Šachmatai

Ką veikiate laisvalaikiu? Turite savo hobi? Papasakokite apie visa tai čia!
User avatar
Sejanus
senbuvis
Posts: 1669
Joined: 2008-11-16 14:41

2018-06-15 18:17

Kažin nėra kokio plugino, kur paspaudus "quote" pašalintų tavo paties citatas iš quotinamos žinutės citatų vidaus, kad neprisikauptų nestintų.

OK tas žiūrėjimas į internetines partijas kaip į testą kažkiek makes sense, bet vis gi. Jei tarkime praloši 90% partijų su savo naujuoju debiutu kur totaliai pats sugalvojai, bet realiai 80% pralaimėtų bus todėl, kad žaidei prieš stockfishą, tai kokias išvadas gali daryti? Darysi išvadą, kad tavo debiutas suckina kai iš tiesų jis gal visai ir geras prieš žmones ir gyvame turnyre pasitarnautų. Ir aš čia kalbu aišku apie paprastus normalius žmones. Koks penkiolikmetis grandmasteris greičiausiai (1) mokėtų daryti daug geresnes išvadas apie debiuto gerumą net ir iš pralaimėtų partijų ir (2) atpažintų kada žaidžia prieš engine.

Realybėje žinoma sunku sukčiauti jei turnyrai rimti. Tokius sukčiautojus karts nuo karto pagauna. Bet aš rimtuose net nepretenduoju dalyvauti, o šiaip „draugiškuose“ pasižaidimuose sukčiauti lengva. Nei kas per daug žiūrės, nei iš tiesų daug kam užtektų kompetencijos atpažinti AI ėjimus. Nemanau net kad daug eilinių žmonių susivoktų jog ten ne darbinius mailus rašai ar delfi skaitai net jei partijos metu prieš akis laikytum telefoną.

Kitaip sakant, kompiuterių egzistavimas daro įtaką šitam reikalui, ir naivu apsimesti, kad čia tiek pat irrelevant kaip motociklų egzistavimas sprinto varžybose.
Bandžiau pasakyti tik tiek, kad, mano galva, kompiuteriams skiriama per daug dėmesio.
Ai nežinau gal ir per daug, iš ties esu matęs verkiančių apie pasaulio šachmatų pabaigą ir panašiai.
vvv2
senbuvis
Posts: 1178
Joined: 2007-08-02 11:24
Location: Kaunas city
Contact:

2018-06-15 20:26

Vilius wrote:
2018-06-15 16:51
Galų gale gi yra svarbu tik, kaip tu sužaisi šią partiją su šiuo varžovu, o ne kaip gerai gali žaisti tavo laptopas?
- mano nuomone, pergalė tarp nevykusių varžovų yra nieko verta.. tai tik iliuzija svimeilei paglostyti.. daug protingų genialių žaidėjų net nesivelia į tokias intrigas..

p.s.
.. tuo tarpu visi "laptopo" lygiai yra objektyvūs, "laptopai" nesukčiauja ir tu objektyviai gali save įvertinti. Sakykimi: aš įveikiau "chess master" aštuntą lygį.

p.s.2
.. jei nustatysi pirmą lygį, "laptopas" žais kaip vaikas, be jokios strategijos. Tuo noriu pasakyti, kad yra visai neteisinga AI fobija.

p.s.3
.. žinoma AI turi specifinį stilių, bet varžybos su AI būtų visai įdomu, tačiau su ta sąlyga, kad ribojamas ne laikas, turi būti ribojamas analizės "gylis", tokiu būdu keliat tą "gylį", galima gerai ir linksmai pasitreniruoti.


:)
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2018-06-20 13:48

vvv2 wrote:
2018-06-15 20:26
- mano nuomone, pergalė tarp nevykusių varžovų yra nieko verta.. tai tik iliuzija svimeilei paglostyti..
Sprendžiant iš to, ką rašei anksčiau, tu nežaidi su jokiais varžovais - neskaitant tavo antikvarinės šachmatų programos.
vvv2 wrote:
2018-06-15 20:26
Sakykimi: aš įveikiau "chess master" aštuntą lygį.
Ir kas tau iš to?
vvv2
senbuvis
Posts: 1178
Joined: 2007-08-02 11:24
Location: Kaunas city
Contact:

2018-06-20 17:59

Vilius wrote:
2018-06-20 13:48
vvv2 wrote:
2018-06-15 20:26
Sakykimi: aš įveikiau "chess master" aštuntą lygį.
Ir kas tau iš to?
- tai aš jau rašiau, kažkaip tapai neatidus ne tik Grb. "Senajaus" diskusijose?

p.s.
.. jei aš nesiekiu profesionalaus šachmatų čempiono titulo, tai žaisti su mokinukais ar senukais nieko nereiškia, nes dauguma jų labai riboti, ko tu negali žinoti. Tuo tarpu "antikvarinė" šachmatų programą gali nustatyti į bet kokį lygį ir tuo žaidimu išsiaiškinti savo lygį, galimai aptikti savo spragas. Rekomenduoju dar sykį: pasidomėk savo spragom, teisuoli!


