Svieto pabaigos argumentas

Naujas temas kurkite čia
User avatar
Lionginas
senbuvis
Posts: 5553
Joined: 2011-10-03 09:35

2018-09-04 15:28

fizikanas wrote:
2018-09-01 12:30
O jei rimtai, tai greiciausiai jie samones neturi, nes tada butu keista kodel as pats esu zmogus, o ne gyvunas, kai ju zemeje net siuo metu yra gerokai daugiau nei zmoniu.
O tai tau keista, kad esi lietuvis, o ne nelietuvis? Nes lietuvių kur kas mažiau nei nelietuvių.
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2018-09-04 18:18

Lionginas wrote:
2018-09-04 15:28
O tai tau keista, kad esi lietuvis, o ne nelietuvis? Nes lietuvių kur kas mažiau nei nelietuvių.
Svetimas buvo pradejes kalbeti apie Bajeso teorema, i ka as atsakiau, kad viskas ka ji sako, tai, kad tikimybes reikia vertinti kontekste, to, kokia tikimybe buvo pries suzinant kazka naujo. As maniau, kad apie tai plestis nera prasmes, nes cia yra 'common sence". Taciau, kaip dazniausiai buna - common sense is not so common. Tai pabandysiu paaiskinsi kuo paprasciau:
Sakykime apskaiciavai tikimybe buti lietuviu padalindamas Lietuvos gyventoju skaiciu is visos zmoniu populiacijos: P(lietuvis)=3mil/7000mil~0.04%
Taciau, nepaisant sitos informacijos, tu jau zinojai, kad esi lietuvis su P artima 1. Tokia artima, kad sita nauja informacija tau praktiskai nieko nepakeicia. Taciau jei kalbetume apie jau mineta atveji atsikelus is komos, kur nezinom nieko papildomo, tada tikimybe buti lietuviu ir butu 0.04%. Todel jei kasnors pasiulytu lazintis, butu kurkas protingiau speti, kad esi kinietis. (P~15%)
Dabar griztant prie gyvunu - mes nezinom ar jie turi samone ar ne, gali buti kad neturi (bent jau patys mums nepasako, kad turi, kaip, kad kolegos zmones).
Taip pat su zmonijos ateitimi - gali buti, kad jos nera.
Ar daugmaz aisku? Jei ne, tai konkreciai kuri vieta?
Lionginas wrote:
2018-09-04 15:28
Pakalbėkime dar apie šių įvykių tikimybes. Sąmoningų būtybių egzistavimas Žemėje niekaip nepadidina tikimybės patirti gamma ray burst, kurio Žemė nepatyrė kiek ten milijardų metų?
Na taip - nepatyre, nes ir negalejo patirti, nes tada musu cia nebutu. Bet tas negalejimas buvo tik iki siol. Nuo siandien jau gali patirti tokia pat tikimybe, kaip ir betkuri kita planeta visatoje.
Lionginas wrote:
2018-09-04 15:28
O ir šiaip, jei tapsime multiplanetine rūšimi, dauguma šių rizikų rūšies išlikimui bus praktiškai niekinės.
Bet iskur tu istraukei fakta, kad mes ja tapsime? Svieto pabaigos argumentas butent mums ir sako, kad greiciausiai netapsime. Ar cia sakai, kad argumentas neteisingas, nes jo isvada tau nepatinka? :) Man zinok irgi nepatinka, esu lygiai toks pats nuliudes ir nusivyles, del to, kad niekada netapsime tarpgalaktine civilizacija, kaip is zvaigdziu karu.
Lionginas wrote:
2018-09-04 15:28
Visatoje vyksta kur kas dažnesni ir kur kas galingesni elementariųjų dalelių susidūrimai, nei dalelių greitintuve. Kadangi Visata nekolapsavo jau keliolika milijardų metų
Bet tu supranti, kad jei butu kolapsavusi tai mes cia dabar nediskutuotumem? :D
User avatar
Lionginas
senbuvis
Posts: 5553
Joined: 2011-10-03 09:35

