Lankstumas

Lengvi randominiai paplepėjimai apie gyvenimą
Augustas
senbuvis
Posts: 3165
Joined: 2012-05-03 18:44

2022-01-15 13:31

Svetimas wrote:
2022-01-14 22:19
Augustas wrote:
2022-01-12 15:25

Čia tempimo pratimai, tai juos sėkmingai galima daryti (įtariu, kad netgi ir Tu darai) kasdien, po kelis kartus per dieną. Atsistoji darbo vietoje, pasimankštini kelias minutes ir vėl sėdi prie darbo. :) O pagrindiniai užsiėmimai yra du - vienas ryte tik pabudus, o kitas - vakare, iš karto po darbo.
O tai neatsakei, Augustai, kiek maždaug laiko vidutiniškai, tau tai visumoje užimdavo? :) Jei tavo normalų tipinį užsiėmimą daryti?
Ryte maždaug dešimt minučių, vakare irgi 10-15 minučių.
Aš tai realiai su tempimo pratimais kažkaip smarkiai nedraugauju ir jų nevirškinu. :) Darbo dieną, be savo pavaikščiojimų, kelių pritūpimų/šuoliukų ir atsispaudimų periodiškai, tik kartais pasirąžau ar kojos dvigalvį sėdėdamas lengvai tam tikru būdu patempiu.
Turbūt kažką ne taip supratęs ar/ir persistengęs kažkur būsi. Nes tempimo pratimai yra vieni iš pačių maloniausių pratimų. Jei jie taisyklingai atliekami, nuo jų turi būti lengva ir malonu, o ne skaudėti.

Augustas wrote:
2022-01-12 15:25

Pagrindiniuose užsiėmimuose tai visus pagrindinius sąnarius mankštinu, o tuose užsiėmimuose, kur darbe, tai ne visus, o tik tuos, kuriuos leidžia darbo vieta, pvz., pečių, riešų, pirštų, kaklo, nugaros (tiksliau, stuburo). O štai kojų sąnarių mankštai darbe vietos beveik nėra, ir kelnės nepatogios. Tai tenka susilaikyti iki vakaro.
Iš tavo minėtos kovų menų srities šiek tiek priminei. Jei iš savo patirties, tai vienu metu iš smalsumo prieš savo jėgos treniruotes ar pan. bandžiau apšilimui daryti Dmitry Smirnov užrodytą trumpą viso kūno sąnarių "mankštelę": Алгоритм проведения суставной разминки.
Tačiau gan greitai tokius sąnarių "apšilimus" užmečiau ir pakeičiau kitomis alternatyvomis. Nes pasirodė per ilgas (~15 min.) apšilimas kaip mėgėjiškai sportuojančiam. Ir tai darydavau savaip greičiau ir praskipindavau dalį judesių.
O kam Tau 15 minučių mankštintis? Tempimo pratimams užtenka 5 minučių prieš ir 5-10 minučių po štanginės. Ir viskas. Kas kita yra apšilimas prieš štanginę ar judriuosius žaidimus (pvz., futbolą, krepšinį ir pan.). Su amžiumi apšilimui reikia skirti vis daugiau ir daugiau laiko.
Bet iš tų savo pabandymų išsinešiau mintį, kad galbūt kokiems nors mažai judantiems ir menkesnį fizinį krūvį turintiems senyvo amžiaus žmonėms (pvz., virš 50-60 metų) kokia nors panaši sąnarių mankštelė gal ir būtų visai gerai ir gal net būtų visai ką veikti (bent jau žiūrint į vyresnio amžiaus savo giminaičių, tėvų ar pan. galimybes). Papildomai šalia jų kasdienių pasivaikščiojimų.
Tempimo pratimai visiems gerai. T.y., gerai ir jauniems, ir seniems, ir vidutinio amžiaus žmonėms.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2022-01-15 13:50

