Savižudybė

Kokia moralės kilmė? Kaip turėtumėme elgtis? Aptarkime visa tai šiame forume.
User avatar
Liepaja
naujokas
Posts: 15
Joined: 2009-08-27 17:57
Location: Šiauliai

2009-09-04 22:09

Reikalauti galima bet ko, tik ar žmogus byus toks durnas, kad pasiduotų kitų reikalavimui ?
manau silpanavalis žmogus(ar kavailas) gali pasiduoti didelem žmonių spaudimui.
jei tvirtai apsiprendė nusižudyti, manau, niekas jau nebepadės.
tikrai manai kad niekas nepadėtų?
User avatar
MaikUniversum
senbuvis
Posts: 1207
Joined: 2008-09-27 21:58
Location: Vilnius

2009-09-04 22:56

Liepaja wrote:
jei tvirtai apsiprendė nusižudyti, manau, niekas jau nebepadės.
tikrai manai kad niekas nepadėtų?

Jei omeny turi fizinį žmogaus sulaikymą, tada jo, padėtų. Bet tai jau būtų kėsinimasis į žmogaus laisvę, t.y. smurtas. Jei omeny turi psichologinę pagalbą, tai tada nežinau.
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2009-09-06 17:34

MaikUniversum wrote:
Liepaja wrote:
jei tvirtai apsiprendė nusižudyti, manau, niekas jau nebepadės.
tikrai manai kad niekas nepadėtų?

Jei omeny turi fizinį žmogaus sulaikymą, tada jo, padėtų. Bet tai jau būtų kėsinimasis į žmogaus laisvę, t.y. smurtas. Jei omeny turi psichologinę pagalbą, tai tada nežinau.
Saviagresiją visais atvejais yra mėginama gydyti, nepavykus - uždaro į psichuškę ir duoda linksmųjų tablečių. Tai tiek iš tos žmogaus laisvės. Kita vertus, ar žmogus, mėginantis žudytis yra psichiškai sveikas? Tokius kartais gali prireikti apsaugoti nuo jų pačių.

Eutanazija yra kas kita.
User avatar
MaikUniversum
senbuvis
Posts: 1207
Joined: 2008-09-27 21:58
Location: Vilnius

2009-09-06 18:28

Ar norėtum, kad tave apsaugotų nuo tavęs paties, nors tu jaustumeisi sveikas ? Įsivaizduok, aš pasibeldžiu į tavo duris ir sakau: "tu galvojai apie savižudybę, tavo psichika nestabili, mes tave uždarysim, kur tu būsi saugus" ar kažką panašaus :) patiktų tau tokia APSAUGA ? :) Daug žmonių mėgsta paprasčiausią PRIEVARTĄ painioti su "apsauga".

Būten todėl aš nepritariu kišimuisi į kitų žmonių reikalus, jei tai neliečia trečiųjų asmenų, ta prasme, jei žmogus tiesiog nori nusižudyti, ok, tegul, tu turi visišką teisę bandyti jį atgalbėt, bet aš PRIEŠ kišimąsi per prievartą ir bandymą jį uždaryti psichuškėn ar dar kur. Ar tu nepasitiki kitais žmonėmis, kad jie PATYS gali spręsti savo likimą ? Nori spręsti už juos pačius ? :D
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2009-09-07 14:27

MaikUniversum wrote:Būten todėl aš nepritariu kišimuisi į kitų žmonių reikalus, jei tai neliečia trečiųjų asmenų, ta prasme, jei žmogus tiesiog nori nusižudyti, ok, tegul<..>
Nuo kada savižudybė "neliečia trečiųjų asmenų"?
User avatar
Vajezus
emeritas
Posts: 3808
Joined: 2004-04-19 11:19
Location: Vilnius
Contact:

2009-09-07 14:39

Vilius wrote:
MaikUniversum wrote:Būten todėl aš nepritariu kišimuisi į kitų žmonių reikalus, jei tai neliečia trečiųjų asmenų, ta prasme, jei žmogus tiesiog nori nusižudyti, ok, tegul<..>
Nuo kada savižudybė "neliečia trečiųjų asmenų"?
Jei taip žiūrėsime, tai juos liečia ir daugelis tavo privataus gyvenimo aspektų - pvz, kokiam rabinui gali itin rūpėti, ar tu apsipjaustęs :)
Spėju, MaikUniversum turėjo omeny, kad savižudybė nepažeidžia kitų asmenų teisių.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2009-09-07 15:24

Vajezus wrote:Jei taip žiūrėsime, tai juos liečia ir daugelis tavo privataus gyvenimo aspektų - pvz, kokiam rabinui gali itin rūpėti, ar tu apsipjaustęs :)
Spėju, MaikUniversum turėjo omeny, kad savižudybė nepažeidžia kitų asmenų teisių.
Nežinau, ką jis norėjo pasakyti :).
Net jei ir taip. Ar tikrai kitų asmenų teisių nepažeidinėjimas yra vienintelis kriterijus, pagal kurį sprendžiama, ar kažkokia veikla turėtų būti toleruojama?
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2009-09-07 15:57

Ir visgi, skirkim savižudybę, kuriai paskatina psichikos sutrikimai ir savižudybę, kaip alternatyvą gyvenimui prastose sąlygose (kenčiant nuolatinį skausmą, etc.)

