p2p

Kokia moralės kilmė? Kaip turėtumėme elgtis? Aptarkime visa tai šiame forume.
User avatar
son
senbuvis
Posts: 2630
Joined: 2005-04-05 08:31
Location: Kaunas/London

2009-03-26 22:03

Svetimas wrote:Kažkaip nesuprantu tavo pasipiktinimo.
kad as ir nesipiktinu tik siaip mintys rujoja..
Kas tau draužia su nusipirktu muzikiniu kompaktu elgtis taip pat, kaip ir su nusipirktu Ferrariu? :)
Taigi, tu gali parduoti tą kompaktą kitam, paskolinti, apipaišyti, netgi panaudoti jame įrašytus muzikinius garsus (ne melodijas) naujam kūriniui, sulaužyti ar, galų gale, išmesti į šiukšlių dėžę.
va cia truputi neteisus. skolinti nusipirkta kompakta dauguma licenziju draudzia. parduoti (kitaip tariant platinti) taip pat draudzia.
beje muzikinis kurinys tai nera kompaktas. perku ne kompakta o kurini (kompaktai kainuoja daug pigiau nei kuriniai). ir kuriniio as nei platinti nei skolinti neturiu teises be atskiros licenzijos gaunamos is prodiusuojancios kompanijos zinoma uz visai kitokia kaina nei end-user.
Deja, dauginti, kopijuoti muzikiniame kompakte įrašyto kūrinio tu negali turbūt lygiai taip pat, kaip ir gaminti Ferrario kopijas bei jas pardavinėti ar kitaip platinti.
ferari as galiu tiuninguoti ir ji visiem rodyti net parodfose is kuriu gaunu pinigus. muzikinio kurinio keisti be autoriaus leidimo o juolabiau veliau ji viesai demonstruoti teises neigaunu ji pirkdamas.
ferari as galiu isnuomoti ir tuom verstis. taciau muzikiniu kuriniu nuomoti uz kuriuos irgi sumokejau pinigus teises neigaunu. ir tt
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2009-04-01 10:41