2018-09-05 07:16

fizikanas wrote:
2018-09-04 18:18
Ar daugmaz aisku? Jei ne, tai konkreciai kuri vieta?
Jo jo, visa tai aišku, bet aš vėl pacituosiu tave:
fizikanas wrote:O jei rimtai, tai greiciausiai jie samones neturi, nes tada butu keista kodel as pats esu zmogus, o ne gyvunas, kai ju zemeje net siuo metu yra gerokai daugiau nei zmoniu.
Iš to, kad esi žmogus, o ne gyvūnas, tu darai išvadą, kad gyvūnai greičiausiai sąmonės neturi, kitaip būtų labai keista, kad esi žmogus. Tai vat todėl ir klausiu: ar iš to, kad esi lietuvis, darai išvadą, kad nelietuviai neturi sąmonės, ar tiesiog labai stebiesi tuo faktu, kad gimei būtent lietuviu?

Na, ir kaip tu įsivaizduoji, kokią prasmę turi filosofavimai apie galimybę gimti gyvūnu, jei tu neturėjai jokios galimybės gimti ne tik gyvūnu, bet ir kitu žmogumi?
fizikanas wrote:Na taip - nepatyre, nes ir negalejo patirti, nes tada musu cia nebutu. Bet tas negalejimas buvo tik iki siol. Nuo siandien jau gali patirti tokia pat tikimybe, kaip ir betkuri kita planeta visatoje.
Tai iki šiol, kol nebuvo sąmoningų būtybių Žemėje, ji buvo kažkaip apsaugota nuo ray bursto, o dabar jau nebėra apsaugota?
fizikanas wrote:Bet iskur tu istraukei fakta, kad mes ja tapsime? Svieto pabaigos argumentas butent mums ir sako, kad greiciausiai netapsime. Ar cia sakai, kad argumentas neteisingas, nes jo isvada tau nepatinka? :) Man zinok irgi nepatinka, esu lygiai toks pats nuliudes ir nusivyles, del to, kad niekada netapsime tarpgalaktine civilizacija, kaip is zvaigdziu karu.
Aš tiesiog abejoju (švelniai tariant) svieto pabaigos argumento galimybėmis prognozuoti ateitį. Na jei būčiau ką tik pabuudęs iš komos su amnezija tai gal...
fizikanas wrote:Bet tu supranti, kad jei butu kolapsavusi tai mes cia dabar nediskutuotumem? :D
Aš suprantu tik tiek, kad dalelių greitintuvas neturi šansų sukurti jokio false vakuumo, nes tai, ką daro dalelių greitintuvas, Visata daro milijardus kartų dažniau ir gerokai galingiau. Ir per milijardus metų Visata nesusinaikino. Todėl ši tavo paminėta rizika tiesiog nereali.
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2018-09-05 09:09

