Vertybės

Kokia moralės kilmė? Kaip turėtumėme elgtis? Aptarkime visa tai šiame forume.
Rated
skeptikas
Posts: 519
Joined: 2009-11-22 22:25

2010-06-17 02:16

Na jau spėjau kitų perskaityti, pabandysiu ir savo parašyti :) {nelengva sugalvoti kuri svarbesnė}
1.Gyvybė - be kurios visos kitos nelabai įmanomos.
2.Santykiai su žmonėmis - Pagalvojau, kad norėčiau gyventi, net jei nebūtų žmonių tik aš vienas
3.Sveikata - gerai savijautai.
4.Teisingumas - Ir laisvę čia rasim, ir lygybę.
5.Gerumas - Šių penkių greičiausiai užteks šeštai gana svarbiai
6.Laimė - Ar su džipu, ar prie geldos - svarbu laimingas žmogus su tuo, ką turi
7.Išmintis - Protas, mąstymas ir visa kita smegenų galia, kad gyvenimas būtų dar gražesnis
pize_kaze
naujokas
Posts: 66
Joined: 2010-04-12 23:38
Location: klp

2010-06-19 11:43

nu bet kokie visi geruciai ir dvasingi kad, net prie sirdies dek. :) http://lt.wikipedia.org/wiki/Septynios_doryb%C4%97s
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2010-06-19 12:13

pize_kaze wrote:nu bet kokie visi geruciai ir dvasingi kad, net prie sirdies dek. :) http://lt.wikipedia.org/wiki/Septynios_doryb%C4%97s
Man šitas sąrašas artimesnis... Tik, žinoma, teisingumą dar pasiimčiau.
pize_kaze
naujokas
Posts: 66
Joined: 2010-04-12 23:38
Location: klp

2010-06-19 12:39

D3monas wrote: Man šitas sąrašas artimesnis... Tik, žinoma, teisingumą dar pasiimčiau.
kuria prasme "sitas sarasas artimesnis"? juk pirmame poste kitoki sarasa pateikei. :)
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2010-06-19 15:18

