Kam viso šito reikia?

Kokia moralės kilmė? Kaip turėtumėme elgtis? Aptarkime visa tai šiame forume.
User avatar
Azuolas
skeptikas
Posts: 591
Joined: 2004-04-18 12:46
Location: Vilnius, Kaunas

2004-04-18 12:59

Tik tam, kad suformuoti geresnį savo įvaizdį prieš kitus žmones?
Meduolis
emeritas
Posts: 3707
Joined: 2004-04-17 18:14
Location: Sheule

2004-04-18 17:21

Etika yra viena iš svarbiausių filosofijos šakų 8) Manau, ji nusipelnė atskiro forumo.
User avatar
Azuolas
skeptikas
Posts: 591
Joined: 2004-04-18 12:46
Location: Vilnius, Kaunas

2004-04-18 17:38

Ateonas wrote:Etika yra viena iš svarbiausių filosofijos šakų 8) Manau, ji nusipelnė atskiro forumo.
Aš nesakiau, kad šitos temos nereikia :)
čia buvo pirmasis postas šia tema.
Meduolis
emeritas
Posts: 3707
Joined: 2004-04-17 18:14
Location: Sheule

2004-04-18 17:43

Kai sakei "viso šito", supratau, kad turėjai omenyje "moralės ir etikos" forumą? Ar tinklapį apskritai?
User avatar
Azuolas
skeptikas
Posts: 591
Joined: 2004-04-18 12:46
Location: Vilnius, Kaunas

2004-04-18 17:54

Aš apie moralę ir etiką :) puslapio aišku reikia.
Meduolis
emeritas
Posts: 3707
Joined: 2004-04-17 18:14
Location: Sheule

2004-04-18 18:07

A, dabar supratau. Kam reikia moralės ir etikos? Su morale tai viskas ganėtinai aišku - mes ją turim ir tiek. Ta prasme, skirstome dalykus ir gerus ir blogus, o tai jau, galima sakyti, yra šiokia tokia moralės apraiška :) Nežinau kam jos reikia, mes tiesiog ją turime, vienokią ar kitokią ;)

Na o etika tai daugiau mąstymas: ar verta, reikia ir gražu daryti tą ir aną, ir kodėl. Kitaip sakant, etika - tai daugiau procesas (protavimas). Kam mums reikia etikos? Kad galėtumėme priimti teisingesnius sprendimus. Pavyzdžiui, ar verta kartais mušti savo vaiką? Etikos pagalba galime pabandyti surasti atsakymą į šitą klausimą. Tuo ji ir naudiinga.
User avatar
Shiori
pradedantis
Posts: 496
Joined: 2004-04-18 09:07

2004-04-18 18:23

Ateonas wrote:A, dabar supratau. Kam reikia moralės ir etikos? Su morale tai viskas ganėtinai aišku - mes ją turim ir tiek. Ta prasme, skirstome dalykus ir gerus ir blogus, o tai jau, galima sakyti, yra šiokia tokia moralės apraiška :) Nežinau kam jos reikia, mes tiesiog ją turime, vienokią ar kitokią ;)
:mrgreen:
Nuskambėjo maždaug "su tais kiaušiniais tai viskas aišku. Vyrai juos nešioja ir tiek" :)
Kadangi ne viską galima apibrėžti įstatymais, yra dar toks papildomas taisyklių rinkinys, vadinamas morale. Atsiskaitymas už šių taisyklių vykdymą dažniausiai vyksta tiesiogiai prieš savo sąžinę.
Meduolis
emeritas
Posts: 3707
Joined: 2004-04-17 18:14
Location: Sheule

2004-04-18 19:48

Pirmiausiai susutarkime ką laikome morale. Kaip jau sakiau, aš manau, kad moralė - dalykų (dažniausiai veiksmų) skirstymas į gerus ir blogus.

Dabar, kam mums toks "prietaisas", skirstantis dalykus į gerus ir blogus, reikalingas? Aš nesakau, kad štai imkime ir neskirstykime - šitai mes ir taip darysime, mums tai įgimta, lygiai taip pat kaip ir lyginti daiktų dydžius.

Ar mes kalbame apie moralę, kaip visuotinai priimtas elgesio normas (minėtą papildomų taisyklių rinkinį)?


Pirmuoju atveju, aš tikrai nežinau kam man reikalinga moralė. Šunys ją turi labai silpną, bet viestiek kažkaip išgyvena. O štai kam man reikalingas skirstymas dalykų į gerus ir blogus, kodėl ji pas mane yra, aš tikrai nežinau. Su kiaušiniais, tačiau, viskas gerokai aiškiau.
User avatar
Shiori
pradedantis
Posts: 496
Joined: 2004-04-18 09:07

2004-04-18 21:54

Moralis - dora, dorovė, mores - papročiai. (lot.)