Lionginas wrote:
2018-09-05 07:16
Iš to, kad esi žmogus, o ne gyvūnas, tu darai išvadą, kad gyvūnai greičiausiai sąmonės neturi, kitaip būtų labai keista, kad esi žmogus. Tai vat todėl ir klausiu: ar iš to, kad esi lietuvis, darai išvadą, kad nelietuviai neturi sąmonės, ar tiesiog labai stebiesi tuo faktu, kad gimei būtent lietuviu?
Tai va griztam prie zinojimo: mes zinom, kad nelietuviai turi samone, nes jie taip mum pasake. Tai jau turim sita gana nemaza "isankstine tikimybe" (nezinau, kaip lietuviskai verciasi tas terminas). O apie gyvunus mes jos neturime. Gali buti, kad jie tos samones tiesiog neturi. Gali buti, kad tai, kad tu turi samone ir, kad esi vieninteles rusies, kuri gali pasakyti, kad turi samone, atstovas, nera sutapimas.
Lionginas wrote:
2018-09-05 07:16
Na, ir kaip tu įsivaizduoji, kokią prasmę turi filosofavimai apie galimybę gimti gyvūnu, jei tu neturėjai jokios galimybės gimti ne tik gyvūnu, bet ir kitu žmogumi?
Bet, kaip jau sakiau, anksciau, mes galime lengvai isvengti filosofavimu apie "tu" savoka, jei abskritai jos nevartosime, o skaiciuosime tik "saves suvokimo momentus" per visa visata ir jos istorija.
Lionginas wrote:
2018-09-05 07:16
Tai iki šiol, kol nebuvo sąmoningų būtybių Žemėje, ji buvo kažkaip apsaugota nuo ray bursto, o dabar jau nebėra apsaugota?
Iki siol yra "apsaugota" nuo betko, kas butu neleide tau cia atsirasti. Nuo siol nera apsaugota nuo nieko. Cia vienas dalyku, del ko zmones labai sunkiai paleidzia ivairius tikejimus - nes jei nera Dievo, tai ju niekas nebesaugo. Ar tikrai esi ateistas, kaip deklaruoji? ;)
Lionginas wrote:
2018-09-05 07:16
Aš tiesiog abejoju (švelniai tariant) svieto pabaigos argumento galimybėmis prognozuoti ateitį.
Viskas gerai, ne visiem lemta suprasti statistika :)
Lionginas wrote:
2018-09-05 07:16
Aš suprantu tik tiek, kad dalelių greitintuvas neturi šansų sukurti jokio false vakuumo, nes tai, ką daro dalelių greitintuvas, Visata daro milijardus kartų dažniau ir gerokai galingiau. Ir per milijardus metų Visata nesusinaikino. Todėl ši tavo paminėta rizika tiesiog nereali.
Pamirskim greitintuva, imkim tik kosminius spindulius. Argi nematai, kad vis dar darai ta pacia "Išlikusiojo klaida"?
User avatar
Lionginas
senbuvis
Posts: 5553
Joined: 2011-10-03 09:35

2018-09-05 12:36

fizikanas wrote:
2018-09-05 09:09
Tai va griztam prie zinojimo: mes zinom, kad nelietuviai turi samone, nes jie taip mum pasake.
Ok, tai jeigu kiti gyvūnai tau pasakytų, kad jie turi sąmonę, tai tu stebėtumeisi, kad nesi kitas gyvūnas? Bet kai kitų tautybių žmonės tau pasako, kad jie turi sąmonę, tu tuo nesistebi. Kodėl?
fizikanas wrote:
2018-09-05 09:09
Pamirskim greitintuva, imkim tik kosminius spindulius. Argi nematai, kad vis dar darai ta pacia "Išlikusiojo klaida"?
Aš tik kvestionuoju galimybę šito argumento pagalba daryti kokias nors išvadas apie ray burstų dažnį ir stiprumą. Yra geresnių būdų tai apskaičiuoti.

Kitas dalykas, tai labai menkai tikėtina, kad kažkokia panaši katastrofa išnaikins žmones, bet neišnaikins, tarkime, kitų žinduolių. Žinduoliams jau koks 100 milijonų metų, tai ką šitas argumentas sako apie jų galimybes per ateinančius milijonus metų?

Ir dar kitas dalykas, tai šitas svieto pabaigos argumentas gyvuoja kur kas trumpiau nei gyvuoja žmonės, todėl, pritaikant jį sau pačiam, jis turėtų būti paneigtas kur kas anksčiau nei išnyks žmonija.
User avatar
Lionginas
senbuvis
Posts: 5553
Joined: 2011-10-03 09:35

2018-09-05 12:40

fizikanas wrote:
2018-09-04 18:18
Lionginas wrote:
2018-09-04 15:28
O ir šiaip, jei tapsime multiplanetine rūšimi, dauguma šių rizikų rūšies išlikimui bus praktiškai niekinės.
Bet iskur tu istraukei fakta, kad mes ja tapsime? Svieto pabaigos argumentas butent mums ir sako, kad greiciausiai netapsime.
Dar pagalvojau dėl šito. Iš tiesų, tai manau labai tikėtina, kad technologinė pažanga leis mums tapti multiplanetine rūšimi anksčiau, nei kad svieto pabaigos argumentas prognozuoja mūsų išnykimą. O kadangi mes dar nesame multiplanetinė rūšis, tai reiškia, kad esame vieni pirmųjų kada nors gimsiančių žmonių.