son wrote:va cia truputi neteisus. skolinti nusipirkta kompakta dauguma licenziju draudzia. parduoti (kitaip tariant platinti) taip pat draudzia.
Ar tu tikrai esi tuo tikras? :o Aš visuomet maniau, kad daugeliu atveju su originaliais muzikiniais diskais galiu elgtis panašiai kaip ir su knygomis - galiu juos nevaržomai skolinti ir parduoti, tik svarbu nepažeisti originalo (muzikinio disko, knygos) nedauginimo, neplatinimo principo, pagal kurį originalia kopija vienu metu asmeniškai gali naudotis ne daugiau nei 1-as asmuo.
son wrote:beje muzikinis kurinys tai nera kompaktas. perku ne kompakta o kurini (kompaktai kainuoja daug pigiau nei kuriniai). ir kuriniio as nei platinti nei skolinti neturiu teises be atskiros licencijos gaunamos is prodiusuojancios kompanijos zinoma uz visai kitokia kaina nei end-user.
Tai pirk kitą brangesnę-platesnę licenciją, kuri tau leistų daugiau. Kuom grįstas noras už pigesnę-siauresnę licenciją turėti tą patį? Dėl to, kad pagal grubią analogiją išmąstei, jog abiem atvejais nusiperki tą patį įrašą (nepaisant to, kad jo naudojimo licencijos skiriasi)? Turbūt pats supranti, kad perki ne muzikinį kūrinį, kaip kokį kopūstą turguje, o įrašytą kompaktą ir tam tikrą teisę tam tikru būdu naudotis jame įrašytu muzikiniu kūriniu. Gal tave paguos tai, kad elgesys su bet kokiu daiktu teisiškai vienaip ar kitaip ribojamas. Pvz. teisės aktai riboja žmonių užmušinėjimą su nuosavu kirviu, bet dėl to kažkaip niekas nesiskundžia. :)
son wrote:
Deja, dauginti, kopijuoti muzikiniame kompakte įrašyto kūrinio tu negali turbūt lygiai taip pat, kaip ir gaminti Ferrario kopijas bei jas pardavinėti ar kitaip platinti.
ferari as galiu tiuninguoti ir ji visiem rodyti net parodfose is kuriu gaunu pinigus. muzikinio kurinio keisti be autoriaus leidimo o juolabiau veliau ji viesai demonstruoti teises neigaunu ji pirkdamas.
Kažkas sakė, kad grubiomis analogijomis galima "įrodyti" bet ką. :)
O jeigu koks Kinziulis tau pasakys, kad parodoje į demonstruojamą Ferrary yra viešai žiūrima, o ne važiuojama ar kitaip naudojamasi juo? Turbūt niekas tau nedraus imti pinigų už viešą muzikinio kompakto apžiūrėjimą (o ne pasiklausymą) kokioje "parodoje". :) O jeigu kas nors norės asmeniškai (ne viešai) pasiklausyti-įvertinti ("pavažinėti") diską - irgi prašom: daugelyje muzikinių diskų parduotuvių galima paklausyti-įvertinti muzikinį diską. Kitas dalykas, turbūt niekas tau nedraustų kiekvieną nusipirktą originalų muzikinį diską savaip "patiuninguoti" (užrašyti ant jo autografą ar pan.) ir jį parduoti už didesnę kainą. Gali net gyventi iš to. Netgi, įtariu, gali pardavinėti savaip perdarytą muzikinį kūrinį, jeigu perdarytus kūrinius pardavinėsi tik kartu su originalia kopija, nes tokiu būdu turbūt nenusižengtum orginalios kopijos nedauginimo, neplatinimo licencijai.
son wrote:ferari as galiu isnuomoti ir tuom verstis.taciau muzikiniu kuriniu nuomoti uz kuriuos irgi sumokejau pinigus teises neigaunu. ir tt
Bet gi pinigus sumokėjai tik už tam tikrą naudojimosi kūriniu licenciją, į kurią nuoma ir kiti dalykai neįeina. Jeigu nori muzikinį kūrinį nuomoti, įsigyk kitą sandorį, kuriame būtų ir nuomos teisė. Be to, ar nemanai, kad jei ferrary būtų galima taip lengvai padauginti kaip kad išsikepti CD ar DVD diską, tai ir ferrarių atveju atsirastų tam tikri specifiniai naudojimosi jais apribojimai?
Šešėlis
senbuvis
Posts: 1127
Joined: 2007-08-01 21:58

2009-04-01 20:44

Ar tu tikrai esi tuo tikras?
Ten ant kompaktų būna taip kartais parašyta: skolinti draudžiama.
Aš visuomet maniau, kad daugeliu atveju su originaliais muzikiniais diskais galiu elgtis panašiai kaip ir su knygomis - galiu juos nevaržomai skolinti ir parduoti, tik svarbu nepažeisti originalo (muzikinio disko, knygos) nedauginimo, neplatinimo principo, pagal kurį originalia kopija vienu metu asmeniškai gali naudotis ne daugiau nei 1-as asmuo.
Aš taip irgi maniau. Tas draudimas skolinti atrodo absurdiškas, nes jo niekaip neįmanoma įrodyti ir nes jo niekas nesilaiko (licencijuotų įrašų perpardavinėtų svetainių nors vežimu vežk), bet ir kvepia neteisėtu vartotojų teisių apribojimu. Tai gal dar ir dovanoti tada draudžiama? O jei aš pasikviesiu draugų pas save į vakarėlį ir užkaisiu muzikos, kurią draudžiama skolinti, ar tai bus laikoma autorinių teisių pažeidimu?

