Kas yra tauta?

Naujas temas kurkite čia
Post Reply
User avatar
Stormas
senbuvis
Posts: 1608
Joined: 2018-07-04 23:51

2020-04-14 05:29

Užkliuvo akis už fizikano žinutės:
fizikanas wrote:
2020-04-11 20:38
Jei eini i su kauke i parduotuve, tai dideli sancai, kad iejes i parduotuve jos nenusiimsi. Ojei eini be kaukes, tai dideli sancai, kad jos uzejes neuzsidesi. Paprasta statistika, jei laikom, kad kaukes susiburimo vietose, kazkuo padeda.
Esu kažkur regėjęs mintį, kad tauta gyva tol, kol gyva jos kalba (ar tik nebus kažkoks garsus lietuvis to pasakęs). Kadangi man buvo susidaręs įspūdis, jog gerb. fizikanas yra didis patriotas kuriam yra itin aktuali mūsų tautos išlikimo aktualija, tai gan keistai atrodo, toks sakykime, liberalus, gimtosios kalbos vartojimas.

Tai man natūraliai iškilo klausimas, kas daro tauta tauta?
Kalba? Genai(čia dėl diskusijos apie juos tokia nuomonė apie fizikaną)? Kultūra? Tradicijos? Gyvenamoji teritorija? Gal kažkas kitas?
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2020-04-14 10:10

Stormas wrote:
2020-04-14 05:29
[..] tauta tauta?
Norėjai pasakyti "tautą tauta", ar ne? Kažkada buvau pastebėjęs, kad beveik neįmanoma kitiems priekaištauti dėl kalbos, pačiam neįveliant bent mekos klaidelės. Matyt karmos dėsniai and stuff.
Stormas wrote:
2020-04-14 05:29
Kalba?
Tame tarpe turbūt ir kalba.. Tik nepamiršk, kad rašytinė kalba - ir ypač griežtai formalizuota rašytinė kalba - yra gana naujas išmislas.. Tautos gyvavo dešimtis tūkstančių metų iki tol, tai reikia manyt, kad pedantiškas gramatikos išmanymas nebuvo svarbi to dalis.
Stormas wrote:
2020-04-14 05:29
Genai(čia dėl diskusijos apie juos tokia nuomonė apie fizikaną)?
Manau, čia gana mažai reikšminga buvimo tauta dalis. Genai visada maišėsi ir keitėsi. Dabartiniai lietuviai turbūt nelabai net panašūs į savo protėvius (bent jau aš tai tikrai nepanašus).
Stormas wrote:
2020-04-14 05:29
Kultūra? Tradicijos?
Manau, čia yra reikšmingiausia buvimo tauta dalis. Visi tie maži liaudies išminties gabalėliai, keisti ir sunkiai išverčiami išsireiškimai, saviti maisto patiekalai, bendravimo modeliai, net ir kvaili šventiniai ritualai, kuriais niekas netiki, bet vis tiek daro, nes "nu taip visada darydavo". Iš viso to ir susideda tai, kas lietuvius iš tiesų skiria nuo latvių ar lenkų.

Aišku liūdna, kad šiais laikais kai kam net pati idėja, kad egzistuoja atskiros tautos, atrodo kontroversiška (taip, SAS marketingo išverstaskūriai šliužai, žiūriu į jus).. Tikiuosi bent tiek bus naudos iš to viruso - padės konkretų tašką šitai atlapašiknio globalizmo erai. Na ir gerai, prisikeliavot visi, pamatėt svetimų šalių ir kultūrų - dabar jau laikas išmokti vertinti savas.
Stormas wrote:
2020-04-14 05:29
Gyvenamoji teritorija?
Aišku, pastovi gyvenama teritorija pati tampa šalies kultūros dalimi, tačiau ji taip pat yra kintamas dalykas. Be to, yra tautų, kurios išlieka vientisos net ir keliaudamos - pvz., žydai, čigonai ir visokie ten stepių klajokliai. Tai matyt, kad teritorija yra labiau "nice to have" atributas, bet ne esminė dalis.
Last edited by Vilius on 2020-04-14 10:18, edited 1 time in total.
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2020-04-14 10:16

VLKK tauta daro tauta ;)
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2020-04-14 10:24

