Politinė kairė vs. dešinė

Naujas temas kurkite čia
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2019-11-10 16:05

Seianus wrote:
2019-11-04 22:21
O tu važiuok nešnekėjęs, žiūrėk, kad traukinys nepaliktų netyčia ;) :bye:
Nu va.. Aš tokį gerą comebacką buvau sugalvojęs.. O tu taip ir nepaklausei, kodėl vis dar rašinėju forume, kai jau turėčiau būti išvykęs su savo traukiniu :ax:
User avatar
Seianus
senbuvis
Posts: 2924
Joined: 2018-11-16 23:57

2019-11-11 09:48

Vilius wrote:
2019-11-10 16:05
Seianus wrote:
2019-11-04 22:21
O tu važiuok nešnekėjęs, žiūrėk, kad traukinys nepaliktų netyčia ;) :bye:
Nu va.. Aš tokį gerą comebacką buvau sugalvojęs.. O tu taip ir nepaklausei, kodėl vis dar rašinėju forume, kai jau turėčiau būti išvykęs su savo traukiniu :ax:
Nes man px
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2019-11-11 10:49

Seianus wrote:
2019-11-11 09:48
Nes man px
So you keep saying..
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2020-02-01 15:32

fizikanas wrote:
2020-01-23 23:09
Nepamenu tikslios vietos, bet cia raso kazka labai panasaus:
"The feeling of freedom comes from the combination of not knowing which decision you'll make, and of having the options labeled as primitively reachable in your planning algorithm."
https://www.lesswrong.com/posts/EsMhFZu ... ate-source
Dėkui. Šiek tiek pasiskaitinėjau. Smagu, kad ir dar kažkas be mūsų panašiai mąsto. Daug ten visko prirašyta. Manau, jog per Viliaus programos pavyzdį ir kitus dalykus mūsų diskusijoje tie dalykai kažkiek aiškiau ir trumpiau atsiskleidžia.
Beje. Nedidelis oftopikas. Bešniukštinėdamas po tavo užrodymo po LessWrong resurso nuorodas netyčia užšokau ant posto.
Getting emotional over politics as though it were a sports game - identifying with one color and screaming cheers for them, while heaping abuse on the other color's fans - is a very good thing for the Professional Players' Team; not so much for Team Voters.
Kažkuo man labai priminė "dešiniųjų"/"kairiųjų" žaidimą, kurį tu su Viliumi forume bandei žaisti. Tik bėda, kad "kairiųjų" "komandos", kurią įsivaizdavote ar labai norėjote, kad būtų, nelabai ir buvo. Sakyčiau iš esmės buvo "ufonautų" "dešiniųjų" "komanda" prieš pašnekovus su gan tarpusavyje eklektiškomis pažiūromis (Lionginas, Stormas, aš ir pan.), kalbėjusių iš savotiškos nesusiderinusios "centro" "komandos" pozicijų.
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2020-02-01 16:02

Svetimas wrote:
2020-02-01 15:32
Sakyčiau iš esmės buvo "ufonautų" "dešiniųjų" "komanda" prieš pašnekovus su gan eklektiškomis pažiūromis (Lionginas, Stormas, aš ir pan.), kalbėjusių iš savotiškos nesusiderinusios "centro" "komandos" pozicijų.
Tau su matematika, kaip ir neblogai sekasi, gal pasakysi man i kuria puse nuo desines yra tas tavo "centras"? Nes jei i kaire, tai nelabai matau prasmes tau nesivadinti kairiuoju. Niekas gi nezino, kiek metru nuo desines yra centras, o kiek jau kaire. O jei spresti pagal populiacijos vidurki, tai abejoju, kad Lieuvoje isviso yra daug kairesniu uz jus su Stormu ir Lionginu, nebent labai specifiniuose socialiniuose burbuluose. Tai cia butu gera proga tau pareflektuoti.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2020-02-01 16:17

fizikanas wrote:
2020-02-01 16:02
Svetimas wrote:
2020-02-01 15:32
Sakyčiau iš esmės buvo "ufonautų" "dešiniųjų" "komanda" prieš pašnekovus su gan eklektiškomis pažiūromis (Lionginas, Stormas, aš ir pan.), kalbėjusių iš savotiškos nesusiderinusios "centro" "komandos" pozicijų.
Tau su matematika, kaip ir neblogai sekasi, gal pasakysi man i kuria puse nuo desines yra tas tavo "centras"? Nes jei i kaire, tai nelabai matau prasmes tau nesivadinti kairiuoju. Niekas gi nezino, kiek metru nuo desines yra centras, o kiek jau kaire. O jei spresti pagal populiacijos vidurki, tai abejoju, kad Lieuvoje isviso yra daug kairesniu uz jus su Stormu ir Lionginu, nebent labai specifiniuose socialiniuose burbuluose. Tai cia butu gera proga tau pareflektuoti.
Nu, aš suprantu, kad, galbūt žiūrint iš tavo atskaitos taško, tu esi "centras". :) Bet ne apie tokius "centrus", kalbant apie politines pažiūras, eina kalba.
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2020-02-01 16:23