:(
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2018-06-20 19:30

vvv2 wrote:
2018-06-20 17:59
Rekomenduoju dar sykį: pasidomėk savo spragom, teisuoli!
Atsargiai su žodžiais, jaunuoli. Nes gali tekt už juos atsakyti prie lentos su 64 juodai/baltais langeliais ;)
DrHarisLacan
pradedantis
Posts: 218
Joined: 2015-05-29 11:16

2019-09-12 23:35

loshiu ir ash korespondenciniajs... www. chess-mail.com...
siulau isbandyt savo analitiskuma, ir kompus... prie lentos? turejau 1 atskyri priesh gerus 20 metu... :D :P :P
IQ199
naujokas
Posts: 20
Joined: 2020-02-25 17:32

2020-05-06 20:14

www.playok.com/lt Cia galite susigrumti tarpusavyje ;) ;) :P ir isbandyti... :D saskes, sachmatai, ir go....
User avatar
Seianus
senbuvis
Posts: 2924
Joined: 2018-11-16 23:57

2020-06-12 13:48

Šiuo metu vyksta gana įdomus PogChamps turnyrėlis tarp twitcho streamerių, kurių dauguma taisykles išmoko prieš dvi savaites, arba kažkada vaikystėje ir nuo to laiko prie šachmatų neprisilietė. Twistas, kad prieš turnyrą, ir prieš kiekvieną konkretų mačą, juos apmoko įvairūs šį tą šachmatuose suprantantys žmonės: Daniel Naroditsky, Robert Hess, Hikaru Nakamura ir kiti.

Visai įdomu pažiūrėti, nes streameriai natūraliai labiau įgudę pramoginėje dalyje, skirtingai nei dauguma tikrų šachmatų profų. Kol kas (dar grupių varžybose) ryškėja tokia problema, kad jie yra gana gerai apmokyti debiuto, midgame kaip ir reikėjo tikėtis pasidaro sunkiau ir padaugėja žioplų ėjimų, na o endšpilis yra kur prasideda tikrasis cirkas. Pvz., partijoje vakar tarp Fuslie ir NateHill, kurią pamatę, įspėju, nebegalėsite atmatyti.
[+] show hidden text
Fuslie sugebėjo nukirsti oponento valdovę (nes neturėdama kur daugiau traukti žirgo atsitiktinai pastatė jį su šachu ir šakute) ir pasidaryti antrą valdovę. Tada su dviem valdovėm, žirgu ir pėstininkais vs karalių, rikį ir pėstininkus ne tik nesugebėjo duoti mato, bet praleido vieną oponento pėstininką į valdoves. Tada NateHill su ta viena valdove sugebėjo nukirsti abi oponentės valdoves ir žirgą ir galiausiai Fuslie liko su karaliumi ir pėstininku vs karalių ir valdovę. Tada NateHill nesugebėjo duoti mato ir sugebėjo praleisti tą pėstininką į valdoves. Galiausiai apsikeitė valdovėmis ir baigėsi lygiosiomis.


Pats turnyras twitcho chess kanale https://www.twitch.tv/chess žaidimai gyvai su komentatoriais vyksta Lietuvos laiku apie 22 val., yra įrašai, o pamokų video galima rasti youtube arba pačių žaidėjų twitch kanaluose.
User avatar
Seianus
senbuvis
Posts: 2924
Joined: 2018-11-16 23:57