Aš esu už eutanaziją visu 100%, bet manau, kad savižudžius derėtų gydyti, nes dauguma jų neturi svarių priežasčių šiam sprendimui. Sutinku, kad gyvenimas Lietuvoje yra gana prastas, bet mes gyvename gana neblogame išsivystymo lygyje, turime pakankamai maisto, turime beveik nesuvaržytas pilietines laisves, turime sveikatos apsaugą ir socialinį draudimą... ir visgi, esame pirmi tarp nusižudžiusiųjų skaičiaus. Kodėl? Gi todėl, kad Lietuvių toks mentalitetas. Daug verkti ir mėginti atkreipti dėmesį. Visi kenčia nuo nevisavertiškumo kompleksų, kuriuos šiuolaikinė visuomenė tik paskatina savo iškreiptu realybės vaizdu, demonstruojamu popkultūroje. Būtent todėl tiek daug žudosi paaugliai, kurie dar nesusidarė imuniteto popkultūros memams. Taip pat daug žudosi ir nuo amžiaus vidurio krizės kenčiantys vyrai, moterys šiek tiek santūresnės. Gal taip yra todėl, kad jos turi labiau išryškėjusį atsakomybės jausmą, kuris jas veikia teigiamai, mat jos jaučiasi reikalingos ir naudingos, nes "be jų viskas sugriūtų".

Vienaip ar kitaip, savižudybė nėra kažkoks smerktinas dalykas, kai žmogus tam apsisprendžia būdamas sveiko proto. Esmė ta, kad dauguma jų nėra sveiko proto ir pats gyvybės atėmimas jiems dažnai nėra pačio akto tikslas. Dažnai tikslas būna susilaukti dėmesio, pasijusti reikalingam. Kartasi tai netgi tampa manipuliacijos įrankiu.

Bet, perfrazuojant Richard Dawkins žodžius, kai pasensiu, nebepaeisiu ir nebematysiu, nebegalėsiu džiaugtis Pasaulio grožiu ir apkabinti savo mylimos draugės... Tiesiog pasiskelbsiu gyvūnu ir eisiu pas veterinarą.
User avatar
MaikUniversum
senbuvis
Posts: 1207
Joined: 2008-09-27 21:58
Location: Vilnius

2009-09-07 17:21

Vilius wrote:
MaikUniversum wrote:Būten todėl aš nepritariu kišimuisi į kitų žmonių reikalus, jei tai neliečia trečiųjų asmenų, ta prasme, jei žmogus tiesiog nori nusižudyti, ok, tegul<..>
Nuo kada savižudybė "neliečia trečiųjų asmenų"?
o tu omeny turi "suicide bombers" gal ??? :? :lol:
Vajezus wrote: Spėju, MaikUniversum turėjo omeny, kad savižudybė nepažeidžia kitų asmenų teisių.

būtent.
Vilius wrote: Net jei ir taip. Ar tikrai kitų asmenų teisių nepažeidinėjimas yra vienintelis kriterijus, pagal kurį sprendžiama, ar kažkokia veikla turėtų būti toleruojama?
aš nesakiau, kad savižudybes reikia toleruoti :) manau pakelti ranką prieš save yra neprotinga tiesiog.

D3monas wrote:
Aš esu už eutanaziją visu 100%, bet manau, kad savižudžius derėtų gydyti, nes dauguma jų neturi svarių priežasčių šiam sprendimui.
Visiškai sutavim sutinku šioje vietoje. :) Nepritariu tik gydymui per prievartą.
User avatar
Akela
senbuvis
Posts: 2549
Joined: 2006-01-08 23:00

2009-09-07 20:01

MaikUniversum wrote:Nepritariu tik gydymui per prievartą.
Tipo nereikia trukdyt darvininiam natūralios atrankos dėsniui? :)
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2009-09-07 20:15

MaikUniversum wrote:Visiškai sutavim sutinku šioje vietoje. :) Nepritariu tik gydymui per prievartą.
Gydymas per prievartą šiuo atveju privalomas. Nes norą žudytis kelia liga. Jei noras žudytis atsiranda natūraliai, be psichopatologijų, tada tegu žudosi.
User avatar
Akela
senbuvis
Posts: 2549
Joined: 2006-01-08 23:00

