Kiek bullshit'o yra SCARF modelyje apie socialines situacijas?

Naujas temas kurkite čia
Post Reply
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2020-05-12 21:48

Pagalvojau, kad tokio pobūdžio tema galbūt skeptiškesniam gilesniam panagrinėjimui galėtų būti visai įdomi.

Šis dalykas (taip vadinamasis SCARF modelis) atsitiktinai patraukė mano akį viename video, kai vienas gan neblogai Lietuvoje žinomas ir nemažai kur viešojoje erdvėje pasisakyti kviečiamas psichoterapeutas Eugenijus Laurinaitis paminėjo jį kažkokioje konferencijoje apie vaikų ugdymą.

Kadangi mane šiek tiek domina neuromokslų ir pan. tematika ir neretai besidomėdamas susiduriu su įvairiausiomis nesąmonėmis, pagalvojau pasidomėti šituo SCARF modeliu plačiau. Pasirodo, jog savo ištakose šis modelis minimas ne vaikų ugdymo, o šiek tiek kitokiame kontekste. Ir su nemažai bullshit'o red flag'ų.

Minėto SCARF modelio kūrėjas yra David Rock. Vienas iš svarbių veikėjų tokio taip vadinamo NeuroLeadership instituto ir užsiimančio taip vadinamu "workspacecouchingu".

Berods pirminis, įvadinis, originalus šį modelį pristatantis straipsnis yra:
http://web.archive.org/web/201007050240 ... CARFUS.pdf

Bet, jei labai trumpai, minėto modelio esmė neva yra:
https://www.mindtools.com/pages/article/SCARF.htm
[...]
SCARF stands for the five key "domains" that influence our behavior in social situations. These are:

Status – our relative importance to others.
Certainty – our ability to predict the future.
Autonomy – our sense of control over events.
Relatedness – how safe we feel with others.
Fairness – how fair we perceive the exchanges between people to be.

The model is based on neuroscience research that implies that these five social domains activate the same threat and reward responses in our brain that we rely on for physical survival.

This "primitive" reaction helps to explain the sometimes strong emotional reactions that we can have to social situations – and why it's often hard to control them. It's instinct, and unfortunately we can't just "turn it off."
Taigi, labai paprastas klausimas. Kiek bullshit'o, jūsų manymu, yra SCARF modelyje apie socialines situacijas?
Augustas
senbuvis
Posts: 3165
Joined: 2012-05-03 18:44

2020-05-13 14:42

Taigi, labai paprastas klausimas. Kiek bullshit'o, jūsų manymu, yra SCARF modelyje apie socialines situacijas?
Patikslinsiu, kad SCARF modelis yra ne apie socialines situacijas, bet apie Tave ir (na, savaime aišku) apie kitus žmones, kurie pakliūva į socialines situacijas, bei Tavo ir jų elgesį. Na, kadangi šitas modelis yra apie Tave, tai gal Tu ir papasakok apie save, pvz., kaip Tu elgiesi, pakliuvęs į įvairias socialines situacijas, ir kiek tas Tavo elgesys tose situacijose atitinka SCARF modelyje išvardytus punktus. :ax:
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2020-05-15 10:24

Svetime, mes jau su tavim gana smulkiai aptarėm šitą reikalą, tai nežinau ar verta kartotis..

Labai trumpai: mokslinė dalis man atrodo Ok-ish (bent jau pagal nelabai aukštus socialinių mokslų standartus). Man daugiausiai abejonių kėlė ne pati teorija, o to autoriaus interpretacija ir rekomendacijos.. Mano skoniui, ten buvo žymiai per daug to šiuolaikinio geruoliškumo ir hiper-jautrumo. Pvz., ta vieta, kur jis rimtu veidu rašė, kad darbuotojai gali jausti "grėsmę", jei įmonės vadovas tą dieną nenusišypsojo - man buvo stačiai juokinga. Mano galva, suaugę žmonės turėtų turėti pakankamai storą skūrą, kad galėtų dealinti su tokiomis nano-grėsmėmis. Tikrai nerealistiška tikėtis, kad darbo aplinka ar kitos socialinės interakcijos gali būti nukenksmintos iki tokio saugumo/komforto lygio..