pize_kaze wrote:kuria prasme "sitas sarasas artimesnis"? juk pirmame poste kitoki sarasa pateikei. :)
Na, taip, mano sąrašas yra tas, kurį pateikiau pirmiausia. Tačiau jei lygintume septynias mirtinas nuodėmes su septyniomis didžiosiomis dorybėmis, tai labiau rinkčiausi nuodėmes, mat jos man labiau į dorybes panašios. Pamėginsiu paaiškinti.
http://lt.wikipedia.org/wiki/Septynios_doryb%C4%97s wrote: Dorybių sąrašas
1. Tyrumas
2. Teisingumas
3. Santūrumas, saikingumas
4. Narsa, tvirtybė
5. Tikėjimas
6. Viltis
7. Dosnumas
Tyrumas man nepanašus į dorybę, jis per daug abstraktus ir nehedonistiškas. Koks tyrumas? Čia, veikiausiai, atsispindi krikščionių sekso demonizavimas. Man seksas patinka, todėl tyrumas man nėra dorybė.
Teisingumas man yra dorybė, su tuo nesiginčysiu, dedam vieną pliusą krikščionių teologams už teisingumą (kurį jie taip dažnai mėgsta pamiršti, beje).
Santūrumas ir saikingumas man nėra dorybė, nes tai nehedonistiška. Man patinka ir skaniai pavalgyti, ir retkarčiais nusigerti. Taip pat man patinka išsišokimai, nestandartiniai sprendimai, naujos idėjos, etc. Saikingumas ir santūrumas nėra dorybės, mano akimis žiūrint, nes visa tai yra priklausoma nuo individo: kas vienam yra per daug, kita - per mažai. Ši dorybė skatina asketišką gyvenimą, o aš, būdamas hedonistas, noriu kuo patogesnio ir lengvesnio gyvenimo.
Narsa su tvirtybe man yra kažko vertos tik iš dalies, mat evoliuciškai laimi tie, kurie moka balansuoti tarp narsos ir atsargumo. Tarp narsos ir kvailumo vienas žingsnis, sakoma. Veikiausiai šis punktas kalba apie buvimą kankiniais ir 40 dienų stovėjimą vienoje vietoje dėl tikėjimo, ar kažką panašaus. Manau, šiuo atveju, jei matai, kad laimėsi - pulk, jei mantai, jog pralaimėsi - bėk. Ir nereikia čia narsos, tik racionalaus situacijos įvertinimo.
Tikėjimas man yra nieko vertas, mat tikėjimas yra faktų ignoravimas, siekiant išlaikyti esamą pasaulėžiūrą. Aš esu pozityvistas, man patinka ne tikėjimas, bet tikėjimasis, numanymas bei žinojimas.
Viltis yra abstraktus dalykas, netoli pabėgęs nuo tikėjimo, tačiau taip ir nepriartėjęs prie numanymo ar tikėjimosi. Viltis yra silpnesnė tikėjimo forma, kada nėra šimtu procentų užtikrintumo, tačiau tikimasi remiantis ne tikrovės faktais, bet pasaulėžiūra ar emocijomis. Tikėjimasis savyje turi mažiau jausminio bagažo ir yra neutralus, numanymas yra dėsningumo pastebėjimas, ateities spėjimas remiantis tikrovės faktais (regresinės analizės darymas, pavyzdžiui).
Dosnumas man yra kvaila dorybė, mat ji suponuoja ne naujų galimybių sukūrimą, tačiau galutinio produkto perdavimą. Kitaip tariant, altruizmas suponuotų meškerės padovanojimą, dosnumas - žuvies padavimą. Aš, norėdamas žmogui padėti, mieliau sukurčiau jam sąlygas pačiam pasiekti tikslą, o ne kiščiau savo darbo vaisius jam už nieką.
http://lt.wikipedia.org/wiki/Septynios_mirtinos_nuod%C4%97m%C4%97s wrote: Septynios nuodėmės
* Godumas (Gobšumas)
* Puikybė (Išdidumas)
* Apsirijimas (Nesaikingumas valgant ar geriant)
* Pavydas
* Kerštas
* Geismas (Palaidumas)
* Tingumas (Tingėjimas)
Godumas priveda prie geresnio gyvenimo, godus individas sukaupia daugiau turto ir jo gyvenimo kokybė yra geresnė. Be to, apvertus iš kitos pusės, ką mes laikome godžiais? Tie, kurie savo turtą saugo ir pasilaiko sau, užuot išdalinę kitiems? Po velnių, juk tai JŲ turtas.
Puikybė yra būdas nustatyti socialinį statusą, vieni žmonės puikuojasi tuščioje vietoje, kiti - puikybę paremia savo pasiekimais. Tuščią puikybę nesunku ignoruoti, mat ji šviečia iš tolo. Vienaip ar kitaip, jei žmonės nesigirtų savo pasiekimais ir neturėtų pagrindo tų pasiekimų siekti, tai Pasaulis sustotų. Jei visi būtų vidutinybės ir nebūtų galima atskirti koks yra kieno socialinis statusas, nebūtų reikalo siekti socialinio statuso. Jei nebūtų reikalo siekti socialinio statuso, žmonėms nebūtų reikalo tobulėti kokioje nors srityje ir būti pranašesniais. Jei žmonės netobulėtų ir nesiektų būti pranašesniais, Pasaulis degraduotų.
