Vertybės

Kokia moralės kilmė? Kaip turėtumėme elgtis? Aptarkime visa tai šiame forume.
7x
senbuvis
Posts: 1822
Joined: 2004-07-16 21:43

2010-07-23 16:33

Kadangi Svetimas kitoj temoj man netyčiom priminė, kad egzistuoja toks dalykas kaip TED, tai linksmai pažudžiau laiko, bei suradau šitą aktualią ir įdomią konferenciją: http://www.ted.com/talks/dan_gilbert_as ... happy.html
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2010-07-25 14:50

7x wrote:Kadangi Svetimas kitoj temoj man netyčiom priminė, kad egzistuoja toks dalykas kaip TED, tai linksmai pažudžiau laiko, bei suradau šitą aktualią ir įdomią konferenciją: http://www.ted.com/talks/dan_gilbert_as ... happy.html
Filmukas geras. TED'as irgi yra gėris. Man tik norisi pridurti, kad šalia viso to, mes turime labai neblogas galimybes taisyti savo proto bug'us.
7x wrote:Apskritai man pati mokslinė pozicija, jog žmonių požiūris į gyvenimą yra neutralus, o laimės lygis - vidutiniškai vienodas, pasirodė gana įdomi.
Bent jau man kol kas atrodo, kad žmonės gali gan smarkiai kilstelėti savo laimės lygį sąmoningomis priemonėmis. Nemanau, kad "priešingų procesų teoriją" galima suabsoliutinti ir žmonės prilyginti neurocheminėms svyruoklėms, kurios svyruoja apie neutralią padėtį malonumų-nemalonumų plokštumoje.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2010-07-25 15:09

D3monas wrote:Kvailas žmogus neturės tiek daug siekių ir užgaidų, kiek protingas žmogus. Kvaili bus labiau konvencionalūs ir pasiduodantys socialiniam spaudimui. Todėl dirbs sau šaltkalviais ir krovinių pervežėjais, nematys sau vargo, gers šnapsą ir darys vaikus. Protingi žmonės turi didesnius siekius ir planuoja ateitį.
O gal tai ne tiek priklauso nuo žmonių kvailumo-protingumo, kiek nuo jų mokėjimo ir gebėjimo surasti ir plėsti savo "komforto zoną"?
D3monas wrote:Nepamenu tiksliai kurioje knygoje, tačiau Zimbardo rašo apie tai, kaip vieni žmonės gyvena dabartimi, o kiti - ateitimi. Taigi, jei gyveni dabartimi - patiri daugiau malonumų, o nusivylimai per daug neužsistovi. Ateitimi gyvenantys žmonės atidėlioja atlygį už savo darbus, nes jie tikisi džiaugmsą patirti ateityje, todėl jiems nusivylimas reiškia ne tik nepatirtą džiaugsmą, tačiau ir bergždžią darbą.
D3monas wrote:Nes aš gyvenu kitoje laiko perspektyvoje. Gyvenu žvelgdamas į ateitį ir atidėdamas malonumą.
Nors man, asmeniškai, šitoks skirstymas į dabarties ir ateities hedonistus atrodo šiek tiek schematiškai, bet paprastumo dėlei pasilikim prie jo. Pirmiau rašai, kad gyventi dabartimi maloniau. Po to rašai, kad pats gyveni ateitimi. Jeigu gyvenimas ateitimi tau atsiperka, t.y. ilgesnėje laiko perspektyvoje tu dėl to patiri didesnę satisfakciją, tai aš tave suprantu. Bet jeigu tu taip nemanai, tai tuomet aš nesuprantu tavo pozicijos. Tuomet, hedonistiniu požiūriu, kvailys esi tu, o ne anie "kvailiai"-dabarties hedonistai. Taigi, jei teisingas antrasis atvejis, paaiškink man, prašau, kodėl tu taip keistai elgiesi, t.y. gyveni ateitimi? :) Dabarties hedonistams gręsia įvairios priklausomybė, užstrigimas pernelyg siauroje "komforto zonoje" ir panašios problemos, o tau gręsia beprasmis "If, then... model" vaikymasis (pasižiūrėk, jei dar nematei filmuką. Nors mano supratimu bičas vietomis ten kai kur nusišneka ir nusipigina, bet pagrindinė mintis visai įdomi).
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2010-07-25 15:12