Vilius wrote:
2020-04-14 10:10
Dabartiniai lietuviai turbūt nelabai net panašūs į savo protėvius
Ar tikrai? iki-globalistiniame pasaulyje genai buvo gana smarkiai priristi prie teritorijos. Tai jei nesi pirmos/antros kartos "importinis", tai tiketina, kad labai panasiu i tave sioje zemeleje lakste ir pries (arba uz) kriziuocius kariavo.
Vilius wrote:
2020-04-14 10:10
(bent jau aš tai tikrai nepanašus).
Noreciau pamatyti, kaip savo isskirtinuma paaiskintum kokiam kinieciui :)
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2020-04-14 10:32

fizikanas wrote:
2020-04-14 10:24
Ar tikrai? iki-globalistiniame pasaulyje genai buvo gana smarkia priristi prie teritorijos.
Prie teritorijos - gal. Bet prie tautos?
fizikanas wrote:
2020-04-14 10:24
Noreciau pamatyti, kaip savo isskirtinuma paaiskintum kokiam kinieciui :)
Pala, dabar sezono pradžia tai aš truputį netipiškai pabalęs. Tačiau į vasaros pabaigą, turbūt net kiniečiai kraipytų galvą - ką šitas pietietis veikia taip toli į šiaurę..

Šiaip senokai ruošiuosi pasidaryt genetinį testą. Net neįsivaizduoju, ką jis parodytų, bet spėju, kad tikrai ne gintarinius Baltijos krantus.
User avatar
Stormas
senbuvis
Posts: 1608
Joined: 2018-07-04 23:51

2020-04-14 15:36

Vilius wrote:
2020-04-14 10:10
Norėjai pasakyti "tautą tauta", ar ne? Kažkada buvau pastebėjęs, kad beveik neįmanoma kitiems priekaištauti dėl kalbos, pačiam neįveliant bent mekos klaidelės. Matyt karmos dėsniai and stuff.
I see what you did there :lol:
Tame tarpe turbūt ir kalba.. Tik nepamiršk, kad rašytinė kalba - ir ypač griežtai formalizuota rašytinė kalba - yra gana naujas išmislas.. Tautos gyvavo dešimtis tūkstančių metų iki tol, tai reikia manyt, kad pedantiškas gramatikos išmanymas nebuvo svarbi to dalis.
Pedantiškas išmanymas ne, bet turbūt sutiksi, kad jos neišmanymas yra kelias į užmiršimą ir pačios kalbos?
Manau, čia gana mažai reikšminga buvimo tauta dalis. Genai visada maišėsi ir keitėsi. Dabartiniai lietuviai turbūt nelabai net panašūs į savo protėvius (bent jau aš tai tikrai nepanašus).
čia su tavim nesutiktų propatria simpatikai :roll:
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2020-04-14 17:01

Stormas wrote:
2020-04-14 15:36
Pedantiškas išmanymas ne, bet turbūt sutiksi, kad jos neišmanymas yra kelias į užmiršimą ir pačios kalbos?
Lietuvių kalba apskritai niekas nieko nerašė iki 16-o amžiaus.. Net nekalbant apie dabartinę standartizuotą gramatiką - šitai vos šimtas metų.. Ir nieko - kalba kažkaip išgyveno. Man kaip tik atrodo, kad internetas yra puiki terpė paeksperimentuoti su alternatyvia rašyba ir pan. Nes tradicinė spauda yra kiek per daug įsprausta į kalbos gestapo rėmus.

Man labiau patinka anglų kalbos variantas, kur kalbininkų darbas yra labiau aprašyti kaip žmonės kalba/rašo, o ne primetinėti jiems standartizuotus "teisingos" kalbos modelius.
Stormas wrote:
2020-04-14 15:36
čia su tavim nesutiktų propatria simpatikai :roll:
Kas čia tokie? Ir kodėl man turėtų rūpėti, su kuo jie (ne)sutinka?
User avatar
Stormas
senbuvis
Posts: 1608
Joined: 2018-07-04 23:51

2020-04-14 23:34

Vilius wrote:
2020-04-14 17:01
Kas čia tokie? Ir kodėl man turėtų rūpėti, su kuo jie (ne)sutinka?
Tiek pasakojai apie savo peroną, ir net nežinai su kuo važiuoji? :roll:
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2020-04-15 09:10

Stormas wrote:
2020-04-14 23:34
Tiek pasakojai apie savo peroną, ir net nežinai su kuo važiuoji? :roll:
Nesuprantu, kam juos iš viso paminėjai, jei dabar tingi net papasakoti, kas čia per veikėjai..
User avatar
Stormas
senbuvis
Posts: 1608
Joined: 2018-07-04 23:51

2020-04-16 00:24

Vilius wrote:
2020-04-15 09:10
Stormas wrote:
2020-04-14 23:34
Tiek pasakojai apie savo peroną, ir net nežinai su kuo važiuoji? :roll:
Nesuprantu, kam juos iš viso paminėjai, jei dabar tingi net papasakoti, kas čia per veikėjai..
Tai ta dešinė dešinė, lietuviškas variantas. Kur mąstymas apie tautą, abortus, imigrantus ir t.t. analogiškas ar labai panašus tavajam. Sakau, tiek reklamavai savo dešiniųjų peroną, o net nežinai su kuo važiuoji :twisted:
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2020-04-16 10:02

Stormas wrote:
2020-04-16 00:24
Sakau, tiek reklamavai savo dešiniųjų peroną, o net nežinai su kuo važiuoji :twisted:
Visų pirmą, reklamavau hipotetinį "dešinės traukinį" - šaltame "perone" stypsoti su keista kompanija likai tu su Sejanum.