Augustas wrote:
2022-01-15 13:31
Turbūt kažką ne taip supratęs ar/ir persistengęs kažkur būsi. Nes tempimo pratimai yra vieni iš pačių maloniausių pratimų. Jei jie taisyklingai atliekami, nuo jų turi būti lengva ir malonu, o ne skaudėti.
Man ir neskauda/neskaudėdavo, bet gan nuobodoka ir tingu juos vienus tik šiaip daryti. Nebent fone tempimus ar pan. darau ir lygiagrečiai kažkuo kitu sau patinkančiu užsiimu. Pavyzdžiui, kažką žiūriu ar kokį podkastą ar muziką klausau.
Augustas wrote:
2022-01-15 13:31
O kam Tau 15 minučių mankštintis? Tempimo pratimams užtenka 5 minučių prieš ir 5-10 minučių po štanginės. Ir viskas. Kas kita yra apšilimas prieš štanginę ar judriuosius žaidimus (pvz., futbolą, krepšinį ir pan.).
Tai jau minėjau, kad būtent apšilimo metu prieš kokią rimtesnę treniruotę ar pan. minėtą sąnarių pamankštinimą ir bandžiau daryti. Tai kaip man gan ilgokai užtrukdavo, vertinant visų mano "užimtumų" kontekste.
Nors pats jausmas subjektyviai po tokios mankštelės visai geras būdavo. Gan maloniai patonizuodavo ir išjudindavo.
Augustas wrote:
2022-01-15 13:31
Tempimo pratimai visiems gerai. T.y., gerai ir jauniems, ir seniems, ir vidutinio amžiaus žmonėms.
Bet sąnarių pamankštinimas ir tempimo pratimai yra šiek tiek skirtingi dalykai? Ne? Nors kažkiek ir persidengiantys.
Augustas
senbuvis
Posts: 3165
Joined: 2012-05-03 18:44

2022-01-15 15:41

Svetimas wrote:
2022-01-15 13:50
Augustas wrote:
2022-01-15 13:31
Turbūt kažką ne taip supratęs ar/ir persistengęs kažkur būsi. Nes tempimo pratimai yra vieni iš pačių maloniausių pratimų. Jei jie taisyklingai atliekami, nuo jų turi būti lengva ir malonu, o ne skaudėti.
Man ir neskauda/neskaudėdavo, bet gan nuobodoka ir tingu juos vienus tik šiaip daryti. Nebent fone tempimus ar pan. darau ir lygiagrečiai kažkuo kitu sau patinkančiu užsiimu. Pavyzdžiui, kažką žiūriu ar kokį podkastą ar kokią muziką klausau.
:thumbsup:
Augustas wrote:
2022-01-15 13:31
O kam Tau 15 minučių mankštintis? Tempimo pratimams užtenka 5 minučių prieš ir 5-10 minučių po štanginės. Ir viskas. Kas kita yra apšilimas prieš štanginę ar judriuosius žaidimus (pvz., futbolą, krepšinį ir pan.).
Tai jau minėjau, kad būtent apšilimo metu prieš kokią rimtesnę treniruotę ar pan. minėtą sąnarių pamankštinimą ir bandžiau daryti. Tai kaip man gan ilgokai užtrukdavo, vertinant visų mano "užimtumų" kontekste.
Nors pats jausmas subjektyviai po tokios mankštelės visai geras būdavo. Gan maloniai patonizuodavo ir išjudindavo.
Bet Tu taip darydavai anksčiau. O kaip dabar darai apšilimą prieš treniruotę?
Augustas wrote:
2022-01-15 13:31
Tempimo pratimai visiems gerai. T.y., gerai ir jauniems, ir seniems, ir vidutinio amžiaus žmonėms.
Bet sąnarių pamankštinimas ir tempimo pratimai yra šiek tiek skirtingi dalykai? Ne? Nors kažkiek ir persidengiantys.
Tempimo pratimai yra skirti ne sąnariams, bet raumenims/sausgyslėms ištempti, kad jie ilgesni būtų. O sąnariams yra visokie sukimo pratimai (kad druskos sąnariuose nesikauptų). Atskirti labai paprasta. Jei tai sukamieji judesiai, vadinasi, pratimas skirtas sąnariams. O jei judesys primena pasirąžymą, vadinasi, tai raumenų/sausgyslių tempimo pratimas.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2022-01-15 16:46

