Meditacija

Lengvi randominiai paplepėjimai apie gyvenimą
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2018-10-09 23:14

Sejanus wrote:
Svetimas wrote: Beveik neturiu šansų tavę pasivyti su savo 3-5 minutėm, jei greitu laiku neužmesi.
Turėsi šansą pavyti, jei pagausi varžybų, kuriose pasitikima žodžiu, sistemą. Kaip sakė vienas toks poručikas, tuomet korta ir pradės eiti.
Nea. :) Man šitas poručiko metodas nepatinka. Jei jau ir bandyčiau gudrauti, tai bandyčiau pahackinti mūsų varžybas kokiais nors sąžiningesniais būdais. Pvz. įtikinti Vilių, kad po varžybine meditacijos sesija galima prastumti kaip ne prastesnį pakaitalą dar kažką (ne vien meditacijos appso sesiją) ar pan. Ir tokiu būdu išsikovoti daugiau varžybinio laiko ant to kažko. Tik kol kas nežinau, kas tas kažkas galėtų būti.
Any ideas are welcome. :)

[Svetimo pastaba: atkelta iš Forumo blevyzgos temos]
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2018-10-10 10:05

Vilius wrote: Ok. Čia pat pasidalinsiu viena "vadovėline" įžvalga. Iš tiesų medituojant nereikia nieko daryti (ar nedaryti) papildomai. Tereikia tik išmokti stebėti, ką smegenys šiaip ar taip daro. Ir vėliau tas išlavintas dėmesio skillas tariamai duoda tas visas naudas streso valdymui, kitai protinei veiklai, bendravimui su aplinkiniais, ir t.t.

Ir, kaip sporto salėje nėra taip svarbu, kokį svorį naudoji kilnojimui - metalinį hantelį, ar tampai ten kokį trosą/gumą, ar kilnoji savo kūno svorį, ir pan. - taip ir dėmesio lavinimui nėra labai svarbu, į ką tu jį sutelksi. Tiesiog pradžioje lengviausia jį sutelkti į kvėpavimą. Bet tam gali tikti ir garsai, vaizdai, ar net abstraktūs klausimai. Tik pastaruoju atveju reikia susitelkti ne tiek į intelektualinius bandymus iš tiesų rasti atsakymą, o į pačią klausimo kėlimo patirtį.
Prisikalbėsi, kaip sakoma, ant savo galvos. :)

Turiu pastebėti, kad tam tikros treniruotės sporto salėje metu tam tikru būdu veikia ir smegenys, ne tik kūnas. Remiantis tavo žodžiais, dėmesys irgi yra sutelkiamas į pratimo atlikimą, kvėpavimą, kūno pojūčius. Visokios kitos foninės mintys kažkur makaluojasi šone ("ką smegenys šiaip ar taip daro" lieka kažkur fone, kažkokio lost in thought lyg ir nėra; nelabai kokį protinį uždavinį pratimo metu paspręsi). Kaip ir palenda, kažkuria prasme, pratimų darymas sporto salėje po meditacijos sąvoka.

Ir su tam tikru protiniu stresu treniruotė (jei pačios treniruotės metu nesiplėšai ir nedarai sau iš jos streso) padeda kooperuotis. Manau be vargo rasčiau rimtų mokslinių pagrindimų, kad sportuojantys žmonės yra laimingesni. Kad protinei veiklai padeda irgi yra duomenų. Galybė kitų pliusų.

Man atrodo, jog treniruotė kažkuria prasme palenda po meditacijos savoka, todėl siūlau mums šiek tiek paupdatinti mūsų meditacijos "varžybų" sąlygas. 1 val. treniruotę padalinti iš 3 (poilsis tarp pratimų ar pan.) ir pakeisti 20 min. meditacijos sesija. Manau visai sąžiningas pasiūlymas.
Nebus gal tada atotrūkis tarp tavęs ir manęs toks didelis ir bent jau turėsiu kokių nors teorinių šansų tave pasivyti. Manau ir tau mažiau smagumo varžytis su silpnu priešininku. :)