Svetimas wrote:
2020-02-01 16:17
Nu, aš suprantu, kad, galbūt žiūrint iš tavo atskaitos taško, tu esi "centras". :) Bet ne apie tokius "centrus", kalbant apie politines pažiūras, eina kalba.
Tai paaiskink tada apie kokius? Yra du variantai - releatyvus, nuo konkretaus asmens tasko ir releatyvus nuo populiacijos vidurko. Tai pagal kuri tu esi centristas?
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2020-02-01 16:34

fizikanas wrote:
2020-02-01 16:23
Tai paaiskink tada apie kokius? Yra du variantai - releatyvus, nuo konkretaus asmens tasko ir releatyvus nuo populiacijos vidurko. Tai pagal kuri tu esi centristas?
Pagal politinį kompasą ir valstybės kišimąsi į ekonomiką. Pats gi matei mano grafikus? :) Ar tu kalbi apie vertikalią "autoritarizmo" ašį tuose politinių kompasų grafikuose?
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2020-02-01 16:53

Svetimas wrote:
2020-02-01 16:34
Pagal politinį kompasą ir valstybės kišimąsi į ekonomiką.
A, pagal internetini testuka. Supratau :)
Svetimas wrote:
2020-02-01 16:34
Ar tu kalbi apie vertikalią "autoritarizmo" ašį tuose politinių kompasų grafikuose?
Kalbu apie tai, apie ka zmones kalba vartodami situos zodzius.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2020-02-01 17:36

fizikanas wrote:
2020-02-01 16:53
A, pagal internetini testuka. Supratau :)
O, jei rimtai, tai ne pagal internetinį testuką. Jei kada paklausi normaliau, pabandysiu normaliau ir atsakyti.
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2020-02-01 18:15

Svetimas wrote:
2020-02-01 17:36
Jei kada paklausi normaliau, pabandysiu normaliau ir atsakyti.
Nezinau kaip dar normaliau imanoma paklausti. Jei nenori atsakyti tai tiesiog nedalyvauk diskusijoje, laisva salis.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2020-07-19 15:14

Ne kartą dabar taip populiarių "kultūrų karų" kontekste išgirstu kartojant tam tikrą pasakojimą (naratyvą). Kad istorinės pamokos su nacizmo baisumais ir pan. davė žmonijai tai, kad šiuolaikinių "dešiniųjų" politinių pažiūrų lauke yra nusistovėjusios tam tikros gan aiškios "no go" ribos. Kurių peržengimas gana aiškiai rodo, kad žmogus nusigrybavo, jau gana aiškiai gamina žalą su savo politinėmis idėjomis ir darosi pavojingas politinis radikalas, manipuliatorius ar manipuliuojamasis. Tačiau "kairiųjų" politinių pažiūrų lauke tokių panašių aiškių "no go" ribų neva nėra (kaip kad jau prieš tai minėtų "dešiniųjų" atveju). Ir dėl aiškių "no go" ribų nebuvimo "kairėje" šiuolaikiniai "kairieji" turi žymiai daugiau galimybių nusiradikalizuoti į žalingas pievas su savo pažiūromis (be kabučių ir su kabutėmis).

Neperseniausiai vienas pažįstamas, kuris neretai turi vertingų ir man įdomių pastebėjimų ir kurį gerbiu kaip protingą žmogų, vėl pakartojo šitą pasakojimą ("dešinieji" turi gan griežtas "no go" ribas, o "kairieji" neturi). Kas mane šiek tiek nustebino, nes nors ir ne kartą esu girdėjęs šitą naratyvą, tačiau jis man neatrodo rimtai, nes, bent jau man, kol kas atrodo, jog tos ribos tiek vienoje, tiek kitoje "pusėje", yra pakankamai aiškios.