Augustas wrote:
2022-01-15 15:41
Bet Tu taip darydavai anksčiau. O kaip dabar darai apšilimą prieš treniruotę?
Ten, kur minėjau, tik buvo mano pasibandymai iš smalsumo. Kai kuriuos elementus ir dabar kartais naudoju. Tuo labiau, kad gan nemaža dalis yra visaip paplitę ir daug kur naudojami. Dabar tai įvairius gan mišrius variantus, atskirus pratimukus (iš įvairių vietų savo prisirankiotus ir trenerio kažkada užrodytus) naudoju pagal treniruotės pobūdį ir situaciją susidėliotus bei nuotaiką. Arba tiesiogiai prieš kažkurį konkretų pratimą, su tais sąnariais ar pan. susijusį, per poilsio pertraukėles neretai padarau.
Pora pavyzdžių:
Jeff Nippard: The Most Effective Science-Based Warm Up & Mobility Routine (Full Body)
ATHLEAN-X: 10 Best Mobility | Flexibility Drills (PRE-WORKOUT)
Šiaip šiek tiek rezervuotai į pastarojo Jeff Cavaliere patarimus žiūriu, nes toks gan keistuoliškas ir perdėm komerciškas viskokių gan keistų dalykų prigalvojantis veikėjas atrodo. Tačiau kartu atrodo, kad tam tikras kineziterapeuto žinias ar net išsilavinimą kaip ir turi.

Šiaip per šitą COVID pandemiją kaip ir iš esmės užmečiau savo rimtesnius pasportavimus. Bandžiau kurį laiką namuose rimtesnes treniruotes daryti, bet aplinka namuose ne ta, įvairių man neįprastų nepatogumų yra bei nelabai kažkaip yra ūpo. Tad daugiau visokiais pasivaikščiojimais lauke ir pan. bandau atsigriebti. Ir periodiniais pseudo-pasimankštinimais namuose dėl prasijudinimo ir pan. Planuoju šiais metais savo rimtesnes treniruotes atnaujinti.
Augustas wrote:
2022-01-15 15:41
Atskirti labai paprasta. Jei tai sukamieji judesiai, vadinasi, pratimas skirtas sąnariams. O jei judesys primena pasirąžymą, vadinasi, tai raumenų/sausgyslių tempimo pratimas.
Manau, jog šitoj vietoj per daug bandai kažkaip atskirti ir "klasifikuoti". :)
RB
senbuvis
Posts: 5793
Joined: 2004-05-18 13:16

2022-01-15 17:21

Svetimas wrote:
2022-01-14 22:19
Tačiau gan greitai tokius sąnarių "apšilimus" užmečiau ir pakeičiau kitomis alternatyvomis. Nes pasirodė per ilgas (~15 min.) apšilimas kaip mėgėjiškai sportuojančiam. Ir tai darydavau savaip greičiau ir praskipindavau dalį judesių.

Bet iš tų savo pabandymų išsinešiau mintį, kad galbūt kokiems nors mažai judantiems ir menkesnį fizinį krūvį turintiems senyvo amžiaus žmonėms (pvz., virš 50-60 metų) kokia nors panaši sąnarių mankštelė gal ir būtų visai gerai
Aš kažkodėl esu susidaręs įspūdį, kad tu gan aktyviai treniruojiesi ar bent treniravaisi jėgos sportus (vienokio ar kitokio pavidalo štangų kilnojimą)?
Tai tiek internete skaityti ir klausyti teko, ir kaip mano asmeninė patirtis rodo, jėgos treniruotės neigiamai veikia lankstumą ir mobilumą – raumenys ir sausgyslės sutrumpėja ir sukietėja. Tad papildomi lankstumo / mobilumo pratimai yra labai reikalingi, norint išsaugoti normalią judesių amplitudę, gebėjimą generuoti jėgą per visą judesio amplitudę ir apsisaugoti nuo traumų. Nors tyrimai nerodo, kad lankstumo pratimai, atliekami prieš treniruotę, mažintų traumų tikimybę trumpu laikotarpiu, daug kur rašoma (nežinau, ar tai patvirtina kokie nors tyrimai), kad ilgu laikotarpiu sumažėjęs sąnarių mobilumas traumų tikimybę gali padidinti.

