Kas gi ta tiesa yra?

Kokia moralės kilmė? Kaip turėtumėme elgtis? Aptarkime visa tai šiame forume.
Srovė
skeptikas
Posts: 897
Joined: 2005-09-08 12:45

2007-09-13 22:49

Norėčiau, kad šioje temoje niekas nieko nekritikuotų, neprieštarautų, bet tik išsakytų savo nuomones, kaip supranta tiesą. Galima ir citatas ar kažkur užrašytus apibrėžimus pateikinėti, pageidautina su nuorodom.
- Po kurio laiko, gal po Naujų Metų - bus galima padaryti analizę to.


Kas ta tiesa yra, mane paskatino aiškintis štai toks panelės Akelos akibrokštas:
Akela wrote:
Srovė wrote:
Pszczolarz wrote:Čia buvo tik teorija kaip ir KB, istoriniais šaltiniais visiškai pasitikėti nereikia.
Būtent.
O, geras :)) Srovė sutiko, kad Biblija pasitikėti nereikia! Na pagaliau šviesa tunelio gale :lol: Srove, eini teisingu keliu - ir toliau taip :)
(P.S. juokingos paskalos apie Leniną ir istorinių faktų tyrinėtojų teiginiai - skirtingi dalykai ir sugretinti juos nelogiška, bet... sroviška. Tai gini sutanuotuosius plagiatorius bet kokia kaina ir bet kiais metodais, ane? Juk šventas reikalas :mrgreen: :) )
Pažiūrėkim ką visa tai reiškia:
Srovė sutiko, kad Biblija pasitikėti nereikia!


Taip, bet tai tik mažytė dalis tos platesnės tiesos(?), kurią išsakiau. Juk aš net nesiskelbdamas skeptiku sakau, kad į bet kokius teiginius ar tvirtinimus reikia žiūrėti kritiškai. Panelė gi, susiaurina mano išsakomą mintį iki sau naudingo aspekto. Niekaip tokio gudravimo (matyt, nesąmoningo) negaliu pavadinti skeptišku požiūriu. Tai grynai subjektyvus ir tendencingas - galima ir stipriau išsireikšti - davatkoms būdingas fanatiškas gynimas savos pozicijos, kai žūt būt siekiama to, apie ko prasmę niekada net nebuvo susimąstyta.
Ankstesnis mano parašas buvo: Brangus esi man drauge, bet tiesa brangesnė. - Aš to principo neatsisakiau. Todėl į:
Tai gini sutanuotuosius plagiatorius bet kokia kaina ir bet kiais metodais, ane? Juk šventas reikalas
galiu atsakyti, kad šiuo atveju, kaip ir visais kitais atvejais, man rūpi tik tiesa ir daugiau niekas kita. Jei kam tiesa trukdo siekti savų interesų, tai tokiems niekuo negaliu padėti. Juk dabartinis mano parašas skelbia: Svarbiausia - nebūti galviju, o kiti tuo pasirūpins patys. - Juk gali pasirūpinti.

Labai atsiprašau panelės Akelos, kad įterpdamas jos atsakymą, kaip nepilnos tiesos pavyzdį - prašau netęsti (laikinai) ginčo konkrečiu tuo klausimu.

Apie tiesą.
Pradžiai išreikšiu tokią mintį, kad kalbant apie ateitį - mūsų išsakomos mintys-įdėjos ne iš karto yra tiesa, bet jos virsta tiesa, kai realizuojamos - kai uždega protus ir tampa realaus gyvenimo normomis. Savaime suprantama, kad ne visoms idėjoms lemta tapti realybe.
7x
senbuvis
Posts: 1822
Joined: 2004-07-16 21:43

2007-09-14 13:05

Tiesa yra informacija, kuri atitinka objektyvią realybę.
aivaras
skeptikas
Posts: 517
Joined: 2006-11-03 14:39
Location: Vilnius

2007-09-14 14:54

7x wrote:Tiesa yra informacija, kuri atitinka objektyvią realybę.
Tada IMHo Tiesa yra informacija kuri atitinką objektyvią realybę, matomą per subjektyvę prizmę...
User avatar
Akela
senbuvis
Posts: 2549
Joined: 2006-01-08 23:00

2007-09-15 14:15

Srovė wrote:Labai atsiprašau panelės Akelos, kad įterpdamas jos atsakymą, kaip nepilnos tiesos pavyzdį - prašau netęsti (laikinai) ginčo konkrečiu tuo klausimu.
Tuo - na ok, ponaiti srove :) jei jau tokiu saldžiu tonu prašai - kaip ta ragana iš pasakos apie Bebenčiuką , bet kitu tai tęsiu: tamstos atveju - tau tiesa yra tie dalykai, kurie atitinka tavo įsitikinimus :) (Čia daug maž yra aivaro versija pritaikyta konkrečiam asmeniui.)
Srovė
skeptikas
Posts: 897
Joined: 2005-09-08 12:45