Paskui dar turėjau šiek tiek etinių klaustukų - pvz., toje vietoje, kur autorius siūlė duoti didesnę autonomiją ir kitus iš tų penkių parametrų kaip pakaitalą užmokesčiui už darbą. Kas mano galva atrodo kaip elementari manipuliacija.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2020-12-16 20:36

Augustas wrote:
2020-05-13 14:42
Patikslinsiu, kad SCARF modelis yra ne apie socialines situacijas, bet apie Tave ir (na, savaime aišku) apie kitus žmones, kurie pakliūva į socialines situacijas, bei Tavo ir jų elgesį. Na, kadangi šitas modelis yra apie Tave, tai gal Tu ir papasakok apie save, pvz., kaip Tu elgiesi, pakliuvęs į įvairias socialines situacijas, ir kiek tas Tavo elgesys tose situacijose atitinka SCARF modelyje išvardytus punktus. :ax:
Klausimas, o kodėl čia apie mane "ir (na, savaime aišku) apie kitus žmones, kurie pakliūva į socialines situacijas", bei mano ir jų elgesį? Kuo tai iš esmės skiriasi nuo mano pradinio klausimo? Ir ar šitam paveiksle bent kažkaip figūruoji tu?

Šiaip, pirmą kartą, kai skaičiau, nesupratau nieko, ką norėjai pasakyti. Man tavo komentaras nuskambėjo nelogiškai ir ne į temą, tai numojau ranka ir nebekreipiau dėmesio.

Praėjusį savaitgalį turėjau šiokį tokį pokalbį su vienu geru pažįstamu. Šiek tiek pavedžiojo mane po kiek kitokios pasaulėžiūros užkaborius, į kuriuos retokai užklystu.

Tai po to pokalbio man kilo mintis, kad su savo komentaru norėjai čia smeigti kažkokią gilią tiesą ar mintį. Jei taip ir buvo, tai gal gali padetalizuoti aiškiau, ką norėjai pasakyti?
Augustas
senbuvis
Posts: 3165
Joined: 2012-05-03 18:44

2020-12-17 13:27

Svetimas wrote:
2020-12-16 20:36
Augustas wrote:
2020-05-13 14:42
Patikslinsiu, kad SCARF modelis yra ne apie socialines situacijas, bet apie Tave ir (na, savaime aišku) apie kitus žmones, kurie pakliūva į socialines situacijas, bei Tavo ir jų elgesį. Na, kadangi šitas modelis yra apie Tave, tai gal Tu ir papasakok apie save, pvz., kaip Tu elgiesi, pakliuvęs į įvairias socialines situacijas, ir kiek tas Tavo elgesys tose situacijose atitinka SCARF modelyje išvardytus punktus. :ax:
Klausimas, o kodėl čia apie mane "ir (na, savaime aišku) apie kitus žmones, kurie pakliūva į socialines situacijas", bei mano ir jų elgesį? Kuo tai iš esmės skiriasi nuo mano pradinio klausimo? Ir ar šitam paveiksle bent kažkaip figūruoji tu?
Todėl, kad bent trijuose punktuose yra angliškas žodis "our", todėl čia ir apie Tave, ir apie kitus žmones. Ir taip, į tuos kitus žmones reikia įskaityti ir mane patį. :)
Šiaip, pirmą kartą, kai skaičiau, nesupratau nieko, ką norėjai pasakyti. Man tavo komentaras nuskambėjo nelogiškai ir ne į temą, tai numojau ranka ir nebekreipiau dėmesio.

Praėjusį savaitgalį turėjau šiokį tokį pokalbį su vienu geru pažįstamu. Šiek tiek pavedžiojo mane po kiek kitokios pasaulėžiūros užkaborius, į kuriuos retokai užklystu.

Tai po to pokalbio man kilo mintis, kad su savo komentaru norėjai čia smeigti kažkokią gilią tiesą ar mintį. Jei taip ir buvo, tai gal gali padetalizuoti aiškiau, ką norėjai pasakyti?
Tai čia viskas labai paprasta. Tu klausei, kiek bullshit'o yra tame modelyje, o aš Tau pasiūliau pažiūrėti į Tave patį ir pasakyti, kiek galima (t.y. įmanoma) tą SCARF modelį pritaikyti Tau asmeniškai. T.y., kiek tas SCARF modelis tinka Tau asmeniškai. Ar, Tavo manymu, Tau asmeniškai tas SCARF modelis iš viso netinka? :)
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2020-12-19 12:41