Pvz., mano klubų mobilumas bent kai kuriais aspektais gan neblogas, nes jį kažkada labai aktyviai treniravau (kovos menai ir noras artimui savo iš kojos per galvą vožtelėti), bet visur kitur (pvz., pečių, riešų) judesio amplitudė žymiai mažesnė nei daugelio kitų žmonių.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2022-01-15 20:59

RB wrote:
2022-01-15 17:21
Aš kažkodėl esu susidaręs įspūdį, kad tu gan aktyviai treniruojiesi ar bent treniravaisi jėgos sportus (vienokio ar kitokio pavidalo štangų kilnojimą)?
Taip. Paskutiniu metu, kai sportuodavau sporto klube, tai buvau apsistojęs ties jėgos progreso treniruotėmis.
RB wrote:
2022-01-15 17:21
Tai tiek internete skaityti ir klausyti teko, ir kaip mano asmeninė patirtis rodo, jėgos treniruotės neigiamai veikia lankstumą ir mobilumą – raumenys ir sausgyslės sutrumpėja ir sukietėja. Tad papildomi lankstumo / mobilumo pratimai yra labai reikalingi, norint išsaugoti normalią judesių amplitudę, gebėjimą generuoti jėgą per visą judesio amplitudę ir apsisaugoti nuo traumų. Nors tyrimai nerodo, kad lankstumo pratimai, atliekami prieš treniruotę, mažintų traumų tikimybę trumpu laikotarpiu, daug kur rašoma (nežinau, ar tai patvirtina kokie nors tyrimai), kad ilgu laikotarpiu sumažėjęs sąnarių mobilumas traumų tikimybę gali padidinti.

Pvz., mano klubų mobilumas bent kai kuriais aspektais gan neblogas, nes jį kažkada labai aktyviai treniravau (kovos menai ir noras artimui savo iš kojos per galvą vožtelėti), bet visur kitur (pvz., pečių, riešų) judesio amplitudė žymiai mažesnė nei daugelio kitų žmonių.
Pats iš to, kiek realiai žinau ar esu susidūręs, kol kas manau, jog labiausiai sąnarius stingdo ar pan., mobilumą / lankstumą mažina ir kitaip kenkia tam tikras nejudrumas, pernelyg mažas fizinis krūvis ir pan. Esu susidaręs įspūdį, jog tai pats didžiausias minėtiems dalykams kenkiantis veiksnys.

Taip pat iš kitos pusės ir per smarkiai didelis ir per intensyvus konkretaus žmogaus organizmui, pakankamai didelį smūginių apkrovimų kiekį, intensyvumą ar pan. turintis fizinis krūvis, kiek esu įvairiuose šaltiniuose susidūręs, tam tikrų traumų (raiščių, sausgyslių ar pan.) riziką gali didinti dėl nepakankamo audinių atsistatymo. Taip pat sausgyslių progreso atsilikimas nuo raumenų progreso gali traumų riziką padidinti. Bet gana reguliariai, mėgėjiškai (ne profesionaliai), su protu sportuojantiems žmonėms, jei kartu su tuo ir kažkokių didelių nesąmonių nedaro, tai kaip ir nėra turbūt labai aktualus dalykas.

Dėl lankstumo / mobilumo be papildomų specialių pratimų. Iš mano paties gan mėgėjiškos ir gan subjektyvios patirties tarp įvairių jėgos treniruočių tipų, tai, sakyčiau, jog turbūt į raumenų hipertrofiją specifiškai orientuotos treniruotės lankstumą / mobilumą mažina labiausiai. Nes tokiose treniruotėse raumenys jaučiamiausiai užsipumpuoja ir neretai kai kurie pratimai tokio tipo treniruotėse daromi nepakankamai pilna amplitude.

Po to šiek tiek mažiau turbūt lankstumą / mobilumą mažina į jėgos progresą orientuotos treniruotės. Kažkiek ir tos, kokias paskutiniu metu savo rimtesnėse treniruotėse darydavau. Bet iš tikro nežinau, kuri treniruotė (ar raumenų hipertrofijos ar jėgos progreso ar prie kokių kitų svarbesnių specifinių sąlygų) mažina tuos dalykus mažiau. Būtų įdomu daugiau sužinoti.

O toliau su mažesniu intensyvumu atliekami lengvesni įvairiausi kompleksiniai, funkciniai pratimai ar pan., teniso treniruotės tą dalyką mažina dar mažiau.