[Svetimo pastaba: atkelta iš Forumo blevyzgos temos]
Augustas
senbuvis
Posts: 3165
Joined: 2012-05-03 18:44

2018-10-10 13:01

Man atrodo, jog treniruotė kažkuria prasme palenda po meditacijos savoka, todėl siūlau mums šiek tiek paupdatinti mūsų meditacijos "varžybų" sąlygas. 1 val. treniruotę padalinti iš 3 (poilsis tarp pratimų ar pan.) ir pakeisti 20 min. meditacijos sesija. Manau visai sąžiningas pasiūlymas.
Svetime, o Tamstai pasivaikščioti laiko pasiseka ištaikyti nors kiek ar ne? :roll: Pvz., eiti iš namų į viešojo transporto stotelę ar į darbą/iš darbo?
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2018-10-11 09:18

Augustas wrote: Svetime, o Tamstai pasivaikščioti laiko pasiseka ištaikyti nors kiek ar ne? :roll: Pvz., eiti iš namų į viešojo transporto stotelę ar į darbą/iš darbo?
Žinoma. O kodėl klausi? Kaip tai susiję su šia tema? Siūlai man medituoti, kai vaikštau? :)
Atsimenu kažkurioje temoje buvai užsiminęs apie meditacinį bėgimą. Gal kažką panašaus turi omeny?
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2018-10-11 10:12

Tai ar jau pavyko kazkam pasiekti "nusvitima"?
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2018-10-11 10:45

fizikanas wrote:
2018-10-11 10:12
Tai ar jau pavyko kazkam pasiekti "nusvitima"?
O tau jau pavyko pasiekti "nuėjimą"?.. Ne? Tai kam tada vaikštai kas dieną?
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2018-10-11 11:07

Vakar buvo gana fun pratimas (Harriso appsas "Day 17"). Idėja tokia. Iš pradžių kaip visada truputį paskaičiuoji įkvėpimus, kol dėmesys pakankamai susikoncentruoja. Tada atsimerki (jei prieš tai buvai užsimerkęs), ir pradedi dairytis aplinkui. Po kurio laiko tavęs paklausia - ar gali matyti savo galvą. Gali dairytis kiek nori, bet geriausiu atveju ką pamatysi, tai tik savo nosies galiuką (ne, veidrodžio naudoti negalima - čia jau čytinimas :D). Tai va, taip pasėdėjęs, ir nesėkmingai paieškojęs savos galvos, po kurio laiko iš tiesų pradėjau jaustis it kūnas su virš jo esančiu matymo lauku (tipo kaip "viewing cone" žaidimuose). Ir tas gana juokingas jausmas dar laikėsi kurį laiką net ir po meditacijos.

Kiek supratau, tokio pratimo paskirtis buvo pademonstruoti, kad subjektyviai mes iš tiesų save matome kaip tokius begalvius kūnus su stebėjimo lauku, o tą savo galvą didžiąją dalį laiko mes tik įsivaizduojame (suprantama, kol nepažiūrim į veidrodį, ar nepaliečiam galvos rankomis, ir pan). Ir lygiai taip pat mes nuolatos įsivaizduojame ir daug kitų dalykų, kurių iš tiesų nepatiriame tiesiogiai, bet tik numanome jų buvimą remdamiesi ankstesne patirtimi, ar kitokiais fantazijos produktais. Kas dažniausiai yra labai gerai - tokios common sense prielaidos mums labai palengvina kasdieninį gyvenimą. Tačiau kartais tokios prielaidos gali trukdyt matyti dalykus, kokie jie yra iš tiesų.