Augustas wrote:
2020-12-17 13:27
Todėl, kad bent trijuose punktuose yra angliškas žodis "our", todėl čia ir apie Tave, ir apie kitus žmones. Ir taip, į tuos kitus žmones reikia įskaityti ir mane patį. :)
O kituose likusiuose 2-juose punktuose buvo panaudotas žodis "we". Irgi pagal prasmę siejasi su "mes". Mano galva čia tiesiog tik tam tikras sutapimas dėl pasirinktos vaizdesnės formuluotės, kaip išdėstyti minėtus punktus.
Augustas wrote:
2020-12-17 13:27
Tai čia viskas labai paprasta. Tu klausei, kiek bullshit'o yra tame modelyje, o aš Tau pasiūliau pažiūrėti į Tave patį ir pasakyti, kiek galima (t.y. įmanoma) tą SCARF modelį pritaikyti Tau asmeniškai. T.y., kiek tas SCARF modelis tinka Tau asmeniškai. Ar, Tavo manymu, Tau asmeniškai tas SCARF modelis iš viso netinka? :)
Man šiek tiek keista, kodėl tu eliminuoji save iš tokio pažiūrėjimo? Juk jeigu klausiu apie tai, tai man įdomi ir kitų nuomonė. Ir galbūt aš tikiuosi kokių nors pastebėjimų bei nenoriu užbėgti į priekį su savaisiais.

Tu juk irgi gali papasakoti ir pahipotetizuoti, kaip tau atrodo iš tavo pusės? Tai tuomet pirmyn. Pasidalink savo matymais ir tu. :)
Augustas
senbuvis
Posts: 3165
Joined: 2012-05-03 18:44

2020-12-19 16:29

Svetimas wrote:
2020-12-19 12:41
Augustas wrote:
2020-12-17 13:27
Todėl, kad bent trijuose punktuose yra angliškas žodis "our", todėl čia ir apie Tave, ir apie kitus žmones. Ir taip, į tuos kitus žmones reikia įskaityti ir mane patį. :)
O kituose likusiuose 2-juose punktuose buvo panaudotas žodis "we". Irgi pagal prasmę siejasi su "mes". Mano galva čia tiesiog tik tam tikras sutapimas dėl pasirinktos vaizdesnės formuluotės, kaip išdėstyti minėtus punktus.
Na, matai, kad čia apie mus su Tavimi. :D
Man šiek tiek keista, kodėl tu eliminuoji save iš tokio pažiūrėjimo? Juk jeigu klausiu apie tai, tai man įdomi ir kitų nuomonė. Ir galbūt aš tikiuosi kokių nors pastebėjimų bei nenoriu užbėgti į priekį su savaisiais.

Tu juk irgi gali papasakoti ir pahipotetizuoti, kaip tau atrodo iš tavo pusės? Tai tuomet pirmyn. Pasidalink savo matymais ir tu. :)
Visai savęs neeliminuoju, o paprasčiausiai pritariu tam modeliui, nes man asmeniškai jis tinka. :) O Tau asmeniškai šis modelis tinka ar netinka?

P.S.
Praėjusį savaitgalį turėjau šiokį tokį pokalbį su vienu geru pažįstamu. Šiek tiek pavedžiojo mane po kiek kitokios pasaulėžiūros užkaborius, į kuriuos retokai užklystu.
Sudomino. Kokie tie kiek kitokios pasaulėžiūros užkaboriai, po kuriuos Tave pavedžiojo tas geras pažįstamas?
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2020-12-19 19:17

Augustas wrote:
2020-12-19 16:29
Man šiek tiek keista, kodėl tu eliminuoji save iš tokio pažiūrėjimo? Juk jeigu klausiu apie tai, tai man įdomi ir kitų nuomonė. Ir galbūt aš tikiuosi kokių nors pastebėjimų bei nenoriu užbėgti į priekį su savaisiais.

Tu juk irgi gali papasakoti ir pahipotetizuoti, kaip tau atrodo iš tavo pusės? Tai tuomet pirmyn. Pasidalink savo matymais ir tu. :)
Visai savęs neeliminuoju, o paprasčiausiai pritariu tam modeliui, nes man asmeniškai jis tinka. :) O Tau asmeniškai šis modelis tinka ar netinka?
Jei tave domina mano nuomonė, tai man šis modelis kažkuo ir patinka ir kartu nepatinka.