Be abejo, įvairūs tempimo ir mobilumo pratimai tam tikro specifinio lankstumo / mobilumo situaciją, praktikuojant jėgos treniruotes, gerina. Ypač jėgos progreso treniruotėse, įvairūs/specialūs papildomi pratimai dėl mobilumo yra gana smarkiai rekomenduojami vien jau dėl pačios pratimo technikos geresnio atlikimo.

Dėl mano sveikatos ar traumų vengimo, RB, gali būti ramus. :) Kažkiek rūpinuosi tuo. Bet, jeigu kartais žinai ar esi pats susidūręs su kokia įdomesne ir rimtesne ar kiek kažkuo labiau sistemiška informacija dėl traumų profilaktikos, tai gali pasidalinti. Būčiau tau dėkingas ir mielai giliau pasidomėčiau.

Šiaip, gal kiek ir paradoksalu, dėl traumų profilaktikos (lauko tenise ar pan.) esu tam tikruose šaltiniuose ir video matęs, jog kartais daromi specialūs tam tikro ne per staigaus "spyruokliavimo" jėgos pratimai su tam tikra apkrova sausgyslėms (pavyzdžiui, Achilo sausgyslėms ar pan.). Bet čia irgi gal kokiems daug rimčiau ar profesionaliai sportuojantiems tai labiau skirta.
User avatar
Seianus
senbuvis
Posts: 2924
Joined: 2018-11-16 23:57

2022-01-16 11:26

Augustas wrote: Kalbant apie gatvės muštynes, tai galvos smegenis su akimis pirmiausia reikia mankštinti. Kad galėtum laiku pamatyti grėsmę, ją teisingai įvertinti ir iš tolo apeiti.
Irgi teisybė :lol: Bet deja nemažai žmonių sunkiai orientuojasi situacijoje ir patys įsirioglina kur nereikia.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2022-01-23 13:00

RB wrote:
2022-01-15 17:21
Tai tiek internete skaityti ir klausyti teko, ir kaip mano asmeninė patirtis rodo, jėgos treniruotės neigiamai veikia lankstumą ir mobilumą – raumenys ir sausgyslės sutrumpėja ir sukietėja.
Esu susidūręs, kad sausgyslės dėl jėgos treniruočių šiek tiek sustorėja, sutvirtėja. Kad kažkaip struktūriškai prastėtų jų elastingumas normalių jėgos treniruočių metu, kurios nesukelia kažkokių rimtesnių skausmų, uždegimų ar traumų, nesu girdėjęs. Ir, jei nėra per smarkiai apkraunamos (pvz., <= 3 RM kažkokiomis ypatingomis smūginėmis apkrovomis), jėgos treniruotės, kaip fizinis krūvis, jas veikia teigiamai ir yra neabejotinai ženkliai geresnis dalykas, nei nesportuojančio žmogaus nejudėjimas.

Pats nesu susidūręs su jokia rimtesne informacija, kad dėl jėgos treniruočių sausgyslės ar pan. sutrumpėja ar kažkokie kiti neigiami pašaliniai reiškiniai vyktų, jei jėgos treniruotės yra normaliai sudarytos ir nesiekiama super greitų ir per daug peržengiančių organizmo galimybes maksimalių rezultatų.

Šiek tiek apie poveikį sausgyslėms ir pan. treniruočių metu.
Radau vieno neurologo, kuris, specializuojasi įvairiose sąnarių ar pan. problemose pas sportuojančius ir pan. bei pats sportuoja, gan neblogą youtube kanalą rusų kalba.
Viename trumpame video:
Тренировка сухожилий и связок
jis papasakoja apie kai kuriuos esminius aspektus dėl sausgyslių, raiščių specifikos bei jų tam tikrą treniravimą, stiprinimą reabilitacijos po traumų, uždegimų ar pan. metu.
Treniruočių metu sausgyslės, raiščiai rimčiau reaguoja/treniruojasi tuose pratimuose, kuriuose raumenų apkrautumas pilna amplitude sudaro maždaug daugiau nei 70% nuo maksimalaus (> 70% 1 RM, kas atitinka ~10 pakartojimų max pratimo metu) ir kuriuose yra ekscentrinis raumens susitraukimas (raumuo ilgėja) arba "negatyvioj" pratimo fazėj. Aišku, reabilitacijos ar pan. metu, aktualu apkrovą parinkti protingai ir irgi per daug su ja nepersistengti.
RB
senbuvis
Posts: 5793
Joined: 2004-05-18 13:16