2020-06-17 07:29

Radau gana įdomų straipsnelį apie visa tai, kuriame pateikiamos dvi radikaliai skirtingos nuomonės.
chesstech.org wrote: Chess.com runs a chess tournament on Twitch between popular gamers and streamers. For FIDE Chief marketing and communications officer David Llada Pogchamps is the best chess promotion in years. ChessTech editor Stefan Löffler sees it as an embarrassment for the contestants, the world’s biggest chess platform and ultimately our game.
Mano nuomonė pilnai sutampa su FIDE chief marketingo ir komunikacijų ofiserio, kad ir kaip lietuviškai būtų tos pareigos. PogChamps turbūt turi daugiau žiūrovų, nei visi kiti paskutinio dešimtmečio šachmatų turnyrai kartu sudėjus. Jis juntamai padidino ir chess.com naujokų skaičių, ir tikriausiai lichess bei kitų portalų kažkiek irgi. Čia yra elementarus pyrago turėjimo ir valgymo atvejis, kai reikia rinktis arba-arba. Jei nori šachmatus išlaikyti snobiškomis elito varžybomis, gali organizuoti tik super rimtus turnyrus kur super rimti dėdės nuobodžiais veidais nuobodžiai analizuos tik kitiems profesionalams suprantamas galimų ėjimų sekas. O jei nori šachmatus populiarinti ir pritraukti naujų žmonių, be cirko neišsiversi. Ir kas gali padaryti geresnį cirką už patyrusius twitcho streamerius. O kadangi rėmėjai ir pinigai eina paskui žiūrovų skaičių o ne elitizmo levelį, nesunku prognozuoti, kuris požiūris galiausiai nugalės... ir šachmatams tai išeis tik į naudą. Šachmatų renesansas jau šiemet.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2020-06-17 09:10

Aš visai mečiau internetinius šachmatus, nes not the real thing. Prieš karantiną buvau nuėjęs pažaisti į vietinį klubelį, tai buvau gana maloniai nustebintas, koks jis gausus ir gyvybingas. Pažaisti bandžiau tik su klubo vadovu, kuris yra FIDE meistras, tai.. partijų baigtis ir trukmė nebuvo siurprizas nei vienai pusei. Paskui prapisau prieš jo 12-ametį sūnų, kas irgi nuotaikos nepataisė.. Anyway, dabar kai baigėsi karantinas ir išsilaižiau pirmo susitikimo nuoskaudas gal pabandysiu vėl pažaisti. Gal tik priešininkus reikės atidžiau rinktis :)
User avatar
Seianus
senbuvis
Posts: 2924
Joined: 2018-11-16 23:57

2020-08-22 15:51

Prieš kelias dienas FIDE prezidentas publikavo straipsnį apie sukčiavimą su kompais šachmatuose.
I believe there is a consensus that computer-assisted cheating is a real plague of contemporary chess.

We have already taken strong steps to enhance our efficiency in fighting it, including strengthening analytical tools, using detectors and scanners in all official FIDE events, training arbiters, finding a right legal basis, and having a dedicated team working on these matters.
Tačiau didesnė straipsnio dalis yra tiesiog keliami klausimai, į kuriuos galima atsakyti komentaruose ar emailu anticheating at fide com.

pvz.,
1. Our methods of detection, although very advanced and ever-improving, can't provide a 100% confirmation. In many cases, the probability estimated is higher than the one for DNA tests. Do you believe a statistical algorithm (or a combination of those) giving close to 100% probability of cheating could stand as sufficient grounds for banning a player? If yes - what odds would you find sufficient?
Ir čia Hikaru Nakamura video apie straipsnį ir jo atsakymai / pasiūlymai į klausimus. Jis savo pasiūlymus laiko drakoniškais, aš nelaikau, mano pasiūlymai drakoniškesni. Banas visam gyvenimui po pirmo pagavimo manau yra adekvatus atsakas į sukčiavimą. Dabar, pvz., praeitų m. gruodį, Igors Rausis gavo vos šešis metus bano :(
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2020-08-22 19:01

Nežinau, gal aš beviltiškai senamadiškas, bet aš vis dar turiu tą romantišką šachmatų įvaizdį - kaip stalo žaidimo, kuriuo džentelmenai užsiimdavo prie drinko ar cigaro po pietų.. Ar ten kokioje ilgoje kelionėje laivu. Yra tekę žaisti šachmatais baruose ar parkuose, ir tai buvo vienintelės partijos, kurios iš tiesų teikė malonumą ir įsiminė. Ko niekad negavau žaisdamas formalesnėjė aplinkoje ar juo labiau internete. (Nu arba - čia toks mano kaip amžino mėgėjo pasiteisinimas, spręskit patys :))

Anyway, sakyčiau visai ironiška, kad visą tą šachmatų fucking biurokratiją sužlugdys šachmatų nerdai su savo fucking kompiuteriais.. Sakyčiau abi pusės net labai nusipelnė tokios šio "sporto" baigties.
User avatar
Seianus
senbuvis
Posts: 2924
Joined: 2018-11-16 23:57

2020-08-22 20:43

Vilius wrote:
2020-08-22 19:01
Anyway, sakyčiau visai ironiška, kad visą tą šachmatų fucking biurokratiją sužlugdys šachmatų nerdai su savo fucking kompiuteriais.. Sakyčiau abi pusės net labai nusipelnė tokios šio "sporto" baigties.