:love:
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2018-09-05 13:34

Lionginas wrote:
2018-09-05 12:36
Ok, tai jeigu kiti gyvūnai tau pasakytų, kad jie turi sąmonę, tai tu stebėtumeisi, kad nesi kitas gyvūnas? Bet kai kitų tautybių žmonės tau pasako, kad jie turi sąmonę, tu tuo nesistebi. Kodėl?
Bet gi cia klasikinis baeso teoremos pritaikymas. Nu vadovelinis tiesiog. Jei gyvunai pasakytu, kad turi samone, tai P(gyvunai turi smaone) jau butu tokia didele, kad faktas, jog as esu zmogus, kurie sudaro tik kazkelintaja visu gyvunu populiacijos dali, man nieko smarkiai nepakeistu. Tuo tarpu, kai as tos informacijos neturiu, kad gyvunai turi samone, tai sitas pats santykis tikimybe keicia labai smarkiai. Skaiciuodamas tikimybe turi atsizvelgti i informacija, kuria jau turi. Man cia atorodo ant tiek paprasta, kad net keistai jauciuosi tai aiskindamas :)
Lionginas wrote:
2018-09-05 12:36
Aš tik kvestionuoju galimybę šito argumento pagalba daryti kokias nors išvadas apie ray burstų dažnį ir stiprumą. Yra geresnių būdų tai apskaičiuoti.
Jau pradedi pasimesti tarp gamma ray burst ir false vakuumo. Kiek skirtingi fizikiniai reiskiniai svelniai tariant :D Primenu esmini fakta apie false vakuum: jo kolapsacijos metu isnyktu visa visata. Koki isvis isivaizduoji buda isivaizduoji nustatyti tokio reiskinio daznumui?
User avatar
Lionginas
senbuvis
Posts: 5553
Joined: 2011-10-03 09:35

2018-09-05 14:11

fizikanas wrote:
2018-09-05 13:34
Bet gi cia klasikinis baeso teoremos pritaikymas. Nu vadovelinis tiesiog. Jei gyvunai pasakytu, kad turi samone, tai P(gyvunai turi smaone) jau butu tokia didele, kad faktas, jog as esu zmogus, kurie sudaro tik kazkelintaja visu gyvunu populiacijos dali, man nieko smarkiai nepakeistu. Tuo tarpu, kai as tos informacijos neturiu, kad gyvunai turi samone, tai sitas pats santykis tikimybe keicia labai smarkiai. Skaiciuodamas tikimybe turi atsizvelgti i informacija, kuria jau turi. Man cia atorodo ant tiek paprasta, kad net keistai jauciuosi tai aiskindamas :)
Keistai jautiesi, nes atsakinėji į kažkieno kito klausimus, o ne mano. Aš nieko neklausiu apie tikimybes. Aš klausiu, jei kiti gyvūnai tau pasakytų, kad turi sąmonę, tu stebėtumeisi, kad nesi kitas gyvūnas? Nes prieš tai sakei, kad stebėtumeisi. Tačiau kai sužinojai, kad kitų tautybių žmonės turi sąmonę, tu tikriausiai nesistebėjai. Ar visgi stebėjaisi?
fizikanas wrote:
2018-09-05 13:34
Jau pradedi pasimesti tarp gamma ray burst ir false vakuumo. Kiek skirtingi fizikiniai reiskiniai svelniai tariant :D Primenu esmini fakta apie false vakuum: jo kolapsacijos metu isnyktu visa visata. Koki isvis isivaizduoji buda isivaizduoji nustatyti tokio reiskinio daznumui?
Pagal svieto pabaigos argumentą, tai toks kolapsas turėtų nutikti po keliolikos milijardų metų, nes Visata jau yra keliolika milijardų metų amžiaus. Sakyčiau, geros žinios žmonijai, pagal svieto pabaigos argumentą :love:
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2018-09-05 14:51

