Meditacija

Lengvi randominiai paplepėjimai apie gyvenimą
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2018-10-16 18:01

Augustas wrote:
2018-10-15 14:32
Tai čia niekų darbas, Svetime. Tiesiog įsivaizduoji šaltį galvoje, ir viskas. Ir kuo aiškiau bei kuo didesnį šaltį įsivaizduoji savo galvoje, tuo mažiau ją jauti. :)
Kuo remiesi tai sakydamas ir ką konkrečiai turi galvoje? :)
Augustas
senbuvis
Posts: 3165
Joined: 2012-05-03 18:44

2018-10-17 11:51

Svetimas wrote:
2018-10-16 18:01
Augustas wrote:
2018-10-15 14:32
Tai čia niekų darbas, Svetime. Tiesiog įsivaizduoji šaltį galvoje, ir viskas. Ir kuo aiškiau bei kuo didesnį šaltį įsivaizduoji savo galvoje, tuo mažiau ją jauti. :)
Kuo remiesi tai sakydamas ir ką konkrečiai turi galvoje? :)
Remiuosi autogenine treniruote pagal J.Schultz'ą ir turiu galvoje tai, kad, įsivaizduojant šaltį, sulėtėja kraujotaka, o sulėtėjus kraujotakai, pradedama nebejausti tos kūno vietos, kurioje ta kraujotaka sulėtėja. :) Kaip matai, viskas santykinai paprasta. :D
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2018-10-18 00:10

Svetimas wrote:
2018-10-16 17:52
Bet aš jaučiu įvairiais kitais pojūčiais savo galvą. Nesvarbu, kad nematau. Pvz. jaučiu savo burną, seiles joje, kaip kvėpuoju pro nosį, kaip kaista ausys ir pan.
Ir kaip dažnai per visą dieną sutelki visą savo dėmesį į tas seiles ar kaistančias ausis? Spėju, kad maximum - kelias sekundes. Likusį laiką dėmesį būni sutelkęs į kitas jusles (ypač regėjimą).
Svetimas wrote:
2018-10-16 17:52
Dėl to begalviškumo, tai tu mane užmotyvavai. Bandysiu jį pasiekti.
Dabar bijau, kad per aukštai užkėliau tavo lūkesčius.. Gi sakiau, kad ten nieko stulbinančio nebuvo. Tiesiog truputį komiškas jausmas, ir tiek.

Kita bėda, kad gali būti sunku jį tyčia sukelti. Aš gi neturėjau tokio tikslo. Tiesiog klausiau Harriso appso, bandžiau vykdyti visas instrukcijas, ir taip jau gavosi, kad ant manęs jos suveikė, kaip tikėtasi. Jei būčiau visą laiką sėdėjęs ir laukęs kažkokio išreklamuoto nuotykio, tai gal pats tas nekantravimas būtų viską sugadinęs.. Žinau, kad čia skamba kaip išsisukinėjimas :) Tiesiog nenoriu, kad tikėtumeisi per daug.
Svetimas wrote:
2018-10-16 17:52
Jeigu apsimelavai ir man tai nepavyks - tai tau keršysiu. :)
O ne, tik ne tai. Užpulsi, ir pridaužysi su zafu pagalvėle? O gal nokautuosi mane savo loving-kindness galia? :lol:
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2018-10-20 12:54

fizikanas wrote:
Svetimas wrote:Šiaip niekada neturėjau jokio poreikio ką nors kolekcionuoti, bet jeigu jau kada sugalvočiau tuo užsiimti, tai turbūt pradėčiau nuo visokių suvokimo iliuzijų ir potyrių kolekcionavimo.
Kazkada uztikau sita tinklapi ir supratau, kad esu dar begediskai maza kolekcija sukaupes:
https://psychonautwiki.org/wiki/Subjective_effect_index
Dėkui, fizikanai, kad pasidalinai. Man linkas patiko. Turi tam tikrų bendrų teorinių taškų su tam tikromis sąmonės teorijomis, kurios mane domina. Jei netyčia dar rasi kažką panašaus, pasidalink prašau. Būsiu tau labai dėkingas.
Savo komentare turėjau minty saugų suvokimo iliuzijų kolekcionavimą. Super smalsuoliams nepatariu žaisti su šitais dalykais, nes realiam gyvenime pilna skaudžių prisižaidimo pavyzdžių ir šiaip nemaža dalis žmonių net su savo paties organizmo gaminamomis medžiagomis nesusitvarko (nors milijonai metų evoliucijos kalibravo, dėjo visokius saugiklius ir pan.).