O dėl tų "propatria" veikėjų - tai aišku, kad visame pasaulyje yra konservatyviai nusiteikusių žmonių.. Ir ne - aš jų visų neprivalau pažinoti, nei aš privalau jiems (ar jie - man) pritarti visai klausimais. Tačiau iš to ką čia paminėjai ("mąstymas apie tautą, abortus, imigrantus") - atrodo kaip eiliniai šių laikų dešinieji. Taip ir likau nesupratęs, kuo jie tau užkliuvo.
majolis
skeptikas
Posts: 641
Joined: 2016-03-20 20:24

2020-04-21 13:41

Stormas wrote:
2020-04-14 05:29
Esu kažkur regėjęs mintį, kad tauta gyva tol, kol gyva jos kalba
https://www.delfi.lt/mokslas/mokslas/li ... d=27913163

Įdomus straipsnis, o įstrigo frazė „Todėl tiriant lietuvių tautos kilmę, labai svarbi yra lietuvių kalbos kilmė“, ir kalbą, kas kaip kalbininkui gal išrodo ir „šališka“, Z. Zinkevičius panašu laiko pagrindiniu tautos bruožu, visi kiti kultūriniai dalykai vienaip ar kitaip radosi kalbos pagrindu, o pvz., teritorija svarbi kalbos formavimuisi/evoliucijai. Greičiausiai rasis, kas tokiai nuomonei nepritars, ir tai normalu.

Paminėti žydai yra geras pavyzdys.

Iš praktikos. Per „Kas ir Kodėl“ žaidimą buvo užduotas klausimas „Kokios tautybės buvo F. Kafka?“, ir „teisingas“ atsakymas pasirodo yra „čekas“ . Tas suglumino (kodėl ne žydas?) ir teko tikslintis Wiki : „F. Kafka – vokiškai kalbantis Prahos žydas – jautėsi gyvenąs trigubame gete: atskirtas nuo gimtosios vokiečių kalbos, izoliuotas nuo čekų kultūros, likęs be žydiškų šaknų. Jo tėvai buvo asimiliavęsi, judaizmą išpažino tik formaliai. O F. Kafka buvo įsitikinęs, jog priklausyti kuriai nors tautai su tvirtomis istorijos, kultūros ir religijos tradicijomis – esminė visaverčio žmogaus gyvenimo sąlyga“. Apie tautybę išdėstyta neblogai, o "vokiškai kalbantis Prahos žydas" pasirodo buvo nevisavertis žmogus, nes liko betautis. F Kafkai nenuskilo su tautybe, ir jo kūryba puikiai parodo tokios būklės pasekmes.

O apskritai žydai amžių amžiais visur buvo žydais, ir manyčiau, kad čia lemiamas buvo religijos vaidmuo, religijos, kuri itin įtakojo žydų gyvenimo būdą. Vien judaizmo „išrinktoji tauta“ ko verta : „Tu esi Viešpačiui, tavo Dievui, pašvęsta tauta. Viešpats, tavo Dievas, tave išsirinko, kad būtum Jam ypatinga tauta virš visų tautų, esančių žemėje“. Ir tai nuo mažumės buvo kalama kiekvienam žydui galvon. Toros „pagal judaizmo tradiciją yra dvi – rašytinė ir sakytinė. Pastaroji buvusi perduodama iš lūpų į lūpas, kol apie 200 m. rabinas Judah haNasi ėmėsi ją užrašinėti. Ši iniciatyva apie VI a. išsikristalizavo Talmudo pavidalu“(Wiki) – taigi kalbos reikšmė žyduose ne menkesnė.

Dėl kalbos ir tautos santykio Z. Zinkevičiui pritariu, o lietuvių kalba evoliucionuos nepriklausomai nuo VLKK „noro/nenoro“ – kalbininkai tik struktūrizuos pagal bendrus kalbos dėsnius viską, kas rasis nauja. O tautos/kalbos perspektyvos ateityje labai abejotinos.
Post Reply