Apsirijimas yra hedonistinis malonumas, "valgykite, gerkite ir būkite laimingi, nes galbūt rytoj mirsite." Žmogus pats renkasi, kas jam svarbiau - sveikata ar malonumai. Ir tai yra kiekvieno individo reikalas.
Pavydas yra progreso variklis! Kaip ir puikybės atveju, jei žmonės nepavydės, jiems nebus reikalo siekti socialinio statuso ar geresnės gyvenimo kokybės, etc. Iš to seka viso pasekmės, kaip ir jei nebūtų puikybės.
Kerštas yra natūralus atsakas, natūrali bendruomenės reguliacinė funkcija, atstatanti aukos socialinį statusą. Ankščiau tai buvo vadinama kerštu, dabar - įstatymų vykdymu. Kai žmogus už nusikaltimą yra nuteisiamas, kas tai yra, jei ne kerštas? Nesant kerštui, agresyvūs individai jaustųsi dar labiau nebaudžiami ir laisvai kankintų silpnesnius ir mažiau įžūlius, mat nebaudžiamumo jausmas yra bene stipriausias nusikaltimus skatinantis veiksnys.
Geismas (palaidumas) yra hedonistinis malonumas. Nežinau kaip jums, bet man patinka lytiniais santykiai, patys įvairiausiai ir egzotiškiausi. Ir nematau tame nieko blogo, mat iš to visi santykiuose dalyvaujantys asmenys gauna malonumą, naudą.
Tingumas taip pat yra progreso variklis, skatinantis naujų būdų sumažinti darbo pastangas ir padidinti darbo našumą atsiradimą. Jei ne tingumas, tai nereikėtų tokių dalykų kaip karutis ar vežimas, etc. Sako, jei turi sunkų darbą, perleisk jį tinginiui, jis suras lengviausią būdą jį padaryti. Lengviausio atsako ieškojimas yra užprogramuotas mūsų elgsenoje, žmonės siekia padaryti kuo dagiau darbo naudodami kuo mažiau resursų, tai yra nuostabi mūsų prigimtinė savybė.
http://lt.wikipedia.org/wiki/Septynios_mirtinos_nuod%C4%97m%C4%97s wrote:2008 m. kovo 9 d. Vatikano dienraštis „L`Osservatore Romano“ išspausdino interviu su apaštališkosios penitenciarijos tribunolo vadovu, vyskupu Gianfranco Girotti, kuriame šis paskelbė septynias moderniąsias nuodėmes: genetinį manipuliavimą, abejotinos moralės eksperimentus su žmonėmis, narkotikų vartojimą, aplinkos teršimą, socialinę nelygybę, per didelį turtingumą ir veiksmus, dėl kurių daugėja vargšų.
Genetinis manipuliavimas gali padėti atsikratyti genetinių ligų, gali padėti panaikinti badą Pasaulyje, gali padėti padaryti žmogų nemirtingu, etc. Genetinis manipuliavimas - gėris, absoliutus gėris, mano akimis žiūrint.
Abejotinos moralės eksperimentai su žmonėmis yra draudžiami tiek įstatymų, tiek mokslininkų profesinės etikos. Vienaip ar kitaip, jei žmonės patys sutinka juose dalyvauti ir yra pilnai informuojami apie eksperimento vykdymą - nematau nieko blogo.
Narkotikų vartojimas yra hedonistinis malonumas, individo asmeninis reikalas. Jei individui malonu vartoti narkotikus ir jis to nori - nedera jam to drausti.
Aplinkos teršimas yra reguliuojamas įstatymais, taip pat žmonės yra linkę kurti sau tinkamą gyvenimui aplinką. Šiuo metu Pasaulyje yra bene daugiausia rūpinamasi aplinkos tarša, kaip niekad žmonijos istorijoje. Pagal galiojančius įstatymus, teisėtai teršti aplinkos beveik neįmanoma. Vadinasi, tai ne nuodėmė, tai tiesiog įstatymų nesilaikymas ir tiek. Tačiau taip, aplinkos teršti nevalia.
Socialinė nelygybė yra visuomenės pagrindas. Jei žmonės būtų socialiai lygūs - jie nebūtų žmonės, jie būtų tranai. Žmonės NĖRA lygūs, jie turi vienodas teises, tačiau jie NĖRA VIENODI, ir būtent todėl kai kurie bus turtingesni, kiti - skurdesni, vieni bus protingesni, kiti - kvailesni. Socialinė nelygybė, ts'kant.
Per didelis turtingumas, veiksmai dėl kurių daugėja vargšų. :lol: Šitas mane prajuokino dėl dviejų priežasčių: visų pirma, kad toks pasisakymas atėjo iš ne ko kito, kaip VATIKANO. Na, Vatikanas su Adolfu... tai yra, Ratzingeriu priešakyje tikrai nepasižymi neturtinga gyvensena, ką jau kalbėti apie Motinos Teresės nustekentus kraštus ir iš žmonių surinktus milijonus, apie apskritai bažnyčios lupikavimą iš valstybių ir pavienių žmonių... Antra, nemanau, kad įmanoma būti per daug turtingam. Man atrodo, kuo turtingesnis esi - tuo esi laimingesnis. O tie veiksmai, dėl kurių daugėja vargšų, veikiausiai galioja tik diktatoriams ir Kubiliui, nes neįsivaizduoju kaip vienas individas gali padaryti vargšais didelę grupę žmonių. Sudeginti jų santaupas, namus?