Manau, jog ir kokią atskirą temą "Iliuzijos ir smegenų veikimo įdomybės" tiems dalykams verta sukurti. Kad, kas galėtų pasidalinti kažkuo įdomesniu ir reikšmingesniu iš šios srities (nes labai daug yra tokių dalykų).
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2018-10-21 01:02

Vis dar reguliariai klausau tų Harriso meditacijų. Bet jau pasiekiau tą etapą, kai pradinis smalsumas jau kaip ir išgaravo.. Ir pradeda darytis nuobodoka.

Kai visai užknisa Harriso balsas, kartais jį pritildau, ir imuosi šiaip protinių eksperimentų.

Vienas iš visai pavykusių atradimų buvo toks. Tiesiog sėdi, ir lauki sekančio dalyko, į kurį susitelks dėmesys. Nesvarbu, ar tai būtų vaizdas, garsas, kvėpavimas, niežulys, ar kokia įkyri mintis ir pan. Kai pastebi tą dėmesio objektą, reikia tiesiog įvardinti jį dviem-trim žodžiais (mintyse arba pusbalsiu), ir tada tiesiog laukti, kas toliau papuls į dėmesį. Ir taip tęsti, kol nusibosta, arba kol baigiasi meditacijai skirtas laikas.
Fainiausia būna tada, kai kelias sekundes pasitaiko visiškas dėmesio štilis - kai jau būni pasakęs praeitą dalyką, bet sekantis tiesiog dar neatėjo. Toks kaip savotiškas sneak-peekas į gryną savo sąmonę, kuri tą trumpą laiką būna neužimta jokiu darbu. Šiaip gana stiprus potyris. Jei meditacijos pagalba pavyktų išmokti jį išlaikyti ilgiau, būtų gal visai nebloga pramoga.


Jau nekantrauju, kol kas nors pastebės paralelę tarp šios temos, ir tos apie savarankiškus orgazmus. Nes panašumų tikrai yra :)
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2018-10-30 11:37

Gera naujiena Svetimui. Sam Harris meditacijos appsas jau turi ir Android versiją. Rekomenduoju išbandyti bent pirmas kelias nemokamas meditacijas.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2018-11-06 01:52

Kitose temose pastebėjau šiek tiek skepsio meditacijos atžvilgiu, tai pabandysiu į jį atsakyti čia.


Visų pirma, tai kažkas lygino meditaciją su svaiginimusi ar su protiniais sutrikimais.

Dėl pirmo gal yra truputis tiesos, nes (mano nedideliam nustebimui) kai kurie iš tų metodų tikrai gali sukelti “įdomias” sąmonės būsenas. Tačiau tas poveikis yra žymiai per silpnas ir per sunkiai pasiekiamas, kad būtų verta juo piktnaudžiauti. Pora bokalų alaus garantuotai padėtų pasiekti gerokai stipresnių potyrių, ir su žymiai mažiau pastangų.

Dėl protinių sutrikimų tai sunku pasakyt. Gal ir yra nedidelė dalis žmonių, kuriuos tie žaidimai su dėmesiu ir sąmone gali paveikti neigiamai.. Tai kilus abejonėms, gal ir vertėtų pasitarti su gydytoju ar vaistininku, ar tiesiog nustot medituoti. Tačiau daugumai žmonių meditacija tikrai nedaro jokios žalos.


Žodžiu, jei jau išsiaiškinom, kad meditacija nėra ypač kenksminga, tai natūraliai kyla klaisimas, ar ji yra naudinga.

Internete šiaip tikrai netrūksta įvairių pasakojimų apie dėl meditacijos pagerėjusią sveikatą ar psichinę būklę. Bet jie kaip taisyklė būna labiau anekdotiniai (nors lyg ir esu matęs kažkokių rimtesnių studijų).


Mane asmeniškai motyvuoja maždaug tokia racionalizacija:

1. Dėmesys yra tiesiog vienas iš skillų, kurį mes visi galime daryti kažkokiu lygiu.

2. Kaip ir visus skillus, dėmesio valdymą galima išmokti daryti geriau, nei gaunasi dabar.

3. Norint išmokti bet kokį skillą atlikti geriau, reikia sistemingai ir reguliariai jį treniruoti.

4. Meditacija (kaip aš ją suprantu, ir bandau naudoti) yra tiesiog dėmesio lavinimo technikų rinkimys, kurį per daugybę metų surinko ir išbandė kiti žmonės.