Šiuo požiūriu Senį palaikau. Įdomu, kokia būtų teisininkų reakcija, jei kas pardavinėtų muzikos įrašus, kurių licencija leistų klausyti tik nuo 18 iki 24 val. Arba tik lyjant. Arba tik uždaroje patalpoje ir esant vaikams.
Tai pirk kitą brangesnę-platesnę licenciją, kuri tau leistų daugiau.
Jei jau ant kompakto parašytas draudimas skolinti, paprastam vartotojui įsigyti kitokios licencijos galimybių nėra.
Kitas dalykas, turbūt niekas tau nedraustų kiekvieną nusipirktą originalų muzikinį diską savaip "patiuninguoti" (užrašyti ant jo autografą ar pan.) ir jį parduoti už didesnę kainą.
Draustų tokiu pat pagrindu, kaip ir skolinti.
User avatar
MaikUniversum
senbuvis
Posts: 1207
Joined: 2008-09-27 21:58
Location: Vilnius

2009-04-01 21:22

Draudžiama SKOLINTI ? Cha cha. štai prie ko priveda biznio darymas. Iki visiškų absurdų :D naikinti naikint naikint, nes greit, kaip minėjo Šešėlis, padarys, jog bus kompaktą galima klausyt tik nuo 18 iki 24 val. ir panašiai :lol: oj prajuokinot Balandžio pirmą :lol:
RB
senbuvis
Posts: 5793
Joined: 2004-05-18 13:16

2009-04-01 22:16

Šešėlis wrote:Jei jau ant kompakto parašytas draudimas skolinti, paprastam vartotojui įsigyti kitokios licencijos galimybių nėra.
Kodėl, kreipiesi į įrašų kompaniją ir gali nors ir visas turtines autoriaus teises nusipirkti. Tik dėl kainos reikės susitarti.
Šešėlis
senbuvis
Posts: 1127
Joined: 2007-08-01 21:58

2009-04-01 23:18

Kodėl, kreipiesi į įrašų kompaniją ir gali nors ir visas turtines autoriaus teises nusipirkti. Tik dėl kainos reikės susitarti.
Čia labai aptakiai aprašyta, bet, atrodo, į temą:
http://www3.lrs.lt/pls/inter2/dokpaieska.showdoc_l?p_id=285756 wrote:57 straipsnis. Audiovizualinio kūrinio (filmo) pirmojo įrašo gamintojo teisės

1. Audiovizualinio kūrinio (filmo) pirmojo įrašo gamintojas turi išimtines teises leisti arba uždrausti šiuos veiksmus:
...
3) platinti audiovizualinio kūrinio (filmo) įrašą ar jo kopijas parduodant, nuomojant, teikiant panaudai ar kitaip perduodant nuosavybėn arba valdyti, taip pat juos importuojant ir eksportuojant;
...
2. Šio straipsnio 1 dalies 3 punkte nurodyta išimtinė teisė platinti audiovizualinio kūrinio (filmo) įrašą ar jo kopijas, išskyrus teisę nuomoti ir teikti panaudai, Europos ekonominės erdvės valstybių teritorijoje nustoja galioti (išnaudojama) į gamintojo ar jo teisių perėmėjo arba jų leidimu į Europos ekonominės erdvės valstybių teritorijoje parduotą ar kitu būdu perduotą nuosavybėn ir teisėtai komercinėje apyvartoje esantį audiovizualinio kūrinio (filmo) įrašą ar jo kopijas.
Šiuo straipsniu, atrodo, uždraudžiama reguliuoti teisėtai įsigyto įrašo perleidimą.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2009-04-05 12:17

Šešėlis wrote:
Aš visuomet maniau, kad daugeliu atveju su originaliais muzikiniais diskais galiu elgtis panašiai kaip ir su knygomis - galiu juos nevaržomai skolinti ir parduoti, tik svarbu nepažeisti originalo (muzikinio disko, knygos) nedauginimo, neplatinimo principo, pagal kurį originalia kopija vienu metu asmeniškai gali naudotis ne daugiau nei 1-as asmuo.
Aš taip irgi maniau. Tas draudimas skolinti atrodo absurdiškas, nes jo niekaip neįmanoma įrodyti ir nes jo niekas nesilaiko (licencijuotų įrašų perpardavinėtų svetainių nors vežimu vežk), bet ir kvepia neteisėtu vartotojų teisių apribojimu.
Pritariu. Tai gal mes ir neklydome savo išankstiniuose manymuose, kad privačiai (ne viešai) skolinti originalius diskus galima.
Šešėlis wrote:Ten ant kompaktų būna taip kartais parašyta: skolinti draudžiama.
Kartais. O ir užrašo prasmė bendrame perspėjimo kontekste ne visuomet būna vienareikšmiškai aiški. Pvz. užrašas ant konkretaus DVD:
"ISPĖJIMAS. Tik asmeniniam naudojimui! Lietuvos autorių teisių įstatymas gina šiame DVD esančią informaciją. Bet koks šio DVD dauginimas, platinimas, viešas rodymas, skolinimas ar kiti panašūs veiksmai, neturint sutarties su teisiu savininku x, griežtai draudžiami.[...]".