Žinoma, postas pusiau rimtai, tačiau mintis ta, jog tarp didžiųjų nuodėmių įžvelgiu daugiau gėrio nei tarp didžiųjų dorybių.
User avatar
VYTS
senbuvis
Posts: 1303
Joined: 2008-08-04 22:51

2010-06-19 15:36

D3monas wrote:Žinoma, postas pusiau rimtai, tačiau mintis ta, jog tarp didžiųjų nuodėmių įžvelgiu daugiau gėrio nei tarp didžiųjų dorybių.
Įdomu, kurios dalys nerimtai (įdomu, ar tos pačios, kur nesąmonės).
pize_kaze
naujokas
Posts: 66
Joined: 2010-04-12 23:38
Location: klp

2010-06-19 20:53

VYTS wrote:(įdomu, ar tos pačios, kur nesąmonės)
kokias nesamones matei? maciau dalyku kur galima gincytis ir nesutikti, bet juk tai nera nesamone ane?

>Demonui.atrasysiu po fules :)
User avatar
VYTS
senbuvis
Posts: 1303
Joined: 2008-08-04 22:51

2010-06-19 20:58

pize_kaze wrote:
VYTS wrote:(įdomu, ar tos pačios, kur nesąmonės)
kokias nesamones matei? maciau dalyku kur galima gincytis ir nesutikti, bet juk tai nera nesamone ane?
Pvz:
D3monas wrote:Aplinkos teršimas yra reguliuojamas įstatymais, taip pat žmonės yra linkę kurti sau tinkamą gyvenimui aplinką. Šiuo metu Pasaulyje yra bene daugiausia rūpinamasi aplinkos tarša, kaip niekad žmonijos istorijoje. Pagal galiojančius įstatymus, teisėtai teršti aplinkos beveik neįmanoma. Vadinasi, tai ne nuodėmė, tai tiesiog įstatymų nesilaikymas ir tiek. Tačiau taip, aplinkos teršti nevalia.
Yra ir daugiau. Tai ir įdomu, kurios vietos humoras.
pize_kaze
naujokas
Posts: 66
Joined: 2010-04-12 23:38
Location: klp

2010-06-19 22:02

VYTS wrote:.
kas konreciai nepatinka sakiny kury paryskinai? lb logiskas isvedimas.

parodyk kitas nesamones tavo supratimu

>Demonas tau vistik po fules atsakysiu :)))
7x
senbuvis
Posts: 1822
Joined: 2004-07-16 21:43

2010-06-19 22:24

pize_kaze wrote:kas konreciai nepatinka sakiny kury paryskinai? lb logiskas isvedimas.
lb lb logiskas, bet tuomet pagal tokią logiką ir žmogaus nužudymas ne moralinis prasižengimas, o tik įstatymų nesilaikymas.

Bet rimtai, kokia šitos temos prasmė?
pize_kaze
naujokas
Posts: 66
Joined: 2010-04-12 23:38
Location: klp

2010-06-19 22:30

7x wrote:pagal tokią logiką ir žmogaus nužudymas ne moralinis prasižengimas, o tik įstatymų nesilaikymas.
o kas nepatinka?
User avatar
VYTS
senbuvis
Posts: 1303
Joined: 2008-08-04 22:51

2010-06-19 22:38

pize_kaze wrote:
7x wrote:pagal tokią logiką ir žmogaus nužudymas ne moralinis prasižengimas, o tik įstatymų nesilaikymas.
o kas nepatinka?
Non sequitur. Tik tiek.
7x wrote:Bet rimtai, kokia šitos temos prasmė?
Žinoma, kad jokios.
pize_kaze
naujokas
Posts: 66
Joined: 2010-04-12 23:38
Location: klp

2010-06-19 22:48

VYTS wrote:Non sequitur. Tik tiek.
mzm ka tas reiskia, nes nesigilinai tiek, bet jo mintis teisinga ir logiskai isreiksta: isttatymai banina pazeidima, o ju nesilaikymas yra ju pazeidimas. demonas 1 : 0 Tu :)
VYTS wrote:Žinoma, kad jokios.
tema tokia: ka tu laikai vertybe, kas neaisku????
7x wrote: Bet rimtai, kokia šitos temos prasmė?
zr. ankstesni atsakyma. :)
7x
senbuvis
Posts: 1822
Joined: 2004-07-16 21:43

2010-06-19 22:50

pize_kaze wrote:o kas nepatinka?
Nepatinka tai, jog moralinė/vertybinė nuostata, užrašyta įstatymuose, staiga nepraranda savo moralumo. Incestas yra amoralu (ar pagal demono leksikoną - "nuodėmė"), jei jis būtų draudžiamas įstatymais, jei netaptų nė kiek mažiau nuodėmė.