2022-01-23 13:58

Svetimas wrote:
2022-01-23 13:00
Esu susidūręs, kad sausgyslės dėl jėgos treniruočių šiek tiek sustorėja, sutvirtėja. Kad kažkaip struktūriškai prastėtų jų elastingumas normalių jėgos treniruočių metu, kurios nesukelia kažkokių rimtesnių skausmų, uždegimų ar traumų, nesu girdėjęs.
Storėjimas ir tvirtėjimas (kolageno sintezė) savaime nulemia mažesnį elastingumą. Šitas reiškinys labai plačiai aprašytas ir minimas turbūt kiekviename straipsnyje, kuriame nagrinėjama sausgyslių adaptacija, pvz., https://www.intechopen.com/chapters/66124
„It has been demonstrated that tendon stiffness can increase after exercise training to maintain physiological ranges of strain.“

Dėl sutrumpėjimo – šitą esu girdėjęs iš trenerių ar „Youtube“ filmukuose, ar tai kažkokiais tyrimais pagrįsta, ar tiesiog neteisinga sustandėjimo interpretacija, nežinau. Turėdamas laiko pabandysiu daugiau paieškoti, iš tiesų niekada nebandžiau kapstytis po tyrimus ir patikrinti, ar jie patvirtina neigiamą jėgos treniruočių įtaką mobilumui, ar čia tiesiog „kačialkės liaudies išmintis“.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2022-01-24 19:07

RB wrote:
2022-01-23 13:58
Svetimas wrote:
2022-01-23 13:00
Esu susidūręs, kad sausgyslės dėl jėgos treniruočių šiek tiek sustorėja, sutvirtėja. Kad kažkaip struktūriškai prastėtų jų elastingumas normalių jėgos treniruočių metu, kurios nesukelia kažkokių rimtesnių skausmų, uždegimų ar traumų, nesu girdėjęs.
Storėjimas ir tvirtėjimas (kolageno sintezė) savaime nulemia mažesnį elastingumą. Šitas reiškinys labai plačiai aprašytas ir minimas turbūt kiekviename straipsnyje, kuriame nagrinėjama sausgyslių adaptacija, pvz., https://www.intechopen.com/chapters/66124
„It has been demonstrated that tendon stiffness can increase after exercise training to maintain physiological ranges of strain.“
Dėkui, RB, už straipsnį. Turbūt aš skirtingai suprantu savo panaudotą "elastingumo" terminą. Sutinku, kad sustorėjusiai ir sutvirtėjusiai sausgyslei padidėja jos standumas, t.y. tavo straipsnyje paminėtas "tendon stiffness" (kai pridėjus kažkokią jėgą Fx sausgyslė mažiau pailgėja arba reikia pridėti didesnę jėgą, kad ji pailgėtų tiek pat). Man mano minėtas "elastingumas" labiau asocijuojasi su tuo, kokį dx pailgėjimą (deformaciją) sausgyslė sugeba atlaikyti be problemų (nesvarbu, kad storesnės ir tvirtesnės sausgyslės dx pailgėjimui reikės pridėti didesnę jėgą).

Ir nesu tikras, ar sausgyslių standumo padidėjimas kažkaip ženkliai rimčiau koreliuoja su lankstumo sumažėjimu su jomis susijusiuose konkretaus žmogaus judesiuose, kaip kad teigi. Čia turiu omenyje pakankamai normalų vidutinį žmonių lankstumą/mobilumą, o ne ypatingus ir daug rimtesnius lankstumo/mobilumo pavyzdžius, kuriuos demonstruoja genetiškai tam tikras ypatingas galimybes turintys žmonės arba kryptingai į tam tikrą savo kūno lankstumą ar mobilumą orientuoti kokio cirko atletai, contortionist'ai ar pan.