Lionginas wrote:
2018-09-05 12:36
Kitas dalykas, tai labai menkai tikėtina, kad kažkokia panaši katastrofa išnaikins žmones, bet neišnaikins, tarkime, kitų žinduolių. Žinduoliams jau koks 100 milijonų metų, tai ką šitas argumentas sako apie jų galimybes per ateinančius milijonus metų?
Koks skirtumas? Jie neturi samones, tu neesi samones neturintis zinduolis. Jie skaiciavime dalyvauja tiek, kiek uolienos ant kuriu vaikstai.
Lionginas wrote:
2018-09-05 12:36
Ir dar kitas dalykas, tai šitas svieto pabaigos argumentas gyvuoja kur kas trumpiau nei gyvuoja žmonės, todėl, pritaikant jį sau pačiam, jis turėtų būti paneigtas kur kas anksčiau nei išnyks žmonija.
Jei cia butu ne diskusija, o standup pasirodymas, tai jau kelciau balta veliava :D
Lionginas wrote:
2018-09-05 12:36
Aš nieko neklausiu apie tikimybes. Aš klausiu, jei kiti gyvūnai tau pasakytų, kad turi sąmonę, tu stebėtumeisi, kad nesi kitas gyvūnas? Nes prieš tai sakei, kad stebėtumeisi. Tačiau kai sužinojai, kad kitų tautybių žmonės turi sąmonę, tu tikriausiai nesistebėjai. Ar visgi stebėjaisi?
"As nieko neklausiu apie tikimybes" "klausimas apie tikimybes pasleptas po emocija apie stebejimasi" :D
Na ziurek: jeigu zinai, kad gyvunai turi samone, ir kad tu turi samone, tai tada tu esi tiesiog eilinis gyvunas turintis samone. Cia nera varianto, kad gyvunai neturi samones. Tuo tarpu jeigu nezinai, kad gyvunai turi samone, tai yra variantas, kad jie jos neturi. Reiskia tai, kad tu nesi gyvunas, bet turi samone reiskia, kad atsitiktinai esi butent zmogus arba, kad gyvunai samones neturi. Tai, kad egzistuoja sitas antras variantas, mazina pirmo varianto tikimybe. Nes tikimybes susisumuoja i 1. Gal dabar aiskiau? Jei vis dar ne, tai siulau pasiskaityti literaturos apie bajeso teorema.
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2018-09-05 15:07

Lionginas wrote:
2018-09-05 14:11
Pagal svieto pabaigos argumentą, tai toks kolapsas turėtų nutikti po keliolikos milijardų metų, nes Visata jau yra keliolika milijardų metų amžiaus. Sakyčiau, geros žinios žmonijai, pagal svieto pabaigos argumentą
Deja bet sis momentas nera "atsitiktinis visatos egzistavimo momentas". Tam, kad "butu" sitas momentas, turi egzistuoti tavo samone. Tai yra butina salyga.
User avatar
Lionginas
senbuvis
Posts: 5553
Joined: 2011-10-03 09:35

2018-09-05 15:09

fizikanas wrote:
2018-09-05 14:51
Lionginas wrote:
2018-09-05 12:36
Kitas dalykas, tai labai menkai tikėtina, kad kažkokia panaši katastrofa išnaikins žmones, bet neišnaikins, tarkime, kitų žinduolių. Žinduoliams jau koks 100 milijonų metų, tai ką šitas argumentas sako apie jų galimybes per ateinančius milijonus metų?
Koks skirtumas? Jie neturi samones, tu neesi samones neturintis zinduolis. Jie skaiciavime dalyvauja tiek, kiek uolienos ant kuriu vaikstai.
Didelis skirtumas, nes didelė dalis tavo išvardintų galimų katastrofų turėtų pasekmes ne tik žmonijos, bet ir kitų žinduolių išnykimui. Taigi, jei žmonėms pritaikytas svieto pabaigos argumentas teigia, kad žmonės išnyks po keliolikos tūkstančių metų, ir išnyks dėl kurių nors tavo išvardintų priežasčių, tai tu turi tikėti, kad žinduoliai taip pat išnyks po keliolikos tūkstančių metų. Tačiau tas pats svieto pabaigos argumentas teigia, kad žinduoliai gyvent kokį 100 milijonų metų, taigi tu turi tikėti, kad dabar gyvenantys kiti žinduoliai yra vieni iš paskutinių žinduolių Žemėje, kas, pagal tą patį svieto pabaigos argumentą, yra LABAI mažai tikėtina.