Lietuvos autorių teisių ir gretutinių teisių įstatyme žodžio skolinti nėra. Reiškia perspėjimas yra įstatymo perfrazavimas, kuris neprivalo būti 100% tikslus ir vienareikšmiškai suprantamas. Taigi, vadovautis reikėtų minėtu įstatymu, nes gal čia tik tam, kuris parašė perpėjimo ant DVD tekstą, atrodo, kad žodis "skolinti" pvz. telpa į įstatymo punktą "platinti audiovizualinio kūrinio (filmo) įrašą ar jo kopijas parduodant, nuomojant, teikiant panaudai ar kitaip perduodant nuosavybėn arba valdyti, taip pat juos importuojant ir eksportuojant;" net ir asmeninio naudojimosi disku atveju, kai iš tikro taip nėra?

Man pvz. toks žodžio "skolinti" atsiradimas perpėjime atrodo gana įtartinas, nes yra labai nemaža dalis CD ar DVD diskų, kurie tokio žodžio neturi. Negi tai reiškia, kad tokiems diskams galioja skirtingos naudojimosi jais taisyklės?

Be to, kaip jau buvo minėta, internete yra sočiai saitų, kurių pagalba privatūs asmenys gali organizuoti savo privačios fonotekos arba filmotekos mainymąsi, skolinimą, pardavimą. Pvz. http://www.dvdlender.com. Tai kaip čia dabar gaunasi? Jeigu originalių diskų skolinimas yra draudžiamas, tai tie saitai yra nelegalūs?

Na, o jeigu, kai kuriais atvejais, originalius diskus vis dėlto draudžiama skolinti net ir asmeninio naudojimosi atveju, tai man lygiai taip pat smalsu sužinoti: kuo toks draudimas galėtų būti grindžiamas ir kiek toks draudimas racionalus? Kuo originalaus disko skolinimas iš esmės skiriasi nuo jo užmiršimo arba "užmiršimo" pas draugą? Perdovanojimo (dovanoju diską draugui, o jis po kurio laiko dovanoja jį man)? Perpardavimo?
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2009-04-05 12:39

Šešėlis wrote:O jei aš pasikviesiu draugų pas save į vakarėlį ir užkaisiu muzikos, kurią draudžiama skolinti, ar tai bus laikoma autorinių teisių pažeidimu?
Kažkuriame užsieniniame interneto puslapyje esu skaitęs, kad jei neimi iš draugų užmokesčio ir tavasis vakarėlis neišeina už privataus (ne viešo) renginio ribų, tai gali drąsiai užkaisti draugams muzikos ar parodyti jiems kokį filmą. Jeigu tai yra leidžiama, tai, nuosekliai mąstant, tokiame vakarėlyje neturėtų būti draudžiama užleisti ir kito draugo atneštą diską. O jeigu tai nedraudžiama, tai neturėtų būti draudžiamas ir skolinimas: nes iš esmės koks skirtumas: ar draugo diskas į vakarėlį pateko kartu su draugu ar be draugo? :)
User avatar
son
senbuvis
Posts: 2630
Joined: 2005-04-05 08:31
Location: Kaunas/London

2009-04-08 12:32

na siaip man rb postas viska sustate i vietas. mes mokedami pinigus uz koki nors intelektualini pop kurini jo neperkame. mes ji "issinuomojame" su nustatytomis teisemis.
tuomet visaks susistato i vietas. valinskas su savo svita ar kiti prodiuseriai isigyja kurini uz daug didesne kaina tuomet ir igauna teise ji keisti skolinti perparduoti ir tt. end-useriai ji tiesiog issinuomoja.