Kokią šachmatų fucking biurokratiją sužlugdys, maždaug kada sužlugdys ir kuo ji nusipelnė žlugimo? :shock:
User avatar
Seianus
senbuvis
Posts: 2924
Joined: 2018-11-16 23:57

2020-08-28 10:13

Šią savaitę šachmatų naujienose su Sejanumi:

* Vyksta antrasis Pogchamps sezonas. Šį sykį žmonės atrodo daug rimčiau, ruošiasi daug atsakingiau, vis dar pasitaiko komiškų partijų, bet žymiai mažiau. Dauguma dalyvių labiau stengiasi laimėti, nei daryti cirką. Ne vienas dalyvis greičiausiai įveiktų ir mane, pirmam sezone gal koks vienas turėjo teorinius šansus. https://www.twitch.tv/chess Lietuvos laiku prasideda tarp 22 ir 23 val. beveik kiekvieną dieną (šiandien atrodo nebus).

* Viena didžiausių esporto organizacijų TSM į savo gretas priėmė pirmąjį šachmatų žaidėją – Hikaru Nakamurą. Šachmatai nuo dabar oficialiai yra esportas. Minėjau, kad šachmatų renesansas jau šiemet? :wink:
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2020-08-30 14:29

Nukrypsiu.
Mane šiek tiek netikėtai sudomino Rikio vs Žirgo figūrų formalaus vertingumo klausimas.

Šachmatų teorijoje įprasta šias figūras formaliai laikyti gana lygiavertėmis. Yra kažkokie teoriniai "išskaičiavimai", kad Rikis formaliai yra šiek tiek labai nedaug "vertingesnė" figūra už Žirgą. Bet, panašu, kad žaidime man Žirgai kažkodėl subjektyviai neretai atrodydavo šiek tiek vertingesni už Rikius. Gal dar nuo vaikystės man labai patiko Žirgų unikali savybė "šokinėti" ir peršokti per kitas figūras. Ypač man Žirgai atrodydavo šaunios figūros, žaidžiant su baltaisiais, dėl puolamosios jėgos. Ir turbūt Žirgus žaidime būdavau linkęs mainyti/aukoti į Rikius rečiau.

Pasidarė įdomu, o gal yra kokios įdomios jūsų "preferencijos", nuomonės ar strategijos šachmatų žaidime Rikis vs Žirgas klausimu? Ar, šiaip, teorinių formalių šachmatų figūrų verčių klausimu?
User avatar
Lionginas
senbuvis
Posts: 5553
Joined: 2011-10-03 09:35

2020-08-30 14:39

Žirgai geriau žaidimo pradžioje, kai judėjimas labiau suvaržytas. Pabaigoje, kai daugiau atviros erdvės, geriau rikiai. Todėl manau jie šiek tiek vertingesni.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2020-08-30 15:00

Lionginas wrote:
2020-08-30 14:39
Žirgai geriau žaidimo pradžioje, kai judėjimas labiau suvaržytas. Pabaigoje, kai daugiau atviros erdvės, geriau rikiai. Todėl manau jie šiek tiek vertingesni.
Jo. Šitas dalykas ir man užsifiksavo. Bet dėl figūrų vertingumo vertinimo "žaidimo pradžia vs endšpilis" kontekste dar suabejočiau. Gera pradžia -- pusė darbo. Tai gal nėra jau taip blogai, jei su Žirgu pradžioj pavyksta nuveikti daugiau?

Tik tie, kas siekia žaisti šachmatais daug aukštesniame lygyje, paprastai mokosi įvairias gerai išnagrinėtas žaidimo pradžias, kas savo laiku man smarkiai sumažino šachmatų žaidimo patrauklumą.
User avatar
Lionginas
senbuvis
Posts: 5553
Joined: 2011-10-03 09:35

2020-08-30 15:18

Tai pradžioje su žirgais paprastai ir nuveikiama daugiau, bet po to, jei tenka rinktis, tai smagiau turėti įstrižainėje atsidariusį rikį, o ne lėtą arkliuką. Na nebent pavyksta išgudrauti kokią šakutę, bet čia jau reikia statyti ant oponento žioplumo.
Post Reply