Tačiau net ir be filosofinių išvedžiojimų, šis triukas yra kol kas pats linksmiausias potyris mano neilgoje meditacijos karjeroje. Iš serijos "high on your own supply" :)
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2018-10-11 11:31

Vilius wrote:
2018-10-11 11:07
Vakar buvo gana fun pratimas (Harriso appsas "Day 17"). Idėja tokia. Iš pradžių kaip visada truputį paskaičiuoji įkvėpimus, kol dėmesys pakankamai susikoncentruoja. Tada atsimerki (jei prieš tai buvai užsimerkęs), ir pradedi dairytis aplinkui. Po kurio laiko tavęs paklausia - ar gali matyti savo galvą. Gali dairytis kiek nori, bet geriausiu atveju ką pamatysi, tai tik savo nosies galiuką (ne, veidrodžio naudoti negalima - čia jau čytinimas :D). Tai va, taip pasėdėjęs, ir nesėkmingai paieškojęs savos galvos, po kurio laiko iš tiesų pradėjau jaustis it kūnas su virš jo esančiu matymo lauku (tipo kaip "viewing cone" žaidimuose). Ir tas gana juokingas jausmas dar laikėsi kurį laiką net ir po meditacijos.

Kiek supratau, tokio pratimo paskirtis buvo pademonstruoti, kad subjektyviai mes iš tiesų save matome kaip tokius begalvius kūnus su stebėjimo lauku, o tą savo galvą didžiąją dalį laiko mes tik įsivaizduojame (suprantama, kol nepažiūrim į veidrodį, ar nepaliečiam galvos rankomis, ir pan).
Oho. Tu čia rimtai rimtai? Neišsikalinėji? Kažkaip nesitiki. Jei neišsikalinėji, panašu, jog tau kažkaip pavyko atjungti smegenų kuriamo "body schema" modelio (prie kurio savo laiku dirbo neuromokslininkas Michael Graziano, kurio darbais aš paskutiniu metu domiuosi) galvos suvokimo dalį. Užsinorėjau ir aš tokį potyrį gyvai patirti. :)
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2018-10-11 12:03

Vilius wrote:
2018-10-11 10:45
O tau jau pavyko pasiekti "nuėjimą"?.. Ne? Tai kam tada vaikštai kas dieną?
Taip, pavyko pasiekti nuejima i darba siandien, nes TOKS EJIMO TIKSLAS :)
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2018-10-11 13:46

fizikanas wrote:
2018-10-11 12:03
Taip, pavyko pasiekti nuejima i darba siandien, nes TOKS EJIMO TIKSLAS :)
Bet po darbo turbūt eisi kur nors kitur, ane? Tai reiškia, kad dar nepasiekei to tikrojo Nuėjimo, o tik trumpam buvai užėjęs į kažkokią vietą ;)

Lygiai taip pat su meditacija. Nebūtina pasiekti jau tą tikrąjį Nušvitimą, kad galėtum patirti smagių ir gal net naudingų nuotykių pakeliui link jo.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2018-10-11 13:49

Svetimas wrote:
2018-10-11 11:31
Oho. Tu čia rimtai rimtai? Neišsikalinėji? Kažkaip nesitiki.
Rimtai. Nesakau, kad tas begalviškumo jausmas buvo toks labai wow, ar kažką. Bet jis tikrai buvo. Ir jis tikrai buvo pakankamai fun, kad net truputį mane pralinksmino. Subjektyviai tam jausmui priskirčiau maždaug 1-alaus lygio high būseną - pakankamai smagu, kad pastebėtum, jog esi truputį "kitoks", bet ne tiek, kad tai būtų kažkokia čachras atverianti patirtis, or smth.
Augustas
senbuvis
Posts: 3165
Joined: 2012-05-03 18:44

2018-10-11 15:36

Svetimas wrote:
2018-10-11 09:18
Augustas wrote: Svetime, o Tamstai pasivaikščioti laiko pasiseka ištaikyti nors kiek ar ne? :roll: Pvz., eiti iš namų į viešojo transporto stotelę ar į darbą/iš darbo?
Žinoma. ... Siūlai man medituoti, kai vaikštau? :)
Atsimenu kažkurioje temoje buvai užsiminęs apie meditacinį bėgimą. Gal kažką panašaus turi omeny?
Taip, Svetime, būtent tai ir turiu minty. Vilių tada pavysi nesunkiai, o gal ir aplenkti spėsi. :D
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2018-10-11 15:55