2007-09-15 15:53

7x wrote:Tiesa yra informacija, kuri atitinka objektyvią realybę.
Pratesiant mintį:
Apie realybę, net apie bet kiek mažą jos dalį, visada galima pateikti be galo daug tikros informacijos. Praktiškai, nėra būtina operuoti visa(?) informacija iš karto. Kiekvienu atveju keičiamasi informacija tik apie baigtinį realybės objektų skaičių ir tik tais aspektais, kurie reikalingi tų objektų tarpusavio konkretiems aptariamiems santykiams nusakyti. Kartais ir atitinkančią realybę informaciją pateikinėdami galime suklaidinti pašnekovą, ta prasme, kad ir nesąmoningai susiaurindami ar be reikalo praplėsdami mums žinomų faktų reiškimisoi ribas. Todėl, tiesa susijusi ne tiek su informacijos atitikimu realybei, bet labiau su tiksliu jos pateikimu.
Gautama
pradedantis
Posts: 170
Joined: 2007-05-25 21:44
Location: Ellesmere Port UK

2007-09-15 16:04

Srovė rašo:
Kartais ir atitinkančią realybę informaciją pateikinėdami galime suklaidinti pašnekovą, ta prasme, kad ir nesąmoningai susiaurindami ar be reikalo praplėsdami mums žinomų faktų reiškimisoi ribas. Todėl, tiesa susijusi ne tiek su informacijos atitikimu realybei, bet labiau su tiksliu jos pateikimu.
Kitaip sakant, tiesa yra “sausas“ faktas.
User avatar
Akela
senbuvis
Posts: 2549
Joined: 2006-01-08 23:00

2007-09-15 16:51

Kolegos ir nekolegos - imho ši tema tebus tik niekur nevedančių filosofavimų rinkinys, nes jau n kartų sugromuluota ir atrajota... Vienžo, tai tik atsitraukimas nuo konkrečių temų į abstrakčių išvedžiojimų labirintus.

Vien jau klasikiniais tapę jos apibudinimai rodo, kokius dviračius čia dar galima išradinėti iki apsvaigimo, bet tai bus tik laiko gaišimas, nes čia nieko naujo jau neatrasi:
Tiesa – minties išsakymas, kuris remiasi sakančiojo žiniomis. Tiesa – teiginys, faktų ar realybės forma. Tiesos apibrėžimo pradėjo ieškoti jau Antikos filosofai, tačiau vieningo apibrėžimo šiai sąvokai nėra, kadangi yra nemažai skirtingų tiesos apibrėžiančių teorijų.
Tiesa gali būti detaliau skirstoma:
absoliuti;
subjektyvi;
objektyvi;
reliatyvi.
Tačiau kartais ganėtinai sunku nustatyti jos rūšį.
wiki (angliškoj versijoj daugiau/plačiau)
Srovė
skeptikas
Posts: 897
Joined: 2005-09-08 12:45

2007-09-15 17:51

Gautama wrote: Kitaip sakant, tiesa yra “sausas“ faktas.
Tiesa, tai susikalbėjimui/supratimui būtina informacija apie faktą. Kad tą pačią tiesą išreikšti skirtingiems subjektams, skirtingą kiekį informacijos reikalinga pateikti apie tą faktą. Kai kam iš vis neįmanoma perteikti tiesos - tokie vadovajasi nuostatomis ir negali/nenori priimti tiesos.
Gautama
pradedantis
Posts: 170
Joined: 2007-05-25 21:44
Location: Ellesmere Port UK

2007-09-15 18:12

Srovė rašo:
Tiesa, tai susikalbėjimui/supratimui būtina informacija apie faktą. Kad tą pačią tiesą išreikšti skirtingiems subjektams, skirtingą kiekį informacijos reikalinga pateikti apie tą faktą. Kai kam iš vis neįmanoma perteikti tiesos - tokie vadovajasi nuostatomis ir negali/nenori priimti tiesos.
Kitaip sakant, tiesa nėra „sausas“ faktas.
Srovė
skeptikas
Posts: 897
Joined: 2005-09-08 12:45

2007-09-15 22:51

Gautama wrote: Kitaip sakant, tiesa nėra „sausas“ faktas.
Anksčiau rašei:
Gautama wrote: Kitaip sakant, tiesa yra „sausas“ faktas.
Šiai temai buvo iškelta (laikina) sąlyga - neužsiimti kritika, bet pateikti tik savo supratimą, savus pastebėjimus apie tiesą. - Vėliau analizuosiom.
Gautama
pradedantis
Posts: 170
Joined: 2007-05-25 21:44
Location: Ellesmere Port UK

2007-09-16 06:34

Srovė rašo:
Šiai temai buvo iškelta (laikina) sąlyga - neužsiimti kritika, bet pateikti tik savo supratimą, savus pastebėjimus apie tiesą. - Vėliau analizuosiom.
Aš ne kritikuoju, o reziumuoju.
Srovė
skeptikas
Posts: 897
Joined: 2005-09-08 12:45

2007-09-16 10:18

Gautama wrote:
Aš ne kritikuoju, o reziumuoju.
Vėliau reziumuosime visi kartu. Nes be bendrų išvadų, be sutarimo, kas yra tiesa - bet kokios diskusijos yra bergždžios.
Gautama
pradedantis
Posts: 170
Joined: 2007-05-25 21:44
Location: Ellesmere Port UK