Moralė - visuomeninės sąmonės forma,...., atliekanti žmonių poelgių reguliacijos funkcijas. ( "Etikos žodynas")

Skirstymas į gerus ir blogus nėra moralė, o tiesiog vertinimo, analizės pasekmė. Aš tą "visuomeninės sąmonės formą" suprantu butent kaip anksčiau minėtą "papildomą taisyklių rinkinį".
O štai kam man reikalingas skirstymas dalykų į gerus ir blogus, kodėl ji pas mane yra, aš tikrai nežinau.
Na tai yra analizavimas, o analizavimas yra mąstymo išdava. Sunku pasakyti, kodėl mes mąstome, jeigu daug šauniau būtų šuniuku amsėti :)
User avatar
Azuolas
skeptikas
Posts: 591
Joined: 2004-04-18 12:46
Location: Vilnius, Kaunas

2004-04-18 22:28

Bet va kiekvieno žmogaus "gerų ir blogų" dalykų vertinimas individualus. Tad tokie priekaištai kaip kad: "Turėk sąžinės!"; "Kur tavo moralė??" ir pan. yra nieko verti.
šiaip aš skirstytau dalykus į "gerus ir blogus" daugiau proto pagalba, o ne sąžinės ar pan.
Pvz:
Pamatau ant kelio kažkieno pamestą piniginę. Ar galiu pasiimti?
sąžinė) NE! ji ne tavo!
protas) o kodėl gi ne..
User avatar
Azuolas
skeptikas
Posts: 591
Joined: 2004-04-18 12:46
Location: Vilnius, Kaunas

2004-04-18 22:38

arba kitas pavizys "ar verta vogti iš parduotuvių"
sąžinė) Žinoma kad NE!
protas) Ne, nes tuo atveju, jei sučiups, bus įrašytas šis faktas į mano biografija ir tai apsunkins tolimesnį visą mano gyvenimą. Neverta rizikuoti dėl kažkokio daikto visu savo gyvenimu.
User avatar
Shiori
pradedantis
Posts: 496
Joined: 2004-04-18 09:07

2004-04-19 09:55

Bet va kiekvieno žmogaus "gerų ir blogų" dalykų vertinimas individualus. Tad tokie priekaištai kaip kad: "Turėk sąžinės!"; "Kur tavo moralė??" ir pan. yra nieko verti.
šiaip aš skirstytau dalykus į "gerus ir blogus" daugiau proto pagalba, o ne sąžinės ar pan.
Ne toks jau individualus, kaip tu manai :) Moralinės vertybės labiau skiriasi laikmečio bėgyje, skirtingose pasaulio vietose. Pvz. prieš kelis šimtus metų Australijos aborigenui suėsti savo gentainį neatrodė amoralus poelgis. Tačiau jeigu imsime konkretų laiką ir vietą, pvz. šiandienos Lietuvą, tai tos moralinės vertybės yra pilnai apibendrinamos.
O dėl tų pavyzdžių - tai sakykim, jei aš stoviu dešimt ar daugiau minučių automobilių parkavimo aikštelėje ir laukiu, kol atsilaisvins vieta, o paskui atvažiuoja koks pipelis ir man užstato, tai čia ne protu reikia vadovautis, o priėjus duot į snukį negalvojant. Tokiu būdu skiepijamos moralinės vertybės kai kuriems visuomenės elementams.
Last edited by Shiori on 2004-04-19 10:45, edited 1 time in total.
Meduolis
emeritas
Posts: 3707
Joined: 2004-04-17 18:14
Location: Sheule

2004-04-19 10:37

Na dabar aišku apie ką kalbame :) Aš kažkaip visuomet morale laikiau, kaip tu sakei, vertinimą, o konkrečiai - sąmoningų veiksmų vertinimą. Vertiname mes, pavyzdžiui, ir muzikos kūrinius, vienus pavadindami gerais, kitus - blogais, bet su morale tai neturi nieko bendro. Štai vertinant veiksmus moraliu paprastai laikomas "geras" veiksmas, arba dar geriau išsireiškus - "teisingas". Jei aborigenui suvalgyti kaimyną atrodo teisinga ir gera, tai reiškia, kad toks veiksmas jam yra moralus.

Beje (čia Ąžuolui), kadangi mąstai, kaip turėtum elgtis, tai ir savo sąžine naudojiesi daugiau, nei tie, kurie nemąsto ;) Negalvoti prieš ką nors darant, ypač jei tai gali įskaudinti kitus, yra bene pats amoraliausias dalykas kurį žmonės daro. Bent aš taip manau.