Patinka savo tam tikru intuityviu paprastumu. Suprantu, kad modelis yra labai grubus ir miglotas tam tikras supaprastinimas, dėl to neturiu iliuzijų dėl jo gilumo. Bet minėto modelio paprastumas ir mnemoninis aspektas kartu yra ir jo stiprybė (vien jau jo "pardavimo" prasme).

O prie minusų priskirčiau tai, kad man neaišku, kokiais metodais ir būdais minėti faktoriai buvo išskirti kaip dominuojantys. Skirtingai nei Viliui man mokslinė dalis kaip tik yra įtartinesnė ir neatrodo pakankamai "Ok-ish".

Kaip šiokiam tokiam ieškotojui ir tyrinėtojui man smalsu pirminiai principai ir kokiais keliais buvo prieita (jeigu iš vis buvo bandyta eiti) prie to modelio išvadų. Manau, jog greičiausiai tie domenai buvo tiesiog intuityviai parinkti iš atskirų dokumentuotų atvejų populiariosios psichologijos literatūroje. Nes rimtesnė faktorinė analizė ir statistinis esminių faktorių išskyrimas tokioje miglotoje srityje nebūtų toks jau paprastas dalykas.

Šiek tiek įdomu, kad du domenai (Autonomy ir Relatedness) iš SCARF modelio sutampa su dviem iš trijų Self-determination Theory įvardinamų vidinių psichologinių poreikių (Autonomy, Relatedness, Competence).
Taigi, žiūrint vien tik iš šitos pusės, remiantis aukščiau minėtu sutapimu, Autonomy ir Relatedness kaip ir galima būtų užskaityti. Bet dėl Self-determination Theory eksperimentinio pagrindimo bazės nesu tikras ir, pavyzdžiui, dėl Autonomy man kyla daug klausimų. Nes matau žmonių, kuriems lyg ir būtų panašu, jog su Autonomy susiję dalykai nėra tokie svarbūs. Taip pat yra pavyzdžių ir "eksperimentų", kuomet asmeninio pasirinkimo opcijų ar galimybių didėjimas kaip tik daliai žmonių (pavyzdžiui, senesnio amžiaus) gali kelti tam tikrą diskomfortą.

Fairness? Kaip ir sutikčiau, kad socialiniuose santykiuose tai pakankamai svarbus ir aktualus dalykas. Nors nemažai atvejų Fairness vertinimas yra gana subjektyvus. Na, bet, tarkim, jog "Check".

Statusas? Irgi, kiek pastebėjau, žmonėms gana svarbus. Tarkim, per daug nesikabinėjant, jog "Check".

Certainty – our ability to predict the future? Nu nežinau nežinau. Pavyzdžiui, aš greičiausiai nenorėčiau žinoti savo mirties datos. Ir kai kuriais atvejais Certainty bent jau man kaip tik su tam tikrais apribojimais ir nuobodybėmis asocijuojasi.
Laurinaitis šitoj vietoj paminėjo Confidence (tam tikras pasitikėjimas ateitimi). Gal šiek tiek labiau į temą. Bet kodėl iškiriama tik šita emocija? Pas žmones juk skirtingų emocijų yra pakankamai daug?

Žodžiu gan miglota man visa tai.
Augustas wrote:
2020-12-19 16:29
P.S.
Praėjusį savaitgalį turėjau šiokį tokį pokalbį su vienu geru pažįstamu. Šiek tiek pavedžiojo mane po kiek kitokios pasaulėžiūros užkaborius, į kuriuos retokai užklystu.
Sudomino. Kokie tie kiek kitokios pasaulėžiūros užkaboriai, po kuriuos Tave pavedžiojo tas geras pažįstamas?
Gal kada vėliau. Gan keisti tie užkaboriai, kurių aš iki galo iš to žmogaus šnekos nesupratau, tai nenoriu kol kas per daug ir komentuoti.
Augustas
senbuvis
Posts: 3165
Joined: 2012-05-03 18:44

2020-12-19 20:19

Certainty – our ability to predict the future? Nu nežinau nežinau. Pavyzdžiui, aš greičiausiai nenorėčiau žinoti savo mirties datos. ...
A ko taip nenorėti žinoti tos datos? :roll:
Laurinaitis šitoj vietoj paminėjo Confidence (tam tikras pasitikėjimas ateitimi). Gal šiek tiek labiau į temą. Bet kodėl iškiriama tik šita emocija? Pas žmones juk skirtingų emocijų yra pakankamai daug?
Šiaip jau tų emocijų žmonės turi 7 ar 8 (dabar tiksliai nepamenu). Visa kita yra tų 7-8 emocijų skirtingi laipsniai. Pvz., įniršis yra pykčio emocijos aukštesnis laipsnis, o ne atskira emocija. Nerimas irgi yra tos pačios baimės emocijos aukštesnis laipsnis, o ne atskira emocija. Ir t.t.
O pasitikėjimas, matyt, išskiriamas todėl, kad tai yra svarbus žmogaus veiklos motyvatorius.