bet va kilo man klausimas o kaip su nuomos punktais? juk jie pernuomoja jau savo "issinuomota" kurini nemokedami daugiau ji isleidusiai imonei.
User avatar
son
senbuvis
Posts: 2630
Joined: 2005-04-05 08:31
Location: Kaunas/London

2009-04-08 12:40

Svetimas wrote:Ar tu tikrai esi tuo tikras? :o Aš visuomet maniau, kad daugeliu atveju su originaliais muzikiniais diskais galiu elgtis panašiai kaip ir su knygomis - galiu juos nevaržomai skolinti ir parduoti, tik svarbu nepažeisti originalo (muzikinio disko, knygos) nedauginimo, neplatinimo principo, pagal kurį originalia kopija vienu metu asmeniškai gali naudotis ne daugiau nei 1-as asmuo.
cia uk tikrai esu teisus mat kompaktai kurie siuo metu voliojasi ant mano stalo turi uzrasa draudzianti juos skolinti. ir uzrasa su www kur galima paskaityti placiau apie vartotojo licenzija. tad tamsta pirataujate jei skolinate :P
Tai pirk kitą brangesnę-platesnę licenciją, kuri tau leistų daugiau. Kuom grįstas noras už pigesnę-siauresnę licenciją turėti tą patį?
cia ir esme kad noriu pirkt kurini o ne licenzija. licenzija sudaro tam tikras salygas kas labiau panasu i nuoma nei isigyjima.
Kažkas sakė, kad grubiomis analogijomis galima "įrodyti" bet ką. :)
ta ir meginu :)
O jeigu koks Kinziulis tau pasakys, kad parodoje į demonstruojamą Ferrary yra viešai žiūrima, o ne važiuojama ar kitaip naudojamasi juo? Turbūt niekas tau nedraus imti pinigų už viešą muzikinio kompakto apžiūrėjimą (o ne pasiklausymą) kokioje "parodoje". :)
parodos muzikiniame pasaulyje atitikmuo yra koncertai. uz juos beje pinigus ima (na bent uz kai kuriuos)
O jeigu kas nors norės asmeniškai (ne viešai) pasiklausyti-įvertinti ("pavažinėti") diską - irgi prašom: daugelyje muzikinių diskų parduotuvių galima paklausyti-įvertinti muzikinį diską. Kitas dalykas, turbūt niekas tau nedraustų kiekvieną nusipirktą originalų muzikinį diską savaip "patiuninguoti" (užrašyti ant jo autografą ar pan.) ir jį parduoti už didesnę kainą.
vel snekame apie diska.. diskas nera intelektualine nuosavybe kada suprasit jus tai.
pameginkit "patiuninguoti" pati muzikini kurini ir ji pastumdyti tada ir pasnekesim.
Netgi, įtariu, gali pardavinėti savaip perdarytą muzikinį kūrinį, jeigu perdarytus kūrinius pardavinėsi tik kartu su originalia kopija, nes tokiu būdu turbūt nenusižengtum orginalios kopijos nedauginimo, neplatinimo licencijai.
prastai itariat. neturit jokios teises kisti nagus prie kurinio be jo pagrindinio platintojo/savininko leidimo.
RB
senbuvis
Posts: 5793
Joined: 2004-05-18 13:16

2009-04-08 12:48

son wrote:bet va kilo man klausimas o kaip su nuomos punktais? juk jie pernuomoja jau savo "issinuomota" kurini nemokedami daugiau ji isleidusiai imonei.
Šiaip spėju, kad nuomos punktai moka papildomą mokestį autorių teisių apsaugos tarnyboms. Bet nesu tikras ir labai tingiu ieškoti :)
Šešėlis
senbuvis
Posts: 1127
Joined: 2007-08-01 21:58

