais laikais nedaugelis butu galejes susimoketi uz legalia windoze ar ofisa. Kai informacija tampa pasiekiama kiekvienam, ne tik tam kuris turi pinigu uz ja susimoketi - argi tai ne utopija? :)
User avatar
son
senbuvis
Posts: 2630
Joined: 2005-04-05 08:31
Location: Kaunas/London

2007-07-10 20:35

RB wrote:Aha, pasiteisinimai tikrai nepaprastai išradingi :)
Neatsižvelgia į pragyvenimo lygį sakai? O ką, Lietuvos rinkai skirto kūrinio sukūrimo išlaidos mažesnės nei visiškai tokio pat kūrinio, išleidžiamo JAV rinkoje? :)
labai abejociau ar menkavercai lietuvos kino studijos filmai ar lietuviskos muzikos padangiu kuriniai isnaudoja daug finansiniu ir intelektualiniu istekliu jiem pagaminti ir isleisti..

snekant apie programine iranga naudoju "tildes biura" ir "interleksi" pastarieji pirkti ir isties suvokiu kad gamintoju-leideju pastangos ir mano nuomone gan geri darbai turi buti ivertinti kaip ir uzsinieciu..

snekant apie uzsienio korporaciju gaminius abejoju kad tarkim koks ms pajustu dideli nuosmuki jei savo gaminiu kainas atpigintu 10%-20% pabaltijo rinkai ir cia ikurdintu padorius ir kompetetingus asmenis pagalbos konsultacijom..
Didžiosios videonuomos nepiratauja ir jau seniai. Ir „protinga“ atsisiuntimo kaina būtų ne nuomos (3 Lt), o kasetės (20 Lt) kaina :)
na jau.. zinau bent 5 videonuomas kaune isikurusias labai patogioj vietoj kur salia originaliu kuriniu galima issinuomoti ir naujausiu dar rinkoj nepasirodziusiu bei prastos kokybes..

suprantu kodel atsisiuntimo kaina ivardinate kaip laikmenos (na tarkim atmetus virseliu ir "pribumbasu" kaina bet kaip iseiti manau butu galima daryti "transliacija internete" kuomet neleidziama issisaugoti kuriniu o juos "snapinant" butu prarasta kokybe.. zinoma tas reikalautu beprotisku resursu is tiekeju todel ideja galbut sunkiai igyvendinama..
Analogiškai su vaikų kultūriniu išprusimu – kas trukdo filmus, knygas ir t. t. pirkti, nuomotis (imti iš bibliotekos) ir t. t. ? :)
gal finansiniai istekliai? pirataudamas gali su daug daugiau kuriniu susipazinti negu leidziant tam pinigus kurie cia gan skurdus..
Last edited by son on 2007-07-10 20:41, edited 1 time in total.
User avatar
son
senbuvis
Posts: 2630
Joined: 2005-04-05 08:31
Location: Kaunas/London

2007-07-10 20:39

Khan wrote:Bet kai pagalvoju, kaip gerai jog egzistuoja toks dalykas kaip piratavimas... Tai tikras issigelbejimas neissivysciusioms salims. Dabar uztenka tureti vien tik gelezi, ir prieeiga prie interneto. Piratavimas labai ispopuliarino kompiuterius, nes anais laikais nedaugelis butu galejes susimoketi uz legalia windoze ar ofisa. Kai informacija tampa pasiekiama kiekvienam, ne tik tam kuris turi pinigu uz ja susimoketi - argi tai ne utopija? :)
pala rb tuoj prabils apie open source :)
tik va cia jau diskusija ar tai lygiaverciai dalykai.. kaip ir diskusija jog zmogus niekad nenori buti prastesnis uz kitus ir kiek naudos bus jei jis naudos siek tiek apkarpyta softa..
User avatar
Jauja
pradedantis
Posts: 200
Joined: 2005-12-06 18:23

2007-07-12 14:09

na va, Belgijoje vietines latgaa'os uzlauze isp, kad filtruotu p2p traffica. ir is kart keli klausimai:
a) kaip tai bus realizuota (admins? anyone?)
b) kaip smarkiai tai kertasi su privatumu?
aivaras
skeptikas
Posts: 517
Joined: 2006-11-03 14:39
Location: Vilnius

2007-07-12 14:56

Jauja wrote:na va, Belgijoje vietines latgaa'os uzlauze isp, kad filtruotu p2p traffica. ir is kart keli klausimai:
a) kaip tai bus realizuota (admins? anyone?)
b) kaip smarkiai tai kertasi su privatumu?
Įdomu. Techniniai klausimai yra viena, o klausimas kaip bus atskirta, kada P2P naudojamas nelegaliai, o kada ne. Apskritai manau čia visai įdomi situacija. Praktikoje gausis stress testas: Jei tas sprendimas neduos rezultątų ( naudojant jį nebus prigauta Pirątų) arba jei tas sprendimas duos neigiamų rezultątų (pakaltinti Piratavimu žmonės laimės teismus ir pradės reikalauti kompensacijų) tai įstątymas taps tik dar vienu precedentu kaip smarkiai tai neveikia...