Kas dėl moralės, kaip visuotinai priimtų elgesio taisyklių, tai aš manau, kad jos reikalingos. Ne visos šios taisyklės yra geros, kai kurios galbūt daro daugiau žalos nei naudos, bet pats principas - taisyklių, pagal kurias žmonės stengiasi gyventi bei naudoja jas bendraudami turėjimas - iš esmės yra geras ir reikalingas dalykas. Aišku, tos taisyklės turi būti protingos.
User avatar
Azuolas
skeptikas
Posts: 591
Joined: 2004-04-18 12:46
Location: Vilnius, Kaunas

2004-04-20 14:01

Ateonas wrote: Beje (čia Ąžuolui), kadangi mąstai, kaip turėtum elgtis, tai ir savo sąžine naudojiesi daugiau, nei tie, kurie nemąsto ;) Negalvoti prieš ką nors darant, ypač jei tai gali įskaudinti kitus, yra bene pats amoraliausias dalykas kurį žmonės daro. Bent aš taip manau.
Na aš manau, kad visi žmonės kažką galvoja prieš kanors darydami (išskirus psichinius ligonius), tik ne visi vienodai galvoja.
Bet vienas yra galvoti ivertinant visas aplinkybes ir pan, o kitas laikytis tėvų, mokykloas ar bažnyčios įkaltų "įstatų" kaip kad "Vogti yra blogai!"; "Meluoti yra blogai!"; "Nepasisveikinti su kaimynu yra blogai!"; "paleistuviauti yra blogai!" ir t.t. juk ne visais gyvenimo atvejais visi šie dalykai yra blogis..
Meduolis
emeritas
Posts: 3707
Joined: 2004-04-17 18:14
Location: Sheule

2004-04-20 15:31

Azuolas wrote:Na aš manau, kad visi žmonės kažką galvoja prieš kanors darydami (išskirus psichinius ligonius), tik ne visi vienodai galvoja.
Bet vienas yra galvoti ivertinant visas aplinkybes ir pan, o kitas laikytis tėvų, mokykloas ar bažnyčios įkaltų "įstatų" kaip kad "Vogti yra blogai!"; "Meluoti yra blogai!"; "Nepasisveikinti su kaimynu yra blogai!"; "paleistuviauti yra blogai!" ir t.t.
Būtent. Aš asmeniškai manau kad yra labai ydinga remtis dogma nustatant kažkokias elgesio taisykles. Kaip istorija rodo, prie gero tai niekuomet nepriveda... Aišku, moralinio subjektyvizmo šalininkai gali būti apkaltinti tuo, kad nesiųlo jokio objektyvaus pagrindo moralinėms normoms. Tačiau, galų gale visgi reikia apsvarstyti ir tokią galimybę, kad joks objektyvus moralinis pagrindas neegzistuoja, o tuomet tenka vadovautis protu ir apsvarstyti visas aplinkybes.
Azuolas wrote:juk ne visais gyvenimo atvejais visi šie dalykai yra blogis..
Katalikų bažnyčia čia su tavimi nesutiktų. Šiek tiek perfrazuojant, "prezervatyvai ir Afrikoje yra blogis". O kokia situacija Afrikoje, tikriausiai žinai.
User avatar
Nomad
senbuvis
Posts: 5460
Joined: 2004-04-18 09:50
Location: Kaunas
Contact:

2004-04-20 15:37

Ąžuolai, posakis "tu pasielgei nesąžiningai" yra neteisingas bet kuriuo atveju. Sąžinė yra kiekvieno žmogaus asmeninis reikalas, jos nėra bendros visiems. ©Doc. S. Šimaičio etikos paskaitos ŠU
User avatar
Azuolas
skeptikas
Posts: 591
Joined: 2004-04-18 12:46
Location: Vilnius, Kaunas

2004-04-20 15:42

būtent.
Krikščionys galvoja, kad dievas viską stebi.. ir už bet kokius 10ies įstatymų pažeidinėjimus gresia skaistykla ar pragaras. čia kas kita šiek tiek :)
Last edited by Azuolas on 2004-05-28 12:15, edited 1 time in total.
User avatar
Moshiah
skeptikas
Posts: 659
Joined: 2004-04-22 14:45
Location: Yerushalaim de-Lita

2004-04-26 12:37

Azuolas wrote:Bet va kiekvieno žmogaus "gerų ir blogų" dalykų vertinimas individualus. Tad tokie priekaištai kaip kad: "Turėk sąžinės!"; "Kur tavo moralė??" ir pan. yra nieko verti.
šiaip aš skirstytau dalykus į "gerus ir blogus" daugiau proto pagalba, o ne sąžinės ar pan.
Pvz:
Pamatau ant kelio kažkieno pamestą piniginę. Ar galiu pasiimti?
sąžinė) NE! ji ne tavo!
protas) o kodėl gi ne..
Butent todel Dievas ir dave zhmonijai OBJEKTYVIUS (t.y. visiems bendrus ir vienodai svarius) istatymus kad nekiltu chaosas del noru nesutapimo.
Tas pats ir su valstybes istatymais - jie skirti panaikinti chaosa.
Tik tada kai REALIAI visi laikosi tu pachiu istatymu VIENODAI - tik tada galimas klestejimas ir tvarka.
Post Reply