O ar turi kas nors sąmonę ar neturi, tai jokio skirtumo, svieto pabaigos argumento pririšimas prie sąmonės yra tavo paties keistas susigalvojimas.
fizikanas wrote:
2018-09-05 14:51
"As nieko neklausiu apie tikimybes" "klausimas apie tikimybes pasleptas po emocija apie stebejimasi" :D
Nič nieko paslėpto. Stebėtumeisi ar nesistebėtum, kad nesi kitas gyvūnas, jei žinotum, kad gyvūnai turi sąmonę?
fizikanas wrote:
2018-09-05 14:51
Na ziurek: jeigu zinai, kad gyvunai turi samone, ir kad tu turi samone, tai tada tu esi tiesiog eilinis gyvunas turintis samone. Cia nera varianto, kad gyvunai neturi samones.
Tai tu nesistebėtum, kad nesi kitas gyvūnas, jei žinotum, kad kiti gyvūnai turi sąmonę? Kodėl tuomet sakei, kad tai būtų labai keista?

Kažkaip labai paprastas klausimas, tu dalimi atsakymo variantai - taip arba ne, o tu man siūlai apie statistiką pasiskaityti.Ar aš ten perskaitysiu atsakymą, stebėtumeisi ar ne? Gal tiesiog pasakyk? :D
User avatar
Lionginas
senbuvis
Posts: 5553
Joined: 2011-10-03 09:35

2018-09-05 15:10

fizikanas wrote:
2018-09-05 15:07
Lionginas wrote:
2018-09-05 14:11
Pagal svieto pabaigos argumentą, tai toks kolapsas turėtų nutikti po keliolikos milijardų metų, nes Visata jau yra keliolika milijardų metų amžiaus. Sakyčiau, geros žinios žmonijai, pagal svieto pabaigos argumentą
Deja bet sis momentas nera "atsitiktinis visatos egzistavimo momentas". Tam, kad "butu" sitas momentas, turi egzistuoti tavo samone. Tai yra butina salyga.
Iš tikrųjų tai čia tik tau atrodo, kad reikalinga sąmonė. Pasigooglink apie svieto pabaigos argumentą, ten nieko neparašyta apie tai, kad reikalinga sąmonė. Bajesui pritaikyti tuo labiau nereikalinga sąmonė, pasiskaityk ir apie jį. Jei kur nors rasi kitaip, dėl nuorodą čia.

https://en.wikipedia.org/wiki/Doomsday_argument - nič nieko apie sąmonę.
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2018-09-05 15:31

Lionginas wrote:
2018-09-05 15:09
O ar turi kas nors sąmonę ar neturi, tai jokio skirtumo, svieto pabaigos argumento pririšimas prie sąmonės yra tavo paties keistas susigalvojimas.