P.S.
Gal kada vėliau. Gan keisti užkaboriai, kurių aš iki galo iš to žmogaus šnekos nesupratau, tai nenoriu kol kas per daug ir komentuoti.
O.K. Lauksim to "vėliau". Labai sudominai.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2020-12-19 20:24

Vilius wrote:
2020-05-15 10:24
Paskui dar turėjau šiek tiek etinių klaustukų - pvz., toje vietoje, kur autorius siūlė duoti didesnę autonomiją ir kitus iš tų penkių parametrų kaip pakaitalą užmokesčiui už darbą. Kas mano galva atrodo kaip elementari manipuliacija.
Šita vieta man keista. Tu, man atrodo, kažkodėl atmetei variantą, kad pasiūlymas iškeisti dalį atlygio į didesnę autonomiją yra skaidrus. Pavyzdžiui, aš, asmeniškai, didesnę autonomiją greičiausiai sutikčiau iškeisti į kažkiek mažesnį darbo užmokestį, jei man tai pasiūlytų. Be to, kiek supratau iš tavo pasakojimų, tu pats autonomijos, palyginus su kokiais eiliniais Lietuvos darbuotojais, turi tonomis daugiau. Tai gal ir nevertini to, ką ir taip turi.
Augustas
senbuvis
Posts: 3165
Joined: 2012-05-03 18:44

2020-12-19 20:35

Svetimas wrote:
2020-12-19 20:24
Vilius wrote:
2020-05-15 10:24
Paskui dar turėjau šiek tiek etinių klaustukų - pvz., toje vietoje, kur autorius siūlė duoti didesnę autonomiją ir kitus iš tų penkių parametrų kaip pakaitalą užmokesčiui už darbą. Kas mano galva atrodo kaip elementari manipuliacija.
Šita vieta man keista. Tu, man atrodo, kažkodėl atmetei variantą, kad pasiūlymas iškeisti dalį atlygio į didesnę autonomiją yra skaidrus. Pavyzdžiui, aš, asmeniškai, didesnę autonomiją greičiausiai sutikčiau iškeisti į kažkiek mažesnį darbo užmokestį, jei man tai pasiūlytų. Be to, kiek supratau iš tavo pasakojimų, tu pats autonomijos, palyginus su kokiais eiliniais Lietuvos darbuotojais, turi tonomis daugiau. Tai gal ir nevertini to, ką ir taip turi.
:shock: Šios (mano paryškintos) vietos aš iš viso nesupratau. Juk šiuolaikinė vadyba kaip tik skatina (ar bent jau turėtų skatinti) kuo didesnę darbuotojų autonomiją. O jums vis dar jos per mažai? :ax:
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2020-12-19 21:25

Mano pointas, Augustai, buvo tas, kad bent jau aš toje Viliaus pastaboje dėl autonomijos kaip ir nematau manipuliacijos. O dėl to, kad apie didesnės autonomijos suteikimo galimus privalumus Lietuvos darbo rinkoje yra pakankamai plačiai ir gerai žinoma, nebūčiau tuo toks tikras.
Augustas
senbuvis
Posts: 3165
Joined: 2012-05-03 18:44

2020-12-20 13:57

Svetimas wrote:
2020-12-19 21:25
Mano pointas, Augustai, buvo tas, kad bent jau aš toje Viliaus pastaboje dėl autonomijos kaip ir nematau manipuliacijos. O dėl to, kad apie didesnės autonomijos suteikimo galimus privalumus Lietuvos darbo rinkoje yra pakankamai plačiai ir gerai žinoma, nebūčiau tuo toks tikras.
Na, aš tai supratau. Bet man Tavo point'o pateikimo forma buvo tokia nemaloniai stebinanti - lyg Vilius turėtų daug autonomijos savo darbe, o Tu - ne. Sorry už OT.
Post Reply