Augustas wrote:
2018-10-11 15:36
Taip, Svetime, būtent tai ir turiu minty. Vilių tada pavysi nesunkiai, o gal ir aplenkti spėsi. :D
Labai neįsijausk, nes aš irgi pėsčiom į ofisą vaikštau. Tai laisvai galiu prisukti dar ~40 minučių meditacinės patirties 6 dienas per savaitę ;)
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2018-10-14 19:44

Augustas wrote: Taip, Svetime, būtent tai ir turiu minty. Vilių tada pavysi nesunkiai, o gal ir aplenkti spėsi. :D
Ačiū, Augustai, už idėjas ir bandymus padėti. Kuo daugiau blevyzgoju apie tas meditacijos varžybas, tuo rimčiau man visa tai pradeda atrodyti. :)
Aš buvau pagalvojęs, kad rašinėjimas forume irgi yra tam tikra meditacijos forma, bet iš karto atmečiau šį variantą, nes šiame dalyke tai man turbūt nėra jokių šansų aplenkti Vilių. :) Nebent rašinėjimą forume pavyktų prastumti kaip antimeditaciją. :)
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2018-10-14 19:54

Vilius wrote:
2018-10-11 15:55
Augustas wrote:
2018-10-11 15:36
Taip, Svetime, būtent tai ir turiu minty. Vilių tada pavysi nesunkiai, o gal ir aplenkti spėsi. :D
Labai neįsijausk, nes aš irgi pėsčiom į ofisą vaikštau. Tai laisvai galiu prisukti dar ~40 minučių meditacinės patirties 6 dienas per savaitę ;)
[Be sarkazmo]
Bandai mane pagąsdinti, kad netektų varžytis? :) 40*6 ar tik sumoj ~40 minučių? Spėju, Viliau, į ofisą ir atgal prasmirdusiomis gatvėmis tarp mašinų tenka vaikščioti? Galiu bandyti tave aplenkti vaikščiojimais ar važinėjimais gamtoje tarp medžių kokiame parke ar pan. :) Reikėtų tada turbūt dauginti ar dalinti minutes iš environmento gerumo meditacijai koeficiento. :)

O jeigu rimčiau, tai nokautavai, Viliau, mane ir labai sudominai su savo begalviškumo potyriu. Kažkaip negaliu patikėti. Savo nosies dalį matai, bet galvos nesuvoki. Kaip tai gali būti?
Apskritai, mane tokios suvokimo patirtys (iliuzinės ar šiaip) paprastai veža (jaučiu tokiems dalykams tam tikrą silnybę). Jeigu aš medituodamas gaišiu laiką tuščiai ir nepatirsiu tavo nupasakoto begalviškumo potyrio (bandydamas jį pasiekti), tai žinok, jog aš tau už tai labai negailestingai keršysiu. :)

Šiaip niekada neturėjau jokio poreikio ką nors kolekcionuoti, bet jeigu jau kada sugalvočiau tuo užsiimti, tai turbūt pradėčiau nuo visokių suvokimo iliuzijų ir potyrių kolekcionavimo.
Augustas
senbuvis
Posts: 3165
Joined: 2012-05-03 18:44

2018-10-15 14:32

O jeigu rimčiau, tai nokautavai, Viliau, mane ir labai sudominai su savo begalviškumo potyriu. Kažkaip negaliu patikėti. Savo nosies dalį matai, bet galvos nesuvoki. Kaip tai gali būti?
Apskritai, mane tokios suvokimo patirtys (iliuzinės ar šiaip) paprastai veža (jaučiu tokiems dalykams tam tikrą silnybę). Jeigu aš medituodamas gaišiu laiką tuščiai ir nepatirsiu tavo nupasakoto begalviškumo potyrio (bandydamas jį pasiekti), tai žinok, jog aš tau už tai labai negailestingai keršysiu. :)
Tai čia niekų darbas, Svetime. Tiesiog įsivaizduoji šaltį galvoje, ir viskas. Ir kuo aiškiau bei kuo didesnį šaltį įsivaizduoji savo galvoje, tuo mažiau ją jauti. :)
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2018-10-15 19:29

Svetimas wrote:
2018-10-14 19:54
Spėju, Viliau, į ofisą ir atgal prasmirdusiomis gatvėmis tarp mašinų tenka vaikščioti?
Jo.. Kol kas einant nelabai kas gaunasi su tom meditacijom. Bandžiau klausyt Harriso appsą eidamas į darbą, bet buvo beveik neįmanoma susikaupti, nes pastoviai reikėjo žiūrėt į mašinas, praeivius ir kitas kliūtis, kad saugiai pasiekčiau savo tikslą. Be to, ir šiaip nemėgstu vaikščioti su ausinėmis. Kažkaip nesaugiai jaučiuosi, kai taip atsijungiu nuo aplinkos.