Gal kažką kažkur būsiu blogai girdėjęs ir supratęs šia tema, bet aukščiau mano minėtas normalus lankstumas man kol kas labiau asocijuojasi ne su sausgyslėmis, o su raumenų galimybėmis kiek reikia išsitempti. Kas nemažai priklauso nuo raumenų tam tikro ištreniravimo/raidos specifikos ir raumenų bei smegenų tarpusavio nervinio ryšio. Ką galima gerinti, treniruoti tempimo pratimais, ką, kiek supratau iš to, ką esu girdėjęs apie tai, jie greičiausiai specifiškai ir daro?
RB
senbuvis
Posts: 5793
Joined: 2004-05-18 13:16

2022-01-25 14:09

Svetimas wrote:
2022-01-24 19:07
Gal kažką kažkur būsiu blogai girdėjęs ir supratęs šia tema, bet aukščiau mano minėtas normalus lankstumas man kol kas labiau asocijuojasi ne su sausgyslėmis, o su raumenų galimybėmis kiek reikia išsitempti. Kas nemažai priklauso nuo raumenų tam tikro ištreniravimo/raidos specifikos ir raumenų bei smegenų tarpusavio nervinio ryšio. Ką galima gerinti, treniruoti tempimo pratimais, ką, kiek supratau iš to ką esu girdėjęs apie tai, jie greičiausiai specifiškai ir daro?
Aš, tiesą sakant, irgi iki galo nežinau, kaip veikia lankstumas. Turbūt vienas svarbiausių veiksnių, ribojančių mobilumą, yra sausgyslinių Golgi receptorių reakcija į tempimą, suaktyvinanti raumens pasipriešinimą, ir tempimo treniruotės tikrai ją veikia (t. y. slopina). Bet ar tai yra vienintelis faktorius, ar turi reikšmės ir kiti dalykai, pvz., sausgyslių efektyvumas, fizinis raumenų ir sausgyslių ilgis ir pan. – nežinau. Jei kažką apie tai rasi, pasidalink.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2022-01-25 23:50

RB wrote:
2022-01-25 14:09
Turbūt vienas svarbiausių veiksnių, ribojančių mobilumą, yra sausgyslinių Golgi receptorių reakcija į tempimą, suaktyvinanti raumens pasipriešinimą, ir tempimo treniruotės tikrai ją veikia (t. y. slopina). Bet ar tai yra vienintelis faktorius, ar turi reikšmės ir kiti dalykai, pvz., sausgyslių efektyvumas, fizinis raumenų ir sausgyslių ilgis ir pan. – nežinau.
Yra ir kitas mechanizmas, susijęs su "muscle spindles" reakcija į raumens tempimą. Anksčiau buvau apie jį girdėjęs tempimo pratimų kontekste. Ant staigiųjų radau youtube video:
Anatomy & Physiology of Muscle Spindles
kuriame, kiek mačiau, pakankamai detaliai apie tai pasakoja.
Gal kada vėliau prie progos pasidalinsiu kažkuo daugiau, jei rasiu kažką įdomesnio ir bendresnio iš šios srities.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2022-01-29 18:51

Gan neblogas pramoginis ir kartu kažkiek pažintinis filmukas į youtube feedą įkrito:
Physics Girl: What stretching actually does to your body ft. Sofie Dossi
RB
senbuvis
Posts: 5793
Joined: 2004-05-18 13:16

2022-02-02 12:38

Svetimas wrote:
2022-01-25 23:50
Yra ir kitas mechanizmas, susijęs su "muscle spindles" reakcija į raumens tempimą. Anksčiau buvau apie jį girdėjęs tempimo pratimų kontekste. Ant staigiųjų radau youtube video:
Anatomy & Physiology of Muscle Spindles
kuriame, kiek mačiau, pakankamai detaliai apie tai pasakoja.
Gal kada vėliau prie progos pasidalinsiu kažkuo daugiau, jei rasiu kažką įdomesnio ir bendresnio iš šios srities.
Dėkui, informatyvus filmukas. Mano anksčiau skaitytuose / žiūrėtuose šaltiniuose buvo minėta tik tai, kad raumenų verpstės blokuoja raumenų antagonistų darbą. Kad jos taip pat suaktyvina ir tempiamo raumens susitraukimą, nežinojau.
Post Reply