Ir galiausiai, lieka klausimas - o kam iš viso reikia tą dėmesį lavinti. Ir čia atsakymas man atrodo gana paprastas: nes geresnis dėmesio valdymas gali padėt pagerinti visus kitus skillus. Kad ir kokia svarbia veikla užsiimate, neabejoju, kad galėtumėte išmokti ją atlikti dar geriau, jei pajėgtumėte tam skirti daugiau ir kokybiškesnio dėmesio, nei skiriate dabar.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2018-11-06 18:51

Vilius wrote:
2018-10-30 11:37
Gera naujiena Svetimui. Sam Harris meditacijos appsas jau turi ir Android versiją. Rekomenduoju išbandyti bent pirmas kelias nemokamas meditacijas.
Dėkui. Pradėjau bandyti. Palinkėk man sėkmės mano vaikiškose begalviškumo potyrio paieškose. :)

Mačiau Sam Harris appse tarp papildomų Sam Harris "pamokų" porą filmukų apie laisvą valią. Visai nieko.
Beje, laisvos valios klausimu tam tikrą man labai artimą idėją turėjo ir Michael Graziano savo knygoje (Consciousness and the Social Brain (2013)). Man vis dar niekaip nepavyksta tos knygos perskaityti iki galo. Pasidalinsiu kada šia idėja prie progos. Šiek tiek nesutampa ta idėja su Sam Harris kartais išsakoma gan griežta "hard determinizmo" pozicija ir įneša tam tikrų savotiškų aspektų į šį klausimą.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2018-11-06 18:58

Vilius wrote:
2018-10-21 01:02
Jau nekantrauju, kol kas nors pastebės paralelę tarp šios temos, ir tos apie savarankiškus orgazmus. Nes panašumų tikrai yra :)
Aš tai kol kas pasiduodu. Tai gal, Viliau, pasidalinsi, kokią paralelę tu tarp šitų dalyku matai?
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2018-11-06 19:04

Vilius wrote:Vienas iš visai pavykusių atradimų buvo toks. Tiesiog sėdi, ir lauki sekančio dalyko, į kurį susitelks dėmesys. Nesvarbu, ar tai būtų vaizdas, garsas, kvėpavimas, niežulys, ar kokia įkyri mintis ir pan. Kai pastebi tą dėmesio objektą, reikia tiesiog įvardinti jį dviem-trim žodžiais (mintyse arba pusbalsiu), ir tada tiesiog laukti, kas toliau papuls į dėmesį. Ir taip tęsti, kol nusibosta, arba kol baigiasi meditacijai skirtas laikas.
Fainiausia būna tada, kai kelias sekundes pasitaiko visiškas dėmesio štilis - kai jau būni pasakęs praeitą dalyką, bet sekantis tiesiog dar neatėjo. Toks kaip savotiškas sneak-peekas į gryną savo sąmonę, kuri tą trumpą laiką būna neužimta jokiu darbu. Šiaip gana stiprus potyris. Jei meditacijos pagalba pavyktų išmokti jį išlaikyti ilgiau, būtų gal visai nebloga pramoga.
Man atrodo, kad man, kartais pabandžius, pavyksta pasiekti kelių sekundžių nesugebėjimo išskirti kažkokios konkretesnės minties ar aiškesnio pojūčio dėmesyje būseną.

Gal aš ir painioju šį potyrį su tavo potyriu, bet man jis nepasirodė kažkuo labai ypatingas. Niekaip specialiai nemeditavau, kad tai pasiekčiau (turint dar papildomai omenyje mano beveik nulinį meditacijos stažą).

Beje, jei netyčia tokių pasibandymų metu ateina mintis apie kokį nors savo kūno jutiminį pojūtį, o ne abstrakčias konceptualias mintis - tai viskas. Jau nebepavyksta to pojūčio ar minties apie jį sąmoningai išjungti, atsikratyti ir vėl pasiekti tą "dėmesio štilį" bent kelioms sekundėms, kad ir kaip bandyčiau. Pavyksta tik kai po ilgesnio laiko viską pamiršęs vėl sugalvoju ir pabandau pasiekti "dėmesio štilio" potyrį iš naujo.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2018-11-06 19:05

Vilius wrote:
2018-11-06 01:52
Ir galiausiai, lieka klausimas - o kam iš viso reikia tą dėmesį lavinti. Ir čia atsakymas man atrodo gana paprastas: nes geresnis dėmesio valdymas gali padėt pagerinti visus kitus skillus. Kad ir kokia svarbia veikla užsiimate, neabejoju, kad galėtumėte išmokti ją atlikti dar geriau, jei pajėgtumėte tam skirti daugiau ir kokybiškesnio dėmesio, nei skiriate dabar.
O dar pridėjus hipotezę, kad mūsų sąmonė ir apskritai jos evoliucija labai tampriai siejasi su tam tikru mūsų smegenų kuriamu informaciniu dėmesio modeliu dėl daug efektyvesnės reakcijos į aplinką, komunikavimo tarpusavyje, dalijimosi patirtimi ir pan., darosi dar įdomiau. Aš jau kurį laiką šiek tiek savotiškai apsėstas šitais dalykais.
Post Reply