Esu matęs, kad žmonės patį ėjimą naudoją kaip meditacinę praktiką.. Bet spėju, kad ten jie vaikšto po ramų parką, naujai sugrėbtu smėlio takeliu, o ne braunasi per miesto džiungles :)
Svetimas wrote:
2018-10-14 19:54
O jeigu rimčiau, tai nokautavai, Viliau, mane ir labai sudominai su savo begalviškumo potyriu. Kažkaip negaliu patikėti. Savo nosies dalį matai, bet galvos nesuvoki. Kaip tai gali būti?
Ne tai, kad nesuvoki galvos.. Tiesiog pastebi tą faktą, kad tu šiaip ar taip tos galvos nematai didžiąją dalį laiko. Tiesiog normaliomis sąlygomis tu net nekeli tokio klausimo - tiesiog darai prielaidą, kad galva tebėra savo vietoje. Tas truputį komiškas jausmas matyt iš to ir susidaro, kad staiga supranti, jog ta prielaida beveik niekada nebūna paremta tiesiogine patirtimi (priešingai, nei pvz. prielaida apie rankų turėjimą - pastarąsias gana dažnai matai savo regėjimo lauke).

Tiek to, galim baigt su ta sportine meditacija. Nelabai čia yra prasmės matuotis tas minutes - vis tiek medalio niekas neduos :)
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2018-10-16 17:52

Vilius wrote:
2018-10-15 19:29
Svetimas wrote:
2018-10-14 19:54
O jeigu rimčiau, tai nokautavai, Viliau, mane ir labai sudominai su savo begalviškumo potyriu. Kažkaip negaliu patikėti. Savo nosies dalį matai, bet galvos nesuvoki. Kaip tai gali būti?
Ne tai, kad nesuvoki galvos.. Tiesiog pastebi tą faktą, kad tu šiaip ar taip tos galvos nematai didžiąją dalį laiko. Tiesiog normaliomis sąlygomis tu net nekeli tokio klausimo - tiesiog darai prielaidą, kad galva tebėra savo vietoje. Tas truputį komiškas jausmas matyt iš to ir susidaro, kad staiga supranti, jog ta prielaida beveik niekada nebūna paremta tiesiogine patirtimi (priešingai, nei pvz. prielaida apie rankų turėjimą - pastarąsias gana dažnai matai savo regėjimo lauke).

Tiek to, galim baigt su ta sportine meditacija. Nelabai čia yra prasmės matuotis tas minutes - vis tiek medalio niekas neduos :)
Na, ir man iš tikro dzin tas varžymasis. Bet daug smagiau kažką daryti su linksma kompanija (kad ir nuotoline). :)

Bet aš jaučiu įvairiais kitais pojūčiais savo galvą. Nesvarbu, kad nematau. Pvz. jaučiu savo burną, seiles joje, kaip kvėpuoju pro nosį, kaip kaista ausys ir pan.
Dėl to begalviškumo, tai tu mane užmotyvavai. Bandysiu jį pasiekti. Bus bent kažkoks rimtesnis mano pasižaidimo su meditacija tikslas.
Jeigu pavyks ir man - parašysiu kokiu e-mailu apie tai Michael Graziano. Tikiuosi jam bent kažkiek bus įdomu (jei dar nežino), kad meditacijos pagalba pavyksta paįtakoti smegenų kuriamos "body schemos" suvokimą. Gal netyčia kokį naudingą hintą jo darbuose tai duos. Jeigu apsimelavai ir man tai nepavyks - tai tau keršysiu. :)
Post Reply