Tiesa dėl Moralės: manau, kad čia yra dar ir psichologinis faktorius. Nematerialių objektų (informacija tinkle neįpatingai pačiupinėsi :D) nuosavybė gerokai sunkiau nustatoma. Todėl didelių sąžinės traukulių imant tai kas kažkam konkrečiai nepriklauso matyt žmonės nejaučia.
Ganėtinai panašu buvo kai buvo kuriamas SSSR nes daiktai kurie kažkam priklausė dabar priklausė kaip ir visiem kaip ir niekam.
User avatar
son
senbuvis
Posts: 2630
Joined: 2005-04-05 08:31
Location: Kaunas/London

2007-07-12 15:49

aivaras wrote: Įdomu. Techniniai klausimai yra viena, o klausimas kaip bus atskirta, kada P2P naudojamas nelegaliai, o kada ne. Apskritai manau čia visai įdomi situacija. Praktikoje gausis stress testas: Jei tas sprendimas neduos rezultątų ( naudojant jį nebus prigauta Pirątų) arba jei tas sprendimas duos neigiamų rezultątų (pakaltinti Piratavimu žmonės laimės teismus ir pradės reikalauti kompensacijų) tai įstątymas taps tik dar vienu precedentu kaip smarkiai tai neveikia...
puikiai sistema veikia ir isbandyta vokietijoje kur jau yra nuteistu uz piratavima p2p tinkluose..

techniskai labai lengva pasiziureti kas yra siunciama arba kas nori siusti informacija (peer/seed) [galima paciam atsisiusti] ir pagal tai galima nustatyti is kokio provaiderio tinklo leidziama siustis.. kreipiantis i provaideri teisesaugai sis nurodo tikslu ip adresa ir jo naudotoja (sutarties su provaideriu sali). pagal tai gaunami leidimai kratai ir patikrai bei apsilanko atitinkamos institucijos.
techniskai nera sunku kaip ir nera sunku apkaltinti bei irodyti kalte.. taciau zinant kaip lietuvos teisesauga tingi dirbti tai galima lietuvoj jaustis drasiem.. juolab lietuvoj dar nera stiprios teisines bazes siem veiksmam.
User avatar
son
senbuvis
Posts: 2630
Joined: 2005-04-05 08:31
Location: Kaunas/London

2007-07-12 15:53

Jauja wrote:b) kaip smarkiai tai kertasi su privatumu?
kai policija gauna informacijos arba turi itarima ji turi teise patikrinti ar automobilyje nera narkotiku ginklu ar vairuojate blaivus ir tt..
arba jei yra irodymu del jusu padarytos nusikalstamos veikos isduodamas leidimas atlikti krata..
visa tai pazeidzia privatuma?

techniskai turint duomenu kad informacija siunciama is jusu tai taip pat taps pagrindu atlikti krata.. tuomet sutikrinti koki pagrinda turejot/neturejot ta info platinti.

bet lietuvoj kuomet didieji interneto tiekejai savo serverius apkrove nelegaliai platina informacija ir nuo ju nusisukama ieskant su jais "susitarimo" o ne gaudant pazeideju tai suvokiama pinigu ir itakos galia.. kazkodel teo nereaguoja i sudrausminimus o realiu baudu kurios butu turbut milijonines negauna.. tai kam uzsiimti pavieniu useriu gaudymu kuris uzims daugiau laiko ir pastangu jei nekreipiamas demesys i piratavimo lizdus..
aivaras
skeptikas
Posts: 517
Joined: 2006-11-03 14:39
Location: Vilnius

2007-07-12 16:24

To son: man yra tekę ir Lietuvoje susidurti su situacija kai į mano darbovietę atėjo perspėjimas jog prieš mus gali imtis veiksmų "New Line Cinema" (amerikiečių firma gaminanti arba leidžianti filmus. Tiksliai nepamenu) už tai kad mes nelegaliai platiname jų kūrinį.