Morrigan wrote:Beje, dideli siekiai, ambicingumas, reiklumas ir sugebėjimas pasiekti savo tikslus labiau priklauso nuo charakterio, temperamento, o ne nuo intelekto.
Manau, tai gali gana smarkiai priklausyti ir nuo žinių toje srityje.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2010-07-25 15:34

7x wrote:Galiausiai daug mieliau paskaityčiau tyrimus, nei nuomones, kas laimingesni.
Vaikšto gandai apie budistų laimingumą, t.y. jų sugebėjimą būti laimingesniais. Pasidomėk tuo. Pvz. neva kai kurie tyrimai rodo, kad budistų smegenyse pozityvių emocijų centrai yra aktyvesni už eilinių statistinių vakariečių. Tačiau ir pats turbūt supranti, kad tokių gandų mokslinis pagrindimas yra gana slidus ir sudėtingas dalykas, kaip ir pati problema.
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2010-07-25 18:20

Svetimas wrote:Nors man, asmeniškai, šitoks skirstymas į dabarties ir ateities hedonistus atrodo šiek tiek schematiškai, bet paprastumo dėlei pasilikim prie jo.
Žmogau, įsiskaityk. Dabarties hedonistai patiria daugiau malonumo dabar. Jie neplanuoja ateities ir nepergyvena dėl praeities, jiems svarbu, jog jiems būtų geras esamu metu. Supratai? Ateities perspektyvoje gyvenantis asmuo išmoksta dirbti esamu metu, kad vėliau gautų atlygį, todėl esamu laiku jis nepatiria tiek daug malonumų, kiek dabarties hedonizmo perspektyvoje gyvenantys žmonės. Visgi, ateities laiko perspektyvoje gyvenantis žmogus galimai patirs daug malonumo ateityje, be to jis išmoksta pasitenkinti emociškai, matydamas savo progresą. Visgi, dabarties hedonizmo laiko perspektyvoje gyvenantys žmonės nemato reikalo planuoti ateities ir jų pasitenkinimai bus dažnesni, bet veikiausiai mažesni ar turės baisesnes neigiamas pasekmes, tačiau tai jų nejaudins, mat jie nežiūri nei į ateitį, nei į praeitį. Pirmiausia, turėtum suprasti ir pamėginti įsijausti į tai, kaip mąsto ir vienos, ir kitos laiko perspektyvos asmuo. Dabartimi gyvenantis asmuo dažnai patirs malonumų, tačiau ateitimi gyvenantis asmuo patirs didesnius malonumus. Kadangi džiaugiamės daugmaž taip pat tiek dėl didelių, tiek dėl mažų dalykų, dabarties hedonistai turės daugiau progų pasijusti laimingais, o ateities laiko perspektyvoje gyvenantys asmenys tik tada, kai pradės realizuoti savo darbo vaisius.
Tai, kaip manai, kas patiria daugiau laimės, ar tas, kuriam nerūpi ateitis ir praeitis, o dabartyje jis randa daug malonumų, ar tas, kuris daug dirba ir atidėlioja atlygį, nes žiūri į ateitį?
Kodėl nesirenku dabarties hedonizmo, nors tokie žmonės ir yra laimingesni? Nes visuomenė suformavo tokį mano požiūrį. Visi gimstame dabarties hedonistais, tačiau asmenybei bręstant turėtume peraugti į ateities laiko perspektyvoje gyvenančius asmenis. Visa tai aprašyta Zimbardo knygoje "The Time Paradox", bet galiu pateikti keletą sutrumpintų variantų, kurie padės suprasti tai, ką kalbu.

Apie laiko perspektyvas:
http://www.youtube.com/watch?v=A3oIiH7BLmg
Apie tą patį, tik tekstas:
http://www.teachphilosophy101.org/Defau ... ?tabid=156
Ilgas video apie laiką:
http://fora.tv/2008/11/12/Philip_Zimbardo_Time_Paradox
Post Reply