Iš tikrųjų tai čia tik tau atrodo, kad reikalinga sąmonė. Pasigooglink apie svieto pabaigos argumentą, ten nieko neparašyta apie tai, kad reikalinga sąmonė. Bajesui pritaikyti tuo labiau nereikalinga sąmonė, pasiskaityk ir apie jį. Jei kur nors rasi kitaip, dėl nuorodą čia.
https://en.wikipedia.org/wiki/Anthropic_principle
Prasau, paskaityk pirma sakini :)
Lionginas wrote:
2018-09-05 15:09
Tai tu nesistebėtum, kad nesi kitas gyvūnas, jei žinotum, kad kiti gyvūnai turi sąmonę? Kodėl tuomet sakei, kad tai būtų labai keista?
As jau sakiau: butu labai keista buti butent tuo gyvunu, kuris gali pasakyti, kad turi samone, kai yra daug daugiau gyvunu, kuriuo butu galima buti, kurie negali to pasakyti. Supranti?
Lionginas wrote:
2018-09-05 15:09
Kažkaip labai paprastas klausimas, tu dalimi atsakymo variantai - taip arba ne, o tu man siūlai apie statistiką pasiskaityti.
Turiu itarima, kad tai, kad tu nesupranti, kad cia yra apie tikimybes yra labai susije su tuo, kad tau taip sunku suprasti svieto pabaigos argumenta.
User avatar
Lionginas
senbuvis
Posts: 5553
Joined: 2011-10-03 09:35

2018-09-05 15:38

fizikanas wrote:
2018-09-05 15:31
https://en.wikipedia.org/wiki/Anthropic_principle
Prasau, paskaityk pirma sakini :)
Kaip tiksliai tai susiję su tema?
fizikanas wrote:
2018-09-05 15:31
As jau sakiau: butu labai keista buti butent tuo gyvunu, kuris gali pasakyti, kad turi samone, kai yra daug daugiau gyvunu, kuriuo butu galima buti, kurie negali to pasakyti. Supranti?
Nesuprantu. Klausimo forma buvo "ar stebėtumeisi, jei ...", atsakymas į tokį klausimą gali būti "taip", "ne", "sunku pasakyti". Prieš tai neturėjai problemos pasakyti, kad taip, stebėtumeisi, tai būtų keista. O dabar jau nebegali pasakyti.
fizikanas wrote:
2018-09-05 15:31
Turiu itarima, kad tai, kad tu nesupranti, kad cia yra apie tikimybes yra labai susije su tuo, kad tau taip sunku suprasti svieto pabaigos argumenta.
Realiai, tai svieto pabaigos argumentą aš pradėjau suprasti pasigooglinęs, nes tai, ką tu pristatei čia, nėra nei klasikinis svieto pabaigos argumentas, nei jo interpretacija, o tiesiog kažkas pasiskolinta iš svieto pabaigos argumento ir apipinta kažkokiomis sąmonėmis nesąmonėmis ir savęs suvokimo momentais.
User avatar
Lionginas
senbuvis
Posts: 5553
Joined: 2011-10-03 09:35

2018-09-05 15:44

Beje, dar būtų įdomus atsakymas į šį svieto pabaigos kontrargumentą:

1) Svieto pabaigos argumento prognozė būtų klaidinga, jei pademonstruotume, kad tikrai esame vieni pirmųjų žmonių.
2) Tapimas multiplanetine rūšimi stipriai padidintų žmonijos išlikimo galimybes.
3) Dabartinis technologinis progresas leidžia manyti, kad multiplanetine rūšimi tapsime anksčiau, nei mūsų išnykimą prognozuoja svieto pabaigos argumentas.
4) Kadangi dar nesame tapę multiplanetine rūšimi, tai galime teigti, kad esame vieni pirmųjų žmonių, taigi svieto pabaigos prognozė yra klaidinga.
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2018-09-05 15:44

Lionginas wrote:
2018-09-05 15:38
fizikanas wrote:
2018-09-05 15:31
https://en.wikipedia.org/wiki/Anthropic_principle
Prasau, paskaityk pirma sakini :)
Kaip tiksliai tai susiję su tema?
Tiesiogiai, svieto pabaigos argumentas yra antropinio principo pritaikymas.

Ka zinotum, jei butum skaites straipsni apie doomsday argument wikipedijoje ir jo isnasas:
https://en.wikipedia.org/wiki/Doomsday_ ... cite_ref-1
It was first proposed in an explicit way by the astrophysicist Brandon Carter in 1983,[1]
Brandon Carter; McCrea, W. H. (1983). "The anthropic principle and its implications for biological evolution". Philosophical Transactions of the Royal Society of London. A310 (1512): 347–363. Bibcode:1983RSPTA.310..347C. doi:10.1098/rsta.1983.0096.