2009-04-08 15:18

mes ji "issinuomojame" su nustatytomis teisemis.
Šitaip, kaip tu interpretuoji, LR autorinių teisių įstatymas draudžia riboti vartotojo teises. Kitų šalių greičiausia irgi. Ta „draudimo skolinti“ nuostata greičiausia taikoma juridiniams asmenims.
prastai itariat. neturit jokios teises kisti nagus prie kurinio be jo pagrindinio platintojo/savininko leidimo.
Kodėl, visai leidžiama parodijuoti, pvz.
bet va kilo man klausimas o kaip su nuomos punktais? juk jie pernuomoja jau savo "issinuomota" kurini nemokedami daugiau ji isleidusiai imonei.
Jie privalo įsigyti nuomai skirtas kopijas, kurios yra brangesnės. Radijo stotys, televizijos ir pan. turi įsigyti irgi specialiai joms skirtas kopijas.

Atsimenu, kaip vienam konkurse man įteikė kompaktą, kuriame juodu ant balto (tiksliau – juodu ant oranžinio) buvo parašyta: (vertimas) „Tik radijo transliacijai. Platinti privačiam naudojimui draudžiama“.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2009-04-15 18:37

son wrote:cia uk tikrai esu teisus mat kompaktai kurie siuo metu voliojasi ant mano stalo turi uzrasa draudzianti juos skolinti. ir uzrasa su www kur galima paskaityti placiau apie vartotojo licenzija. tad tamsta pirataujate jei skolinate :P
O tie kompaktai (kurie voliojosi ant tavo stalo) buvo muzikiniai, filmų ar softo? Jeigu softo, tai visai kita kalba. Ir būtų šaunu, jei parašytum tą www adresą su licencijos aprašymu ant tų tavo kompaktų.
son wrote:parodos muzikiniame pasaulyje atitikmuo yra koncertai. uz juos beje pinigus ima (na bent uz kai kuriuos)
Pagal Kinziulį, muzikinis koncertas galėtų būti parodos atitikmuo tik tuomet, kai parodos metu beveik visi parodos lankytojai galės prasivažiuoti su demonstruojamais automobiliais. :P
son wrote:vel snekame apie diska.. diskas nera intelektualine nuosavybe kada suprasit jus tai.
Aš tą puikiai suprantu. To greičiausiai nesupranta tie, katrie pirkdami diską įsivaizduoja, kad kartu su juo perka ir muzikinį kūrinį, t.y. intelektualinę nuosavybę. Kažkodėl perkantys Ferarry negalvoja, kad kartu su šiuo automobiliu nusiperka ir visas jo modelio patentines technologijas. ;)
son wrote:pameginkit "patiuninguoti" pati muzikini kurini ir ji pastumdyti tada ir pasnekesim.
Pamėgink "patiuninguoti" Ferrario patentines technologijas ir jas pastumdyti, tada ir pašnekėsim. :)
son wrote:prastai itariat. neturit jokios teises kisti nagus prie kurinio be jo pagrindinio platintojo/savininko leidimo.
Nelabai suprantu, kodėl pagrindinis platintojas/savininkas turėtų jaudintis dėl to, kad kažkas užsiims originalių muzikinių diskų "tiuningu", jeigu originalų pirkimas dėl to nė kiek nenukentės. Pvz. atsinešu originalų muzikinį diską į kokį "muzikinio tiuningo garažą", užmoku tam tikrą užmokestį ir po kurio laiko man grąžinami 2 diskai: originalus diskas + diskas su originale įrašyto kūrinio perdariniu (pvz. muzika pergrota pianinu ar kokiais skudučiais :D ) su sąlyga, kad disko su perdariniu negaliu naudoti ar kitaip valdyti atskirai nuo originalaus disko ir nuo jo besiskiriančiomis licencinėmis sąlygomis. Nemanau, kad teisiškai kas nors galėtų prikibti prie tokio "tiuningo". :)
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2009-04-15 18:45

Šešėlis wrote:Ta „draudimo skolinti“ nuostata greičiausia taikoma juridiniams asmenims.
Aš irgi panašiai galvoju, kol kažkas neįrodė priešingai.
Post Reply