Situacija atsirado dėl to, kad atsiputėm chrenovą vokišką filmo versiją ir neištrynėm iš emules shared direktorijos. Ir jis ten prabuvo gal pora mėnesių ( nu pamiršome mes jį :D). Tiesa greitai apsitvarkius jokių reprekusijų mums nesuteikė (Nors Litnetas grasinosi atimtį linką).

Tiesa man įdomu kaip ten Vokietijoje jie nustato jog tas ar kitas siunčiamas objektas yra nelegalus? Norint tiksliai patikrinti reikia atsipūsti visą failą ir jį išnagrinėti. Aš tikrai tikiu, kad esant tokiai sistemai atsiras gudručių siunčiančiu savo kursinius pavadinę:
Die_Hard_IV_ [ger]_by_haxorz.avi
Ką daryti su tokiais ?
User avatar
Jauja
pradedantis
Posts: 200
Joined: 2005-12-06 18:23

2007-07-12 18:21

son wrote:
Jauja wrote:b) kaip smarkiai tai kertasi su privatumu?
kai policija gauna informacijos arba turi itarima ji turi teise patikrinti ar automobilyje nera narkotiku ginklu ar vairuojate blaivus ir tt..
arba jei yra irodymu del jusu padarytos nusikalstamos veikos isduodamas leidimas atlikti krata..
visa tai pazeidzia privatuma?
nesupranti problemos. jei yra itarimas fine! tikrinkit, imkit orderius, be my guest, taciau kaip tu sukursi pagrista itarima? "...o jus kaltinu isprievartavimu. pimpala gi turite?" ar leechinsi mano traffica, kad surastum itartina pavadinima? (pvz Die_Hard_IV_ [ger]_by_haxorz.avi). o jei leechinsi traffica tai kokiu pagrindu?
User avatar
Feroxas
pradedantis
Posts: 130
Joined: 2004-08-25 22:30
Location: Leeds, United Kingdom

2007-07-12 20:12

Nesutikčiau, kad krata konfiskuojant kompiuterį yra tolygu vairuotojo dokumentų ar blaivumo patikrinimui. Kam on. Ant mano hdd yra pusė mano asmeninio gyvenimo. Priėjimui prie tokių duomenų reikia ypač gero preteksto.

Beje, iškilo klausimas. Ar nelegalu yra siųstis informaciją, jei aš prieš tai už ją sumokėjau. Pavyzdžiui, nusipirkau CD, bet jis, gyvatė, susibraižė. Dabar atsisiunčiu jo image per p2p. Ar tai legalu?
User avatar
son
senbuvis
Posts: 2630
Joined: 2005-04-05 08:31
Location: Kaunas/London

2007-07-12 22:29

Feroxas wrote:Beje, iškilo klausimas. Ar nelegalu yra siųstis informaciją, jei aš prieš tai už ją sumokėjau. Pavyzdžiui, nusipirkau CD, bet jis, gyvatė, susibraižė. Dabar atsisiunčiu jo image per p2p. Ar tai legalu?
ne - tai nelegalu.
legalumas nustatomas kiekvieno leidejo ar gamintoju licenzijos aprasyme. kai kurios imones leidzia pasidaryti programos kopija taciau ne visos. tam reikia skaityti licenzija.. siustis programa ar kopijuoti kito asmens programa ar bet kokia intelektualine nuosavybe yra nelegalu..
tam galioja tik savo poelgiu moraliniai pasiteisinimai.
Last edited by son on 2007-07-12 22:47, edited 1 time in total.
User avatar
son
senbuvis
Posts: 2630
Joined: 2005-04-05 08:31
Location: Kaunas/London

2007-07-12 22:38

Jauja wrote: nesupranti problemos. jei yra itarimas fine! tikrinkit, imkit orderius, be my guest, taciau kaip tu sukursi pagrista itarima? "...o jus kaltinu isprievartavimu. pimpala gi turite?" ar leechinsi mano traffica, kad surastum itartina pavadinima? (pvz Die_Hard_IV_ [ger]_by_haxorz.avi). o jei leechinsi traffica tai kokiu pagrindu?
butu geriau nagrineti vienos rusies p2p bet panasumai yra visose..
tarkim torentai:
norint sharinti file'a tu sukuri torenta su hashu arba naudojiesi jau sukurtu tokiu paciu.. kitas zmogus gali susirasti tavaji torenta ir paspaudus ji su atitinkama programa ji pradeti siustis.. ta pati gali adaryti ir policijos atstovas. parsisiuntus norima torenta galima patikrinti jo licenzija platinimui.. paskambinus platintojam galima suzinoti ar tam ar anam asmeniui registruotam pagal susekta ip buvo suteikta licenzija platinti..
to uztenka gauti leidimui kratai.. toliau jau viskas aisku..
juolab daugumos (dristu teigti 99% p2p platinamu kuriniu tokios licenzijos nesuteiktos nei vienam platintojui)
panasu ir su kitokio tipo p2p..
Apostatas
senbuvis
Posts: 3056
Joined: 2005-03-07 17:43