Pagalvojau, kad būtų įdomu šitą idėją-pasakojimą pakvestionuoti. Tuo labiau kad man, kaip "centristui" (dėl ko iš Viliaus ir fizikano susilaukiu ironiškų pastabų) gana įdomu, kaip kiti žmonės tas "no go" ribas mato. Ir, šiaip, matau vieną gan įdomų "kabliuką" šitoje vietoje. :)

Taigi, pasidalinkite savo nuomonėmis, ar sutinkate/nesutinkate su aukščiau minėtu naratyvu? Kodėl? Kokios tos "no go" ribos šiuolaikinėje "dešinėje" ir "kairėje" yra, galėtų ar turėtų būti? Aišku, būtų labai šaunu, jei pavyktų pateikti ir konkrečių pavyzdžių apie tas savo matomas/įsivaizduojamas "no go" ribas (tiek "dešinėje", tiek "kairėje"). :)
User avatar
Stormas
senbuvis
Posts: 1609
Joined: 2018-07-04 23:51

2020-07-19 18:37

Svetimas wrote:
2020-07-19 15:14
Taigi, pasidalinkite savo nuomonėmis, ar sutinkate/nesutinkate su aukščiau minėtu naratyvu? Kodėl? Kokios tos "no go" ribos šiuolaikinėje "dešinėje" ir "kairėje" yra, galėtų ar turėtų būti? Aišku, būtų labai šaunu, jei pavyktų pateikti ir konkrečių pavyzdžių apie tas savo matomas/įsivaizduojamas "no go" ribas (tiek "dešinėje", tiek "kairėje"). :)
Nėra jokių ribų, tiksliau ribos yra kiek tai suvokia ar įsivaizduoja dauguma populiacijos apie tas "no go" ribas politinio spektro paraštėse, bet tikrai nereiškia kad paraštės jų neperžengia ar bent jau negalvoja peržengti. Ir tos ribos yra gan aiškios - nacizmas dešinėj, komunizmas kairėj su įvairių rūšių diktatūrų atspalviais ir rūšimis abiejose pusėse.

Aš šiaip irgi save laikau iš esmės centristu, tik kad daug pažįstamų "dešiniųjų" tiek į savo dešines nusivažiavo, kad Jesus help :thumbsup: (ir dėl ko atrodau kaip kairė dažnai).
User avatar
Seianus
senbuvis
Posts: 2924
Joined: 2018-11-16 23:57

2020-07-20 02:46

Taigi, pasidalinkite savo nuomonėmis, ar sutinkate/nesutinkate su aukščiau minėtu naratyvu? Kodėl? Kokios tos "no go" ribos šiuolaikinėje "dešinėje" ir "kairėje" yra, galėtų ar turėtų būti? Aišku, būtų labai šaunu, jei pavyktų pateikti ir konkrečių pavyzdžių apie tas savo matomas/įsivaizduojamas "no go" ribas (tiek "dešinėje", tiek "kairėje").
Aš turbūt net esmės nelabai pagaunu. Kaip galima urmu aptarinėti, ar visi dešinieji (kairieji) turi ribas, kai tas spektras apima žmones nuo manęs (vos vos į dešinę nuo centro) iki neonacių žmogžudžių? O kairieji vėl atitinkamai nuo vos vos į kairę nuo centro 7x iki komunistinių Antifa atmatų kuriems Mao ir Stalinas buvo jėga. Turbūt kad yra tos aiškios ribos, tik kiekvienas jas turi kitokias. Ką čia dar svarstyti?
User avatar
Lionginas
senbuvis
Posts: 5553
Joined: 2011-10-03 09:35

2020-07-20 09:10

Svetimas wrote:
2020-07-19 15:14
Neperseniausiai vienas pažįstamas, kuris neretai turi vertingų ir man įdomių pastebėjimų ir kurį gerbiu kaip protingą žmogų, vėl pakartojo šitą pasakojimą ("dešinieji" turi gan griežtas "no go" ribas, o "kairieji" neturi).
Priklauso nuo to, kaip tas pažįstamas įsivaizduoja, kokios tos ribos yra kairėje ir dešinėje. Jei dešinėje riba, tarkime, yra raginimas naikinti žydus, o kairėje yra raginimas naikinti turtinguosius, tai tiek vienoje, tiek kitoje pusėje ribos gana aiškios ir visiems žinomos. Bet turiu įtarimą, kad tavo pažįstamas kairuolių "no go" ribą yra pastūmęs kur kas arčiau centro, todėl įsivaizduoja, kad visi tą ribą ignoruoja. Na pavyzdžiui, galbūt jam atrodo, kad KKK pareiškimai yra kažkas panašaus savo radikalumu į tarkime Goya pupelių boikotą. Tai jei ribas laikysime asimetrinėmis, tai jis teisus.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2020-07-21 19:21