O prie demono nesąmonių, kurių tradiciškai apstu, išskirčiau šiuos perlūs:
* Kitaip tariant, altruizmas suponuotų meškerės padovanojimą, dosnumas - žuvies padavimą.
* ką mes laikome godžiais? Tie, kurie savo turtą saugo ir pasilaiko sau, užuot išdalinę kitiems? Po velnių, juk tai JŲ turtas.
* Ankščiau tai buvo vadinama kerštu, dabar - įstatymų vykdymu. Kai žmogus už nusikaltimą yra nuteisiamas, kas tai yra, jei ne kerštas?
* Jei ne tingumas, tai nereikėtų tokių dalykų kaip karutis ar vežimas, etc.
* Jei žmonės būtų socialiai lygūs - jie nebūtų žmonės, jie būtų tranai.
* kuo turtingesnis esi - tuo esi laimingesnis.
* veiksmai, dėl kurių daugėja vargšų, veikiausiai galioja tik diktatoriams ir Kubiliui, nes neįsivaizduoju kaip vienas individas gali padaryti vargšais didelę grupę žmonių. Sudeginti jų santaupas, namus?

O jūs, brangūs kolegos, kurias nesąmones išskirtumėt?
VYTS wrote:Žinoma, kad jokios.
Aišku, reiškia joje galim be jokios sąžinės graužaties trolint.
pize_kaze wrote:ka tu laikai vertybe, kas neaisku????
Nu gerai, aš vertybe laikau counter-strike žaidimą. Kas iš to?
User avatar
VYTS
senbuvis
Posts: 1303
Joined: 2008-08-04 22:51

2010-06-19 22:51

pize_kaze wrote:
VYTS wrote:Non sequitur. Tik tiek.
mzm ka tas reiskia, nes nesigilinai tiek, bet jo mintis teisinga ir logiskai isreiksta: isttatymai banina pazeidima, o ju nesilaikymas yra ju pazeidimas. demonas 1 : 0 Tu :)
Paskaityk nuorodą būk žmogus /žmogė...
User avatar
Akela
senbuvis
Posts: 2549
Joined: 2006-01-08 23:00

2010-06-19 22:55

7x wrote:lb lb logiskas, bet tuomet pagal tokią logiką ir žmogaus nužudymas ne moralinis prasižengimas, o tik įstatymų nesilaikymas.
Tai aišku, nes visuomenė įstatymų pavidalu dalina "žetonus" žmogžudystėm: eutanazijos atlikimas (kur leista), mirties bausmės vykdymas (kai kuriose šalyse), kareiviukai už žudymą gauna ordinus ir yra labai giriami :) , pareigūnai turi teisę šauti tam tikrose situacijose, net ir eilinis pilietis gali žudyti kitą, jei neviršyja leistinų ginties ribų...
User avatar
VYTS
senbuvis
Posts: 1303
Joined: 2008-08-04 22:51

2010-06-19 23:01

7x wrote:O jūs, brangūs kolegos, kurias nesąmones išskirtumėt?
Be tavo minėtų:
* Genetinis manipuliavimas - gėris, absoliutus gėris, mano akimis žiūrint.
* neįsivaizduoju kaip vienas individas gali padaryti vargšais didelę grupę žmonių.
* Pagal galiojančius įstatymus, teisėtai teršti aplinkos beveik neįmanoma.
Last edited by VYTS on 2010-06-19 23:05, edited 1 time in total.
7x
senbuvis
Posts: 1822
Joined: 2004-07-16 21:43

2010-06-19 23:04

Akela wrote:Tai aišku, nes visuomenė įstatymų pavidalu dalina "žetonus" žmogžudystėm: eutanazijos atlikimas (kur leista), mirties bausmės vykdymas, kareiviukai už žudymą gauna ordinus ir yra labai giriami :) , pareigūnai turi teisę šauti tam tikrose situacijose, net ir eilinis pilietis gali žudyti kitą, jei neviršyja leistinų ginties ribų...
Aš čia teisiniu žargonu pavariau, pagal kurį nužudymas yra, paprastai kalbant, nužudymas, o kitoks gyvybės atėmimas (netyčinis, karo atveju, eutanazija, etc) yra gyvybės atėmimas. Akivaizdu, jog nužudymas, na tarkim kaimyno užkapojimas kirviu prisigėrus, bus laikomas didesniu moraliniu prasižengimu nei priešo gyvybės atėmimas karo metu. Nužudymas yra amoralus, be to jis draudžiamas įstatymais, reiškia įstatyminis draudimas nėra moralinė indulgencija.

Dabar einu pa'soul-searchin'siu, mat seniai aišku, kad atsakinėti Akelai yra bergždžias reikalas, bet vis kaip užkietėjęs narkomanas ant adatos grįžtu.
Post Reply