Bet neskaitei, o dar mane siuntinejei pasiskaityti ten kazko? :)
Lionginas wrote:
2018-09-05 15:38
Nesuprantu. Klausimo forma buvo "ar stebėtumeisi, jei ...", atsakymas į tokį klausimą gali būti "taip", "ne", "sunku pasakyti".
Kas cia per "diskusiju meno" triukai? :D
Lionginas wrote:
2018-09-05 15:38
Realiai, tai svieto pabaigos argumentą aš pradėjau suprasti pasigooglinęs, nes tai, ką tu pristatei čia, nėra nei klasikinis svieto pabaigos argumentas, nei jo interpretacija, o tiesiog kažkas pasiskolinta iš svieto pabaigos argumento ir apipinta kažkokiomis sąmonėmis nesąmonėmis ir savęs suvokimo momentais.
Oi meluojam, oi meluojam :)
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2018-09-05 15:53

Lionginas wrote:
2018-09-05 15:44
Beje, dar būtų įdomus atsakymas į šį svieto pabaigos kontrargumentą:

1) Svieto pabaigos argumento prognozė būtų klaidinga, jei pademonstruotume, kad tikrai esame vieni pirmųjų žmonių.
2) Tapimas multiplanetine rūšimi stipriai padidintų žmonijos išlikimo galimybes.
3) Dabartinis technologinis progresas leidžia manyti, kad multiplanetine rūšimi tapsime anksčiau, nei mūsų išnykimą prognozuoja svieto pabaigos argumentas.
4) Kadangi dar nesame tapę multiplanetine rūšimi, tai galime teigti, kad esame vieni pirmųjų žmonių, taigi svieto pabaigos prognozė yra klaidinga.
Turiu geresni:
1) biblijoje rasoma, kad biblijoje rasoma tiesa
2) reiskia biblijoje rasoma tiesa
User avatar
Lionginas
senbuvis
Posts: 5553
Joined: 2011-10-03 09:35

2018-09-05 15:58

fizikanas wrote:
2018-09-05 15:44
Ka zinotum, jei butum skaites straipsni apie doomsday argument wikipedijoje ir jo isnasas:
https://en.wikipedia.org/wiki/Doomsday_ ... cite_ref-1
It was first proposed in an explicit way by the astrophysicist Brandon Carter in 1983,[1]
Brandon Carter; McCrea, W. H. (1983). "The anthropic principle and its implications for biological evolution". Philosophical Transactions of the Royal Society of London. A310 (1512): 347–363. Bibcode:1983RSPTA.310..347C. doi:10.1098/rsta.1983.0096.

Bet neskaitei, o dar mane siuntinejei pasiskaityti ten kazko? :)
Jei perskaitysiu šį straipsnį, ar rasiu ten ką nors, kad argumentui pritaikyti būtina sąmonė ar kažkokie savęs suvokimo momentai? TIKRAI rasiu? :)
fizikanas wrote:
2018-09-05 15:44
Kas cia per "diskusiju meno" triukai? :D
Čia ne triukai, čia tik N-tasis prašymas atsakyti į klausimą, nuo kurio aiškiai išsisukinėjama.
fizikanas wrote:
2018-09-05 15:44
Lionginas wrote:
2018-09-05 15:38
Realiai, tai svieto pabaigos argumentą aš pradėjau suprasti pasigooglinęs, nes tai, ką tu pristatei čia, nėra nei klasikinis svieto pabaigos argumentas, nei jo interpretacija, o tiesiog kažkas pasiskolinta iš svieto pabaigos argumento ir apipinta kažkokiomis sąmonėmis nesąmonėmis ir savęs suvokimo momentais.
Oi meluojam, oi meluojam :)
Kas norės, tas pasiskaitys: https://en.wikipedia.org/wiki/Doomsday_argument ir matys, kas čia meluoja.
Post Reply