2009-09-07 20:30

D3monas wrote:Gydymas per prievartą šiuo atveju privalomas. Nes norą žudytis kelia liga. Jei noras žudytis atsiranda natūraliai, be psichopatologijų, tada tegu žudosi.
O kaip nustatyti kad tas noras kox tai... natūralus? Ne visi gi turi pažymą, kad prasidėjo bankroto procedūra ar laišką "aš tavęs nebemyliu" :)
User avatar
MaikUniversum
senbuvis
Posts: 1207
Joined: 2008-09-27 21:58
Location: Vilnius

2009-09-07 22:26

Akela wrote:
MaikUniversum wrote:Nepritariu tik gydymui per prievartą.
Tipo nereikia trukdyt darvininiam natūralios atrankos dėsniui? :)
Tipo nereikia naudoti prievartos prieš žmogų. Tik tiek :)
User avatar
MaikUniversum
senbuvis
Posts: 1207
Joined: 2008-09-27 21:58
Location: Vilnius

2009-09-07 22:26

D3monas wrote:
MaikUniversum wrote:Visiškai sutavim sutinku šioje vietoje. :) Nepritariu tik gydymui per prievartą.
Gydymas per prievartą šiuo atveju privalomas. Nes norą žudytis kelia liga. Jei noras žudytis atsiranda natūraliai, be psichopatologijų, tada tegu žudosi.

O kaip tu nustatysi ar tai liga ar "natūralus noras" ? Iš akies ? :D
Karolis
naujokas
Posts: 47
Joined: 2009-08-19 21:44

2009-09-07 22:39

MaikUniversum wrote:
D3monas wrote:
MaikUniversum wrote:Visiškai sutavim sutinku šioje vietoje. :) Nepritariu tik gydymui per prievartą.
Gydymas per prievartą šiuo atveju privalomas. Nes norą žudytis kelia liga. Jei noras žudytis atsiranda natūraliai, be psichopatologijų, tada tegu žudosi.

O kaip tu nustatysi ar tai liga ar "natūralus noras" ? Iš akies ? :D
Kalbant nebūtinai apie psichines ligas: slogią nuotaiką gali sukelti pastovus tam tikro hormono trūkumas, tokias ligas nesunku gydyti hormoniniais preparatais, o nustatymui daugeliu atvejų užtenka paprasto kraujo tyrimo. Tai ar verta leisti tokiam žmogui nusižudyti, nors galima jam suteikti galimybę normaliai gyventi?

O dėl grynai psichinių ligų yra problema: kol kas šioje srityje mokslas labai lėtai vystosi, praktiškai visi psichiniai ligoniai gydomi antidepresantais, nors jų simptomai skiriasi. Pagrindinis diagnozavimo metodas - "iš akies", o jis nėra tikslus. Kai kada naudojamos encefalogramos, bet gydymas daugeliu atvejų išlieka toks pat - antidepresantai (skiriasi tik dozės kai kuriems pacientams).
User avatar
MaikUniversum
senbuvis
Posts: 1207
Joined: 2008-09-27 21:58
Location: Vilnius

2009-09-08 03:15

aš ne tai turėjau omeny. Aš nesakiau, kad neįmanoma nustatyt ar žmogus "sveiko proto" ir nori nusižudyti ar jam išties "pavažiavęs stogas".

Tačiau KAIP tu žmogų ištirsi jei jis NENORĖS tirtis ? Per prievartą suriši ir nuveši ar kaip ?
Aš visom keturiom (taip skant) UŽ bandymą rasti su tuo žmogumi bendrą kalbą ir bandyti nuo to atkalbėti ar ĮKALBĖTI pasigydyti, bet esu prieš prievartos naudojimą. Gi žmogus, norintis nusižudyti ar pan. ne visuomet turi būti nestabilios psichikos, kad priešintųsi gydymui. Tad iš akies jo "būklės" nustatyt nelabai įmanoma. Galima, bet tokie nustatymai nieko verti.
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2009-09-08 06:53

Kas cia tos kelios valandos prievartos, kol padarys tyrima (tarkim, kad toks imanomas), lyginant su visu gyvenimu, kuri prarastu kitu atveju?
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2009-09-08 08:34

MaikUniversum wrote:
Vilius wrote:
MaikUniversum wrote:Būten todėl aš nepritariu kišimuisi į kitų žmonių reikalus, jei tai neliečia trečiųjų asmenų, ta prasme, jei žmogus tiesiog nori nusižudyti, ok, tegul<..>
Nuo kada savižudybė "neliečia trečiųjų asmenų"?
o tu omeny turi "suicide bombers" gal ??? :? :lol:
Ne, turėjau omenyje penkiametį vaiką, kurio tėtis pasikorė... Bet tiek to, kalba pasisuko ne apie poveikį "tretiesiems asmenims", o apie jų teises. Žinoma, penkiamečio teisė į netraumuotą vaikystę nėra kažkokia fundamentali vertybė, todėl apie tai diskutuoti neverta. Ar ne?
Post Reply