Atsitiktinai užtikau įdomų straipsnį, nagrinėjantį, kodėl kovos menų srity taip paplitęs tikėjimas įvairiais kliedesiais.
Gillian Russell – Epistemic Viciousness in the Martial Arts (PDF). Autorė - filosofė, bet nuo to straipsnis netampa automatiškai beverčiu, nes ji taip pat nuo vaikystės pati užsiiminėjo kovos menais ir atrodo, kad turi nemažai patirties ir žinių. Panašu, kad daugiau žinių už ne vieną masterį ir sensėjų.
Tarp aptarinėjamų priežasčių yra:
- perdėta pagarba mokytojui, ar tiesioginiam, ar praeities herojams, iš kurios kyla nekvestionuojamas tikėjimas viskuo, kas sakoma. To mūsų laikais nebėra jokioj kitoj sporto šakoj, pvz., bėgikams nusišvilpti, ką apie maratoną mokė senovės graikai.
- didžiulis konkrečių žinių trūkumas, nes daug teiginių sunku ar neįmanoma moksliškai patikrinti neatlikinėjant labai jau etiškai kvestionuotinų eksperimentų, bet čia nepasakyčiau, kad su ja sutinku. Kai yra noro, galima sugalvoti kaip patikrinti daug teiginių ir nežudant žmonių, juk egzistuoja visas balistikos mokslas, ir automobilių avarijų tyrimai ir t.t., tai galima patikrinti ir visokius rytietiškus paistalus, kurių vieta Tarantino filmuose bet ne kovos menų mokykloje. Aišku pilnai absurdiški dalykai, kaip kad bekontaktis oponento įveikimas, ir buvo ne kartą patikrinti, tačiau straipsny daugiau dėmesio skiriama kiek mažiau absurdiškiems įsitikinimams, kurie visgi anatomija ir sportu pasidomėjusiems žmonėms neturėtų atrodyti teisingi.
- didelė investicija - kai praktikuojiesi kažkokį judesį du metus, paskui tampa sunkiau priimti, kad juo sužeisti gali nebent nuosavus sanarius.
- nemažai daliai žmonių kovos menai yra kaip religija visom prasmėm išskyrus pavadinimą. Kad ir koks mechanizmas veiktų religijos atveju kai žmonės tiki visiškomis akivaizdžiomis nesąmonėmis, tas pats veikia ir čia. Nepaaiškina visų atvejų, bet didelę dalį. Manau, čia svarbiausia priežastis, ypač kas liečia tuos jau visai kliedesius.
Dar manau, kad
Kartagina turi būti sunaikinta vis populiarėjantys MMA pradeda kalti vinis į kovos menų mistikos karstą, nes galima palyginti plačiu mastu patikrinti, kurie ten efektyvūs, o kurie nelabai. Ne viena ar dvi kovos tarp boksininko ir karatisto, bet jau statistiškai vis reikšmingesnis kiekis, tarp skirtingų žmonių, su įvairiais backgroundais, per netrumpą periodą. Bet kol kas tai vis dar vienas tvirčiausių prietarų bastionų.