2007-09-16 14:19

Srovė rašo:
Vėliau reziumuosime visi kartu. Nes be bendrų išvadų, be sutarimo, kas yra tiesa - bet kokios diskusijos yra bergždžios.
Manote, kad mums pavyks išspręsi problemą kuri dar nuo Antikos laikų neduoda ramybės filosofams? Aš tai tokių vilčių neturiu. Be to, panaši diskusija jau yra. Gijoje „filosofija“ kolega Šešėlis bando rasti „objektyvų vertinimą“. Jūs ten užsukite ir pasižiūrėkite į tą graudų vaizdelį.
Srovė
skeptikas
Posts: 897
Joined: 2005-09-08 12:45

2007-09-16 19:02

Gautama wrote:Srovė rašo:
Vėliau reziumuosime visi kartu. Nes be bendrų išvadų, be sutarimo, kas yra tiesa - bet kokios diskusijos yra bergždžios.
Manote, kad mums pavyks išspręsti problemą, kuri dar nuo Antikos laikų neduoda ramybės filosofams?
Pagyvensim - pamatysim. Jei iškarto pradėsime čia ginčytis, tai niekas savo minčių nepateikinės. Tam reikia daugelio žmonių supratimų apie tiesą, kad vienodomis sąlygomis vėliau visų nuomonės būtų vertinamos.
Gautama wrote: Aš tai tokių vilčių neturiu. Be to, panaši diskusija jau yra. Gijoje „filosofija“ kolega Šešėlis bando rasti „objektyvų vertinimą“. Jūs ten užsukite ir pasižiūrėkite į tą graudų vaizdelį.
Tame ir yra šuo pakastas, kad ginčiai be visiems priimtinų taisyklių - neveda niekur.
Gautama
pradedantis
Posts: 170
Joined: 2007-05-25 21:44
Location: Ellesmere Port UK

2007-09-16 20:27

Aha, aš tai jau matau. Nuo antikos laikų visi šviesiausi žmonijos protai dėl to ginčijasi, o mes, Srovės vedami, imsime tai ir išspręsime. Tikai noriu tame dalyvauti, tokios progos negalima praleisti.
Srovė
skeptikas
Posts: 897
Joined: 2005-09-08 12:45

2007-09-17 07:45

Gautama wrote:Aha, aš tai jau matau. Nuo antikos laikų visi šviesiausi žmonijos protai dėl to ginčijasi, o mes, Srovės vedami, imsime tai ir išspręsime. Tikai noriu tame dalyvauti, tokios progos negalima praleisti.
Čia tamsta kaip tas skeptikų dievas. Susikūrei "kliūtį" (iliūziją kliūties), kurios negalėsi įveikti... Iš tiesų, kuri tik pasiteisinimą savo neveiklumui pridengti. - Kažkoks dūmų pūtimas į akis, apie tūkstantmečius sprendžiamas ir neišsprendžiamas problemas. Visa tai nerimta.
Gautama
pradedantis
Posts: 170
Joined: 2007-05-25 21:44
Location: Ellesmere Port UK

2007-09-17 07:53

Srovė rašo:
Čia tamsta kaip tas skeptikų dievas. Susikūrei "kliūtį" (iliūziją kliūties), kurios negalėsi įveikti... Iš tiesų, kuri tik pasiteisinimą savo neveiklumui pridengti. - Kažkoks dūmų pūtimas į akis, apie tūkstantmečius sprendžiamas ir neišsprendžiamas problemas. Visa tai nerimta.
Kokią literatūrą šiuo klausimu teko vartyti? Ar bent Akelos nuoroda pasižiūrėjote? Bandote apsimesti minties galiūnu? Nejuokinkite.
Srovė
skeptikas
Posts: 897
Joined: 2005-09-08 12:45

2007-09-17 09:14

Gautama wrote:Srovė rašo:
Čia tamsta kaip tas skeptikų dievas. Susikūrei "kliūtį" (iliūziją kliūties), kurios negalėsi įveikti... Iš tiesų, kuri tik pasiteisinimą savo neveiklumui pridengti. - Kažkoks dūmų pūtimas į akis, apie tūkstantmečius sprendžiamas ir neišsprendžiamas problemas. Visa tai nerimta.
Kokią literatūrą šiuo klausimu teko vartyti? Ar bent Akelos nuoroda pasižiūrėjote? Bandote apsimesti minties galiūnu? Nejuokinkite.
Visų labai atsiprašau už Gautamos primetamą išankstinę nuostatą, neva, negalima žinoti, kas yra tiesa.

Jei jau nuo Antikos laikų klausimas aktualus, tai ir mes turim į jį žiūrėti rimtai, vietoj to, kad tikintume kiekvienas savo tiesomis, čia pat įrodinėdami, jog tiesa iš vis neegzistuoja.

Prašau, pabandykime - gal bent jau mums (forumiečiams) priimtiną tiesos suvokimo versiją suformuluoti pavyks.
Post Reply