Stormas wrote:
2020-07-19 18:37
Aš šiaip irgi save laikau iš esmės centristu, tik kad daug pažįstamų "dešiniųjų" tiek į savo dešines nusivažiavo, kad Jesus help :thumbsup: (ir dėl ko atrodau kaip kairė dažnai).
Ir buvai visaip išvadintas bei apklijuotas etiketėmis forume. :)
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2020-07-21 19:29

Lionginas wrote:
2020-07-20 09:10
Svetimas wrote:
2020-07-19 15:14
Neperseniausiai vienas pažįstamas, kuris neretai turi vertingų ir man įdomių pastebėjimų ir kurį gerbiu kaip protingą žmogų, vėl pakartojo šitą pasakojimą ("dešinieji" turi gan griežtas "no go" ribas, o "kairieji" neturi).
Priklauso nuo to, kaip tas pažįstamas įsivaizduoja, kokios tos ribos yra kairėje ir dešinėje. Jei dešinėje riba, tarkime, yra raginimas naikinti žydus, o kairėje yra raginimas naikinti turtinguosius, tai tiek vienoje, tiek kitoje pusėje ribos gana aiškios ir visiems žinomos. Bet turiu įtarimą, kad tavo pažįstamas kairuolių "no go" ribą yra pastūmęs kur kas arčiau centro, todėl įsivaizduoja, kad visi tą ribą ignoruoja. Na pavyzdžiui, galbūt jam atrodo, kad KKK pareiškimai yra kažkas panašaus savo radikalumu į tarkime Goya pupelių boikotą. Tai jei ribas laikysime asimetrinėmis, tai jis teisus.
Mano galva tas ribas gan neblogai nusako, pvz., visuotinėje žmogaus teisių deklaracijoje ir pan. apibrėžti principai. Kiek žinau, minėto pažįstamo nuomonė šiuo klausimu greičiausiai būtų labai panaši. Tačiau jo minties dėl "no go" asimetriškumo aš vis tiek nepagavau iki galo arba su ja nesutinku.

Goya pupelių boikotas būtų tiesiog durnystė. Daugmaž tokio lygio, kaip veikėjų, pasisakančių už "flat earth", generuojamas nesąmones. Nežinau, kokius konkrečiai KKK pareiškimus turi galvoje, tad sunku atsakyti kažką rimčiau dėl situacijų simetriškumo/asimetriškumo. Greičiausiai irgi važiuotų į durnysčių kategoriją, o ne į normalių politinių pažiūrų.

Pavyzdžiui, kažkur forume jau minėtas konkretus pavyzdys apie planus Nyderlanduose iš tapatybių kortelių pašalinti informaciją apie lytį, jau važiuoja į durnysčių pusę. Nes čia jau paliečiami kitų žmonių interesai ir preferencijos. Kuo blogai galimybė pasirinkti X lytį ar nenurodyti jos pagal savo atskirą pageidavimą tapatybės kortelėje? Judėjimas toliau už tos galimybės jau panašu į "no go". Simetriško pavyzdžio šitam "dešinėje" ant smūgio kol kas nesugalvoju. Greičiausiai irgi būtų kokia durnystė. Tik gal mažiau krintanti į akis, nes labiau įprasta, nes "tradicinė". Ar mūsų čia bandomas aptarti "asimetriškumas" tik nebus dėl to, kad "dešinėj" įvairios durnystės yra tiesiog labiau įprastos ir "tradicinės"?
User avatar
Seianus
senbuvis
Posts: 2924
Joined: 2018-11-16 23:57

2020-07-21 19:35

Svetimas wrote:
2020-07-21 19:21
Ir buvai visaip išvadintas bei apklijuotas etiketėmis forume. :)
Jis buvo daugiausia išvadintas retardu ir panašiais teisingais epitetais, tiesiogiai nesusijusiais su politinėmis pažiūromis :) I mean c'mon, bičas tiki homeopatija, akivaizdžiai nevisaprotis, bet prie ko čia politinės pažiūros? Ar manai, kad šiuo konkrečiu atveju debilumas sąlygojo tų pažiūrų formavimąsi?
Post Reply