2007-07-13 05:45

Feroxas wrote: Ant mano hdd yra pusė mano asmeninio gyvenimo.
Deja, kai kuriems tai jau tampa visu gyvenimu.
Feroxas wrote:Beje, iškilo klausimas. Ar nelegalu yra siųstis informaciją, jei aš prieš tai už ją sumokėjau. Pavyzdžiui, nusipirkau CD, bet jis, gyvatė, susibraižė. Dabar atsisiunčiu jo image per p2p. Ar tai legalu?
O parsinešti kitą šaukštą iš maximos, jei prieš tai nupirktas nuo intensyvaus putros srėbimo susibraižė?
User avatar
Jauja
pradedantis
Posts: 200
Joined: 2005-12-06 18:23

2007-07-13 09:02

Feroxas wrote:Nesutikčiau, kad krata konfiskuojant kompiuterį yra tolygu vairuotojo dokumentų ar blaivumo patikrinimui. Kam on. Ant mano hdd yra pusė mano asmeninio gyvenimo. Priėjimui prie tokių duomenų reikia ypač gero preteksto.

Beje, iškilo klausimas. Ar nelegalu yra siųstis informaciją, jei aš prieš tai už ją sumokėjau. Pavyzdžiui, nusipirkau CD, bet jis, gyvatė, susibraižė. Dabar atsisiunčiu jo image per p2p. Ar tai legalu?
kiek zinau M$ leidzia sita dalyka. norint gauti savo Windows key uztenka rodyti, kad uz windowsus mokejai. O tam pirmu artutinumu uztenka kasos cekio.

ar jie kartu duoda ir installa nezinau :mrgreen:
User avatar
son
senbuvis
Posts: 2630
Joined: 2005-04-05 08:31
Location: Kaunas/London

2007-07-13 09:08

Jauja wrote:kiek zinau M$ leidzia sita dalyka. norint gauti savo Windows key uztenka rodyti, kad uz windowsus mokejai. O tam pirmu artutinumu uztenka kasos cekio.

ar jie kartu duoda ir installa nezinau :mrgreen:
konkreciai windows oem programai yra leidziama pasidaryti viena kopija.. pati programa yra prirista prie pagr.plokstes. jei nepataisomai pagrindine plokste sugedo netenki teises naudoti ta pacia programa nesvarbu ar ja turi kokioj nors laikmenoj..
aivaras
skeptikas
Posts: 517
Joined: 2006-11-03 14:39
Location: Vilnius

2007-07-13 09:48

son wrote:
Jauja wrote:kiek zinau M$ leidzia sita dalyka. norint gauti savo Windows key uztenka rodyti, kad uz windowsus mokejai. O tam pirmu artutinumu uztenka kasos cekio.

ar jie kartu duoda ir installa nezinau :mrgreen:
konkreciai windows oem programai yra leidziama pasidaryti viena kopija.. pati programa yra prirista prie pagr.plokstes. jei nepataisomai pagrindine plokste sugedo netenki teises naudoti ta pacia programa nesvarbu ar ja turi kokioj nors laikmenoj..
Kažkur girdėjau net, kad XP leidžia tik kelis kartus pakeisti svarbius komponentus iki OEM pradeda negalioti (diskas, vidiaškė ir procas ir vsio pirk naują Windozę).

Tačiau nežiūrint viso to kaip ten yra su ta viena kopija? Turėdamas DvD filmą aš galiu pilnai teisėtai pasidaryti tą kopiją ir ją turėti. Hell aš netgi galiu turėti Romą geimo nuo kartridžo kaip backupą (pagrindinė skylė per kurią lenda visi laužimo chipai handheld sistemoms. juk neuždraus žmonėms turėti backupą geimo kurį jie įsigijo ir kuri gali būti sunku įsigyti po metų). Čia tada kyla problemos kad žmogus negali tų backupų platinti, bet kitokios saugojimo priemonės kaip ir tinka.
Post Reply